بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون نکات خواندني

4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی -
4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون
k ١.١
١
دیجی کالا / در مورد آیفون و در کل در رابطه با گوشی‌های هوشمند چیزهای زیادی به گوشمان خورده است؛ مواردی مانند جدا کردن گوشی از شارژر برای اینکه بیش از شارژ نشود، یا شاید هم شنیده‌اید که باید مرتبا اپلیکیشن‌های پس‌زمینه را ببندید تا در مصرف باتری صرفه‌جویی شود. در نتیجه، برای نگهداری از گوشی‌ها نظرات زیادی وجود دارد و در این مطلب تلاش کردیم که به تعدادی از رایج‌ترین باورهای نادرست مربوط به آیفون بپردازیم که البته برخی از آن‌ها برای گوشی‌های اندرویدی هم صدق می‌کند. در ادامه همراه ما باشید.
لازم نیست تمام اپلیکیشن‌ها را ببندید
در ابتدا به یکی از باورهای غلط ولی بسیار قدیمی و رایج می‌پردازیم. با وجود اینکه سال‌هاست نادرست بودن آن اثبات شده، ولی بسیاری از کاربران مصرانه به فواید آن اشاره می‌کنند. در همین زمینه می‌توانیم به ایمیلی اشاره کنیم که یکی از کاربران آیفون برای تیم کوک ارسال کرده و در عوض نائب ارشد بخش مهندسی اپل «کرگ فدریگی» (Craig Federighi) به آن پاسخ داده است. کاربر مذکور نوشته که آیا شما مرتباً اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه را می‌بندید و آیا این کار تأثیر مثبتی در عمر باتری دارد؟ «فدریگی» هم پاسخ داده خیر و خیر.
اما حالا بهتر است که این موضوع را کمی بیشتر تشریح کنیم. اساساً، اپلیکیشن‌هایی که در بخش recent apps می‌توانید آن‌ها را ببینید، در وضعیتی هستند که تقریبا هیچ تأثیری بر عمر باتری ندارند. علاوه بر این، وقتی که مرتباً این اپلیکیشن‌ها را به‌طور کامل می‌بندید، وقتی که دوباره آن‌ها را اجرا می‌کنید توان بیشتری از پردازنده را مصرف می‌کنند و این کار منجر به مصرف بیشتر باتری می‌شود.
لازم به ذکر است که برای صرفه‌جویی در مصرف باتری، بستن اپلیکیشن‌های سنگین مانند فیسبوک بدون اینکه قابلیت background app refresh را غیرفعال کنید، فایده‌ی چندانی ندارد. علاوه بر این، در مورد اپلیکیشن‌هایی که به دنبال موقعیت مکانی شما هستند، محدود کردن این سرویس توصیه می‌شود تا عمر باتری اندکی بهبود پیدا کند. از دیگر قابلیت‌هایی که می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید، می‌توانیم به Share My Location اشاره کنیم. تنظیماتی مانند Bluetooth Sharing معمولا باعث می‌شوند که اطلاعات زیادی به دفعات از گجت‌های پوشیدنی روانه‌ی اپلیکیشن موردنظر شود ولی این رد و بدل اطلاعات بر باتری فشار نمی‌آورد.
اگر فکر می‌کنید که یکی از اپلیکیشن‌های پس‌زمینه بخش زیادی از باتری آیفون شما را مصرف می‌کند، به‌راحتی می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید. اول از همه در بخش تنظیمات می‌توانید به بخش Battery سر بزنید. سپس با ضربه بر نام اپلیکیشن، جزییات مصرف آن هنگام استفاده و هنگام حضور در پس‌زمینه به نمایش درمی‌آید.
در بخش تنظیمات می‌توانید ببینید که کدام اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند و با غیرفعال کردن موارد غیرضروری تا حد اندکی می‌توانید عمر باتری را افزایش دهید. البته اگر مثلا برای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نیازمند دریافت نوتیفیکیشن هنگام دریافت پیام هستید، قابلیت background app refresh را برای آن‌ها غیرفعال نکنید تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.
در ضمن نباید فراموش کنیم که همیشه بهره‌گیری از قابلیت روشنایی خودکار و True Tone برای کاهش مصرف باتری توصیه می‌شود. علاوه بر این، بعد از خروج از خانه با خاموش کردن وای‌فای، مانع از فعالیت پیاپی آیفون برای یافتن شبکه‌های وای‌فای می‌شوید.
