بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

نتایج بنچمارک پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 افشا شد؛ رقیبی برای 8700K اینتل اخبار

نتایج بنچمارک پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 افشا شد؛ رقیبی برای 8700K اینتل

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - نتایج بنچمارک پردازنده‌‌ی 6 هسته‌ای به‌تازگی معرفی‌شده‌ی Ryzen 5 3600 در پایگاه داده‌ی وب‌سایت GeekBench و UserBenchmark رؤیت شد.

AMD در خلال مراسم رونمایی پردازنده‌ های سری 3000 رایزن، تصاویری از نتایج بنچمارک پردازنده‌های مختلف Ryzen 9 و Ryzen 7 مبتنی‌بر معماری Zen 2 به‌نمایش درآورد. بااین‌حال، این شرکت اطلاعاتی درباره‌ی عملکرد و نتایج بنچمارک سبد محصولات جدید Ryzen 5 ارائه نکرد؛ محصولاتی که با همان معماری Zen 2 طراحی و تولید شده و‌ با قیمت‌‌های کمتر از 300 دلار بخش اقتصادی بازار را هدف گرفته‌اند. اکنون، نتایج بنچمارک‌ مستقل پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 از منابع مختلف منتشر‌شده که عملکرد چشمگیر این پردازنده‌ی 200 دلاری را نشان می‌دهد. مقاله‌های مرتبط:
پردازنده‌های AMD رایزن 3000 معرفی شدند؛ توان فوق‌العاده درکنار قیمتی رقابتی توان پردازشی قدرتمند معماری ذن 2 پردازنده‌های رایزن و اپیک AMD
ابتدا بهتر است کمی بیشتر با این پردازنده‌ی اقتصادی AMD آشنا شویم. این تراشه که یکی از پنج تراشه‌ی معرفی‌شده‌ی AMD در کامپیوتکس 2019 بود، شامل 6 هسته و 12 رشته‌ی پردازشی است. سرعت کلاک پایه‌ی این پردازنده 3.6 گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست آن 4.2 گیگاهرتز است که سنجه‌ی سرعت کاملا استانداردی برای پردازنده‌ای 6 هسته‌ای به‌شمار می‌رود. این پردازنده درمجموع 35 مگابایت حافظه‌ی کش دارد و توان طراحی حرارتی آن فقط 65 وات است. پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 از هفتم ژوئیه و با قیمت 199 دلار دردسترس هواداران قرار خواهد گرفت. نام پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 تاکنون در پایگاه داده‌های بنچمارک دو وب‌سایت GeekBench و UserBenchmark دیده شده است. البته، بنچمارک گیمینگ این پردازنده را هم یکی از کاربران انجمن اینترنتی Chiphell منتشر کرده که در بخش دیگری از این مقاله درباره‌اش صحبت خواهیم کرد. در ابتدا بر نتایج بنچمارک این پردازنده در این پایگاه‌های داده متمرکز خواهیم شد و خواهیم دید چگونه پردازنده‌ی نسل سوم Ryzen 5 درمقابل رقبا و پیشینیان خود با معماری Zen و Zen پلاس عرض‌اندام می‌کند. نمرات بنچمارک Geekbench V4 این پردازنده را که TUM_APISAK، افشاگر معروف، منتشر کرده، تاکنون شامل دو ورودی است: یک ورودی از آزمایش این پردازنده روی مادربرد ASUS TUF Gaming X570-Plus به‌دست آمده و ورودی دیگر نتیجه‌ی محک این تراشه روی مادربرد نسل قبل ASUS Prime X470 Pro است. نمرات واردشده در این پایگاه داده به‌دلیل استفاده از پیکربندی‌های سیستمی مختلف با یکدیگر تفاوت دارد؛ اما کلیت این نمرات در دو بخش عملکرد تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای در هر دو مورد بسیار شبیه یکدیگر است. این پردازنده در پیکربندی مادربرد X570 در بخش تک‌هسته‌ای نمره‌ی 5,390 و در بخش چندهسته‌ای نمره‌ی 26,371 را کسب می‌کند. همین پردازنده در پیکربندی سیستم X470 در بخش تک‌هسته‌ای نمره‌ی 5,358 شده و در بخش چندهسته‌ای نمره‌‌ی 27,485 را ثبت کرده است.

ryzen 5 3600 Bench</h4>">
ryzen 5 3600 Bench</h4>">
ryzen 5 3600 Bench</h4>">
ryzen 5 3600 Bench</h4>">

