بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون نکات خواندني

4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی -
4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون
k ١.١
١
دیجی کالا / در مورد آیفون و در کل در رابطه با گوشی‌های هوشمند چیزهای زیادی به گوشمان خورده است؛ مواردی مانند جدا کردن گوشی از شارژر برای اینکه بیش از شارژ نشود، یا شاید هم شنیده‌اید که باید مرتبا اپلیکیشن‌های پس‌زمینه را ببندید تا در مصرف باتری صرفه‌جویی شود. در نتیجه، برای نگهداری از گوشی‌ها نظرات زیادی وجود دارد و در این مطلب تلاش کردیم که به تعدادی از رایج‌ترین باورهای نادرست مربوط به آیفون بپردازیم که البته برخی از آن‌ها برای گوشی‌های اندرویدی هم صدق می‌کند. در ادامه همراه ما باشید.
لازم نیست تمام اپلیکیشن‌ها را ببندید
در ابتدا به یکی از باورهای غلط ولی بسیار قدیمی و رایج می‌پردازیم. با وجود اینکه سال‌هاست نادرست بودن آن اثبات شده، ولی بسیاری از کاربران مصرانه به فواید آن اشاره می‌کنند. در همین زمینه می‌توانیم به ایمیلی اشاره کنیم که یکی از کاربران آیفون برای تیم کوک ارسال کرده و در عوض نائب ارشد بخش مهندسی اپل «کرگ فدریگی» (Craig Federighi) به آن پاسخ داده است. کاربر مذکور نوشته که آیا شما مرتباً اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه را می‌بندید و آیا این کار تأثیر مثبتی در عمر باتری دارد؟ «فدریگی» هم پاسخ داده خیر و خیر.
اما حالا بهتر است که این موضوع را کمی بیشتر تشریح کنیم. اساساً، اپلیکیشن‌هایی که در بخش recent apps می‌توانید آن‌ها را ببینید، در وضعیتی هستند که تقریبا هیچ تأثیری بر عمر باتری ندارند. علاوه بر این، وقتی که مرتباً این اپلیکیشن‌ها را به‌طور کامل می‌بندید، وقتی که دوباره آن‌ها را اجرا می‌کنید توان بیشتری از پردازنده را مصرف می‌کنند و این کار منجر به مصرف بیشتر باتری می‌شود.
لازم به ذکر است که برای صرفه‌جویی در مصرف باتری، بستن اپلیکیشن‌های سنگین مانند فیسبوک بدون اینکه قابلیت background app refresh را غیرفعال کنید، فایده‌ی چندانی ندارد. علاوه بر این، در مورد اپلیکیشن‌هایی که به دنبال موقعیت مکانی شما هستند، محدود کردن این سرویس توصیه می‌شود تا عمر باتری اندکی بهبود پیدا کند. از دیگر قابلیت‌هایی که می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید، می‌توانیم به Share My Location اشاره کنیم. تنظیماتی مانند Bluetooth Sharing معمولا باعث می‌شوند که اطلاعات زیادی به دفعات از گجت‌های پوشیدنی روانه‌ی اپلیکیشن موردنظر شود ولی این رد و بدل اطلاعات بر باتری فشار نمی‌آورد.
اگر فکر می‌کنید که یکی از اپلیکیشن‌های پس‌زمینه بخش زیادی از باتری آیفون شما را مصرف می‌کند، به‌راحتی می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید. اول از همه در بخش تنظیمات می‌توانید به بخش Battery سر بزنید. سپس با ضربه بر نام اپلیکیشن، جزییات مصرف آن هنگام استفاده و هنگام حضور در پس‌زمینه به نمایش درمی‌آید.
در بخش تنظیمات می‌توانید ببینید که کدام اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند و با غیرفعال کردن موارد غیرضروری تا حد اندکی می‌توانید عمر باتری را افزایش دهید. البته اگر مثلا برای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نیازمند دریافت نوتیفیکیشن هنگام دریافت پیام هستید، قابلیت background app refresh را برای آن‌ها غیرفعال نکنید تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.
در ضمن نباید فراموش کنیم که همیشه بهره‌گیری از قابلیت روشنایی خودکار و True Tone برای کاهش مصرف باتری توصیه می‌شود. علاوه بر این، بعد از خروج از خانه با خاموش کردن وای‌فای، مانع از فعالیت پیاپی آیفون برای یافتن شبکه‌های وای‌فای می‌شوید.
جواب کوتاه: اپلیکیشن‌های پس‌زمینه را نبندید، در عوض مصرف باتری آن‌ها را در قسمت تنظیمات مورد بررسی قرار دهید. در ضمن بهره‌گیری از قابلیت تنظیم خودکار روشنایی را فراموش نکنید.
