بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

معرفی کتاب «فروشگاه همه‌چیز» اثر برد استون اخبار

معرفی کتاب «فروشگاه همه‌چیز» اثر برد استون

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - اگر دوست دارید بدانید آمازون چطور به چنین فروشگاه بزرگی تبدیل شده و جف بزوس چه مسیری برای تبدیل به ثروتمندترین فرد دنیا پیموده است، کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را بخوانید.

آمازون بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی در دنیا محسوب می‌شود و اخیرا جف بزوس ، صاحب این شرکت بزرگ اینترنتی، ثروتمندترین فرد در دنیا شناخته شده است. در کتاب «فروشگاه همه‌چیز» مطالب جالبی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری این غول خرده‌فروشی آنلاین و سرگذشت جف بزوس می‌خوانید. اگر بخواهیم کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم مستندی عالی از زندگی‌نامه‌ی جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون است که با استناد به بیش از 300 مصاحبه با کارمندان و مدیران سابق و فعلی آمازون و اعضای خانواده‌ی مؤسس و حقایقی آشکار نوشته شده است. البته نوشتن این کتاب کار ساده‌ای نبوده است. آمازون یکی از محرمانه‌ترین شرکت‌های دنیا است و قطعا مصاحبه با مؤسس چنین شرکتی و اطرافیان و اعضای خانواده‌اش برای جمع‌آوری اطلاعات غیرممکن به‌نظر می‌رسد. بااین‌حال، برد استون این‌ کار سخت را به سرانجام رساند و موفق شد کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را با کمک مصاحبه‌ها بنویسد.
خلاصه‌ی کتاب
کتاب «فروشگاه همه‌چیز» درباره‌ی رؤیاهای جف بزوس و چگونگی دنبال‌کردن آن‌ها است. در کتاب می‌خوانیم که چطور جف بزوس تیم همراهش را برای تحقق رؤیاهایش زیرفشار قرار می‌دهد. او در کار فوق‌العاده جدی و سخت‌گیر است و اعتقاد دارد اگر چشم‌انداز بزرگی در سر می‌پرورانید، باید برای آن کار کنید و سخت بکوشید. پیچیدگی و طرزفکری که پشت آمازون نهفته است، به‌خوبی می‌توان در این کتاب فهمید. مقاله‌های مرتبط:
سیستم نظارت بر کارگران انبار آمازون مجوز اخراج خودکار دارد عملکرد آمازون طی زمستان 2019 از پیش‌بینی خوشبین‌ترین کارشناسان نیز بالاتر بود
بیش از 20 سال پیش، آمازون فروشگاه معمولی آنلاین کتاب در دریای عمیق اینترنت بود. بارها‌وبارها ورشکستگی آن را پیش‌بینی کرده بودند و اعتقاد داشتند شرکت‌هایی مثل وال‌مارت آن را زمین خواهند زد و طرفداران گوگل و Ebay هرگز به آن نخواهند پیوست. بااین‌حال، این پیش‌بینی‌ها درست از آب درنیامد؛ چرا که جف بزوس چشم‌انداز وسیع‌تری داشت و فقط به فروش کتاب قانع نشد. او می‌خواست فروشگاه آنلاینش را به مکانی برای فروش همه‌چیز تعمیم بدهد. این دوراندیشی و نگرش ژرف به آینده‌ی اینترنت، دنیای خرده‌فروشی آنلاین را تکان داد. آمازون به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی تبدیل شد که علاوه‌بر کتاب، هر چیزی را در آن می‌توان خرید‌و‌فروش کرد. مسیر کار با آمازون بدین‌شکل است که فروشندگان مراحل فروش وسایلشان را خودشان انجام می‌دهند. همچنین، تمام مراحل خرید از ابتدا تا انتها برعهده‌ی خریدار است. آمازون بستری را فراهم کرده که در آن خرید برای خریدار و فروش برای فروشنده راحت و بی‌دردسر باشد. علاوه‌براین، با کمک نظر کاربران و خریداران، کاربر سایت بهتر می‌تواند برای انتخاب کالای دلخواهش تصمیم بگیرد. در آمازون برای هر محصول یا کالایی که برای فروش قرار داده می‌شود، تعداد زیادی بازخورد ثبت می‌شود. این بازخوردها به تصمیم درست سایر کاربران کمک فراوانی می‌کند. اصل مشتری‌مداری در آمازون محور تمام فعالیت‌ها قرار گرفته است.
