بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

انرژی هسته‌ای؛ گزینه‌ای حیاتی برای حل مشکل تغییرات اقلیمی اخبار

انرژی هسته‌ای؛ گزینه‌ای حیاتی برای حل مشکل تغییرات اقلیمی

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - برای مقابله با تغییرات اقلیمی انرژی‌های تجدیدپذیر، فناوری جذب کربن و افزایش بهره‌وری و احیای جنگل گام‌هایی مهم، اما ناکافی هستند.

65 سال پیش، دوایت دیوید آیزنهاور ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا معروف به آیک، نخستین‌های گام‌های محکم خود برای اجرای ابتکار اتم‌ برای صلح را برداشت و به رهبران شوروی طرحی دقیق از قوانین ایمن و گسترش‌ندادن سلاح‌های هسته‌ای را ارائه داد که هدایتگر توسعه‌ی غیرنظامی انرژی هسته‌ای بود. سه سال دیپلماسی دیگر با رهبری آمریکا به تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای منجر شد که همچنان در حفظ و نظارت و اجرای تدابیر امنیتی علیه گسترش سلاح‌های هسته‌ای نقشی محوری دارد. آیک دراین‌زمینه می‌گوید: این نیروی عظیم ویرانگر می‌تواند به‌نفع تمام انسان‌ها به عامل مفیدی تبدیل شود. وقتی جنگ سرد به‌پایان رسید، تهدید وجودی ناشی از نابودی هسته‌ای از بین نرفت و اکنون، با دومین تهدید وجودی، یعنی تغییرات اقلیمی ، رو‌به‌رو هستیم و دربرابر این تهدیدها نقش آمریکا در سال 2019 به‌اندازه‌ی سال 1954 حیاتی است. انرژی هسته‌ای بزرگ‌ترین منبع انرژی بدون کربن در آمریکا است و نقش مهمی در مقابله با مسئله‌ی جهانی تغییرات اقلیمی دارد. تعدادی از شرکت‌های آمریکایی مشغول توسعه‌ی تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی نسل جدیدی از رآکتور هستند که از مزایای ایمنی و نظامی ‌نبودن برخوردار است. این طرح‌های پیشرفته درصورت وقوع حادثه، به انرژی پشتیبان یا سیستم خنک‌کننده‌ی خارجی نیازی ندارند. ازآنجاکه بسیاری از طرح‌های رآکتور جدید به‌ندرت پیش می‌آید که به سوخت‌گیری مجدد نیاز داشته باشد، خطر تغییر کاربری کارخانه‌های غنی‌سازی اورانیوم یا فرایند مجدد پلوتونیوم به پروژه‌ی تولید بمب به‌میزان درخورتوجهی کاهش می‌یابد. آمریکا قصد دارد مسیر توسعه‌ی این رآکتورها را هدایت کند؛ به‌‌گونه‌ای‌که بتواند در دهه‌های آینده در داخل و خارج از این کشور مستقر شود. ازآنجاکه تعداد زیادی از کشورها در سرتاسر جهان به انرژی هسته‌ای به‌عنوان منبع برق بدون کربن روی می‌آورند، کشور آمریکا به‌دنبال این موضوع است که آن‌ها این کار را با استفاده از تکنولوژی‌های ایمن ساخت آمریکا انجام دهند. کشورهایی که طرح‌های جدید رآکتور آمریکایی را می‌پذیرند، ملزم می‌شوند سلاح‌های هسته‌ای را گسترش ندهند.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت ایلینوی سه سال از توافق‌نامه‌ی پاریس می‌گذرد و هنوز جهان با اهداف خود برای کاهش انتشارات کربنی فاصله دارد. حتی اگر تمام کشورها به 100 درصد کاهش ذکرشده در توافق‌نامه‌ی پاریس برسند، جهان به‌هیچ‌وجه به هدف محدودکردن دما به حداکثر دو درجه‌ی بیش از دمای زمان پیش از صنعتی‌شدن نخواهد رسید. افزایش پیش‌بینی‌شده در انرژی‌های تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی‌های حذف کربن، افزایش بهره‌وری ، احیای اجنگل و... گام‌های مهمی هستند؛ ولی ما را به این هدف نمی‌رسانند. به‌همین‌دلیل، آژانس بین‌المللی انرژی به این نتیجه رسیده برای رسیدن به هدف دو درجه‌ی سانتی‌گراد، باید سهم انرژی هسته‌ای در مصرف جهانی انرژی تا اواسط قرن دوبرابر شود. در اواخر سال گذشته، مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی نیز به نتیجه‌گیری مشابهی رسید: در بیشتر سناریوهای سازگار با هدف 1.5 درجه‌ی سانتی‌گراد، سهم انرژی هسته‌ای باید بیش از دوبرابر شود. ما برای پی بردن به نقش مهم انرژی هسته‌ای به مدل‌های آماری نیازی نداریم. 