آیفون را به‌صورت شبانه شارژ نکنید
برخی از کاربران برای شارژ شبانه آیفون خود نگران داغ شدن بیش از حد باتری و احتمال انفجار و دیگر خطرات هستند. باید بگوییم که گوشی‌های مدرن مانند آیفون در زمینه‌ی کنترل حرارت ایجاد شده هنگام شارژ عملکرد خوبی دارند و در ضمن وقتی که شارژ باتری این گوشی‌ها به 100 درصد می‌رسد، فرایند مذکور متوقف می‌شود.به همین خاطر شاید فکر کنید که شارژ شبانه ضرری برای باتری به همراه ندارد.
با توجه به این موضوع، باید بگوییم که اگرچه شارژ شبانه خطرناک نیست، ولی برای عمر کلی باتری گجت شما تأثیر منفی به همراه دارد. اولین موضوعی که باید اشاره کنیم، در مورد ماهیت باتری‌های لیتیوم یونی است که گوشی‌های هوشمند مانند آیفون از چنین باتری‌هایی بهره می‌برند. این نوع باتری‌ها، برای عملکرد مفید از تعداد مشخصی چرخه مصرف 100 تا 0 درصد بهره می‌برند. فرض کنید که شارژ آیفون شما در وضعیت 90 درصد قرار دارد و سپس شارژ آن به 40 درصد می‌رسد. حالا اگر آن را دوباره شارژ کنید تا به وضعیت 90 درصد برگردد و سپس شارژ آن دوباره خالی شود تا در سطح 40 درصد قرار بگیرد، این یعنی دو بار 50 درصد از شارژ آیفون کم شده که روی هم رفته منجر به پشت سر گذاشتن یک چرخه کامل شارژ می‌شود. به طور خلاصه باید بگوییم که وقتی صحبت از چرخه شارژ مطرح می‌شود، موضوع بر سر میزان شارژ از دست رفته است. گفته می‌شود باتری آیفون‌ها تا 500 چرخه شارژ شرایط ایدئالی دارند.
علاوه بر این، باتری‌های لیتیوم یونی با شرایط نامعتدل میانه‌ی خوبی ندارند؛ این شرایط می‌تواند گرمای بیش از حد باشد یا خالی شدن بیش از حد معمول. اپل می‌گوید که شرایط دمای محیط اطراف آیفون باید بین 0 تا 35 درجه باشد و اگرچه در مورد میزان شارژ باتری عدد دقیقی اعلام نکرده، ولی در مورد باتری‌های لیتیوم یونی گفته می‌شود که بهتر است شارژ آن‌ها همواره بین 30 تا 80 درصد نگه داشته شود.
به همین خاطر اگرچه وقتی که شارژ باتری به 100 درصد می‌رسد این فرایند متوقف می‌شود، ولی قرار گرفتن در این وضعیت عمر باتری را به مرور زمان کاهش می‌دهد. طبق برخی پژوهش‌های انجام شده، باتری‌هایی که از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند معمولا زودتر دچار این مشکل می‌شوند.
بله، می‌دانیم که باتری‌ها مانند زندگی واقعی بسیار پیچیده هستند ولی در کل توصیه می‌کنیم که از موارد زیر پیروی کنید:
شارژ شبانه خطرناک نیست ولی نگه داشتن باتری در وضعیت 100 درصدی طی مرور زمان عمر باتری را کاهش می‌دهد.
اگر به شارژ شبانه علاقه‌ی زیادی دارید، ترجیحاً از شارژر سریع استفاده نکنید.
توصیه می‌شود شارژ باتری را بین 30 تا 80 درصد نگه دارید.
آیفون را در محیط خنک‌تر از دمای 0 درجه و گرم‌تر از دمای 35 درجه نگه ندارید.
اگر می‌خواهید گوشی را به مدت زیادی خاموش نگه دارید، شارژ آن را به 50 درصد برسانید و سپس این کار را انجام دهید.
در نهایت باید بگوییم که اگر بیش از 2 سال از آیفون خود استفاده می‌کنید به این توصیه‌ها عمل کنید زیرا معمولا باتری گوشی‌ها و آیفون برای حدود 2 سال به مشکل خاصی برنمی‌خورند و دوام آن‌ها هم چندان کاهش پیدا نمی‌کند.
حتی آیفون هم به آنتی‌ویروس نیاز دارد
اگر بخواهیم از جنبه فنی اظهارنظر کنیم، جواب این سوال مثبت است اما در کل بسیار به ندرت چنین اتفاقی رخ می‌دهد. برای این موضوع، عمدتا می‌توان دو سناریو را مطرح کرد.
اپلیکیشن حاوی بدافزار موفق شده از فیلترهای اپل رد شود و به اپ استور رسمی راه پیدا کند.
شما آیفون خود را جیل‌بریک کرده‌اید و به بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های غیررسمی روی آورده‌اید.