به‌طورکلی اصولی که جف بزوس در تأسیس و اداره‌ی شرکت آمازون به‌کار برده، می‌توان در سه اصل خلاصه کرد: 1. خدمت به مشتریان نباید هیچ محدودیتی داشته باشد برای مثال، زمانی‌که آمازون فقط فروش آنلاین کتاب را انجام می‌داد، تصمیم گرفت بخشی از کتاب‌ها را برای مرور کتاب، پیش از خرید دراختیار مشتری قرار دهد. ناشران کتاب‌ها با این‌ کار مخالف بودند؛ بااین‌حال مخالفت ناشران مانعی برای آمازون نبود. آمازون به‌هرحال این استراتژی را در پیش گرفت؛ چون می‌دانست به مشتریان کمک می‌کند تصمیم درست‌تری بگیرند. ازآنجاکه رصدکردن رفتار مشتریان به‌صورت آنلاین کار راحتی است، می‌توان گفت درباره‌ی هر محصول، همیشه بهترین توصیه‌ها را ازطریق دیدگاه‌های مشتریان دریافت می‌کنید. این موضوعی است که آمازون برای بهینه‌سازی آن سخت تلاش می‌کند. آمازون هیچ‌گاه ادعای روشنی نکرده که می‌خواهد بزرگ‌ترین شرکت مشتری‌محور در جهان باشد؛ اما درعمل، اداره‌ی شرکت براساس اصل مشتری‌مداری از اهداف اصلی جف بزوس است و این همان عامل اصلی موفقیت آمازون به‌شمار می‌آید. این امر پیرو فلسفه‌ی فکری است که بسیاری از صاحبان شرکت‌های بزرگ قبول دارند: همه‌چیز برای مشتری . 2. نباید به فردا یا یک ماه آینده فکر کرد؛ بلکه باید به 20 سال آینده اندیشید جف بزوس یکی از سرسخت‌ترین طرفداران تفکر بلندمدت در دنیا است. او بارها در کارهایش این نوع تفکر را منعکس کرده است. زمانی‌که سرمایه‌گذاران آمازون نگران کمبود بودجه برای حجم سنگین کارهای شرکت بودند، جف بزوس چشم به آینده دوخته بود؛ چون معتقد بود داشتن اولین خرده‌فروشی آنلاین در جهان، یعنی چاپ پول و حق هم با او بود. چه در زندگی و چه در کار، تمرکز خود را بر کوتاه‌مدت (چه یک روز یا یک ماه یا حتی یک سال) نگذارید و بدانید آنچه امروز انجام می‌دهید، بر آینده‌ی شما در 10 یا 20 سال بعد تأثیر خواهد گذاشت. با این نگرش می‌توانید در طولانی‌مدت به موفقیت برسید و در کوتاه‌مدت هم قدم‌های مثبت و پیروزمندانه‌ای بردارید.
3. DIY (خودت انجامش بده) آمازون قوانین خاص خودش را درباره‌ی اصل DIY دارد. این اصل که در زبان انگلیسی به‌صورت DIY (مخفف کلمات Do It Yourself) گفته می‌شود، حاکی از آن است که آمازون به خودکفایی اعتقاد راسخی دارد. این تفکر بعد از آن جرقه زده شد که آمازون به‌دلیل سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های درمعرض ورشکستگی، میلیون‌ها دلار از دست داد؛ اتفاقی که بعد از آن دیگر هرگز تکرار نشد. مقاله‌ی مرتبط:
داستان برند: آمازون فروشگاهی برای همه چیز
به‌جای آنکه روی دیگران تمرکز کنید؛ چرا نوآوری را در خانه‌ی خودتان استفاده نمی‌کنید؟ جف بزوس متوجه شد باید تمرکز را روی ساختن محصول خودش قرار دهد، نه سرمایه‌گذاری روی کارهای دیگران. این اصل باعث ایجاد موفقیت‌های پی‌درپی برای آمازون شد. امیدبستن به بلیت‌های طلایی و بخت‌آزمایی، سهام‌ها و حتی خریدن نرم‌افزاری خاص برای شرکت خود، امیدی واهی و اشتباه است. درعوض، سرمایه‌گذاری روی ساخت محصول منحصربه‌فرد خود با استفاده از خلاقیت‌های درونی اتفاقی بود که آمازون را به‌سمت غول‌شدن پیش برد. حالا آمازون وقت و هزینه‌ی بسیار زیادی صرف ساختن محصولات موردنیازش می‌کند. «فروشگاه همه‌چیز» درباره‌ی سرگذشت مردی شگفت‌انگیز است که نام شرکت قدرتمندش، آمازون را در چند دهه‌ی آینده به دامنه‌ی واژگان بسیاری از مردم جهان خواهد افزود. درباره‌ی کتاب
