بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

انرژی هسته‌ای؛ گزینه‌ای حیاتی برای حل مشکل تغییرات اقلیمی اخبار

انرژی هسته‌ای؛ گزینه‌ای حیاتی برای حل مشکل تغییرات اقلیمی

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - برای مقابله با تغییرات اقلیمی انرژی‌های تجدیدپذیر، فناوری جذب کربن و افزایش بهره‌وری و احیای جنگل گام‌هایی مهم، اما ناکافی هستند.

65 سال پیش، دوایت دیوید آیزنهاور ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا معروف به آیک، نخستین‌های گام‌های محکم خود برای اجرای ابتکار اتم‌ برای صلح را برداشت و به رهبران شوروی طرحی دقیق از قوانین ایمن و گسترش‌ندادن سلاح‌های هسته‌ای را ارائه داد که هدایتگر توسعه‌ی غیرنظامی انرژی هسته‌ای بود. سه سال دیپلماسی دیگر با رهبری آمریکا به تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای منجر شد که همچنان در حفظ و نظارت و اجرای تدابیر امنیتی علیه گسترش سلاح‌های هسته‌ای نقشی محوری دارد. آیک دراین‌زمینه می‌گوید: این نیروی عظیم ویرانگر می‌تواند به‌نفع تمام انسان‌ها به عامل مفیدی تبدیل شود. وقتی جنگ سرد به‌پایان رسید، تهدید وجودی ناشی از نابودی هسته‌ای از بین نرفت و اکنون، با دومین تهدید وجودی، یعنی تغییرات اقلیمی ، رو‌به‌رو هستیم و دربرابر این تهدیدها نقش آمریکا در سال 2019 به‌اندازه‌ی سال 1954 حیاتی است. انرژی هسته‌ای بزرگ‌ترین منبع انرژی بدون کربن در آمریکا است و نقش مهمی در مقابله با مسئله‌ی جهانی تغییرات اقلیمی دارد. تعدادی از شرکت‌های آمریکایی مشغول توسعه‌ی تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی نسل جدیدی از رآکتور هستند که از مزایای ایمنی و نظامی ‌نبودن برخوردار است. این طرح‌های پیشرفته درصورت وقوع حادثه، به انرژی پشتیبان یا سیستم خنک‌کننده‌ی خارجی نیازی ندارند. ازآنجاکه بسیاری از طرح‌های رآکتور جدید به‌ندرت پیش می‌آید که به سوخت‌گیری مجدد نیاز داشته باشد، خطر تغییر کاربری کارخانه‌های غنی‌سازی اورانیوم یا فرایند مجدد پلوتونیوم به پروژه‌ی تولید بمب به‌میزان درخورتوجهی کاهش می‌یابد. آمریکا قصد دارد مسیر توسعه‌ی این رآکتورها را هدایت کند؛ به‌‌گونه‌ای‌که بتواند در دهه‌های آینده در داخل و خارج از این کشور مستقر شود. ازآنجاکه تعداد زیادی از کشورها در سرتاسر جهان به انرژی هسته‌ای به‌عنوان منبع برق بدون کربن روی می‌آورند، کشور آمریکا به‌دنبال این موضوع است که آن‌ها این کار را با استفاده از تکنولوژی‌های ایمن ساخت آمریکا انجام دهند. کشورهایی که طرح‌های جدید رآکتور آمریکایی را می‌پذیرند، ملزم می‌شوند سلاح‌های هسته‌ای را گسترش ندهند.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت ایلینوی سه سال از توافق‌نامه‌ی پاریس می‌گذرد و هنوز جهان با اهداف خود برای کاهش انتشارات کربنی فاصله دارد. حتی اگر تمام کشورها به 100 درصد کاهش ذکرشده در توافق‌نامه‌ی پاریس برسند، جهان به‌هیچ‌وجه به هدف محدودکردن دما به حداکثر دو درجه‌ی بیش از دمای زمان پیش از صنعتی‌شدن نخواهد رسید. افزایش پیش‌بینی‌شده در انرژی‌های تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی‌های حذف کربن، افزایش بهره‌وری ، احیای اجنگل و... گام‌های مهمی هستند؛ ولی ما را به این هدف نمی‌رسانند. به‌همین‌دلیل، آژانس بین‌المللی انرژی به این نتیجه رسیده برای رسیدن به هدف دو درجه‌ی سانتی‌گراد، باید سهم انرژی هسته‌ای در مصرف جهانی انرژی تا اواسط قرن دوبرابر شود. در اواخر سال گذشته، مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی نیز به نتیجه‌گیری مشابهی رسید: در بیشتر سناریوهای سازگار با هدف 1.5 درجه‌ی سانتی‌گراد، سهم انرژی هسته‌ای باید بیش از دوبرابر شود. ما برای پی بردن به نقش مهم انرژی هسته‌ای به مدل‌های آماری نیازی نداریم. 