بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 5: استراتژی باید ساده باشد اخبار

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 5: استراتژی باید ساده باشد

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - ما نمی‌توانیم استراتژی خوب و کارآمد را با بهره‌گیری از چند نظریه‌ی ساده توسعه دهیم یا از استراتژی به‌عنوان عنصر الهام‌بخش مردم استفاده کنیم.  

برای تنظیم استراتژی‌های موفق و کارآمد باید حوزه‌ی استراتژی را از دریچه‌ی کاربردی و مفیدی ببینیم؛ اما طرز تفکر رایج درباره‌ی تعریف و نحوه‌ی تنظیم و اجرای استراتژی آن‌چنان که باید، سودمند نیست. سال‌ها است که حوزه‌ی استراتژی از باورهای نادرست متعددی آسیب‌ دیده است. این باورهای اشتباه که آن‌ها را افسانه‌های استراتژی می‌نامیم، در سراسر جهان و حتی در بخش‌های دانشگاهی و آموزشی نیز ریشه دوانده‌ و از پیشرفت اساسی استراتژی مانع شده‌اند. هدف ما در مجموعه‌مقالات «افسانه‌های استراتژی» این است که 10 افسانه‌ی فراگیر درزمینه‌ی استراتژی را به بوته‌ی نقد بکشیم و با دلایل و شواهد کافی، نادرستی آن‌ها را ثابت کنیم؛ چراکه تنها در‌این‌صورت می‌توانیم راه درست فکرکردن به استراتژی را بیابیم. در این مطلب، به پنجمین افسانه می‌پردازیم؛ یعنی «استراتژی باید ساده باشد».
افسانه
ایده‌ی پنجمین افسانه بر این مبنا پیش می‌رود که استراتژی برای مؤثربودن باید ساده تنظیم شود. ضمن اینکه اگر نتوانیم استراتژی را در قالب یک یا چند جمله بیان کنیم، درک و یادآوری آن برای مردم (اعضای سازمان یا تیم) پیچیده و دشوار می‌شود. بنابراین، هر استراتژی باید به حدکافی واضح و ارزشمند باشد تا بتوان آن را در قالب چند جمله‌ی قوی و الهام‌بخش بیان کرد. طبق این ایده، نه‌تنها بیان و فرموله‌کردن استراتژی، بلکه نحوه‌ی تولید آن نیز باید ساده باشد. ما به چهارچوب‌ها و نمادهایی نیاز داریم که کمک می‌کنند معنای جهان را به‌شیوه‌ای ساده و راحت درک کنیم. ماتریس‌هایی نظیر SWOT و BCG چهارچوب‌هایی مفید محسوب می‌شوند؛ زیرا به‌طورمؤثر، جهان را به چهار قسمت تقسیم می‌کنند که به‌راحتی فهمیدنی است. نیاز به استراتژی‌های ساده همواره وجود داشته؛ اما در دوره‌های پیچیده و پرفشار فعلی، اهمیت آن بیشتر حس می‌شود. همان‌طورکه برخی از کارشناسان می‌گویند، دنیای دیروز به حدکافی ساده بود تا برای آن استراتژی‌های پیچیده‌ای طراحی کنیم و دنیای امروز آن‌قدر پیچیده است که باید به فکر استراتژی‌های ساده باشیم.
چرا این ایده اشتباه است؟
