بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

حذف کربن از اتمسفر راهکار توقف گرمایش زمین است؟ اخبار

حذف کربن از اتمسفر راهکار توقف گرمایش زمین است؟

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - جهان همچنان به سوخت‌های فسیلی متکی خواهد بود؛ ازاین‌رو، تکنولوژی‌هایی به‌منظور برداشت کربن‌دی‌اکسید از اتمسفر باید توسعه پیدا کند.

مارک گوردون ، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ آمریکا و آزمایشگاه‌های کربن‌تِک که درزمینه‌ی تکنولوژی‌های برداشت کربن کار می‌کنند، روز پنجشنبه 28مارس2019 اعلام کردند مشغول تهیه‌ی 1.25 میلیون دلار برای کمک به پژوهشگران به‌منظور یافتن راه‌هایی برای تبدیل انتشارات گازهای گلخانه‌ای به محصولات ارزشمند هستند. هنگامی‌که در اواخر سال گذشته ارزیابی ملی اقلیمی منتشر شد، گفته می‌شد خطر تغییرات اقلیمی فاجعه‌بار چنان است که برای حدف کربن‌دی‌اکسید از اتمسفر، باید ابزارهای جدیدی ایجاد شود. حال، برای دستیابی به این هدف چه کارهایی در‌حال‌انجام است؟ مطالعات پی‌درپی بسیاری نتیجه می‌گیرند تغییرات اقلیمی عمدتا حاصل فعالیت‌های انسانی هستند و میانگین دماهای جهانی به بیشترین حد در تاریخِ ثبت‌شده رسیده و اگر سطح انتشارات گازی که گرما را در خود حفظ می‌کنند، کاهش پیدا نکند، این وضعیت بر تمام ابعاد زندگی بشر، از تولید انرژی گرفته تا دسترسی به آب و توسعه‌ی زیر ساخت‌ها تأثیر خواهد گذاشت. سام فینبورگ ، مدیر ارشد عملیات و مدیر اجرایی شرکت هلنا است. این شرکت به‌عنوان گروهی از دانشمند برای حل مسائل اقلیمی عمل می‌کنند. فینبورگ می‌گوید: میزان انتشارات چنان طولانی شده و به چنان مقیاسی رسیده که برای اجتناب از دو درجه افزایش دما، باید بتوانیم کربن‌دی‌اکسید را از اتمسفر سرتاسر جهان برداشت کنیم. او در مصاحبه‌ای ادامه داد: عادت داشتیم بپرسیم آیا این امر امکان‌پذیر است یا خیر. اکنون می‌دانیم این کار ممکن است؛ اما سؤال مهم‌تر این است که آیا در زمان مناسب به آن می‌رسیم. این موضوع خیلی مهم است که جهان این کار را در مقیاس وسیع بپذیرد. این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه است؛ ولی به آنجا نیز خواهد رسید و ما زمان رسیدن به آن را تسریع خواهیم کرد.
در این تصویر که در 27ژوئیه‌ی2018 گرفته شده، نیروگاه زغال‌سنگ دیو جانسون خورشید صبحگاهی گلنروک در وایومینگ را تیره‌وتار کرده است. جرمی گرانتهام، یکی از سرمایه‌گذاران میلیاردر بریتانیایی که شرکتی تأثیرگذار ازنظر عوامل زیست‌محیطی دارد، از پژوهش‌های توقف کربن در وایومینگ حمایت خواهد کرد. وایومینگ ازنظر معادن زغال‌سنگ، مقاوم اول را در آمریکا دارد. ارزیابی ملی اقلیمی سال 2018 که به‌وسیله‌ی 13 سازمان آمریکایی تهیه شده، می‌گوید برای حفظ افزایش دما تا نهایتا دو درجه‌ی سانتی‌گراد تا اواسط قرن جاری، سیاست‌های عمومی باید به تسهیل توسعه‌ی سوخت‌های بدون کربن یا با ‌کم‌کربن برای تأمین انرژی موردنیاز صنایع و وسایل نقلیه کمک کند. کسانی که فکر می‌کنند هزینه‌ی اقتصادی چنین انتقالی بسیار گران است، باید دوباره فکر کنند. به‌گفته‌ی نویسندگان، هزینه‌ی چشم‌پوشی از این مسئله نیم‌تریلیون دلار در سال خواهد بود. هلنا برای برداشت کربن‌دی‌اکسید از اتمسفر، در‌حال‌همکاری با شرکت سوئیسی کلایم‌ورکز است. هدف کلایم‌ورکز حذف 1 درصد از انتشارات کربن‌دی‌اکسید سالیانه‌ی جهانی تا سال 2050 است (10 میلیارد تن از کربن‌دی‌اکسید سالیانه). در‌حال‌حاضر، کربن‌دی‌اکسیدی که این شرکت درحال برداشت آن است، دوباره استفاده می‌شود؛ اما اگر این کار قرار است تأثیر حقیقی بر کاهش اثرهای تغییرات اقلیمی بگذارد، لازم است آن کربن‌دی‌اکسید زیر زمین مصادره شود. این کار در‌حال‌حاضر دشوار است؛ زیرا هزینه‌ی حذف یک تن کربن‌دی‌اکسید چیزی حدود 600 دلار است؛ اما کلایم‌ورکز می‌گوید در چند سال آینده، این هزینه را به 100 دلار برای یک تن خواهد رساند.
