بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

معرفی کتاب «فروشگاه همه‌چیز» اثر برد استون اخبار

معرفی کتاب «فروشگاه همه‌چیز» اثر برد استون

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - اگر دوست دارید بدانید آمازون چطور به چنین فروشگاه بزرگی تبدیل شده و جف بزوس چه مسیری برای تبدیل به ثروتمندترین فرد دنیا پیموده است، کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را بخوانید.

آمازون بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی در دنیا محسوب می‌شود و اخیرا جف بزوس ، صاحب این شرکت بزرگ اینترنتی، ثروتمندترین فرد در دنیا شناخته شده است. در کتاب «فروشگاه همه‌چیز» مطالب جالبی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری این غول خرده‌فروشی آنلاین و سرگذشت جف بزوس می‌خوانید. اگر بخواهیم کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم مستندی عالی از زندگی‌نامه‌ی جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون است که با استناد به بیش از 300 مصاحبه با کارمندان و مدیران سابق و فعلی آمازون و اعضای خانواده‌ی مؤسس و حقایقی آشکار نوشته شده است. البته نوشتن این کتاب کار ساده‌ای نبوده است. آمازون یکی از محرمانه‌ترین شرکت‌های دنیا است و قطعا مصاحبه با مؤسس چنین شرکتی و اطرافیان و اعضای خانواده‌اش برای جمع‌آوری اطلاعات غیرممکن به‌نظر می‌رسد. بااین‌حال، برد استون این‌ کار سخت را به سرانجام رساند و موفق شد کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را با کمک مصاحبه‌ها بنویسد.
خلاصه‌ی کتاب
کتاب «فروشگاه همه‌چیز» درباره‌ی رؤیاهای جف بزوس و چگونگی دنبال‌کردن آن‌ها است. در کتاب می‌خوانیم که چطور جف بزوس تیم همراهش را برای تحقق رؤیاهایش زیرفشار قرار می‌دهد. او در کار فوق‌العاده جدی و سخت‌گیر است و اعتقاد دارد اگر چشم‌انداز بزرگی در سر می‌پرورانید، باید برای آن کار کنید و سخت بکوشید. پیچیدگی و طرزفکری که پشت آمازون نهفته است، به‌خوبی می‌توان در این کتاب فهمید. مقاله‌های مرتبط:
سیستم نظارت بر کارگران انبار آمازون مجوز اخراج خودکار دارد عملکرد آمازون طی زمستان 2019 از پیش‌بینی خوشبین‌ترین کارشناسان نیز بالاتر بود
بیش از 20 سال پیش، آمازون فروشگاه معمولی آنلاین کتاب در دریای عمیق اینترنت بود. بارها‌وبارها ورشکستگی آن را پیش‌بینی کرده بودند و اعتقاد داشتند شرکت‌هایی مثل وال‌مارت آن را زمین خواهند زد و طرفداران گوگل و Ebay هرگز به آن نخواهند پیوست. بااین‌حال، این پیش‌بینی‌ها درست از آب درنیامد؛ چرا که جف بزوس چشم‌انداز وسیع‌تری داشت و فقط به فروش کتاب قانع نشد. او می‌خواست فروشگاه آنلاینش را به مکانی برای فروش همه‌چیز تعمیم بدهد. این دوراندیشی و نگرش ژرف به آینده‌ی اینترنت، دنیای خرده‌فروشی آنلاین را تکان داد. آمازون به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی تبدیل شد که علاوه‌بر کتاب، هر چیزی را در آن می‌توان خرید‌و‌فروش کرد. مسیر کار با آمازون بدین‌شکل است که فروشندگان مراحل فروش وسایلشان را خودشان انجام می‌دهند. همچنین، تمام مراحل خرید از ابتدا تا انتها برعهده‌ی خریدار است. آمازون بستری را فراهم کرده که در آن خرید برای خریدار و فروش برای فروشنده راحت و بی‌دردسر باشد. علاوه‌براین، با کمک نظر کاربران و خریداران، کاربر سایت بهتر می‌تواند برای انتخاب کالای دلخواهش تصمیم بگیرد. در آمازون برای هر محصول یا کالایی که برای فروش قرار داده می‌شود، تعداد زیادی بازخورد ثبت می‌شود. این بازخوردها به تصمیم درست سایر کاربران کمک فراوانی می‌کند. اصل مشتری‌مداری در آمازون محور تمام فعالیت‌ها قرار گرفته است.