در مقام مقایسه‌، میانگین نمرات پردازنده‌ی Ryzen 7 1800X در پردازش تک‌هسته‌ای 4,400 و در پردازش چندهسته‌ای 24,000 است. همچنین، میانگین نمرات پردازنده‌ی 8700K اینتل در بخش پردازش تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به‌ترتیب 5,400 و 25,000 و میانگین نمرات پردازنده‌ی نسل دوم Ryzen 5 2600 در این دو بخش به‌ترتیب در‌حدود 4,700 و 23,000 بوده است. بنابراین، از مجموع این نتایج چنین برمی‌آید که پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 از یک سو عملکرد بسیار درخشانی درمقایسه‌با پردازنده‌های نسل قبل خود با معماری Zen و Zen + دارد و از سوی دیگر، شرایط رقابتی دشواری در سطح عملکرد برای پردازنده‌های گران‌قیمت‌تر Core I7 8700K و Core i7 9700K ایجاد خواهد کرد. علاوه‌بر نتایج وارد‌شده در پایگاه داده‌ی GeekBench از این پردازنده‌ی نسل سوم رایزن، ورودی‌های مختلف دیگری از نتایج بنچمارک این پردازنده در پایگاه اطلاعاتی UserBenchmark نیز وارد شده که از برتری چشمگیر معماری Zen 2 در تعداد دستورالعمل اجرا‌شدنی در هر سیکل کلاک (IPC) در‌مقایسه‌با پردازنده‌های Coffee Lake اینتل حکایت می‌کند. این پردازنده در‌مقایسه‌با پردازنده‌ی 7700K، پرچم‌دار معماری Kaby Lake، حدود 7 درصد IPC بهتری دارد. ازآنجاکه در پردازنده‌های Coffee Lake از همان معماری Kaby Lake استفاده شده، انتظار همین میزان برتری را درزمینه‌ی IPC درمقایسه‌با پردازنده‌های نسل هشتم و نهم اینتل داریم. بنابراین، پردازنده‌ی نسل سوم Ryzen 5 ازنظر IPC وضعیتی یکسان با پردازنده‌های توانمند اینتل درد یا حتی از آن‌ها پیشی می‌گیرد. تراشه‌های Core i7 8700K و Core i7 9700K بسیار به‌هم شبیه هستند و به‌نظر می‌رسد Ryzen 5 3600 درمقایسه‌با این دو پردازنده‌ی اینتل، باتوجه‌به قیمت ازنطر عملکرد جایگاه بهتری دارد. نباید از یاد برد که این پردازنده 65 واتی AMD درمقایسه‌با توان مصرفی 95 وات این دو پردازنده‌ی پرچم‌دار اینتل مصرف انرژی بسیار کمتری نیز دارد. همچنین، به‌خوبی می‌دانیم پردازنده‌های Core i7 نسل هشتم و نهم اینتل دمای کاری بیشتری دارند؛ در‌حالی‌که تراشه‌های 7 نانومتری AMD براساس اطلاعات موجود، در زیر فشارهای کاری سنگین عملکرد بسیار بهتری دارند و قابلیت اورکلاک چشمگیری ارائه می‌دهند.

ryzen 5 3600 user</h4>">
ryzen 5 3600 user</h4>">
ryzen 5 3600 user</h4>">
ryzen 5 3600 user</h4>">

(برای مشاهده‌ی تصاویر در ابعاد اصلی روی آن‌ها کلیک کنید) اطلاعات دیگری از سطح عملکرد این پردازنده را یکی از کاربران انجمن اینترنتی Chiphell افشا کرده است. ظاهرا این کاربر سطح عملکرد پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 را در بازی PUBG آزموده و آن را با پردازنده‌ی Core i7 8700K مقایسه کرده است. به‌گزارش این کاربر، متوسط نرخ فریم با پردازند‌ه‌ی رایزن 5 (در شرایط کاملا یکسان) 6.3 درصد و حداکثر نرخ فریم با این پردازنده 10 درصد بیشتر است. پیکربندی سیستم به‌کار‌رفته برای اجرای این آزمون شامل کارت گرافیک GeForce RTX 2080 TI و حافظه‌های رم DDR4-3000 MHz است. نسخه‌های جدید بازی PUBG درزمینه‌ی پردازش چند‌هسته‌ای بهبود یافته و به‌نظر می‌رسد‌ پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 با بهره‌گیری کامل از نتایج این بهبودها، به سطح عملکرد بازهم بهتری در این بازی دست یابد. اینتل در عرصه‌ی گیمینگ تاکنون صاحب جایگاهی مستحکم بوده؛ ولی ممکن است به‌زودی پردازنده‌های Zen 2 با عملکرد چندهسته‌ای بهتر خود در بیشتر عناوین بازی جایگاه اینتل را از وی بربایند. در هفته‌های آینده، باید منتظر اخبار بیشتری از محصولات نسل سوم رایزن باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرعامل اچ پی عوض شد

ترانزیستورهای نسل بعد نانوصفحات خواهند بود

سومین دوره از مسابقات کوییزکاپ به مرحله فینال رسید

استقبال از پیش‌فروش گلکسی نوت 10 دردسرساز شد!

