بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

علت بیماری سفر چیست و چه درمان‌هایی دارد؟ اخبار

علت بیماری سفر چیست و چه درمان‌هایی دارد؟

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - بسیاری از افراد حین مسافرت دچار بیماری سفر می‌شوند و لذت سفر را از دست می‌دهند؛ اما خوشبختانه روش‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد.

«بیماری حرکت» یا «بیماری سفر» معمولا خفیف است؛ اما برخی از افراد را از پای درمی‌آورد و سفر را به کامشان تلخ می‌کند. به‌نظر می‌رسد علت این بیماری بروز اختلال موقت در مراکز تعادل مغز باشد. ادررک هر نوع حرکتی می‌تواند موجب بروز علائم بیماری سفر شود. این علائم سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، تولید بزاق اضافی، تنفس سریع و عرق سرد را شامل می‌شوند. البته برای پیشگیری یا رهایی از این مشکل، روش‌ها و داروهایی وجود دارد. هنگام حرکت، حسگرهای متعددی که در گوش میانی و چشم‌ها و دیگر اندام‌های بدن وجود دارند، اطلاعاتی به مراکز تعادل در مغز ارسال می‌کنند تا بدن ما با آن شرایط فضایی تطبیق پیدا کند. وقتی این اطلاعات باهم در تضاد باشند، ممکن است بیماری حرکت پیش آید. به‌عنوان مثال، در افرادی که حساسیت بیشتری دارند، تماشای فیلم‌های خاص نیز می‌تواند موجب القای بیماری حرکت شود؛ زیرا چشم‌ها نشان می‌دهند در‌حال‌حرکت هستیم؛ ولی دیگر حسگرها تأیید می‌کنند که ساکن هستیم. سفر با کشتی در میان صخره‌ها و دریای متلاطم یا سفر با خودرو در جاده‌ای مارپیچ به این معنا است که هنگام کاهش و افزایش شتاب یا چرخش‌ها، سروبدن ما به‌طورغیرعادی و در یک لحظه حول دو یا چند محور حرکت خواهد کرد. این موارد همراه‌ هم محرکی قوی برای آغاز بیماری حرکت هستند.
عصب دهلیزی (وستیبولار) گوش نقش مهمی در تعادل بدن انسان ایفا می‌کند حدود 25 تا 30 درصد افراد هنگام مسافرت با کشتی یا اتوبوس یا هواپیما دچار این مشکل می‌شوند. این وضعیت از حالت خفیف ناخوشی تا بروز علائم شدیدتری نظیر رنگ‌پریدگی، تعرق، گیجی و استفراغ متغیر است. بعضی از افراد دربرابر بیماری حرکت بسیار حساس هستند و ممکن است حتی درنتیجه‌‌ی انجام حرکات ساده‌ای نظیر بالا و پایین‌ بردن سر حین غواصی یا حتی شترسواری نیز دچار مشکل شوند. به‌نظر می‌رسد میزان حساسیت با افزایش سن بیشتر می‌شود و مردان درمقابل این بیماری مستعدتر هستند. تأثیرات ژنتیکی نیز وجود دارد و این حالت در برخی از خانواده‌ها بیشتر دیده می‌شود. بیماری حرکت معمولا با سابقه‌ی میگرن نیز ارتباط دارد. پیشگیری از بیماری حرکت
مقاله‌های مرتبط:
دلیل اصلی بیماری سفر کشف شد زمانی سفر دوستی، بیماری روانی تلقی می‌شد عینک سیتروئن؛ اختراعی برای درمان سرگیجه درخودرو
افراد دچار این وضعیت سریعا یاد می‌گیرند برای اجتناب از این مشکل باید چه کارهایی انجام دهند. نشستن در صندلی‌ها عقب خودرو ، مطالعه حین حرکت، نشستن رو‌به‌عقب در اتوبوس یا قطار از مواردی است که چنین افرادی باید از آن اجتناب کنند. داروهای کنترل‌کننده‌ی استفراغ یا داروهای ضدتهوع، داروهای اصلی کاربردی برای درمان بیماری حرکت محسوب می‌شوند. البته، این داروها اثرهای جانبی ناخواسته‌ای نظیر خواب‌آلودگی نیز به‌همراه دارند. تکنیک‌های رفتاری نیز در مبارزه با این بیماری مؤثر هستند؛ مثلا هنگام سفر با کشتی اگر تلاطم زیادی در آب وجود دارد، بهتر است روی عرشه‌ی کشتی به افق نگاه کنید یا اینکه روی چیزهایی دیگری، مثلا جست‌وجوی نهنگ‌ها تمرکز کنید. برای