به‌طورکلی اصولی که جف بزوس در تأسیس و اداره‌ی شرکت آمازون به‌کار برده، می‌توان در سه اصل خلاصه کرد: 1. خدمت به مشتریان نباید هیچ محدودیتی داشته باشد برای مثال، زمانی‌که آمازون فقط فروش آنلاین کتاب را انجام می‌داد، تصمیم گرفت بخشی از کتاب‌ها را برای مرور کتاب، پیش از خرید دراختیار مشتری قرار دهد. ناشران کتاب‌ها با این‌ کار مخالف بودند؛ بااین‌حال مخالفت ناشران مانعی برای آمازون نبود. آمازون به‌هرحال این استراتژی را در پیش گرفت؛ چون می‌دانست به مشتریان کمک می‌کند تصمیم درست‌تری بگیرند. ازآنجاکه رصدکردن رفتار مشتریان به‌صورت آنلاین کار راحتی است، می‌توان گفت درباره‌ی هر محصول، همیشه بهترین توصیه‌ها را ازطریق دیدگاه‌های مشتریان دریافت می‌کنید. این موضوعی است که آمازون برای بهینه‌سازی آن سخت تلاش می‌کند. آمازون هیچ‌گاه ادعای روشنی نکرده که می‌خواهد بزرگ‌ترین شرکت مشتری‌محور در جهان باشد؛ اما درعمل، اداره‌ی شرکت براساس اصل مشتری‌مداری از اهداف اصلی جف بزوس است و این همان عامل اصلی موفقیت آمازون به‌شمار می‌آید. این امر پیرو فلسفه‌ی فکری است که بسیاری از صاحبان شرکت‌های بزرگ قبول دارند: همه‌چیز برای مشتری . 2. نباید به فردا یا یک ماه آینده فکر کرد؛ بلکه باید به 20 سال آینده اندیشید جف بزوس یکی از سرسخت‌ترین طرفداران تفکر بلندمدت در دنیا است. او بارها در کارهایش این نوع تفکر را منعکس کرده است. زمانی‌که سرمایه‌گذاران آمازون نگران کمبود بودجه برای حجم سنگین کارهای شرکت بودند، جف بزوس چشم به آینده دوخته بود؛ چون معتقد بود داشتن اولین خرده‌فروشی آنلاین در جهان، یعنی چاپ پول و حق هم با او بود. چه در زندگی و چه در کار، تمرکز خود را بر کوتاه‌مدت (چه یک روز یا یک ماه یا حتی یک سال) نگذارید و بدانید آنچه امروز انجام می‌دهید، بر آینده‌ی شما در 10 یا 20 سال بعد تأثیر خواهد گذاشت. با این نگرش می‌توانید در طولانی‌مدت به موفقیت برسید و در کوتاه‌مدت هم قدم‌های مثبت و پیروزمندانه‌ای بردارید.
3. DIY (خودت انجامش بده) آمازون قوانین خاص خودش را درباره‌ی اصل DIY دارد. این اصل که در زبان انگلیسی به‌صورت DIY (مخفف کلمات Do It Yourself) گفته می‌شود، حاکی از آن است که آمازون به خودکفایی اعتقاد راسخی دارد. این تفکر بعد از آن جرقه زده شد که آمازون به‌دلیل سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های درمعرض ورشکستگی، میلیون‌ها دلار از دست داد؛ اتفاقی که بعد از آن دیگر هرگز تکرار نشد. مقاله‌ی مرتبط:
داستان برند: آمازون فروشگاهی برای همه چیز
به‌جای آنکه روی دیگران تمرکز کنید؛ چرا نوآوری را در خانه‌ی خودتان استفاده نمی‌کنید؟ جف بزوس متوجه شد باید تمرکز را روی ساختن محصول خودش قرار دهد، نه سرمایه‌گذاری روی کارهای دیگران. این اصل باعث ایجاد موفقیت‌های پی‌درپی برای آمازون شد. امیدبستن به بلیت‌های طلایی و بخت‌آزمایی، سهام‌ها و حتی خریدن نرم‌افزاری خاص برای شرکت خود، امیدی واهی و اشتباه است. درعوض، سرمایه‌گذاری روی ساخت محصول منحصربه‌فرد خود با استفاده از خلاقیت‌های درونی اتفاقی بود که آمازون را به‌سمت غول‌شدن پیش برد. حالا آمازون وقت و هزینه‌ی بسیار زیادی صرف ساختن محصولات موردنیازش می‌کند. «فروشگاه همه‌چیز» درباره‌ی سرگذشت مردی شگفت‌انگیز است که نام شرکت قدرتمندش، آمازون را در چند دهه‌ی آینده به دامنه‌ی واژگان بسیاری از مردم جهان خواهد افزود. درباره‌ی کتاب
