بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

میزان تحصیلات چقدر روی سلامتی اثر می‌گذارد؟ اخبار

میزان تحصیلات چقدر روی سلامتی اثر می‌گذارد؟

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - در بسیاری از مطالعات، ارتباط بین تحصیلات و سلامتی تأیید شده است؛ ولی رابطه‌ی علت‌و‌معلولی بین این دو عامل مشخص نیست.

آموزش با نتایج بهتر سلامتی همبسته است؛ اما تلاش برای درک این موضوع دشوار است که تحصیلات واقعا موجب بهترشدن سلامتی می‌شود یا خیر. براساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، میزان مرگ‌و‌میر (مرگ به‌ازای هزار نفر در سال) در افرادی دارای حداقل یک مدرک دانشگاهی درمقایسه‌با افراد فاقد آن کمتر از نصف است. علاوه‌براین، افراد دارای تحصیلات بیشتر اضطراب و افسردگی کمتری تجربه می‌کنند و محدودیت‌های عملکردی کمتری دارند و با احتمال کمتری دچار مشکلات سلامتی جدی مانند دیابت یا بیماری قلبی‌عروقی یا آسم شوند. رابطه‌ی سببی در هر دو جهت برقرار است. افرادی که در سنین جوانی از وضعیت سلامتی مناسبی برخوردار نیستند، ممکن است نتوانند مانند افرادی که وضعیت جسمانی سالمی دارند، تحصیلات خود را ادامه دهند. درمقابل، افرادی که به تمرکز بر پیامدهای بلندمدت تمایل دارند، حتی اگر نتوانسته باشند تحصیلات خود را ادامه دهند، ممکن است انگیزه‌ای برای توسعه‌ی عادات سالم‌تری مانند ورزش منظم داشته باشد. برخی از مطالعات هوشمندانه سعی کرده‌اند این ارتباط را در آزمایش‌ها طبیعی بررسی کنند. در مطالعه ای که آدریانا لراس‌مونی انجام داده، روی پیامد وضع قوانین آموزش اجباری در آمریکا بین سال‌های 1915 تا 1939 تمرکز شده است. این قوانین که موجب می‌شد سطح تحصیلات برخی کودکان درمقایسه‌با وضعیتی افزایش یابد که این قوانین وضع نمی‌شد، افزایش طول عمر را با خود به‌همراه داشت. براساس نتایج این مطالعه، یک سال اضافی از تحصیلات موجب می‌شد امید به زندگی افراد در 35 سالگی 1.7 سال افزایش یابد.
فارغ‌التحصیلان جدید دانشگاه ایالتی فیت‌ویل در ماه گذشته در کارولینای‌شمالی. مدرک دانشگاهی با امید به زندگی بیشتر مرتبط است، اما آیا دلیل آن، مدرک است؟ مطالعاتی که روی انگیزه‌ی کسب تحصیلات بیشتر به‌دلیل نامساعدبودن وضعیت بازار کار یا اجتناب از قرعه‌کشی جنگ ویتنام انجام شد، نشان می‌داد افزایش تحصیلات موجب سلامتی بهتر و کاهش احتمال مصرف سیگار می‌شود. این نتیجه سرنخی است که نشان می‌دهد چگونه تحصیلات ممکن است موحب بهبود سلامتی شود. این عامل می‌تواند موجب کاهش مشارکت افراد در رفتارهای پرخطر شود، شاید به‌‌دلیل اینکه این رفتارها می‌توانند درآمد بیشتری را تهدید کنند که با تحصیلات بالاتر همراه‌ است. بااین‌حال، رفتارهای سلامتی می‌توانند فقط بخشی از ارتباط بین تحصیلات و نرخ مرگ‌و‌میر را توضیح دهند و آموزش ممکن است مهارت‌ تجزیه‌و‌تحلیل اطلاعات و مدیریت مشکلات پیچیده را تقویت کند. آموزش بیشتر همچنین با درآمد و ثروت بیشتر همبسته است که این دو عامل با سلامت بهتر مرتبط هستند. رابطه‌ی سببی می‌تواند در هر دو جهت وجود داشته باشد. برای مثال، شما باید به‌طور معقولی سالم باشید تا در شغل خود بمانید یا برای ساعت‌های طولانی کار کنید؛ اما درآمد بیشتر اغلب با بیمه‌ی درمانی بهتر و دسترسی آسان‌‌تر به مراقبت‌های بهداشتی نیز همراه است. بیشترین تأثیر درآمد روی سلامتی ممکن است از دوران کودکی نشئت بگیرد. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند کودکان والدین ثروتمندتر در وضعیت سلامتی بهتری به‌سر می‌برند. دلیل این امر احتمالا دسترسی بهتر به مراقبت‌های پیش از زایمان و تغذیه و زندگی در محیطی با آلودگی کمتر است. دوران کودکی سالم‌تر اغلب به‌معنای بزرگ‌سالی سالم‌تر است و کودکان متولدشده از والدین ثروتمندتر به‌احتمال فراوان، بیشتر تحصیل و خودشان نیز درآمد بیشتری کسب می‌کنند. به این شکل است که رابطه‌ی درآمد و سلامت ممکن است در نسل‌های پیاپی تکرار شود. تحصیلات و ثروت بیشتر ممکن است موجب کسب موقعیت اجتماعی والاتری شود که با سلامتی نیز مرتبط هستند. نتایج مطالعه‌ ی برجسته‌ای که در سال 1978 منتشر شد، نشان داد کارمندان بلندمرتبه‌ی بریتانیایی درمقایسه‌با افرادی با مرتبه‌هایی پایین‌تر نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی کمتری داشتند. کارمندان با مرتبه‌ی پایین‌تر وزن و فشارخون و قندخون بالاتری داشتند و نیز بیشتر سیگار می‌کشیدند. رابطه‌ی بین مرتبه‌ی اجتماعی و سلامتی در مطالعات دیگر نیز تأیید شده است.