برخی از افراد نیز روش حساسیت‌زدایی و عادت‌کردن مؤثر است. برای مثال، افزایش تجربه‌ی قرارگرفتن روی آب در شرایط نسبتا آرام به‌منظور کسب آمادگی برای سفرهای طولانی‌تر و خشن‌تر می‌تواند اثربخش باشد. معمولا این علائم پس از چندین روز ماندن روی دریا کاهش پیدا می‌کنند و دیگر نیازی به مصرف دارو نخواهد بود. علائم معمولا هنگام بازگشت به خشکی برای یکی‌دو روز مجددا عود می‌کند. در مطالعه ای نیز به تأثیر مثبت جویدن زنجبیل در درمان دریازدگی کارآموزان نیروی دریایی اشاره شده است؛ اما دیگر مطالعات تأثیر آن را تأیید نکرده‌اند. برخی از افراد نیز مچ‌بندهای ضدتهوع را اثربخش می‌دادند؛ اگرچه در آزمایش‌های کنترل‌شده تأثیر این مچ‌بندها تأیید نشده است. عینک‌های دارای افق ساختگی نیز برای مبارزه با بیماری حرکت در سال 2018 معرفی شدند.
نحوه‌ی عمل داروها چگونه است؟
داروهای بیماری سفر زمانی بیشترین تأثیر می‌گذارند که قبل از آغاز سفر استفاده می‌شوند. این داروها روی مغز و سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند. داروهای استفاده‌شده برای پیشگیری و درمان بیماری سفر عمدتا یا آنتی‌هیستامین‌های آرام‌بخش یا داروهای آنتی‌کولینرژیک هستند. این داروها اثرهای ناقل‌های عصبی نظیر هیستامین و استیل‌کولین و دوپامین را در مراکز کنترل تعادل مهار می‌کنند؛ اما این داروها چندان اختصاصی نیستند. به‌‌همین‌دلیل، آن‌ها اثرهای استیل‌کولین و هیستامین را در تمام مکان‌های تأثیر این ناقل‌ها مهار می‌کنند. به‌همین‌دلیل، دراثر مصرف این داروها اثرهای جانبی نظیر خواب‌آلودگی، خشکی دهان، یبوست و گیجی پیش می‌آید. اگر در همان زمان از دیگر سرکوب‌کننده‌های سیستم عصبی نیز استفاده شود، احتمال اینکه خواب‌آلودگی به سطوح خطرناکی برسد، افزایش می‌یابد. این داروها شامل مخدرها (مورفین و اکسی‌کدون و کدئین)، الکل، قرص‌های خواب و برخی از ضدافسردگی‌ها است.
در مطالعه‌ای مروری که در سال 2011 منتشر شد، داروی اسکوپولامین (هیوسین) به‌عنوان داروی پیشگیری از بیماری حرکت با دیگر داروها، دارونماها، درمان‌های رفتاری و مکمل‌ها مقایسه شد. بیشتر مطالعات بررسی‌شده روی مردان سالمی انجام شده بود که در نیروی دریایی خدمت می‌کردند و سابقه‌ی بیماری سفر داشتند. البته‌، درباره‌ی زنان نیز به‌ندرت مطالعاتی انجام شده بود؛ ولی هیچ مطالعه‌ای روی کودکان انجام نشده بود. اگرچه اسکوپولامین کمی مؤثرتر از روش‌های دیگر بود، تأثیر آن به‌حدی نبود که بتوان آن را به‌عنوان داروی ارجح بیماری سفر توصیه کرد. اگر دچار بیماری سفر می‌شوید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. بیشتر داروهای بیماری سفر بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند؛ ولی ممکن است یکی از این داروها برایتان مناسب‌تر باشد. به‌خاطر داشته باشید همیشه دستورالعمل‌ها و مقدار توصیه‌شده‌ی دارو را رعایت کنید. در مواقعی که بیماری سفر آغاز می‌شود، تنها راه این است که از آن رهایی پیدا کنید. درازکشیدن و تنفس هوای تازه و تمرکز روی افق می‌تواند درکنار داروها، به تسکین این بیماری کمک کند. برای ممانعت از کم‌آبی بدن، مخصوصا اگر این حالت همراه‌با استفراغ باشد، باید مایعات مصرف کرد. اگر اولین‌بار است که دچار بیماری حرکت می‌شوید و این حالت با سردرد میگرنی نیز همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا احتمال وجود دیگر مشکلات عصبی بررسی شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغییر جهت پیچش پوسته حلزون