در این تصویر که 31مه2018 گرفته شده، آرایه‌ای از صفحات خورشیدی نورخورشید را در فریمانت ایالت نبراسکا جمع‌آوری می‌کنند. انرژی خورشیدی در شهرهای نبراسکا در‌حال‌رونق است؛ اما این تکنولوژی با موانعی روبه‌رو است که از سرعت گسترش آن می‌کاهد. هنری الکوس ، مدیر اجرایی هلنا، در مصاحبه‌ای می‌گوید: این تکنولوژی به اثر کاتالیزوری نیاز دارد تا افراد باید بتوانند روی آن شرط‌بندی کنند. برای کاهش هزینه‌ی برداشت یک تن کربن، باید پژوهش‌ها و توسعه‌هایی محقق شود. هلنا می‌تواند موجب شتاب‌بخشیدن به این زمان شود. ما این وضعیت را درزمینه‌ی انرژی خورشیدی دیده‌ایم. زمانی این کار عملی نبود؛ ولی اکنون اجراشدنی است. حذف کربن شایسته‌ی پذیرش است. مقاله‌های مرتبط:
راهکاری تازه برای بازیافت دی‌اکسید‌کربن از هوا و انتشار منفی بهترین راه حذف کربن موجود در اتمسفر: احیای جنگل‌های طبیعی تبدیل کربن‌دی‌اکسید به سوخت‌های صنعتی
هلنا دو سال با کلایم‌ورکز کار کرده و کارشناسانی دراختیار او قرار داده که بدون دریافت پول، توصیه‌های علمی خود را دراختیار شرکت قرار می‌دهند. درحقیقت، این شرکت به‌عنوان یکی از 20 شرکت برتر درزمینه‌ی برداشت کربن شناخته می‌شود. هلنا روی راه‌حل‌های اقلیمی حقیقی تمرکز کرده؛ راه‌حل‌هایی که افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را نیز درنظر می‌گیرند. با همین هدف، بنیاد بلومبرگ کمپین «فراتر از کربن» را با سرمایه‌ی 500 میلیون دلاری راه‌اندازی و با سازمان‌های ایالتی و محلی برای تصویب قوانینی به‌منظور رسیدن به انرژی کاملا پاک با گسترش حمل‌و‌نقل کم‌کربن و پاک‌سازی ساختمان‌ها و ترویج تولید کم‌کربن همکاری می‌کند. همین بنیاد برای بستن کارخانه‌های زغال‌سنگ کشور فعالیت و از سال 2011، از 530 کارخانه 289 کارخانه را تعطیل کرده است. هدف او بستن دیگر کارخانه‌ها تا سال 2030 است. البته این بنیاد اشاره می‌کند جایگزین‌کردن زغال‌سنگ با گاز طبیعی، راه‌حل بلندمدت انتشارات کربنی نیست و این انرژی باید با انرژی‌های پاک‌تر جایگزین شود. گاز طبیعی برای پشتیبانی از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی هنگام نامساعدبودن شرایط آب‌و‌هوایی استفاده می‌شود و این منبع انرژی با جلوگیری از قطع برق، به گسترش این سوخت‌ها کمک کرده است. این امر بدان معنا است که تکنولوژی جذب کربن نباید با بی‌توجهی مواجه شود؛ به‌ویژه اینکه کشور آمریکا به مصرف گاز طبیعی ادامه خواهد داد؛ درحالی‌که جهانِ در‌حال‌توسعه نیز همچنان به زغال‌سنگ وابسته خواهد بود. فینبورگ می‌گوید: هدف جلوگیری از گرم‌شدن زمین است و این موضوع به گرفتن کربن در مقیاس تجاری و صنعتی مربوط‌ است. ما منحنی رشد و پذیرش تکنولوژی را شتاب می‌بخشیم. تکنولوژی برداشت کربن ابزار گران‌قیمتی است که به منابع جدید نیاز دارد. درحالی‌که بسیاری از افراد استدلال خواهند کرد بهتر است آن سرمایه‌ها برای ترویج سوخت‌های پاک‌تر استفاده شود، واقعیت این است جهان هنوز متکی به سوخت‌های فسیلی است. اگر می‌خواهیم به مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی رسیدگی کنیم، توسعه‌ی این تکنولوژی اجتناب‌ناپذیر است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اینتل به ناتوانی خود اعتراف کرد

