بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

مشکل بزرگ مطالعات اعتیاد به تلفن‌های هوشمند اخبار

مشکل بزرگ مطالعات اعتیاد به تلفن‌های هوشمند

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - نحوه‌ی نگرش پژوهشگران به موضوع اعتیاد به تلفن‌های هوشمند نقصی دارد که شاید بر نتیجه‌گیری‌های مرتبط تأثیر درخورتوجهی بگذارد.

به‌نظر نمی‌رسد موضوع اعتیاد به گوشی‌های تلفن‌‌همراه هوشمند باوری موردتردید باشد. مطمئنا چنین چیزی وجود دارد، نه؟ درضمن، یک صفحه در ویکی‌پدیا درباره‌اش وجود دارد و نیویورک‌تایمز نیز درباره‌ی آن می‌نویسد. حتی ادعا شده تلفن‌های هوشمند در‌حال‌تخریب یک نسل از انسان‌ها هستند. هرچند کسی نمی‌گوید باید زمان بیشتری صرف تلفن‌های هوشمند خود یا تظاهر کنیم این ابزارها موجب آشفتگی ذهن ما نمی‌شوند، شاید اعتیاد به تلفن هوشمند همان چیزی نباشد که فکر می‌کنیم. مطالعه‌ی جدیدی با هدایت روان‌شناسانی از کشور انگلستان نشان می‌دهد هراس ما از اعتیاد به تلفن‌های هوشمند با شواهد محکمی پشتیبانی نمی‌شود. علت آن است که اساسی‌ترین ابزاری که ما برای اندازه‌گیری این وابستگی‌ها داریم، خود دچار نقص است. پژوهشگران در مقاله‌ی خود توضیح می‌دهند: با اینکه ابزارهای زیادی توسعه پیدا کرده‌اند که می‌توانند استفاده از تلفن‌های همراه را اندازه‌گیری کنند، پژوهش‌های حوزه‌ی روان‌شناسی و علوم اجتماعی همچنان متکی به ارزیابی‌های مبهم مبتنی بر گزارش‌های خود افراد است. به‌گفته‌ی پژوهشگران، تاکنون در علوم رفتاری به‌منظور بررسی تأثیر تکنولوژی، عمدتا روی پرسش از خود افراد تمرکز شده است. به‌علت وجود این روند گسترده در روان‌شناسی اجتماعی، ارزیابی‌های خودگزارش‌شده (ازطریق نظرسنجی‌ها و پرسش‌نامه‌ها و مصاحبه‌ها)، رکن اصلی بیشتر پژوهش‌های بررسی‌کننده استفاده از تلفن‌های همراه بوده است. مقاله‌های مرتبط:
راه‌هایی برای ازبین‌بردن اعتیاد به تلفن همراه افراد معتاد به موبایل در چین باید از پیاده‌رو مخصوص تردد کنند آیا ما به اینترنت اعتیاد پیدا کرده‌ایم؟
گزارش‌های شخصی برای استفاده از تلفن‌همراه چقدر با رفتارهای واقعی مطابقت دارد؟ به‌عبارت‌دیگر، آیا روشی که از تلفن‌ هوشمند در زندگی حقیقی خود استفاده می‌کنیم، مثل همان چیزی است که فکر می‌کنیم؟ پژوهشگران می‌گویند درواقع، نه. بریتنی دیویدسون ، پژوهشگر مطالعه می‌گوید: نتایج ما نشان می‌دهد بیشتر ارزیابی‌های خودگزارش‌شده مرتبط با استفاده از تلفن‌همراه، هنگام پیش‌بینی رفتار واقعی فرد ضعیف عمل می‌کنند. براساس استدلال پژوهشگران، مشکل این است که مقیاس‌های مختلف اعتیاد که برای اندازه‌گیری استفاده از تلفن‌های هوشمند و تکنولوژی توسعه یافته‌اند، هنوز تأیید نشده‌اند یا می‌توان گفت حداقل به‌اندازه‌ی دیگر ابزارهای سنجش به‌کاررفته برای تعیین میزان اعتیاد در حوزه‌های غیر از تکنولوژی معتبر نیستند. پژوهشگران در مطالعه‌ی خود 10 مورد از مقیاس‌های اعتیاد به تلفن هوشمند را بررسی کردند که برای ارزیابی میزان استفاده از دستگاه یا سازه‌های مرتبط (ازجمله مواردی مثل وابستگی، رفتارهای مشکل‌زا و نوموفوبیا) استفاده شده