ویدئو مفهومی جدید گوگل پیکسل 4 را از زوایای مختلف نشان می‌دهد

والپیپرهای دیدنی گلکسی نوت 10 به گلکسی استور اضافه شد

درایور جدید جی‌ فورس عملکرد کارت‌های گرافیک انویدیا را تا 23 درصد بهبود می‌دهد

ارتش غول های فناوری علیه دولت قزاقستان صف کشیدند

مک‌بوک پروی 16 اینچی اپل تا پایان سال عرضه می‌شود

ریه‌های زمین می‌سوزند؛ آتش‌سوزی بی‌سابقه در جنگل‌های بارانی آمازون

بلومبرگ اطلاعات جدیدی درباره آیفون 11، آیپدهای جدید و هوم پاد فاش کرد

آپدیت اندروید 10 برای گوشی‌های هوشمند نوکیا منتشر می‌شوند

Aurora R9 و G5 5090، کامپیوترهای جدید Dell برای گیمرها، روانه بازار شدند

ساخت اولین حلقه کربنی خالص توسط شیمی‌دان‌ها

تصاویری از قاب آیفون 11 با محل مخصوص قرارگیری قلم اپل منتشر شد

نبرد سرویس‌های استریم ویدیویی؛ رقابتی سنگین حتی برای کهنه‌کارها

اینتل از اولین تراشه‌های هوش مصنوعی خود رونمایی کرد

آیا وان پلاس 7T با چینش دوربین دایره‌ای شکل معرفی می‌شود؟

شناسایی شکل جدیدی از آلودگی پلاستیکی با شباهت به سنگ‌ریزه

اولین تصاویر رسمی از کابین پورشه تایکان منتشر شد

بررسی عملکرد کارت‌های گرافیک در گذر زمان و بروزرسانی‌های نرم‌افزاری

اوپل کورسا e، اولین خودروی الکتریکی رالی

نخستین گوشی هوشمند 5G نوکیا سال 2020 با قیمت اقتصادی معرفی می‌شود

اروپا می‌تواند انرژی کل جهان را با باد تامین کند

اولین گام فیس بوک در مقوله‌ی خواندن افکار بشری

دلیل جنگ اقتصادی ژاپن و کره جنوبی چیست؟

آیا سرویس هم‌پیمایی اوبر می‌تواند ناجی این شرکت باشد؟

ستاره ونک از دنیای فریبنده قاره سبز جهان، اروپا می‌نویسد

نقاط ضعف و قوت مرسدس بنز G کلاس 2019

اختلال گسترده اینترنت رفع شد [به‌روزرسانی: واکنش وزیر]

آیا واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به فناوری‌های مخربی تبدیل می‌شوند؟

اپل موزیک یا اسپاتیفای؛ کدامیک برای کاربر ایرانی مناسب‌تر است؟

پردازنده کرین 990 هواوی 15 شهریور از راه می‌رسد

داستان برند TSMC، غول تایوانی صنعت نیمه‌هادی و پردازنده‌ها

بنیانگذار هوآمی خبر از توسعه شیائومی می بند 5 داد

داروینیسم کوانتومی نخستین آزمایش‌ها را پشت سر گذاشت

منتخب‌ عکس‌های علمی هفته از نگاه زومیت

دانشمندان پس از تعیین توالی کل ژنوم‌ها چه خواهند کرد؟

حجم بالای پیش سفارش گلکسی نوت 10، خرده‌فروشان را با مشکل مواجه کرده است

مرسدس بنز کلاس A و B پلاگین هیبرید معرفی شدند

نمایشگر 55 اینچی OLED چهارهزاردلاری Alienware دل 8 مهر به بازار عرضه می‌شود

HarmonyOS هواوی همان سیستم عامل ملی چین است؟

ری‌لود قسمت چهارم: مکس‌ پین؛ از رمدی تا راک‌استار

مدیر‌عامل انویدیا: هوش مصنوعی قدرتمندترین نیروی زمانه ما است

قابلیت‌های جدیدی به استوری اینستاگرام اضافه می‌شود

حمایت تبلیغاتی توییتر از اقدامات چین علیه معترضان هنگ‌کنگ

فرهنگ سازمانی گوگل با مشکلات مخربی دست‌وپنجه نرم می‌کند

AMD پردازنده‌های گرافیکی رادئون سری 500 را با نام سری 600 عرضه می‌کند

زمین 20 سال است روند سبزشدن را متوقف کرده است

محققان روشی برای افزایش سرعت استریم ویدیو در شبکه‌های شلوغ یافتند