98 رآکتور در ناوگان هسته‌ای آمریکا در بخش انرژی پاک فعالیت می‌کنند. آن‌ها یک‌پنجم از برق این کشور را تأمین می‌کنند. در چند سال گذشته، 6 رآکتور پیش از موعد تعطیل شدند و 12 رآکتور دیگر قرار است در 7 سال آینده بسته شوند. مشکل اینجا است که قوانین حاکم بر بازارهای برق اجازه نمی‌دهند مزایای منحصر‌به‌فرد انرژی هسته‌ای در قیمت عمده‌فروشی منعکس شود. این موضوع موجب می‌شود کارخانه‌های جدید و موجود هسته‌ای در شرایط نامساعدی قرار گیرند. این قوانین دهه‌ها پیش نوشته شده‌اند تا اهداف آن زمان، یعنی قیمت ارزان‌تر و ظرفیت اضافی برای برآورده‌ساختن افزایش تقاضا را برآورده سازند و در آن‌ها نیاز امروز جامعه ازجمله هوای پاک‌تر و انتشارات کربن کمتر و قابلیت اطمینان شبکه، در نظر گرفته نشده است.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت تگزاس کارخانه‌های هسته‌ای نه‌تنها فاقد انتشارات گازی مضر هستند؛ بلکه در ترکیب انرژی ما مطمئن‌تر از دیگر منابع هستند و در 93 درصد از زمان‌ها فعالیت می‌کنند؛ حتی در رویدادهای آب‌و‌هوایی شدید که کارخانه‌های مصرف‌کننده‌ی سوخت‌های فسیلی ممکن است به تعطیلی یا کاهش میزان فعالیت خود مجبور شوند. با قوانین فعلی، حتی با اینکه این خصوصیات کاملا ارزشمند هستند، بازار برق به ارزش‌گذاری این ویژگی‌ها مجاز نیست. جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در ایالت‌هایی نظیر ایلینوی و نیویورک و نیوجرسی اعتبارات انتشار صفر کربن را ایجاد کرده‌اند، بنابراین، بازار بهتر ارزش انرژی‌های بدون کربن نظیر انرژی‌های هسته‌ای و تجدیدپذیر را منعکس می‌کند؛ اما راه‌حل‌های ایالتی نمی‌توانند جایگزین اقدامات ملی جامع برای اصلاح این بازارها شوند. برای رسیدن به این هدف، حفظ رآکتورهای موجود نخستین گام مهم است. در ازای هر رآکتوری که پیش از موعد تعطیل می‌شود، میزان انتشارات کربن‌دی‌اکسید تاحدود 5.8 میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت ایلینوی طبق گزارش سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا، این میزان برابر انتشارات گازی حاصل از سوزاندن بیش از 648 میلیون گالن بنزین یا معادل پرکردن یک ورزشگاه فوتبال با بنزین و آتش‌زدن آن است. برای جبران این انتشارات کربنی، باید بیش از 96 میلیون درخت کاشته شود یا اینکه روی سقف یک‌میلیون خانه صفحات خورشیدی نصب شود و نیز راهی مقرون‌به‌صرفه برای ذخیره‌ی برق پیدا شود که در تمام ساعات شبانه‌روز دردسترس باشد. بااین‌حال، به‌جای تعویض منبعی از انرژی با کربن صفر با دیگری، بهتر نیست تمام منابع دردسترس انرژی کم‌کربن و بدون کربن را باهم ترکیب کنیم تا میزان کاهش انتشارات خود را به حداکثر برسانیم؟ این نوع مشارکت‌ها می‌تواند فقط در یک دوره‌ی پایدار موفق شود و نیازمند حمایت گسترده‌ی سیاسی است. در دهه‌ی 1950، تلاش هایمن جی ریکوور برای ایحاد ناوگان هسته‌ای به صنعت انرژی هسته‌ای آمریکا منجر شد که با رآکتور شیپینگ پورت در سال 1957 آغاز شد. امروزه، نیاز پنتاگون برای انرژی مطمئن می‌تواند تقاضا برای انرژی هسته‌ای را افزایش دهد و موجب کاهش هزینه‌ها شود. گفته می‌شود با وجود سیاست‌های قطبی فعلی، در سال گذشته دو لایحه‌ی مرتبط با انرژی هسته‌ای در مجلس آمریکا تصویب شد. شرکای عمومی و خصوصی با همکاری هم می‌توانند نسلی جدید از رآکتورهای هسته‌ای بی‌خطر، کوچک‌تر و ارزان‌تر را ایجاد کنند که تقاضای رو‌به‌رشد جهان برای انرژی را تأمین کند و در همان حال از میزان انتشارات کربنی و خطرهای مرتبط با گسترش سلاح‌های هسته‌ای بکاهد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعلام شکست گوگل در پروژه تحقیقاتی همجوشی سرد