کتاب «فروشگاه همه‌چیز؛ جف بزوس و عصر آمازون» (The everything store, Jeff Bezos and the Age of Amazon ) در سال 2013 منتشر شد. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز و مجله‌ی وال‌استریت است که به 26 زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است. در همان سال، «فروشگاه همه‌چیز» برنده‌ی جایزه‌ی گلدمن ساکس از فایننشیال‌تایمز در دسته‌بندی کتاب‌های کسب‌وکار شد. انتشارات نوین توسعه (نشر نوین) این کتاب را به‌تازگی با ترجمه‌ی امیر بیرانوند چاپ و منتشر کرده است. این کتاب در دسته‌بندی کتاب‌های کسب‌وکار و کارآفرینی و سرگذشت‌نامه قرار دارد.
درباره‌ی برد استون
برد استون (Brad Stone) در وب‌سایت شخصی‌اش ، خود را نویسنده و روزنامه‌نگار سیلیکون‌ولی معرفی کرده است. او نوشتن کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را در سال 2013 به‌پایان رساند. اخیرا برد استون درباره‌ی شرکت‌های نوپا مانند اوبر که با ظهور خود دنیا را تغییر دادند، کتاب تازه‌ای منتشر کرده است. درحال‌حاضر، او مدیر ارشد گروهی 50نفره از گزارشگران مجله‌ی بلومبرگ است که اخبار فناوری را از شرکت‌های بزرگ فناوری و شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها در سراسر جهان پوشش می‌دهند. راحت‌تر این است که آینده را خلق کنیم تا اینکه پیش‌گویی کنیم (جف بزوس)
در سال‌های اخیر، برد استون به‌عنوان نویسنده‌ی هفته‌نامه‌ی کسب‌وکار بلومبرگ، مقاله‌هایی نوشته که درباره‌ی برندهای معتبری چون اپل ، گوگل، آمازون، فیسبوک و توییتر صحبت می‌کند. مقاله‌های او همگی مطلب اول مجله است و به‌عنوان مطلب اصلی با عکس روی جلد مرتبط است. دیدگاه‌های دیگران درباره‌ی فروشگاه همه‌چیز
کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را مجله‌های معروف زیادی مانند فوربز ستوده‌ و آن‌ را جزو بهترین‌ کتاب‌ها درزمینه‌ی تجارت و کسب‌وکار دانسته‌اند. این کتاب بهترین کتاب سال واشنگتن‌پست شده است. کاربران آمازون بیش از 4.5 ستاره از 5 ستاره را به آن داده‌ و حدود 1400 دیدگاه درباره‌‌اش ثبت کرده‌اند. خوانندگان کتاب در گودریدز هم به‌طورمشابهی به این کتاب واکنش نشان داده‌اند. بسیاری از خوانندگان کتاب «فروشگاه همه‌چیز» آن را مفید و جالب توصیف کرده‌اند و از آشنایی با تاریخچه و فرهنگ سازمانی آمازون خوشحال‌اند. در صفحه‌ی کتاب در وب‌سایت آمازون، خواندن دیدگاه‌هایی درباره‌ی آمازون و دیدگاه‌های کاربرانی که خودشان کارمند آمازون بوده یا هستند، موضوع جذابی است. نکته‌ای که در این کتاب به آن اشاره می‌کنند، انعکاس آن وجه از شخصیت جف بزوس است که او را مدیری بسیار سخت‌گیر و بی‌توجه به سایر جنبه‌های انسانی و احساسات فردی‌اش نشان می‌دهد؛ مردی که فقط به کار اهمیت می‌دهد و رویکرد بی‌رحمانه‌ای به تجارت و کسب‌وکار دارد. او پیشرفت در کار را حاصل تلاش زیاد و توجه صِرف به کار می‌داند و کارمندانش را زیرفشار قرار می‌دهد تا مشتریان را به‌ هر شکل ممکن راضی نگه دارد. یکی از سؤالاتی که حول کتاب «فروشگاه همه‌چیز» مطرح می‌شود، این است که درباره‌ی مدیری مثل جف بزوس چه فکر می‌کنید؟ تمایل دارید کارمند چنین مدیری باشید؟ باتوجه‌به اطلاعاتی که درباره‌ی مدل مدیریتی و شخصیتی جف بزوس به‌دست آورده‌اید، چه نظری درباره‌ی او دارید؟ دیدگاه خود را با خوانندگان زومیت در میان بگذارید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت بهترین خودروهای لوکس دست دوم در بازار جهانی