بود. در آزمایشی، از 238 فرد دارای گوشی آیفون خواسته شد بگویند در روز چه مدتی را صرف کار با تلفن خود و چند اعلان در تلفن خود دریافت می‌کنند و چندبار آن را برمی‌دارند. آن‌ها همچنین نظرسنجی‌هایی مرتبط با 10 مقیاس اعتیاد به تلفن هوشمند را پر کردند. درادامه، این داده‌ها با داده‌های حاصل از اپلیکیشن اسکرین‌تایم اپل (نرم‌افزار نصب‌شده پیش‌فرض روی آیفون‌ها که به‌طورخودکار استفاده از تلفن‌همراه، زمان سپری شده، اعلان‌های دریافتی و موارد دیگر را اندازه‌گیری می‌کند) مقایسه شد. نتایج نشان می‌داد در حالی‌که قدری همبستگی بین ارزیابی‌های خودگزارش‌شده و رفتار عینی وجود داشت، بخش زیادی از گزارش‌های شخصی با واقعیت سازگار نبود. نویسندگان در مقاله‌ی خود می‌نویسند: هر مقیاس روان‌سنجی با حداقل یک سنجه‌ی عینی همبسته بود؛ اما شدت این روابط متقاعدکننده نبود. ازآنجاکه این مقیاس‌ها برای گرفتن رفتارهای ساده تلاش می‌کنند، این موضوع هنوز جای بحث دارد که آن‌ها چگونه می‌توانند به‌طورمؤثر الگوهای رفتاری عادتی و غیرمعمول و پیچیده‌تر را اندازه‌گیری کنند.
پژوهشگران می‌گویند این گسستگی مشکلی بزرگ است؛ زیرا بسیاری از پژوهشگران ارتباط بین استفاده از تلفن‌همراه و سلامت و بهزیستی افراد را با اتکا بر این گزارش‌ها بررسی می‌کنند؛ معیارهایی که چندان معتبر به‌نظر نمی‌رسند. پژوهشگران توضیح می‌دهند: این مسئله به حوزه‌ی پژوهش‌هایی نیز گسترش یافته‌ که در تلاش برای ارتباط‌دادن انواعی از اختلاف‌های فردی (مثلا شخصیت) با استفاده از تکنولوژی هستند. خطاهای اندازه‌گیری در اینجا چنان بزرگ هستند که اثرهای کوچک تشخیص داده‌شده در پژوهش‌های گسترده ممکن است جزئی از خطای آزمایشی یا معیار ضعیفی برای دیگر سازه‌های روان‌شناختی باشد. یکی از راه‌ها برای پرداختن به این مشکل، پالایش پرسشنامه‌هایی است که از آن‌ها برای اندازه‌گیری میزان استفاده از تلفن‌همراه استفاده می‌شود. در‌این‌زمینه، پرسشنامه‌ی SUQ (پرسشنامه‌ی استفاده از تلفن هوشمند) امیدبخش بوده و همبستگی‌های قوی‌تری حاصل کرده است. گزینه‌ی دیگر ایجاد تحول در الگوی اندیشیدن درزمینه‌ی این موضوع به دور از مکانیسم‌های خودگزارش‌شده است. دراین‌باره، اخیرا گوگل و اپل تلاش کرده‌اند ازطریق اپلیکیشن‌هایی مانند اسکرین‌تایم تجزیه‌و‌تحلیل شفافی از میزان استفاده از تلفن‌همراه دراختیار کاربر قرار دهند. موضوعات زیادی وجود دارند که باید به آن‌ها پی ببریم؛ اما این موضوع آشکارتر از همیشه است که تشخیص اعتیاد به تلفن هوشمند تشخیصی ساده نیست؛ اما اگر دانشمندان این بی‌اعتمادی را برطرف کنند، می‌توانند تأثیر بزرگی روی همه بگذارند. نویسندگان نتیجه‌گیری می‌کنند: در حوزه‌ی علم روان‌شناسی، برای اینکه پژوهشگران بتوانند ادعاهای بزرگی کنند، بسیاری از اطلاعات خودگزارش‌شده کافی نیستند و این امر به‌ویژه در موضوعات مرتبط با تأثیر تکنولوژی روی سلامتی عمومی پررنگ‌تر است. این پژوهش در مجله‌ی International Journal of Human-Computer Studies گزارش شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هواوی سیستم فایل اختصاصی EROFS را به میان رده ها می آورد