کتاب «فروشگاه همه‌چیز؛ جف بزوس و عصر آمازون» (The everything store, Jeff Bezos and the Age of Amazon ) در سال 2013 منتشر شد. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز و مجله‌ی وال‌استریت است که به 26 زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است. در همان سال، «فروشگاه همه‌چیز» برنده‌ی جایزه‌ی گلدمن ساکس از فایننشیال‌تایمز در دسته‌بندی کتاب‌های کسب‌وکار شد. انتشارات نوین توسعه (نشر نوین) این کتاب را به‌تازگی با ترجمه‌ی امیر بیرانوند چاپ و منتشر کرده است. این کتاب در دسته‌بندی کتاب‌های کسب‌وکار و کارآفرینی و سرگذشت‌نامه قرار دارد.
درباره‌ی برد استون
برد استون (Brad Stone) در وب‌سایت شخصی‌اش ، خود را نویسنده و روزنامه‌نگار سیلیکون‌ولی معرفی کرده است. او نوشتن کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را در سال 2013 به‌پایان رساند. اخیرا برد استون درباره‌ی شرکت‌های نوپا مانند اوبر که با ظهور خود دنیا را تغییر دادند، کتاب تازه‌ای منتشر کرده است. درحال‌حاضر، او مدیر ارشد گروهی 50نفره از گزارشگران مجله‌ی بلومبرگ است که اخبار فناوری را از شرکت‌های بزرگ فناوری و شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها در سراسر جهان پوشش می‌دهند. راحت‌تر این است که آینده را خلق کنیم تا اینکه پیش‌گویی کنیم (جف بزوس)
در سال‌های اخیر، برد استون به‌عنوان نویسنده‌ی هفته‌نامه‌ی کسب‌وکار بلومبرگ، مقاله‌هایی نوشته که درباره‌ی برندهای معتبری چون اپل ، گوگل، آمازون، فیسبوک و توییتر صحبت می‌کند. مقاله‌های او همگی مطلب اول مجله است و به‌عنوان مطلب اصلی با عکس روی جلد مرتبط است. دیدگاه‌های دیگران درباره‌ی فروشگاه همه‌چیز
کتاب «فروشگاه همه‌چیز» را مجله‌های معروف زیادی مانند فوربز ستوده‌ و آن‌ را جزو بهترین‌ کتاب‌ها درزمینه‌ی تجارت و کسب‌وکار دانسته‌اند. این کتاب بهترین کتاب سال واشنگتن‌پست شده است. کاربران آمازون بیش از 4.5 ستاره از 5 ستاره را به آن داده‌ و حدود 1400 دیدگاه درباره‌‌اش ثبت کرده‌اند. خوانندگان کتاب در گودریدز هم به‌طورمشابهی به این کتاب واکنش نشان داده‌اند. بسیاری از خوانندگان کتاب «فروشگاه همه‌چیز» آن را مفید و جالب توصیف کرده‌اند و از آشنایی با تاریخچه و فرهنگ سازمانی آمازون خوشحال‌اند. در صفحه‌ی کتاب در وب‌سایت آمازون، خواندن دیدگاه‌هایی درباره‌ی آمازون و دیدگاه‌های کاربرانی که خودشان کارمند آمازون بوده یا هستند، موضوع جذابی است. نکته‌ای که در این کتاب به آن اشاره می‌کنند، انعکاس آن وجه از شخصیت جف بزوس است که او را مدیری بسیار سخت‌گیر و بی‌توجه به سایر جنبه‌های انسانی و احساسات فردی‌اش نشان می‌دهد؛ مردی که فقط به کار اهمیت می‌دهد و رویکرد بی‌رحمانه‌ای به تجارت و کسب‌وکار دارد. او پیشرفت در کار را حاصل تلاش زیاد و توجه صِرف به کار می‌داند و کارمندانش را زیرفشار قرار می‌دهد تا مشتریان را به‌ هر شکل ممکن راضی نگه دارد. یکی از سؤالاتی که حول کتاب «فروشگاه همه‌چیز» مطرح می‌شود، این است که درباره‌ی مدیری مثل جف بزوس چه فکر می‌کنید؟ تمایل دارید کارمند چنین مدیری باشید؟ باتوجه‌به اطلاعاتی که درباره‌ی مدل مدیریتی و شخصیتی جف بزوس به‌دست آورده‌اید، چه نظری درباره‌ی او دارید؟ دیدگاه خود را با خوانندگان زومیت در میان بگذارید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انویدیا خرید کارت گرافیک بدون قابلیت رهگیری پرتو را غیرعقلانی می‌داند

