بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

میزان تحصیلات چقدر روی سلامتی اثر می‌گذارد؟ اخبار

میزان تحصیلات چقدر روی سلامتی اثر می‌گذارد؟

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - در بسیاری از مطالعات، ارتباط بین تحصیلات و سلامتی تأیید شده است؛ ولی رابطه‌ی علت‌و‌معلولی بین این دو عامل مشخص نیست.

آموزش با نتایج بهتر سلامتی همبسته است؛ اما تلاش برای درک این موضوع دشوار است که تحصیلات واقعا موجب بهترشدن سلامتی می‌شود یا خیر. براساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، میزان مرگ‌و‌میر (مرگ به‌ازای هزار نفر در سال) در افرادی دارای حداقل یک مدرک دانشگاهی درمقایسه‌با افراد فاقد آن کمتر از نصف است. علاوه‌براین، افراد دارای تحصیلات بیشتر اضطراب و افسردگی کمتری تجربه می‌کنند و محدودیت‌های عملکردی کمتری دارند و با احتمال کمتری دچار مشکلات سلامتی جدی مانند دیابت یا بیماری قلبی‌عروقی یا آسم شوند. رابطه‌ی سببی در هر دو جهت برقرار است. افرادی که در سنین جوانی از وضعیت سلامتی مناسبی برخوردار نیستند، ممکن است نتوانند مانند افرادی که وضعیت جسمانی سالمی دارند، تحصیلات خود را ادامه دهند. درمقابل، افرادی که به تمرکز بر پیامدهای بلندمدت تمایل دارند، حتی اگر نتوانسته باشند تحصیلات خود را ادامه دهند، ممکن است انگیزه‌ای برای توسعه‌ی عادات سالم‌تری مانند ورزش منظم داشته باشد. برخی از مطالعات هوشمندانه سعی کرده‌اند این ارتباط را در آزمایش‌ها طبیعی بررسی کنند. در مطالعه ای که آدریانا لراس‌مونی انجام داده، روی پیامد وضع قوانین آموزش اجباری در آمریکا بین سال‌های 1915 تا 1939 تمرکز شده است. این قوانین که موجب می‌شد سطح تحصیلات برخی کودکان درمقایسه‌با وضعیتی افزایش یابد که این قوانین وضع نمی‌شد، افزایش طول عمر را با خود به‌همراه داشت. براساس نتایج این مطالعه، یک سال اضافی از تحصیلات موجب می‌شد امید به زندگی افراد در 35 سالگی 1.7 سال افزایش یابد.
فارغ‌التحصیلان جدید دانشگاه ایالتی فیت‌ویل در ماه گذشته در کارولینای‌شمالی. مدرک دانشگاهی با امید به زندگی بیشتر مرتبط است، اما آیا دلیل آن، مدرک است؟ مطالعاتی که روی انگیزه‌ی کسب تحصیلات بیشتر به‌دلیل نامساعدبودن وضعیت بازار کار یا اجتناب از قرعه‌کشی جنگ ویتنام انجام شد، نشان می‌داد افزایش تحصیلات موجب سلامتی بهتر و کاهش احتمال مصرف سیگار می‌شود. این نتیجه سرنخی است که نشان می‌دهد چگونه تحصیلات ممکن است موحب بهبود سلامتی شود. این عامل می‌تواند موجب کاهش مشارکت افراد در رفتارهای پرخطر شود، شاید به‌‌دلیل اینکه این رفتارها می‌توانند درآمد بیشتری را تهدید کنند که با تحصیلات بالاتر همراه‌ است. بااین‌حال، رفتارهای سلامتی می‌توانند فقط بخشی از ارتباط بین تحصیلات و نرخ مرگ‌و‌میر را توضیح دهند و آموزش ممکن است مهارت‌ تجزیه‌و‌تحلیل اطلاعات و مدیریت مشکلات پیچیده را تقویت کند. آموزش بیشتر همچنین با درآمد و ثروت بیشتر همبسته است که این دو عامل با سلامت بهتر مرتبط هستند. رابطه‌ی سببی می‌تواند در هر دو جهت وجود داشته باشد. برای مثال، شما باید به‌طور معقولی سالم باشید تا در شغل خود بمانید یا برای ساعت‌های طولانی کار کنید؛ اما درآمد بیشتر اغلب با بیمه‌ی درمانی بهتر و دسترسی آسان‌‌تر به مراقبت‌های بهداشتی نیز همراه است. بیشترین تأثیر درآمد روی سلامتی ممکن است از دوران کودکی نشئت بگیرد. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند کودکان والدین ثروتمندتر در وضعیت سلامتی بهتری به‌سر می‌برند. دلیل این امر احتمالا دسترسی بهتر به مراقبت‌های پیش از زایمان و تغذیه و زندگی در محیطی با آلودگی کمتر است. دوران کودکی سالم‌تر اغلب به‌معنای بزرگ‌سالی سالم‌تر است و کودکان متولدشده از والدین ثروتمندتر به‌احتمال فراوان، بیشتر تحصیل و خودشان نیز درآمد بیشتری کسب می‌کنند. به این شکل است که رابطه‌ی درآمد و سلامت ممکن است در نسل‌های پیاپی تکرار شود. تحصیلات و ثروت بیشتر ممکن است موجب کسب موقعیت اجتماعی والاتری شود که با سلامتی نیز مرتبط هستند. نتایج مطالعه‌ ی برجسته‌ای که در سال 1978 منتشر شد، نشان داد کارمندان بلندمرتبه‌ی بریتانیایی درمقایسه‌با افرادی با مرتبه‌هایی پایین‌تر نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی کمتری داشتند. کارمندان با مرتبه‌ی پایین‌تر وزن و فشارخون و قندخون بالاتری داشتند و نیز بیشتر سیگار می‌کشیدند. رابطه‌ی بین مرتبه‌ی اجتماعی و سلامتی در مطالعات دیگر نیز تأیید شده است.