تعداد مشترکین اینترنت 5G در کره جنوبی به یک میلیون نفر رسید

نگاه نزدیک ویدئویی به گوشی موبایل بلو مدل R2 و مدل Advance L4

بیوگرافی ویلیام تامسون مشهور به لرد کلوین، دانشمند بزرگ الکتریسیته و ترمودینامیک

اعلام شکست گوگل در پروژه تحقیقاتی همجوشی سرد

سفارش آنلاین از سوپرمارکت ها با اسنپ فود

شیائومی عرضه نسخه بتای رابط کاربری MIUI را متوقف می‌کند

مایکروسافت امکان برنامه‌نویسی به‌زبان جاوا را در VS Code فراهم کرد

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 9: استراتژی باید خارج از سازمان تنظیم شود

آفت اکوسیستم استارتاپی؛ از منتورنماها تا دنیای خوش آب‌ و‌ رنگ استارتاپی

تلاش چندین‌ ماهه گروهی از هکرها برای نفوذ به نیروگاه‌‌های برق آمریکا

هوش مصنوعی ادوبی تصاویر جعلی و دست‌کاری‌شده را شناسایی می‌کند

شرکت ایزی؛ نماینده برتر دی لینک در خاورمیانه و شمال آفریقا

هرآنچه باید درباره شارژ بی‌ سیم بدانید (قسمت اول)

پوکو لانچر 2 با طراحی پیشرفته و قابلیت‌های جدید منتشر شد

مرکز تحقیقات سرن نرم‌افزارهای مایکروسافت را به مقصد نرم‌افزارهای متن باز ترک می‌کند

چرا هواپیما هنگام فرود دچار ضربه می‌شود؟

فضای اختصاصی برای فرود خودرو پرنده در میامی ساخته می‌شود

لمان 2019 با قهرمانی تویوتا و آلونسو به پایان رسید

مصاحبه با اندی فنگ، بنیان‌گذار استارتاپ دوردش

مرورگر اج مایکروسافت احتمالا برای لینوکس هم عرضه می‌شود

نگاهی به 18 سال خاطره‌سازی آیتونز؛ کهنه‌سربازی که بازنشسته شد

تاثیر زندگی مدرن بر استخوان‌های انسان

AMD پردازنده‌ تردریپر 64 هسته‌ای تا پایان امسال عرضه می‌کند

طراحی سایت دود، روش متفاوتی از تبلیغات اینترنتی

نتیجه نظرسنجی: کاربران زومیت iPad OS و Mac Pro را جذاب‌ترین‌های WWDC امسال می‌دانند

گزینه‌های زیاد در هنگام انتخاب به مشکل تبدیل می‌شوند

نگاهی به پهپاد تحویل کالای جدید آمازون

آموزش انتقال لایسنس ویندوز 10 به کامپیوتر جدید

سری جدید نمایشگرهای هوشمند پورتال فیسبوک پاییز امسال عرضه می‌شود

دور نیمه‌نهایی مسابقات جام رمضان بازی زولا برگزار شد

خرید آنلاین بلیط چگونه سفر را برای ما به‌صرفه‌تر می‌کند؟

رندرهای جدید هواوی میت 30 پرو و احتمال استفاده از نمایشگر 90 هرتزی

تلاش سیگما برای احیای لنزهای APS-C

بهترین بازی‌های بتل رویال شبیه PUBG که باید تجربه کنید

نمایشگر وان پلاس 7 پرو در برخی کاربردها از 90 هرتز به 60 هرتز سوئیچ می‌کند

اپل احتمالا امسال هفت مک بوک جدید معرفی خواهد کرد

احتمال بازتولید رنو تندر 90 با قطعات ایرانی

پنج دلیل برای اینکه سرور دل را از زیگورات بخریم

جزئیات طرح جایگزین زوج یا فرد اعلام شد

نسخه بتا اندروید Q در دسترس 11 گوشی هوشمند شیائومی قرار می‌گیرد

چرا بازاریابی محصول از خود محصول مهم‌تر است؟

علت کج بودن برج پیزا چیست؟

همه‌چیز درباره برنامه‌نویس‌شدن: ماجراجویی در دنیای کدها

جزئیاتی تازه از نمایشگر بزرگ شاسی بلند برقی بایتون منتشر شد

تخصیص پویای منابع، مسئله‌‌‌ای ریاضی که جهان را در بن‌‌بست گرفتار کرده است

گوشی‌های هواوی برای ساعاتی لوگوی تبلیغاتی روی صفحه‌‌ قفل نمایش دادند

قلم نوری هویون در سامان کام

آموزش استفاده از Windows Sandbox در آپدیت ماه مه ویندوز 10

دانشمندان معمای سخت شدن سرخرگ‌ها را حل کردند