جواب کوتاه: اپلیکیشن‌های پس‌زمینه را نبندید، در عوض مصرف باتری آن‌ها را در قسمت تنظیمات مورد بررسی قرار دهید. در ضمن بهره‌گیری از قابلیت تنظیم خودکار روشنایی را فراموش نکنید.
آیفون را به‌صورت شبانه شارژ نکنید
برخی از کاربران برای شارژ شبانه آیفون خود نگران داغ شدن بیش از حد باتری و احتمال انفجار و دیگر خطرات هستند. باید بگوییم که گوشی‌های مدرن مانند آیفون در زمینه‌ی کنترل حرارت ایجاد شده هنگام شارژ عملکرد خوبی دارند و در ضمن وقتی که شارژ باتری این گوشی‌ها به 100 درصد می‌رسد، فرایند مذکور متوقف می‌شود.به همین خاطر شاید فکر کنید که شارژ شبانه ضرری برای باتری به همراه ندارد.
با توجه به این موضوع، باید بگوییم که اگرچه شارژ شبانه خطرناک نیست، ولی برای عمر کلی باتری گجت شما تأثیر منفی به همراه دارد. اولین موضوعی که باید اشاره کنیم، در مورد ماهیت باتری‌های لیتیوم یونی است که گوشی‌های هوشمند مانند آیفون از چنین باتری‌هایی بهره می‌برند. این نوع باتری‌ها، برای عملکرد مفید از تعداد مشخصی چرخه مصرف 100 تا 0 درصد بهره می‌برند. فرض کنید که شارژ آیفون شما در وضعیت 90 درصد قرار دارد و سپس شارژ آن به 40 درصد می‌رسد. حالا اگر آن را دوباره شارژ کنید تا به وضعیت 90 درصد برگردد و سپس شارژ آن دوباره خالی شود تا در سطح 40 درصد قرار بگیرد، این یعنی دو بار 50 درصد از شارژ آیفون کم شده که روی هم رفته منجر به پشت سر گذاشتن یک چرخه کامل شارژ می‌شود. به طور خلاصه باید بگوییم که وقتی صحبت از چرخه شارژ مطرح می‌شود، موضوع بر سر میزان شارژ از دست رفته است. گفته می‌شود باتری آیفون‌ها تا 500 چرخه شارژ شرایط ایدئالی دارند.
علاوه بر این، باتری‌های لیتیوم یونی با شرایط نامعتدل میانه‌ی خوبی ندارند؛ این شرایط می‌تواند گرمای بیش از حد باشد یا خالی شدن بیش از حد معمول. اپل می‌گوید که شرایط دمای محیط اطراف آیفون باید بین 0 تا 35 درجه باشد و اگرچه در مورد میزان شارژ باتری عدد دقیقی اعلام نکرده، ولی در مورد باتری‌های لیتیوم یونی گفته می‌شود که بهتر است شارژ آن‌ها همواره بین 30 تا 80 درصد نگه داشته شود.
به همین خاطر اگرچه وقتی که شارژ باتری به 100 درصد می‌رسد این فرایند متوقف می‌شود، ولی قرار گرفتن در این وضعیت عمر باتری را به مرور زمان کاهش می‌دهد. طبق برخی پژوهش‌های انجام شده، باتری‌هایی که از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند معمولا زودتر دچار این مشکل می‌شوند.
بله، می‌دانیم که باتری‌ها مانند زندگی واقعی بسیار پیچیده هستند ولی در کل توصیه می‌کنیم که از موارد زیر پیروی کنید:
شارژ شبانه خطرناک نیست ولی نگه داشتن باتری در وضعیت 100 درصدی طی مرور زمان عمر باتری را کاهش می‌دهد.
اگر به شارژ شبانه علاقه‌ی زیادی دارید، ترجیحاً از شارژر سریع استفاده نکنید.
توصیه می‌شود شارژ باتری را بین 30 تا 80 درصد نگه دارید.
آیفون را در محیط خنک‌تر از دمای 0 درجه و گرم‌تر از دمای 35 درجه نگه ندارید.
اگر می‌خواهید گوشی را به مدت زیادی خاموش نگه دارید، شارژ آن را به 50 درصد برسانید و سپس این کار را انجام دهید.
در نهایت باید بگوییم که اگر بیش از 2 سال از آیفون خود استفاده می‌کنید به این توصیه‌ها عمل کنید زیرا معمولا باتری گوشی‌ها و آیفون برای حدود 2 سال به مشکل خاصی برنمی‌خورند و دوام آن‌ها هم چندان کاهش پیدا نمی‌کند.
حتی آیفون هم به آنتی‌ویروس نیاز دارد
اگر بخواهیم از جنبه فنی اظهارنظر کنیم، جواب این سوال مثبت است اما در کل بسیار به ندرت چنین اتفاقی رخ می‌دهد. برای این موضوع، عمدتا می‌توان دو سناریو را مطرح کرد.
اپلیکیشن حاوی بدافزار موفق شده از فیلترهای اپل رد شود و به اپ استور رسمی راه پیدا کند.
شما آیفون خود را جیل‌بریک کرده‌اید و به بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های غیررسمی روی آورده‌اید.