یکی از فرضیه‌ها درباره‌ی ارتباط بین موقعیت اجتماعی و سلامتی این است افرادی که در مراتب پایین‌تری قرار دارند، زندگی پراسترس‌تری تجربه می‌کنند. استرس جریان خون را تغییر می‌دهد و هورمون‌هایی آزاد می‌کند که به بافت‌ها آسیب می‌زند و سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند و موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی و مرگ می‌شود. در مطالعه‌ای، ارتباط بین فقر در دوران کودکی با استرس مزمن و ضعف حافظه نشان داده شد که می‌‌تواند روی آموزش و دستمزد و سلامتی تأثیرگذار باشد. حتی استرس دوران بارداری نیز می‌تواند چنان تأثیری بر سلامتی جنین بگذارد که در کل عمر ادامه داشته باشد. سلامت با هویت نژادی و قومی نیز مرتبط است و نقش مهمی در موقعیت‌های اجتماعی ایفا می‌کند. برای مثال، آفریقایی‌آمریکایی‌ها درمقایسه‌با آمریکایی سفیدپوست حتی پس از تصحیح برای درآمد و تحصیلات، میزان مرگ‌و‌میر بیشتری دارند. این ارتباط نیز در دوران کودکی ریشه دارد؛ به‌گونه‌ای که احتمال تولد زودهنگام و داشتن وزن کم هنگام تولد، در نوزادان آفریقایی‌آمریکایی بیشتر است. یکی از دلایل این موضوع ممکن است محدودیت دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی قبل از زایمان باشد. احتمال دسترسی بیماران آفریقایی‌آمریکایی به مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه کمتر است و احتمال زیادی وجود دارد آن‌ها در مناطقی با بیمارستان‌های غیرمجهز و کادر پزشکی ضعیف زندگی کنند. مشکلات و استرس‌های ناشی از سابقه‌ی تبعیض نژادی و جداسازی جامعه ریشه‌ی این اختلاف‌ها است. مقاله‌های مرتبط:
تاثیر مثبت ارتباط با طبیعت در دوران کودکی با سلامتی در دوران بزرگسالی کمک‌های مالی والدین چه تاثیری در موفقیت‌های فرزندان دارد؟ شغل والدین چگونه روی فرزندان تاثیر می‌گذارد
آمریکایی‌های هیسپانیک درمقایسه‌با آمریکایی‌های سفیدپوست غیرهیسپانیک فقیرترند؛ ولی وضعیت جسمی بهتری دارند. دلیل این امر می‌تواند این باشد که شاید احتمال مهاجرت هیسپانیک‌هایی به آمریکا بیشتر بوده که وضعیت جسمی بهتری دارند یا می‌تواند ناشی از رفتارهای سلامتی خاص این مردمان باشد. برای مثال، احتمال مصرف سیگار یا زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی‌های الکلی در هیسپانیک‌ها درمقایسه‌با همتایان سفیدپوست غیرهیسپانیک‌ آن‌ها کمتر است. در قرن جاری، افزایش چشمگیری در میزان مرگ‌های ناامیدی (خودکشی‌ و مصرف بیش‌از‌حد مواد یا سوء مصرف الکل) از سن میان‌سالی در آمریکایی‌های سفیدپوست بدون مدرک دانشگاهی دیده شده است. از سال 2007، با اینکه میزان مرگ‌و‌میر افراد دارای تحصیلات کم افزایش یافته است، این نرخ‌ در میان افرادی با تحصیلات دانشگاهی نسبتا ثابت مانده یا کاهش یافته بود. براساس نتایج مطالعه ای، امید به زندگی زنان سفیدپوست بدون دیپلم دبیرستان در سال 2002، 73.5 سال و در زنان سفیدپوست دارای یک مدرک دانشگاهی 83.9 سال بود. همچنین، امید به زندگی در مردان سفیدپوست بدون دیپلم دبیرستان 67.5 سال و در مردان سفیدپوست با یک مدرک دانشگاهی 80.4 سال بود. درست همان‌طورکه سلامتی ما تحت‌تأثیر سبک زندگی، ژن‌ها، محیط و سیستم سلامتی قرار می‌گیرد، تحصیلات نیز نقش دارد. در‌حال‌حاضر، چرایی و مقدار اثر آن را نمی‌توانیم دقیق مشخص کنیم؛ اما کاهش طول عمر مرتبط با سطوح تحصیلات پایین‌تر، شاید دلیل این امر باشد که چرا امید به زندگی کلی آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر تاحدودی کاهش پیدا کرده و از سرعت پیشرفت دیگر کشورهای پیشرفته عقب مانده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انویدیا خرید کارت گرافیک بدون قابلیت رهگیری پرتو را غیرعقلانی می‌داند