98 رآکتور در ناوگان هسته‌ای آمریکا در بخش انرژی پاک فعالیت می‌کنند. آن‌ها یک‌پنجم از برق این کشور را تأمین می‌کنند. در چند سال گذشته، 6 رآکتور پیش از موعد تعطیل شدند و 12 رآکتور دیگر قرار است در 7 سال آینده بسته شوند. مشکل اینجا است که قوانین حاکم بر بازارهای برق اجازه نمی‌دهند مزایای منحصر‌به‌فرد انرژی هسته‌ای در قیمت عمده‌فروشی منعکس شود. این موضوع موجب می‌شود کارخانه‌های جدید و موجود هسته‌ای در شرایط نامساعدی قرار گیرند. این قوانین دهه‌ها پیش نوشته شده‌اند تا اهداف آن زمان، یعنی قیمت ارزان‌تر و ظرفیت اضافی برای برآورده‌ساختن افزایش تقاضا را برآورده سازند و در آن‌ها نیاز امروز جامعه ازجمله هوای پاک‌تر و انتشارات کربن کمتر و قابلیت اطمینان شبکه، در نظر گرفته نشده است.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت تگزاس کارخانه‌های هسته‌ای نه‌تنها فاقد انتشارات گازی مضر هستند؛ بلکه در ترکیب انرژی ما مطمئن‌تر از دیگر منابع هستند و در 93 درصد از زمان‌ها فعالیت می‌کنند؛ حتی در رویدادهای آب‌و‌هوایی شدید که کارخانه‌های مصرف‌کننده‌ی سوخت‌های فسیلی ممکن است به تعطیلی یا کاهش میزان فعالیت خود مجبور شوند. با قوانین فعلی، حتی با اینکه این خصوصیات کاملا ارزشمند هستند، بازار برق به ارزش‌گذاری این ویژگی‌ها مجاز نیست. جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در ایالت‌هایی نظیر ایلینوی و نیویورک و نیوجرسی اعتبارات انتشار صفر کربن را ایجاد کرده‌اند، بنابراین، بازار بهتر ارزش انرژی‌های بدون کربن نظیر انرژی‌های هسته‌ای و تجدیدپذیر را منعکس می‌کند؛ اما راه‌حل‌های ایالتی نمی‌توانند جایگزین اقدامات ملی جامع برای اصلاح این بازارها شوند. برای رسیدن به این هدف، حفظ رآکتورهای موجود نخستین گام مهم است. در ازای هر رآکتوری که پیش از موعد تعطیل می‌شود، میزان انتشارات کربن‌دی‌اکسید تاحدود 5.8 میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت ایلینوی طبق گزارش سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا، این میزان برابر انتشارات گازی حاصل از سوزاندن بیش از 648 میلیون گالن بنزین یا معادل پرکردن یک ورزشگاه فوتبال با بنزین و آتش‌زدن آن است. برای جبران این انتشارات کربنی، باید بیش از 96 میلیون درخت کاشته شود یا اینکه روی سقف یک‌میلیون خانه صفحات خورشیدی نصب شود و نیز راهی مقرون‌به‌صرفه برای ذخیره‌ی برق پیدا شود که در تمام ساعات شبانه‌روز دردسترس باشد. بااین‌حال، به‌جای تعویض منبعی از انرژی با کربن صفر با دیگری، بهتر نیست تمام منابع دردسترس انرژی کم‌کربن و بدون کربن را باهم ترکیب کنیم تا میزان کاهش انتشارات خود را به حداکثر برسانیم؟ این نوع مشارکت‌ها می‌تواند فقط در یک دوره‌ی پایدار موفق شود و نیازمند حمایت گسترده‌ی سیاسی است. در دهه‌ی 1950، تلاش هایمن جی ریکوور برای ایحاد ناوگان هسته‌ای به صنعت انرژی هسته‌ای آمریکا منجر شد که با رآکتور شیپینگ پورت در سال 1957 آغاز شد. امروزه، نیاز پنتاگون برای انرژی مطمئن می‌تواند تقاضا برای انرژی هسته‌ای را افزایش دهد و موجب کاهش هزینه‌ها شود. گفته می‌شود با وجود سیاست‌های قطبی فعلی، در سال گذشته دو لایحه‌ی مرتبط با انرژی هسته‌ای در مجلس آمریکا تصویب شد. شرکای عمومی و خصوصی با همکاری هم می‌توانند نسلی جدید از رآکتورهای هسته‌ای بی‌خطر، کوچک‌تر و ارزان‌تر را ایجاد کنند که تقاضای رو‌به‌رشد جهان برای انرژی را تأمین کند و در همان حال از میزان انتشارات کربنی و خطرهای مرتبط با گسترش سلاح‌های هسته‌ای بکاهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انویدیا خرید کارت گرافیک بدون قابلیت رهگیری پرتو را غیرعقلانی می‌داند