اپل برای اپلیکیشن‌های موجود در اپ استور بسیار سخت‌گیر است ولی به هر حال گاهی اوقات برخی موارد هم از این موانع می‌توانند عبور کنند. البته حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به دلیل ماهیت سیستم‌عامل‌های اپل معمولا نمی‌توانند کار چندانی انجام دهند و اپل هم به‌سرعت می‌تواند آپدیت امنیتی برای تمام گجت‌های موردنظر ارسال کند تا از تکرار آن جلوگیری شود.
در رابطه با آیفون‌های جیل‌بریک شده هم معمولا کاربران عادی چنین کاری را انجام نمی‌دهند و افرادی که تا حدی به امور فنی آشنایی دارند، ریسک این کار را پذیرفته‌اند. اما در مورد پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی یا ایمیل‌ها و پیامک‌های کلاه‌برداری چه کارهایی می‌توان انجام داد؟
برای جلوگیری از نمایش پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی، سایت موردنظر را در مرورگر ببندید یا اینکه با مراجعه به بخش تنظیمات سافاری بر گزینه Clear History and Website Data ضربه بزنید و سپس این مرورگر را دوباره باز کنید.
مراقب پیامک‌ها و ایمیل‌هایی که به دنبال اطلاعات خاصی از شما هستند، باشید و بر روی لینک‌های موجود در متن آن‌ها کلیک نکنید.
همواره سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها را به‌روز نگه دارید زیرا این موضوع اهمیت زیادی برای امنیت آیفون شما دارد.
اپل برای افزایش فروش آیفون سرعت آن را کاهش می‌دهد
این هم یکی دیگر از مواردی است که بارها و بارها از زبان افراد مختلف مطرح می‌شود. در سال 2017 اپل اعتراف کرد که برای مراقبت از بخش سخت‌افزاری، سرعت آیفون‌های مبتنی بر باتری‌های قدیمی را کاهش می‌داده تا این گوشی‌ها با مشکلات مربوط به عدم توان کافی باتری روبرو نشوند. از آنجایی که اپل خود دست به این اعتراف نزد و بعد از مشخص شدن این موضوع ناچار به اعتراف کردن شد، همین موضوع شایعات مربوط به این اقدامات اپل را شعله‌ور کرد.
همین ابتدای امر باید بگوییم که این اعتراف اپل با اتهامی که در مورد آن مطرح می‌شود، اندکی فرق دارد. اپل حدود دو سال قبل اعلام کرد باتری‌های قدیمی که دیگر نمی‌توانند توان لازم را برای فعالیت‌های سنگین آیفون تأمین کنند، منجر به خاموش شدن ناگهانی این گجت می‌شوند. به همین خاطر اپل هم با کاهش سرعت عملکرد سیستم، فشار وارده بر باتری را کمتر می‌کرد. اما این موضوع که اپل به‌عمد سرعت آیفون‌ها را کاهش می‌دهد تا کاربران آن‌ها به ناچار برای خرید مدل جدید ترغیب شوند، بیشتر توهم توطئه را به ذهن متبادر می‌کند.
اول از همه برای اثبات چنین ادعای مهمی، باید مدارک قابل توجهی ارائه شود که تابه‌حال چنین اتفاقی رخ نداده است. دوما، سیستم‌عامل‌ها نیازمند دریافت آپدیت هستند زیرا این موارد می‌توانند حفره‌های امنیتی را اصلاح کنند و در کل گجت را امن‌تر و قابلیت‌های آن را افزایش دهند. اما از طرفی دیگر، با دریافت آپدیت، مشخص است که فشار بیشتری بر گجت وارد می‌شود زیرا حالا باید جوابگوی نیازها و تکنولوژی‌های جدیدی باشد.
آیفون معمولا تا 5 سال نسخه جدید iOS دریافت می‌کند که ارائه‌ی چنین خدماتی واقعا فوق‌العاده است. به همین خاطر کاملا طبیعی است که مثلا آیفون 4-5 ساله شما بعد از دریافت این همه آپدیت دیگر توان روز اول را ندارد. به همین خاطر بهتر است بعد از چند سال استفاده حقیقت بالا رفتن عمر آیفون خود و کاهش توان آن را بپذیرید.
در هر صورت اگر احساس می‌کنید که سرعت آیفون بیش از اندازه پایین آمده، انجام کارهای زیر را توصیه می‌کنیم:
اپلیکیشن‌ها و سیستم‌عامل را آپدیت کنید.
از وجود حداقل یک یا دو گیگابایت بخش خالی در حافظه داخلی اطمینان حاصل کنید.
آیفون را به‌صورت سخت‌افزاری ریست کنید (برای آیفون‌های فاقد دکمه هوم، دکمه کاهش صدا و پاور را برای چند ثانیه نگه دارید. برای آیفون‌های قدیمی هم این کار را با نگه داشتن دکمه کاهش صدا و دکمه هوم انجام دهید.)
از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و آیفون را به وضعیت کارخانه برگردانید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آپدیت پرحاشیه تلگرام منتشر شد؛ با قابلیت‌های جدید آشنا شوید