یکی از فرضیه‌ها درباره‌ی ارتباط بین موقعیت اجتماعی و سلامتی این است افرادی که در مراتب پایین‌تری قرار دارند، زندگی پراسترس‌تری تجربه می‌کنند. استرس جریان خون را تغییر می‌دهد و هورمون‌هایی آزاد می‌کند که به بافت‌ها آسیب می‌زند و سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند و موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی و مرگ می‌شود. در مطالعه‌ای، ارتباط بین فقر در دوران کودکی با استرس مزمن و ضعف حافظه نشان داده شد که می‌‌تواند روی آموزش و دستمزد و سلامتی تأثیرگذار باشد. حتی استرس دوران بارداری نیز می‌تواند چنان تأثیری بر سلامتی جنین بگذارد که در کل عمر ادامه داشته باشد. سلامت با هویت نژادی و قومی نیز مرتبط است و نقش مهمی در موقعیت‌های اجتماعی ایفا می‌کند. برای مثال، آفریقایی‌آمریکایی‌ها درمقایسه‌با آمریکایی سفیدپوست حتی پس از تصحیح برای درآمد و تحصیلات، میزان مرگ‌و‌میر بیشتری دارند. این ارتباط نیز در دوران کودکی ریشه دارد؛ به‌گونه‌ای که احتمال تولد زودهنگام و داشتن وزن کم هنگام تولد، در نوزادان آفریقایی‌آمریکایی بیشتر است. یکی از دلایل این موضوع ممکن است محدودیت دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی قبل از زایمان باشد. احتمال دسترسی بیماران آفریقایی‌آمریکایی به مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه کمتر است و احتمال زیادی وجود دارد آن‌ها در مناطقی با بیمارستان‌های غیرمجهز و کادر پزشکی ضعیف زندگی کنند. مشکلات و استرس‌های ناشی از سابقه‌ی تبعیض نژادی و جداسازی جامعه ریشه‌ی این اختلاف‌ها است. مقاله‌های مرتبط:
تاثیر مثبت ارتباط با طبیعت در دوران کودکی با سلامتی در دوران بزرگسالی کمک‌های مالی والدین چه تاثیری در موفقیت‌های فرزندان دارد؟ شغل والدین چگونه روی فرزندان تاثیر می‌گذارد
آمریکایی‌های هیسپانیک درمقایسه‌با آمریکایی‌های سفیدپوست غیرهیسپانیک فقیرترند؛ ولی وضعیت جسمی بهتری دارند. دلیل این امر می‌تواند این باشد که شاید احتمال مهاجرت هیسپانیک‌هایی به آمریکا بیشتر بوده که وضعیت جسمی بهتری دارند یا می‌تواند ناشی از رفتارهای سلامتی خاص این مردمان باشد. برای مثال، احتمال مصرف سیگار یا زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی‌های الکلی در هیسپانیک‌ها درمقایسه‌با همتایان سفیدپوست غیرهیسپانیک‌ آن‌ها کمتر است. در قرن جاری، افزایش چشمگیری در میزان مرگ‌های ناامیدی (خودکشی‌ و مصرف بیش‌از‌حد مواد یا سوء مصرف الکل) از سن میان‌سالی در آمریکایی‌های سفیدپوست بدون مدرک دانشگاهی دیده شده است. از سال 2007، با اینکه میزان مرگ‌و‌میر افراد دارای تحصیلات کم افزایش یافته است، این نرخ‌ در میان افرادی با تحصیلات دانشگاهی نسبتا ثابت مانده یا کاهش یافته بود. براساس نتایج مطالعه ای، امید به زندگی زنان سفیدپوست بدون دیپلم دبیرستان در سال 2002، 73.5 سال و در زنان سفیدپوست دارای یک مدرک دانشگاهی 83.9 سال بود. همچنین، امید به زندگی در مردان سفیدپوست بدون دیپلم دبیرستان 67.5 سال و در مردان سفیدپوست با یک مدرک دانشگاهی 80.4 سال بود. درست همان‌طورکه سلامتی ما تحت‌تأثیر سبک زندگی، ژن‌ها، محیط و سیستم سلامتی قرار می‌گیرد، تحصیلات نیز نقش دارد. در‌حال‌حاضر، چرایی و مقدار اثر آن را نمی‌توانیم دقیق مشخص کنیم؛ اما کاهش طول عمر مرتبط با سطوح تحصیلات پایین‌تر، شاید دلیل این امر باشد که چرا امید به زندگی کلی آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر تاحدودی کاهش پیدا کرده و از سرعت پیشرفت دیگر کشورهای پیشرفته عقب مانده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لمان 2019 با قهرمانی تویوتا و آلونسو به پایان رسید