بیوگرافی سیمور کری، معمار پیش‌گام دنیای ابرکامپیوتر

سامسونگ دیسپلی نمایشگر کوانتوم دات OLED تولید می‌کند

فناوری شارژ سریع گلکسی نوت 10 چه مشکلاتی دارد؟

فروش 7.7 میلیون ساعت‌ هوشمند در سه‌ماهه دوم سال 2019 در آمریکای شمالی

ایرانسل برای رفع مشکل برخی مشترکان اینترنت ثابت، راهکارهایی ارائه کرد

شیائومی، ویوو و اوپو روی سرویس فایلی مشابه ایردراپ کار می‌کنند

بررسی هزینه طراحی سمند، 206 صندوق دار و دنا در مقایسه با مدل‌های خارجی

در سفر به استانبول از کدام محله ها دیدن کنیم؟

درمان تنبلی چشم با استفاده از واقعیت مجازی

انتشار ویدئویی مضحک درمورد روش تمیز کردن دوربین‌های حرفه‌ای در یوتیوب

زوم‌کست: هر آنچه در ارتباط با SSD باید بدانید

نگاهی به قیمت‌گذاری و تجهیزات سفارشی شورولت کوروت C8

ربات استرو؛ محصول ترکیب طراحی بوستون داینامیکس با هوش مصنوعی کاربردی

با نرم‌افزار فروشگاهی دشت همکاران سیستم آشنا شوید

نشانه‌هایی از عرضه نسخه سوپر کارت گرافیک RTX 2080 Ti وجود دارد

برنی سندرز خواستار ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس آمریکا شد

گزارش زومیت از اولین رویداد استانی جشنواره وب و موبایل ایران در اصفهان

احتمال معرفی ردمی نوت 8 در کنار ردمی TV در 7 شهریور

نرم‌افزارهای مملو از تبلیغ، 8 میلیون کاربر گوگل پلی را فریب داده‌اند

عباس علی‌آبادی، مدیر عامل جدید ایران خودرو شد

سنجش فشارخون با دوربین سلفی

TSMC: قانون مور هنوز زنده است

توسعه اولین زانوی مصنوعی با قابلیت دوچرخه‌سواری در ایران

تیم کوک در دیدار با ترامپ: تعرفه روی کالاهای چینی، اپل را دربرابر سامسونگ تضعیف می‌کند

حفره امنیتی بلوتوث میلیون‌ها دستگاه را تهدید می‌کند

پردازنده‌ی 18 هسته‌ای Cascade Lake-X اینتل در گیک‌بنچ مشاهده شد

تنها برخی از پردازنده‌های نسل سوم رایزن AMD قابلیت اورکلاک بالایی دارند

امکان جدید گوگل اسیستنت: ارسال یادآور برای خانواده و دوستان

فریم 72: از گفت‌وگو درباره فاز چهارم و پنجم دنیای سینمایی مارول تا رده‌بندی پنج فیلم برتر مارول

توییتر پیام‌های توهین‌آمیز را فیلتر خواهد کرد

نسل بعدی APUهای AMD با نام Renoir و معماری Zen 2 از راه می‌رسد

معرفی تتر از زبان کوین نیک

مشخصات گوشی‌های گلکسی M31،M21 و M41 فاش شد

سایپا محصولات رنو، برلیانس و آریو را تحویل نخواهد داد

هرآنچه باید درباره حسگر اثرانگشت بدانید؛ قسمت سوم و پایانی

گوگل کاهش دوره مجوزهای HTTPS به یک سال را پیشنهاد داد

بوش نمایشگر سه‌بعدی پشت فرمان خودرو تولید خواهد کرد

لاجیتک دو کیبورد جدید مخصوص گیمینگ رونمایی کرد

نئاندرتال‌ها به درد گوش شایع‌ در موج‌سواران و شناگران مبتلا بودند

معکوس‌کردن روند پیری در سلول‌های بنیادی مغز موش

راهنمای علمی کنار گذاشتن تعلل‌ورزی

رشد 66 درصدی فروش علی بابا کلاد در سه‌ماهه اول سال مالی 2019

سهم بازار موتور جستجوی Bing‌ در حال افزایش است

Windows Core OS احتمالا سیستم‌ عاملی با رویکرد ابری خواهد بود

YouTube Originals از 2 مهر برای تمام کاربران رایگان خواهد شد

بهترین موقعیت های دبی برای عکاسی را بشناسید

افشای تصاویر و مشخصات گوشی جدید منتسب به ردمی 8

اپل از سازنده شبیه‌ساز مجازی آیفون و iOS شکایت می‌کند

چهار روش برای دور شدن از حواس‌پرتی‌های دنیای فناوری