پیش‌بینی آتش سوزی مراتع به کمک دوربین‌های هوش مصنوعی

نابغه‌ای که گاهی اوقات بدترین آدم روی زمین بود

بازی Game of Thrones برای گوشی‌های اندروید و iOS منتشر می‌شود

ظرفیت باتری گوشی گیمینگ ایسوس راگ فون 2 چقدر خواهد بود؟

جاسوسی رژیم صهیونیستی از اپل، گوگل و مایکروسافت

جایگزین کنسول Xbox One را امتحان کنید

یوتوب جریمه چند میلیون دلاری برای گوگل تراشید

اکوادور با هواوی به شبکه 5G رسید

«کسب‌وکارهای اینترنتی» رتبه‌بندی می‌شوند

عرضه ساعت هوشمند و تبلت جدید سامسونگ

ساعت های هوشمند 17هزار کودک چینی را ردیابی می کنند

ایلان ماسک در پی کاشت کامپیوتر در مغز انسان‌ها است

دستاوردهای اجلاس وزرای ارتباطات ایران، روسیه، ترکیه و آذربایجان

نظام ارزیابی محصولات امنیتی خارجی بروزرسانی می‌شود

پای پلیس فتا به Faceapp باز شد

کاربران آماده کوچ به واتس اپ می‌شوند

نشست مشترک دولت آمریکا با کمپانی‌های فناوری درباره تحریم هواوی

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار

اتصال مسافران به اینترنت وای‌فای فراگیر می‌شود

اولین تصاویر واضح از گوگل پیکسل 4 منتشر شد

پایان بلاتکلیفی‌؛ نرخ برق استخراج بیت کوین تعیین شد

به زودی شاهد رونمایی از گوشی تاشوی سامسونگ خواهیم بود

سونی حق امتیاز موبایل تاشو ثبت کرد

قیمت انواع پاور بانک در بازار

وزیر ارتباطات از چه موبایلی استفاده می کند؟

همکاری جگوار لندرور و بی ام و برای توسعه پیشرانه‌های احتراق داخلی

اولین تصاویر غیررسمی از میتسوبیشی پاجرو اسپرت 2020 منتشر شد

هیجان‌انگیزترین تفریحات تابستانی در سفر به ترکیه کدامند؟

تعمیر و نگه‌داری خودرو الکتریکی چگونه است؟

اولین نمایشگاه تخصصی صندوق مکانیزه فروش (POS) و فناوری‌های وابسته

سرویس نقشه و مسیریابی هوشمند ایرانی برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها ارائه می‌شود

درآمدزایی تولیدکنندگان پادکست در ایران تسهیل می‌شود

تصاویر و مشخصات میان رده‌های آنر لو رفت

گزارشی از افتتاحیه الکامپ با حضور وزیر ارتباطات

سامسونگ رویای چیپست 3 نانومتری را محقق خواهد کرد

توانایی عکاسی در شب دوربین آنر 9X پرو را در این نمونه تصاویر ببینید

جزئیاتی از به‌روزرسانی جدید نسخه‌ی واقعیت مجازی Kingdom Hearts منتشر شد

آیفون‌های 2020 به تراشه 5 نانومتری سری A اپل مجهز می‌شوند

مشخصات لپ تاپThinkPad X1 فاش شد

آخرین وضعیت ساماندهی گوشی‌ها از زبان وزیر ارتباطات

ویدئوی کوتاهی از یک شخصیت جدید بازی Mortal Kombat 11 منتشر شد

زمان عرضه گوشی تاشو سامسونگ همچنان در هاله‌ای از ابهام

تشخیص دیپ فیک به کمک شبکه عمیق عصبی

با این اپلیکیشن گوشی خود و دیگران را از راه دور رصد کنید

هدیه غافلگیر کننده نینتندو به مسافران یک هواپیما

مشخصات گوشی جدیدی از هوآوی تایید شد

چگونه سفر هوایی ارزان تری داشته باشیم؟

کروم شناسایی حالت ناشناس مرورگر ازسوی وب‌سایت‌ها را غیرممکن می‌کند

کارت‌های گرافیک رادئون Navi معرفی شدند