تاکید دانشمندان بر لزوم تعریف مجدد گونه‌های در معرض خطر

نتیجه نظرسنجی: کاربران زومیت ارزش خرید وان پلاس 7 را بیشتر از رقبا می‌دانند

همکاری سرویس نقشه و مسیریاب بلد با پلیس راهور برای بهبود ترافیک

ردمی نوت 7S با دوربین 48 مگاپیکسلی و تراشه اسنپدراگون 660 معرفی شد

فریت بار یا جریمه اضافه بار؛ کدام به‌نفعتان است؟

منشأ عجیب چاله موجود در راه شیری چیست؟

هواوی با انتشار بیانیه‌ به قطع همکاری گوگل واکنش نشان داد

اضطراب چگونه کار ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟

خداحافظی زودهنگام فرناندو آلونسو و مک لارن با ایندی 500 سال 2019

باورهای درست و نادرست درباره حساسیت فصلی

دردسترس‌بودن گوگل پلی برای گوشی‌های از پیش تولیدشده هواوی

کوالکام، اینتل و چند شرکت آمریکایی دیگر نیز در تحریم هواوی به گوگل پیوستند

مسیریابی بهتر هوش مصنوعی با اضافه‌شدن داده‌های صوتی

معرفی انیمیشن کوتاه Snack Attack

راه‌های افزایش نصب اپلیکیشن؛ پارس ادوردز

گوگل اطلاعات خرید کاربران را نیز ازطریق رسیدهای دریافتی در جیمیل ذخیره می‌کند

کلیدهای اضطراری هواپیما کدامند؟

مهندسی آب‌وهوا می‌تواند به مقابله با تغییرات اقلیمی کمک کند؟

راه‌های افزایش نصب اپلیکیشن؛ جی ادز

برندگان رقابت جهانی عکاسی 2019 سونی مشخص شدند

بهبود عفونت‌های زخم به کمک پانسمان الکتریکی

گوگل به همکاری‌ تجاری خود با هواوی پایان می‌دهد

ام جی ZS الکتریکی وارد بازار اروپا شد

چالش‌های حفر چاه‌های فوق عمیق و کاوش در اعماق زمین

ما می‌رویم؛ عزم جزم ناسا برای فتح مجدد ماه و فراتر از آن

پلتفرم Stadia گوگل از نسل اول معماری پردازنده‌های گرافیکی سری Vega ای‌ ام‌ دی استفاده می‌کند

نگاهی به فناوری‌های برجسته مرسدس بنز EQC 400

ارز دانشجویی برای سال 98 تعیین تکلیف شد

معرفی بزرگ‌ترین استارتاپ‌های شکست‌خورده حوزه پزشکی

انسان‌های عصر پارینه سنگی غذای نشاسته‌دار مصرف می‌کردند

سریع‌ترین روش دستیابی به وام، خرید وام است

هدیه یک گیگابایتی اپراتورهای تلفن همراه به مناسبت روز ارتباطات

مدل مفهومی رنو EZ-Pod مجهز به فناوری خودران معرفی شد

به مناسبت روز ارتباطات از چهار طرح مهم ارتباطی رونمایی شد

خودروهای برقی و هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی معاف می‌شوند

یادگیری با پاداش، هوش حیوانات را پنهان می‌کند

خرید سرور مجازی از سایت برتینا

بعد منفی داشتن شغل دلخواه

مدیر عامل هواوی: تحریم‌های جدید آمریکا تنها از سرعت رشد ما می‌کاهد

مشترکین شاتل موبایل به مناسبت روز جهانی ارتباطات اینترنت و مکالمه هدیه گرفتند

از تخیل تا واقعیت؛ چگونه می‌‌توان زمین را به مداری دورتر منتقل کرد؟

اسپاتیفای و آزمایش اسپیکر مبتنی بر دستیار هوشمند برای خودرو

ساعت بیولوژیکی مردان و لزوم توجه به آن

نیم نگاه زومجی: Days Gone

Presearch؛ رقیبی مبتنی بر بلاک چین برای گوگل

بازخورد مناسب واقعا چگونه به‌نظر می‌رسد؟

شاسی بلند بنتلی بنتایگا بنگالا معرفی شد

ویوو Y3 با تراشه هلیو P35، دوربین سه‌گانه و باتری 5000 میلی‌آمپرساعتی معرفی شد

آیا خودروهای نیمه خودران ایمنی را افزایش می‌دهند؟