درست مثل افسانه‌هایی که در قسمت‌های قبل عنوان کردیم، افسانه‌ی پنجم هم معقول و درک‌کردنی به‌نظر می‌رسد. ما دوست داریم مسائل را ساده کنیم. هنگامی‌که دیگران به ما می‌گویند به ساده‌سازی چیزی نیاز دارند، قطعا خوشحال می‌شویم. ساده‌سازی، آسایش‌بخش است و نیاز به آن همیشه وجود دارد. ما هیچ‌یک از این واقعیات را رد نمی‌کنیم؛ اما معتقدیم در سطوح افراطی، وقتی ساده‌سازی را در طراحی استراتژی نیز ترویج می‌کنند، با مشکل بزرگی مواجه‌ایم. پنج نکته‌ای که در ادامه‌ی مطلب ذکر می‌کنیم، دلیل این مشکل را شرح می‌دهند. 1. عنوان را با محتوا اشتباه می‌گیریم: عنوان هر کتاب یا پست وبلاگ مشابه با محتوای آن نیست. عنوان، کوتاه‌ترین خلاصه‌ی ممکن از کتاب است؛ اما خودِ کتاب نیست. همه‌ی ما به این موضوع واقفیم؛ اما به‌نظر می‌رسد در حوزه‌ی استراتژی، همیشه آن را فراموش می‌کنیم. توجه کنید اصلا بد نیست استراتژی ما عنوان و خلاصه‌ای داشته باشد؛ ولی نام و خلاصه‌ی محتوا، معادل با خود استراتژی نیست. استراتژی خوب نیز مانند محتوای کتاب، بسیار پیچیده‌تر و بغرنج‌تر از چیزی است که عنوان یا خلاصه‌ی محتوا مطرح می‌کند. 2. استراتژی دوبعدی نیست: تلاش برای ساده‌سازی استراتژی با چهارچوب‌هایی مانند ماتریس‌های دوبعدی، مثل خاک‌سپاری مفاهیم اصلی و حیاتی استراتژی است. کافی است به‌یاد آوریم استراتژی بین همه‌ی مؤلفه‌های سازمان ارتباط برقرار می‌کند؛ پس یکی از پیچیده‌ترین موضوعات کسب‌وکار محسوب می‌شود. بنابراین، درحالی‌که برای سایر جنبه‌های کسب‌وکار از روش‌ها و ابزارهای بسیار پیشرفته‌تری استفاده می‌کنیم، چگونه استراتژی را با ابزارهای ساده‌ای مانند ماتریس تولید می‌کنیم؟ همان‌طورکه می‌بینید، این ایده‌ کاملا بی‌معنی است.
3. ساده‌سازی، تفکر استراتژی را بی‌مایه و سرسری می‌کند: به‌بیانی صریح‌تر، کل این ایده که «استراتژی باید ساده باشد و مدل‌ها و راهکارهای ساده‌ای برای تنظیمش وجود دارد»، ناشیگری و بی‌سامانی را ترویج می‌کند. اگر استراتژی ظاهر زیبایی داشته باشد؛ اما ایده‌ها و مفاهیم قدرتمندی از آن پشتیبانی نکنند، به یکی از مخرب‌ترین حوزه‌ها تبدیل می‌شود. صرف‌نظر از اینکه استراتژی ما استراتژی عمومی نظیر اقیانوس آبی (Blue Ocean Strategy) یا دایره‌ی طلایی (Golden Circle) سایمون سینک است، پیام اصلی افسانه‌ی پنجم این است که استراتژی می‌تواند و باید ساده باشد. بی‌شک چنین ایده‌ای تسهیل‌کننده و تسلی‌بخش است؛ اما توجه ما را از کار سخت و هوشمندانه دور می‌کند. سخت‌کوشی و هوشمندی برای شناسایی و تحقق استراتژی مفید ضروری است؛ استراتژی‌ای که ارزشی را ایجاد و به بقا و رشد سازمان‌ها کمک می‌کند. 4. ایده‌ی ساده‌سازی برمبنای شعارها و لفاظی‌­های هوشمندانه پیش می‌رود: استقبال ما از ایده‌ی ساده‌سازی استراتژی مشابه زمانی است که صرفا به‌دلیل تبلیغات برخی محصولات را می‌خریم. ما با شعارهای وسوسه‌کننده‌ای که بخش ناخودآگاه ذهن انسان را به بازی می‌گیرند، متقاعد می‌شویم. سایمون