رباتی که با نیروی ارتعاش حرکت می کند

وبسایت سامسونگ باعث سرقت اطلاعات کاربران شد

تبدیل رایانه به مغز با یک تراشه فدرتمند

گوشی های هوشمند هواوی الهام‌بخش محصولات سامسونگ و اپل بوده‌اند

رندرهای رسمی سامسونگ گلکسی نوت 10

کدام گوشی‌ها بالاترین طول عمر باتری را دارند؟

اپل واچ صاحبش را از غرق شدن نجات داد

صدای پای یک شبکه اجتماعی جدید به گوش می‌رسد

ترامپ ترمز بیت‌کوین را کشید

مالباختگان خانه کلاهبردار بیت کوین را به آتش کشیدند

هواوی تلویزیون هوشمند با سیستم عامل هانگ منگ می سازد

ساعت هوشمند خوش قیمت GTR باعمر باتری عالی رسما معرفی شد

وانت برقی نیسان و دانگ فنگ در چین عرضه می‌شود

اجلاس چهارجانبه وزرای ارتباطات ایران، روسیه، ترکیه و آذربایجان برگزار شد

ممنوعیت قانونی استفاده از آفیس 365 در مدارس آلمان

سونی دوربین عکاسی a7R IV را با سنسور فول‌فریم 61 مگاپیکسلی معرفی کرد

منتظر کارت گرافیک جدید انویدیا نباشید

احتمال ساخت برنامه ایمیل جدید توسط سامسونگ برای اندروید

سرعت تبادل داده در شبکه های نسل پنجم 4 برابر می شود

ساعت هوشمند سامسونگ تا سال 2020 نوار قلب می گیرد

بازی Death Stranding طراحی کاملا جدیدی دارد

فیسبوک نتوانست رضایت سناتورهای آمریکایی را در مورد لیبرا جلب کند

مینی سریال فورتنایت در برابر پابجی - قسمت یازدهم

احتمال تجهیز گوشی هوشمندی به دوربین 108 مگاپیکسلی

نگاه نزدیک به طراحی احتمالی انواع مدل های آیفون 11 اپل

مرسدس AMG CLA 45 شوتینگ بریک مدل 2020 رونمایی شد

احتمال تجهیز گوشی هوشمندی به دوربین 108 مگاپیکسلی در سال 2020

اینتل با پردازنده‌های Loihi بیش‌ازپیش به توسعه مغز دیجیتال نزدیک می‌شود

نقشه داخلی نمایشگاه الکامپ 2019 به سرویس نقشه و مسیریاب بلد اضافه شد

پایان نگرانی‌ها درباره دسترسی به حساب های مالی و شخصی بعد از مرگ با اپلیکیشن رازیل

بچمارک ایسوس ROG فون 2 عملکرد اسنپدراگون 855 پلاس را نمایان کرد

شیائومی ساعت هوشمندی با عمر باتری طولانی معرفی کرد

بزرگترین سرقت‌های اطلاعاتی جهان در دو دهه اخیر

فوتبال بازی به سبک واقعیت مجازی

آغاز اجلاس چهار جانبه وزیران ارتباطات به میزبانی ایران

دوربین سونی A7R IV با قیمتی بالا معرفی شد

سال آینده منتظر گوشی با دوربین 108 مگاپیکسلی باشید

قیمت گوشی‌های پرطرفدار هواوی در بازار

عینکی که شما را از اعتیاد دیجیتالی نجات می دهد

اولین معامله مسکن بر پایه بلاکچین در برزیل انجام شد

حذف سرور امنیتی وب‌کم‌ مک‌بوک اپل

تراشه ای که رایانه را به مغز تبدیل می کند

20 گوشی هوشمند پرفروش در نیمه نخست 2019

خبری از چیپست جدید در گلکسی نوت 10 نیست

مانعی جدید برای کاهش محدودیت های هواوی در آمریکا

اسرار گوگل Pixel 4 XL فاش شد

چرا بی ام و خودرو پلاگین هیبرید را به تمام برقی ترجیح می‌دهد؟

توسعه هوشمند وبسایت و اپلیکیشن با نوژن

فیسبوک تا پیش از حل نگرانی قانون‌گذاران، لیبرا را عرضه نمی‌کند