اپل برای اپلیکیشن‌های موجود در اپ استور بسیار سخت‌گیر است ولی به هر حال گاهی اوقات برخی موارد هم از این موانع می‌توانند عبور کنند. البته حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به دلیل ماهیت سیستم‌عامل‌های اپل معمولا نمی‌توانند کار چندانی انجام دهند و اپل هم به‌سرعت می‌تواند آپدیت امنیتی برای تمام گجت‌های موردنظر ارسال کند تا از تکرار آن جلوگیری شود.
در رابطه با آیفون‌های جیل‌بریک شده هم معمولا کاربران عادی چنین کاری را انجام نمی‌دهند و افرادی که تا حدی به امور فنی آشنایی دارند، ریسک این کار را پذیرفته‌اند. اما در مورد پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی یا ایمیل‌ها و پیامک‌های کلاه‌برداری چه کارهایی می‌توان انجام داد؟
برای جلوگیری از نمایش پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی، سایت موردنظر را در مرورگر ببندید یا اینکه با مراجعه به بخش تنظیمات سافاری بر گزینه Clear History and Website Data ضربه بزنید و سپس این مرورگر را دوباره باز کنید.
مراقب پیامک‌ها و ایمیل‌هایی که به دنبال اطلاعات خاصی از شما هستند، باشید و بر روی لینک‌های موجود در متن آن‌ها کلیک نکنید.
همواره سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها را به‌روز نگه دارید زیرا این موضوع اهمیت زیادی برای امنیت آیفون شما دارد.
اپل برای افزایش فروش آیفون سرعت آن را کاهش می‌دهد
این هم یکی دیگر از مواردی است که بارها و بارها از زبان افراد مختلف مطرح می‌شود. در سال 2017 اپل اعتراف کرد که برای مراقبت از بخش سخت‌افزاری، سرعت آیفون‌های مبتنی بر باتری‌های قدیمی را کاهش می‌داده تا این گوشی‌ها با مشکلات مربوط به عدم توان کافی باتری روبرو نشوند. از آنجایی که اپل خود دست به این اعتراف نزد و بعد از مشخص شدن این موضوع ناچار به اعتراف کردن شد، همین موضوع شایعات مربوط به این اقدامات اپل را شعله‌ور کرد.
همین ابتدای امر باید بگوییم که این اعتراف اپل با اتهامی که در مورد آن مطرح می‌شود، اندکی فرق دارد. اپل حدود دو سال قبل اعلام کرد باتری‌های قدیمی که دیگر نمی‌توانند توان لازم را برای فعالیت‌های سنگین آیفون تأمین کنند، منجر به خاموش شدن ناگهانی این گجت می‌شوند. به همین خاطر اپل هم با کاهش سرعت عملکرد سیستم، فشار وارده بر باتری را کمتر می‌کرد. اما این موضوع که اپل به‌عمد سرعت آیفون‌ها را کاهش می‌دهد تا کاربران آن‌ها به ناچار برای خرید مدل جدید ترغیب شوند، بیشتر توهم توطئه را به ذهن متبادر می‌کند.
اول از همه برای اثبات چنین ادعای مهمی، باید مدارک قابل توجهی ارائه شود که تابه‌حال چنین اتفاقی رخ نداده است. دوما، سیستم‌عامل‌ها نیازمند دریافت آپدیت هستند زیرا این موارد می‌توانند حفره‌های امنیتی را اصلاح کنند و در کل گجت را امن‌تر و قابلیت‌های آن را افزایش دهند. اما از طرفی دیگر، با دریافت آپدیت، مشخص است که فشار بیشتری بر گجت وارد می‌شود زیرا حالا باید جوابگوی نیازها و تکنولوژی‌های جدیدی باشد.
آیفون معمولا تا 5 سال نسخه جدید iOS دریافت می‌کند که ارائه‌ی چنین خدماتی واقعا فوق‌العاده است. به همین خاطر کاملا طبیعی است که مثلا آیفون 4-5 ساله شما بعد از دریافت این همه آپدیت دیگر توان روز اول را ندارد. به همین خاطر بهتر است بعد از چند سال استفاده حقیقت بالا رفتن عمر آیفون خود و کاهش توان آن را بپذیرید.
در هر صورت اگر احساس می‌کنید که سرعت آیفون بیش از اندازه پایین آمده، انجام کارهای زیر را توصیه می‌کنیم:
اپلیکیشن‌ها و سیستم‌عامل را آپدیت کنید.
از وجود حداقل یک یا دو گیگابایت بخش خالی در حافظه داخلی اطمینان حاصل کنید.
آیفون را به‌صورت سخت‌افزاری ریست کنید (برای آیفون‌های فاقد دکمه هوم، دکمه کاهش صدا و پاور را برای چند ثانیه نگه دارید. برای آیفون‌های قدیمی هم این کار را با نگه داشتن دکمه کاهش صدا و دکمه هوم انجام دهید.)
از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و آیفون را به وضعیت کارخانه برگردانید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهنمای خرید بازی ابرقهرمانی به مناسبت روز بتمن