سینک، ایده‌پرداز مدل دایره‌ی طلایی، در‌این‌زمینه استادی تمام‌عیار است. هنگامی‌که کتاب سینک را مطالعه یا سخنرانی‌های او را با دقت تماشا می‌کنید، می‌بینید چگونه از ترفندهای زیرکانه‌ی لفظی استفاده می‌کند؛ به‌طوری‌که ایده‌های او اشتیاق همه‌ی مردم را برمی‌انگیزد. ایده‌های سینک جذاب و درک‌کردنی و مجاب‌کننده به‌نظر می‌رسند و به نکاتی استناد می‌کنند که آن‌ها را باور می‌کنیم؛ اما همه‌ی این توصیف‌ها لزوما به‌معنای درستی یا کاربردی‌بودن ایده‌های سینک نیست. 5. الهام‌بخشی معادل کارآمدبودن نیست: حوزه‌ی استراتژی بیش از آنکه تحت‌تأثیر عواملی کارا قرار بگیرد، به مباحث الهام‌بخش تکیه می‌کند. به‌نظر می‌رسد معیار اصلی سازمان‌ها، چه درزمینه‌ی خود استراتژی و چه ابزارها و مفاهیم آن، الهام‌بخشی است. الهام‌بخشی می‌تواند فوق‌العاده باشد؛ اما فقط بخش کوچکی از نیازهای ما را رفع می‌کند و سایر راه را باید با تلاش و سخت‌کوشی ادامه دهیم. طراحی استراتژی به انواع فعالیت‌های غیرجذاب و تفکر عمیق و تجارب علمی نیاز دارد. الهام‌بخشی کار ساده‌ای است؛ اما سایر بخش‌های استراتژی، یعنی بخش اعظم آن، این‌طور نیست. مجموعه‌مقالات افسانه‌های استراتژی
10 افسانه‌ نادرست درباره‌ استراتژی افسانه‌های استراتژی؛ شماره یک: استراتژی حول محور جنگ طراحی می‌شود افسانه‌های استراتژی؛ شماره 2: استراتژی معادل برنامه‌ریزی است افسانه‌های استراتژی؛ شماره 3: استراتژی با اهداف آغاز می‌شود افسانه‌های استراتژی شماره 4: استراتژی باید در سطوح بالا تنظیم شود
سخن پایانی
ساده‌سازی بسیاری از اوقات مفید واقع می‌شود. ما با ساده‌سازی برخی مسائل، مفهوم آن‌ها را بهتر درک می‌کنیم؛ اما ساده‌سازی بیش‌ازحد، مشکلات واقعی را در پی دارد. نقل‌قول مشهور اینشتین نیز گویای همین امر است: «همه‌چیز باید تاحدممکن ساده ساخته شود؛ ولی نه ساده‌تر از آن». بااین‌حال در استراتژی، ما مسائل را فراتر از حدممکن ساده می‌کنیم. درپایان، نتیجه‌ی به‌چالش‌کشیدن پنجمین افسانه‌ی استراتژی، رجوع مجدد به پیچیدگی استراتژی است. باید اجازه دهیم استراتژی‌ها پیچیده باشند و سپس، از ابزارها و روش‌های پیشرفته‌تری برای درک آن در سازمان استفاده کنیم. از دریچه‌ی عنصر مهم تئوری سیستم و سایبرنتیک، ما به «پیچیدگی‌های ضروری» نیاز داریم. این بدان‌معنی است که برای اداره‌ی پیچیدگی‌های اطرافمان، باید سطوح مناسبی از پیچیدگی را در سازمان‌ها و ابزارها و طرز تفکر خود بپذیریم. تنها در‌این‌صورت می‌توانیم متوجه شویم چه اتفاقی در‌حال‌وقوع است و باید چه واکنشی نشان دهیم. به‌عبارتِ‌دیگر، ما برای غلبه بر پیچیدگی به پیچیدگی نیاز داریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرسدس بنز کلاس A و B پلاگین هیبرید معرفی شدند