مصاحبه با اندی فنگ، بنیان‌گذار استارتاپ دوردش

مرورگر اج مایکروسافت احتمالا برای لینوکس هم عرضه می‌شود

نگاهی به 18 سال خاطره‌سازی آیتونز؛ کهنه‌سربازی که بازنشسته شد

تاثیر زندگی مدرن بر استخوان‌های انسان

AMD پردازنده‌ تردریپر 64 هسته‌ای تا پایان امسال عرضه می‌کند

طراحی سایت دود، روش متفاوتی از تبلیغات اینترنتی

نتیجه نظرسنجی: کاربران زومیت iPad OS و Mac Pro را جذاب‌ترین‌های WWDC امسال می‌دانند

گزینه‌های زیاد در هنگام انتخاب به مشکل تبدیل می‌شوند

نگاهی به پهپاد تحویل کالای جدید آمازون

آموزش انتقال لایسنس ویندوز 10 به کامپیوتر جدید

سری جدید نمایشگرهای هوشمند پورتال فیسبوک پاییز امسال عرضه می‌شود

دور نیمه‌نهایی مسابقات جام رمضان بازی زولا برگزار شد

خرید آنلاین بلیط چگونه سفر را برای ما به‌صرفه‌تر می‌کند؟

رندرهای جدید هواوی میت 30 پرو و احتمال استفاده از نمایشگر 90 هرتزی

تلاش سیگما برای احیای لنزهای APS-C

بهترین بازی‌های بتل رویال شبیه PUBG که باید تجربه کنید

نمایشگر وان پلاس 7 پرو در برخی کاربردها از 90 هرتز به 60 هرتز سوئیچ می‌کند

اپل احتمالا امسال هفت مک بوک جدید معرفی خواهد کرد

احتمال بازتولید رنو تندر 90 با قطعات ایرانی

پنج دلیل برای اینکه سرور دل را از زیگورات بخریم

جزئیات طرح جایگزین زوج یا فرد اعلام شد

نسخه بتا اندروید Q در دسترس 11 گوشی هوشمند شیائومی قرار می‌گیرد

چرا بازاریابی محصول از خود محصول مهم‌تر است؟

علت کج بودن برج پیزا چیست؟

همه‌چیز درباره برنامه‌نویس‌شدن: ماجراجویی در دنیای کدها

جزئیاتی تازه از نمایشگر بزرگ شاسی بلند برقی بایتون منتشر شد

تخصیص پویای منابع، مسئله‌‌‌ای ریاضی که جهان را در بن‌‌بست گرفتار کرده است

گوشی‌های هواوی برای ساعاتی لوگوی تبلیغاتی روی صفحه‌‌ قفل نمایش دادند

قلم نوری هویون در سامان کام

آموزش استفاده از Windows Sandbox در آپدیت ماه مه ویندوز 10

دانشمندان معمای سخت شدن سرخرگ‌ها را حل کردند

دوچرخه برقی eRockit معرفی شد

ژئوکدینگ، قابلیتی برای یافتن مقصد با وارد کردن آدرس در سرویس نقشه و مسیریاب بلد

گزارش زومیت از هشتمین دوره کار با موبایل (Galaxy Workshop) سامسونگ

آلودگی کربنی بیت‌ کوین در حد شهرهایی مثل لاس‌وگاس و هامبورگ است

از معضل هواوی تا گسست 5G؛ آیا کشورها دروازه‌های اینترنت را به‌روی خود خواهند بست؟

کامیون خودران و بدون کابین ولوو به مرحله عملیاتی وارد شد

چرا گوشی‌های جدید دو یا چند دوربین دارند؟

تعیین خط مسابقه 24 ساعته لمان 2019؛ تویوتا در مقام‌های اول و دوم

طراحی مربع‌شکل دوربین آیفون 11 تأیید شد

مقایسه سرعت، کیفیت و قیمت سرویس اینترنت در ایران با سایر کشورهای جهان

آذری جهرمی: اندروید سفارشی شده در راه است

مزایای استخدام وکیل مهاجرت به استرالیا از نگاه پاسارگاد مایگریشن

ساخت قوی‌ترین آهنربای جهان

دومین دوره رویداد انقلاب بلاک چین برگزار می‌شود

حقایق جالبی که مهمانداران درباره مسافران می‌دانند

پلتفرم اتوبوس الکتریکی و خودران اسکانیا رونمایی شد

فناوری شارژ با سرعت حداکثری را با انرژیا تجربه کنید

پروفایل لینکدین با تصویر جعلی ساخت هوش مصنوعی، از کاربران جاسوسی می‌کرد