سفارش آنلاین از سوپرمارکت ها با اسنپ فود

شیائومی عرضه نسخه بتای رابط کاربری MIUI را متوقف می‌کند

مایکروسافت امکان برنامه‌نویسی به‌زبان جاوا را در VS Code فراهم کرد

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 9: استراتژی باید خارج از سازمان تنظیم شود

آفت اکوسیستم استارتاپی؛ از منتورنماها تا دنیای خوش آب‌ و‌ رنگ استارتاپی

تلاش چندین‌ ماهه گروهی از هکرها برای نفوذ به نیروگاه‌‌های برق آمریکا

هوش مصنوعی ادوبی تصاویر جعلی و دست‌کاری‌شده را شناسایی می‌کند

شرکت ایزی؛ نماینده برتر دی لینک در خاورمیانه و شمال آفریقا

هرآنچه باید درباره شارژ بی‌ سیم بدانید (قسمت اول)

پوکو لانچر 2 با طراحی پیشرفته و قابلیت‌های جدید منتشر شد

مرکز تحقیقات سرن نرم‌افزارهای مایکروسافت را به مقصد نرم‌افزارهای متن باز ترک می‌کند

چرا هواپیما هنگام فرود دچار ضربه می‌شود؟

فضای اختصاصی برای فرود خودرو پرنده در میامی ساخته می‌شود

لمان 2019 با قهرمانی تویوتا و آلونسو به پایان رسید

مصاحبه با اندی فنگ، بنیان‌گذار استارتاپ دوردش

مرورگر اج مایکروسافت احتمالا برای لینوکس هم عرضه می‌شود

نگاهی به 18 سال خاطره‌سازی آیتونز؛ کهنه‌سربازی که بازنشسته شد

تاثیر زندگی مدرن بر استخوان‌های انسان

AMD پردازنده‌ تردریپر 64 هسته‌ای تا پایان امسال عرضه می‌کند

طراحی سایت دود، روش متفاوتی از تبلیغات اینترنتی

نتیجه نظرسنجی: کاربران زومیت iPad OS و Mac Pro را جذاب‌ترین‌های WWDC امسال می‌دانند

گزینه‌های زیاد در هنگام انتخاب به مشکل تبدیل می‌شوند

نگاهی به پهپاد تحویل کالای جدید آمازون

آموزش انتقال لایسنس ویندوز 10 به کامپیوتر جدید

سری جدید نمایشگرهای هوشمند پورتال فیسبوک پاییز امسال عرضه می‌شود

دور نیمه‌نهایی مسابقات جام رمضان بازی زولا برگزار شد

خرید آنلاین بلیط چگونه سفر را برای ما به‌صرفه‌تر می‌کند؟

رندرهای جدید هواوی میت 30 پرو و احتمال استفاده از نمایشگر 90 هرتزی

تلاش سیگما برای احیای لنزهای APS-C

بهترین بازی‌های بتل رویال شبیه PUBG که باید تجربه کنید

نمایشگر وان پلاس 7 پرو در برخی کاربردها از 90 هرتز به 60 هرتز سوئیچ می‌کند

اپل احتمالا امسال هفت مک بوک جدید معرفی خواهد کرد

احتمال بازتولید رنو تندر 90 با قطعات ایرانی

پنج دلیل برای اینکه سرور دل را از زیگورات بخریم

جزئیات طرح جایگزین زوج یا فرد اعلام شد

نسخه بتا اندروید Q در دسترس 11 گوشی هوشمند شیائومی قرار می‌گیرد

چرا بازاریابی محصول از خود محصول مهم‌تر است؟

علت کج بودن برج پیزا چیست؟

همه‌چیز درباره برنامه‌نویس‌شدن: ماجراجویی در دنیای کدها

جزئیاتی تازه از نمایشگر بزرگ شاسی بلند برقی بایتون منتشر شد

تخصیص پویای منابع، مسئله‌‌‌ای ریاضی که جهان را در بن‌‌بست گرفتار کرده است

گوشی‌های هواوی برای ساعاتی لوگوی تبلیغاتی روی صفحه‌‌ قفل نمایش دادند

قلم نوری هویون در سامان کام

آموزش استفاده از Windows Sandbox در آپدیت ماه مه ویندوز 10

دانشمندان معمای سخت شدن سرخرگ‌ها را حل کردند

دوچرخه برقی eRockit معرفی شد

ژئوکدینگ، قابلیتی برای یافتن مقصد با وارد کردن آدرس در سرویس نقشه و مسیریاب بلد

گزارش زومیت از هشتمین دوره کار با موبایل (Galaxy Workshop) سامسونگ

آلودگی کربنی بیت‌ کوین در حد شهرهایی مثل لاس‌وگاس و هامبورگ است