بیوگرافی سیمور کری، معمار پیش‌گام دنیای ابرکامپیوتر

سامسونگ دیسپلی نمایشگر کوانتوم دات OLED تولید می‌کند

فناوری شارژ سریع گلکسی نوت 10 چه مشکلاتی دارد؟

فروش 7.7 میلیون ساعت‌ هوشمند در سه‌ماهه دوم سال 2019 در آمریکای شمالی

ایرانسل برای رفع مشکل برخی مشترکان اینترنت ثابت، راهکارهایی ارائه کرد

شیائومی، ویوو و اوپو روی سرویس فایلی مشابه ایردراپ کار می‌کنند

بررسی هزینه طراحی سمند، 206 صندوق دار و دنا در مقایسه با مدل‌های خارجی

در سفر به استانبول از کدام محله ها دیدن کنیم؟

درمان تنبلی چشم با استفاده از واقعیت مجازی

انتشار ویدئویی مضحک درمورد روش تمیز کردن دوربین‌های حرفه‌ای در یوتیوب

زوم‌کست: هر آنچه در ارتباط با SSD باید بدانید

نگاهی به قیمت‌گذاری و تجهیزات سفارشی شورولت کوروت C8

ربات استرو؛ محصول ترکیب طراحی بوستون داینامیکس با هوش مصنوعی کاربردی

با نرم‌افزار فروشگاهی دشت همکاران سیستم آشنا شوید

نشانه‌هایی از عرضه نسخه سوپر کارت گرافیک RTX 2080 Ti وجود دارد

برنی سندرز خواستار ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس آمریکا شد

گزارش زومیت از اولین رویداد استانی جشنواره وب و موبایل ایران در اصفهان

احتمال معرفی ردمی نوت 8 در کنار ردمی TV در 7 شهریور

نرم‌افزارهای مملو از تبلیغ، 8 میلیون کاربر گوگل پلی را فریب داده‌اند

عباس علی‌آبادی، مدیر عامل جدید ایران خودرو شد

سنجش فشارخون با دوربین سلفی

TSMC: قانون مور هنوز زنده است

توسعه اولین زانوی مصنوعی با قابلیت دوچرخه‌سواری در ایران

تیم کوک در دیدار با ترامپ: تعرفه روی کالاهای چینی، اپل را دربرابر سامسونگ تضعیف می‌کند

حفره امنیتی بلوتوث میلیون‌ها دستگاه را تهدید می‌کند

پردازنده‌ی 18 هسته‌ای Cascade Lake-X اینتل در گیک‌بنچ مشاهده شد

تنها برخی از پردازنده‌های نسل سوم رایزن AMD قابلیت اورکلاک بالایی دارند

امکان جدید گوگل اسیستنت: ارسال یادآور برای خانواده و دوستان

فریم 72: از گفت‌وگو درباره فاز چهارم و پنجم دنیای سینمایی مارول تا رده‌بندی پنج فیلم برتر مارول

توییتر پیام‌های توهین‌آمیز را فیلتر خواهد کرد

نسل بعدی APUهای AMD با نام Renoir و معماری Zen 2 از راه می‌رسد

معرفی تتر از زبان کوین نیک

مشخصات گوشی‌های گلکسی M31،M21 و M41 فاش شد

سایپا محصولات رنو، برلیانس و آریو را تحویل نخواهد داد

هرآنچه باید درباره حسگر اثرانگشت بدانید؛ قسمت سوم و پایانی

گوگل کاهش دوره مجوزهای HTTPS به یک سال را پیشنهاد داد

بوش نمایشگر سه‌بعدی پشت فرمان خودرو تولید خواهد کرد

لاجیتک دو کیبورد جدید مخصوص گیمینگ رونمایی کرد

نئاندرتال‌ها به درد گوش شایع‌ در موج‌سواران و شناگران مبتلا بودند

معکوس‌کردن روند پیری در سلول‌های بنیادی مغز موش

راهنمای علمی کنار گذاشتن تعلل‌ورزی

رشد 66 درصدی فروش علی بابا کلاد در سه‌ماهه اول سال مالی 2019

سهم بازار موتور جستجوی Bing‌ در حال افزایش است

Windows Core OS احتمالا سیستم‌ عاملی با رویکرد ابری خواهد بود

YouTube Originals از 2 مهر برای تمام کاربران رایگان خواهد شد

بهترین موقعیت های دبی برای عکاسی را بشناسید

افشای تصاویر و مشخصات گوشی جدید منتسب به ردمی 8

اپل از سازنده شبیه‌ساز مجازی آیفون و iOS شکایت می‌کند

چهار روش برای دور شدن از حواس‌پرتی‌های دنیای فناوری