بیوگرافی سیمور کری، معمار پیش‌گام دنیای ابرکامپیوتر

سامسونگ دیسپلی نمایشگر کوانتوم دات OLED تولید می‌کند

فناوری شارژ سریع گلکسی نوت 10 چه مشکلاتی دارد؟

فروش 7.7 میلیون ساعت‌ هوشمند در سه‌ماهه دوم سال 2019 در آمریکای شمالی

ایرانسل برای رفع مشکل برخی مشترکان اینترنت ثابت، راهکارهایی ارائه کرد

شیائومی، ویوو و اوپو روی سرویس فایلی مشابه ایردراپ کار می‌کنند

بررسی هزینه طراحی سمند، 206 صندوق دار و دنا در مقایسه با مدل‌های خارجی

در سفر به استانبول از کدام محله ها دیدن کنیم؟

درمان تنبلی چشم با استفاده از واقعیت مجازی

انتشار ویدئویی مضحک درمورد روش تمیز کردن دوربین‌های حرفه‌ای در یوتیوب

زوم‌کست: هر آنچه در ارتباط با SSD باید بدانید

نگاهی به قیمت‌گذاری و تجهیزات سفارشی شورولت کوروت C8

ربات استرو؛ محصول ترکیب طراحی بوستون داینامیکس با هوش مصنوعی کاربردی

با نرم‌افزار فروشگاهی دشت همکاران سیستم آشنا شوید

نشانه‌هایی از عرضه نسخه سوپر کارت گرافیک RTX 2080 Ti وجود دارد

برنی سندرز خواستار ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس آمریکا شد

گزارش زومیت از اولین رویداد استانی جشنواره وب و موبایل ایران در اصفهان

احتمال معرفی ردمی نوت 8 در کنار ردمی TV در 7 شهریور

نرم‌افزارهای مملو از تبلیغ، 8 میلیون کاربر گوگل پلی را فریب داده‌اند

عباس علی‌آبادی، مدیر عامل جدید ایران خودرو شد

سنجش فشارخون با دوربین سلفی

TSMC: قانون مور هنوز زنده است

توسعه اولین زانوی مصنوعی با قابلیت دوچرخه‌سواری در ایران

تیم کوک در دیدار با ترامپ: تعرفه روی کالاهای چینی، اپل را دربرابر سامسونگ تضعیف می‌کند

حفره امنیتی بلوتوث میلیون‌ها دستگاه را تهدید می‌کند

پردازنده‌ی 18 هسته‌ای Cascade Lake-X اینتل در گیک‌بنچ مشاهده شد

تنها برخی از پردازنده‌های نسل سوم رایزن AMD قابلیت اورکلاک بالایی دارند

امکان جدید گوگل اسیستنت: ارسال یادآور برای خانواده و دوستان

فریم 72: از گفت‌وگو درباره فاز چهارم و پنجم دنیای سینمایی مارول تا رده‌بندی پنج فیلم برتر مارول

توییتر پیام‌های توهین‌آمیز را فیلتر خواهد کرد

نسل بعدی APUهای AMD با نام Renoir و معماری Zen 2 از راه می‌رسد

معرفی تتر از زبان کوین نیک

مشخصات گوشی‌های گلکسی M31،M21 و M41 فاش شد

سایپا محصولات رنو، برلیانس و آریو را تحویل نخواهد داد

هرآنچه باید درباره حسگر اثرانگشت بدانید؛ قسمت سوم و پایانی

گوگل کاهش دوره مجوزهای HTTPS به یک سال را پیشنهاد داد

بوش نمایشگر سه‌بعدی پشت فرمان خودرو تولید خواهد کرد

لاجیتک دو کیبورد جدید مخصوص گیمینگ رونمایی کرد

نئاندرتال‌ها به درد گوش شایع‌ در موج‌سواران و شناگران مبتلا بودند

معکوس‌کردن روند پیری در سلول‌های بنیادی مغز موش

راهنمای علمی کنار گذاشتن تعلل‌ورزی

رشد 66 درصدی فروش علی بابا کلاد در سه‌ماهه اول سال مالی 2019

سهم بازار موتور جستجوی Bing‌ در حال افزایش است

Windows Core OS احتمالا سیستم‌ عاملی با رویکرد ابری خواهد بود

YouTube Originals از 2 مهر برای تمام کاربران رایگان خواهد شد

بهترین موقعیت های دبی برای عکاسی را بشناسید

افشای تصاویر و مشخصات گوشی جدید منتسب به ردمی 8

اپل از سازنده شبیه‌ساز مجازی آیفون و iOS شکایت می‌کند

چهار روش برای دور شدن از حواس‌پرتی‌های دنیای فناوری