شیائومی رکورد شکست

بزرگترین اشتباه در تمام زندگی بیل گیتس

آیا لای فای جایگزین وای فای خواهد شد؟

بزرگ‌ترین ضعف اندروید برملا شد

قیمت انواع موبایل‌های تک سیمکارته در بازار

تست مقاومت آیفون XS در مخزن پروپان

کپی‌برداری غول‌های تکنولوژی برای جذب مخاطب

قیمت انواع مانیتور در بازار

سه چهارم اپلیکیشن های موبایل ضعف امنیتی دارند

نظر وزیر ارتباطات درباره کاهش قیمت موبایل در بازار

تلفن هوشمند ساده و ارزان قیمت آنر 8s رسما معرفی شد

سوء استفاده توزیع‌کنندگان موبایل از نقص اطلاعاتی

پیش‌بینی‌ها درباره آیفون 12!

مک بوک پرو 16 اینچی اپل امسال عرضه خواهد شد؟

واکنش معاون وزیر ارتباطات به درخواست برای افزایش قیمت اینترنت

نوکیا به دنبال حل مشکل بزرگ کاربران گوشی‌های هوشمند

آیا طراحی گلکسی S11 پلاس و آیفون 2019 را می‌پسندید؟

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار

آپدیت جنجالی تلگرام منتشر شد

10 شرکت برتر اینترنتی جهان کدامند؟

هزینه یک میلیارد دلاری آمریکا برای حذف هواوی

آماری فاجعه بار از امنیت اپلیکیشن گوشی‌ها

سرفیس تاشوی مایکروسافت به زودی از راه می رسد

سیستم هوشمندی که دوچرخه سواری شما را ایمن‌تر می‌کند

خبر خوش برای علاقمندان به GTA

رابط کاربری جدید کورتانا به ویندوز 10 می‌آید

تبلیغات داخل بازی NBA 2K19 صدای بازیکنان را درآورد

سریع ترین راه گرفتن Victory Royale در فورتنایت

شرکت‌های تکنولوژی چگونه از داده‌های کاربران بهره می‌برند؟

احتمال حضور تاکسی‌های پرنده در المپیک 2024 پاریس

ماهانه نیم میلیون آیفون در ایران خاموش می شود؟

نوکیا برای بهبود امنیت سایبری گوشی هایش چه می کند؟

ضریب نفوذ اینترنت در کشور به 60 درصد رسید

مایکروسافت استفاده از سرویس‌های رقیب را ممنوع می‌‎کند

چرا کاربران Mac به نسبت ویندوزی‌ها از سیستم‌شان بیشتر راضی هستند؟

نرخ انواع تبلت‌های اپل در بازار

فیسبوک از فهرست شرکت‌های اخلاق‌مدار کنار گذاشته شد

خداحافظی با هارددیسک، فلاش و دی رم با حافظه‌ای که خواب می‌رود

گلکسی نوت 10 فاقد درگاه کارت حافظه خواهد بود

توسعه دهندگان Cuphead آرزو دارند برروی The Legend of Zelda کار کنند

حاصل کار مشترک سه کمپانی بزرگ؛ مانیتورهای گیمینگ و جذاب Mini LED

کاربران اپل در دام هکرها نیفتند!

ارزهای دیجیتالی در کدام کشورها محبوبیت بیشتری دارد؟

آیا شخصیت مرد‌‌ عنکبوتی در بازی Avengers خواهد بود؟

ال‌جی W10 به‌زودی معرفی خواهد شد

حرکت سریع لانچر مایکروسافت در مسیر جذاب‌تر شدن

آیا ایکس باکس و پلی استیشن بعدی در واقع یک کنسول هستند؟

اینتل ابزار جدیدی برای اوکلاک کردن خودکار پردازنده معرفی کرد

نفوذ هکرها به حساب بانکی کاربران با اپلیکیشن گوگل