نمایشگر 55 اینچی OLED چهارهزاردلاری Alienware دل 8 مهر به بازار عرضه می‌شود

HarmonyOS هواوی همان سیستم عامل ملی چین است؟

ری‌لود قسمت چهارم: مکس‌ پین؛ از رمدی تا راک‌استار

مدیر‌عامل انویدیا: هوش مصنوعی قدرتمندترین نیروی زمانه ما است

قابلیت‌های جدیدی به استوری اینستاگرام اضافه می‌شود

حمایت تبلیغاتی توییتر از اقدامات چین علیه معترضان هنگ‌کنگ

فرهنگ سازمانی گوگل با مشکلات مخربی دست‌وپنجه نرم می‌کند

AMD پردازنده‌های گرافیکی رادئون سری 500 را با نام سری 600 عرضه می‌کند

زمین 20 سال است روند سبزشدن را متوقف کرده است

محققان روشی برای افزایش سرعت استریم ویدیو در شبکه‌های شلوغ یافتند

ریل می 5 و ریل می 5 پرو با دوربین چهارگانه و قیمت مقرون به‌صرفه معرفی شدند

سیاست ضدردیابی مرورگر سافاری اپل و هشدار به وب‌سایت‌های خاطی

هواوی میت 30 از باتری بزرگ‌تری نسبت به میت 20 بهره خواهد برد

چرا فولکس واگن جعبه دنده دستی جدید تولید می‌کند؟

SMIC وارد تولید تراشه با لیتوگرافی 14 نانومتری می‌شود

قیمت انرژی بادی اکنون کمتر از بهای گاز طبیعی است

نگاهی به ویژگی‌های مثبت خودروهای هیدروژنی

8 توزیع سبک لینوکس برای سیستم‌های ضعیف

معمای 30 ساله تخمین حساسیت علوم رایانه چگونه حل شد؟

سامسونگ با سه مانیتور به گیمزکام 2019 آمد

هشدار دانشمندان درمورد ایده ساخت تراشه مغزی Neuralink

FEDOR، ربات انسان‌‌نمای روسیه آماده اعزام به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی است

تکنیک کریسپر اکنون قادر به ویرایش همزمان چند ژن است

طراحی اسکلت خارجی جدیدی که می‌‌تواند راه رفتن و دویدن را آسان کند

مادیران اسپانسر تیم ملی بسکتبال ایران شد

کیبورد سرفیس پرو باریک‌تر و سبک‌تر می‌شود

صفحه یخی گرینلند با سرعتی فراتر از انتظار در حال ذوب شدن است

انویدیا خرید کارت گرافیک بدون قابلیت رهگیری پرتو را غیرعقلانی می‌داند

بیوگرافی سیمور کری، معمار پیش‌گام دنیای ابرکامپیوتر

سامسونگ دیسپلی نمایشگر کوانتوم دات OLED تولید می‌کند

فناوری شارژ سریع گلکسی نوت 10 چه مشکلاتی دارد؟

فروش 7.7 میلیون ساعت‌ هوشمند در سه‌ماهه دوم سال 2019 در آمریکای شمالی

ایرانسل برای رفع مشکل برخی مشترکان اینترنت ثابت، راهکارهایی ارائه کرد

شیائومی، ویوو و اوپو روی سرویس فایلی مشابه ایردراپ کار می‌کنند

بررسی هزینه طراحی سمند، 206 صندوق دار و دنا در مقایسه با مدل‌های خارجی

در سفر به استانبول از کدام محله ها دیدن کنیم؟

درمان تنبلی چشم با استفاده از واقعیت مجازی

انتشار ویدئویی مضحک درمورد روش تمیز کردن دوربین‌های حرفه‌ای در یوتیوب

زوم‌کست: هر آنچه در ارتباط با SSD باید بدانید

نگاهی به قیمت‌گذاری و تجهیزات سفارشی شورولت کوروت C8

ربات استرو؛ محصول ترکیب طراحی بوستون داینامیکس با هوش مصنوعی کاربردی

با نرم‌افزار فروشگاهی دشت همکاران سیستم آشنا شوید

نشانه‌هایی از عرضه نسخه سوپر کارت گرافیک RTX 2080 Ti وجود دارد

برنی سندرز خواستار ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس آمریکا شد

گزارش زومیت از اولین رویداد استانی جشنواره وب و موبایل ایران در اصفهان

احتمال معرفی ردمی نوت 8 در کنار ردمی TV در 7 شهریور

نرم‌افزارهای مملو از تبلیغ، 8 میلیون کاربر گوگل پلی را فریب داده‌اند

عباس علی‌آبادی، مدیر عامل جدید ایران خودرو شد

سنجش فشارخون با دوربین سلفی