راه حل اپل برای عمر بیشتر آیفون 11

شکست آیفون 11 پرو از آیفون XS در تست سرعت

سرمایه‌گذاری 3 میلیارد یورویی گوگل برای راه‌اندازی دیتاسنترهای پاک در اروپا

صف طرفداران اپل در اقصی نقاط دنیا برای خرید آیفون 11

خرده فروشان بازار موبایل: قاچاقچی بیشتر به فکر مردم است تا دولت

تبادل استوری‌ بین واتس‌اپ و فیسبوک

شکایت اوبر از مقامات نیویورک

امتیاز بنچمارک AnTuTu گوشی هواوی میت 30 Pro چقدر است؟

تست سرعت شارژ آیفون 11 پرو

امکانات ارتباطی شبکه دسترسی فیبرنوری راه اندازی شد

خطر سوءاستفاده قاچاقچیان تلفن‫ همراه از اطلاعات هویتی زائران اربعین

دو بازی محبوب که در iOS 13 قابل اجرا نیستند

تتلو رکورد اینستاگرام را شکست

یکه‌تازی بیت کوین و کاهش سهم بازار دیگر ارزهای دیجیتال در سال 2019

HP الترابوک‌های جذاب EliteBook را با باتری حیرت انگیز معرفی کرد

5 برنامه رایگان با عملکرد سریع انتقال فایل های بزرگ

وزیر ارتباطات هم به پویش مشق احسان پیوست

رنگ‌بندی و ظرفیت حافظه سامسونگ گلکسی A71 و گلکسی A51 فاش شد

هواوی آنلاک بوت لودر را برای میت 30 و میت 30 پرو تأیید کرد

سهم AMD از بازار جهانی پردازنده‌ها به شکل چشمگیری افزایش یافته است

قابلیت تشخیص سقوط اپل واچ جان مردی را نجات داد

ارتقای تنظیمات حریم شخصی در برنامه نقشه گوگل

آپدیت اندروید 10 برای کدامیک از گوشی های گوگل پیکسل منتشر می‌شود؟

مصاحبه با ولادیمیر پوتین جعلی به لطف تکنولوژی دیپ فیک

چگونه در پاورپوینت شماره اسلاید‌ها را حذف کنیم؟

تبلیغات اولین گوشی بدون حاشیه جهان را ببینید

آموزش اتصال دسته پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان به آیفون در iOS 13

عده ای با شبکه ملی اطلاعات دنبال قطع ارتباطات با دنیا بودند

وبگردی ناشناس در مرورگرها می‌تواند امنیت کاربر را تامین کند؟

پلیس فرانسه تاکسی پرنده با سرعت غیرمجاز را متوقف کرد

مذاکره اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی برای رفع قطع موبایل‌های مسافری

این دو اپلیکیشن را همین حالا از گوشی خود حذف کنید

گلکسی فولد را کنار سکه یا کلید نگذارید!

ظرفیت بالای سرورهای استیدیا، آغازگر فصلی تازه در صنعت بازی‌های ویدئویی

راه میانبر هواوی برای دانلود سرویس های گوگل در میت 30

چرا هنوز خطر آلوده شدن به باج افزار WannaCry وجود دارد؟

شبکه 5G برای خودنمایی است!

6 نکته‌ای که ممکن است از مراسم رونمایی سری آیفون 11 از دست داده باشید

آیا آپدیت اندروید 10 برای این گلکسی های سامسونگ منتشر می‌شود؟

چرا اپل iOS 13 را منتشر کرد؟

آیفون‌های جدید با قیمتی ترسناک وارد ایران شدند!

اسمارتفون جدید موتورولا وان ماکرو رویت شد

نگاهی به رنگبندی آیفون 11 اپل؛ شش رنگ متنوع برای تمام سلیقه‌ها

این دوربین فیلمبرداری از نمایشگرهای تاشو تقلید خواهد کرد

با پهپاد دستیار نجار آشنا شوید

نسخه بازطراحی شده گلکسی فولد سامسونگ چه اندازه مقاوم است؟

قیمت آیفون های جدید در ایران ترسناک است!

سرویس بلند پروازانه‌ی اپل فعالیت خود را آغاز کرد

حمایت جدید آمریکا از اپل