بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

چرا داوینچی از زمانه خود جلوتر بود؟ اخبار

چرا داوینچی از زمانه خود جلوتر بود؟

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - لئوناردو داوینچی، چهره‌ی برجسته‌ی رنسانس، به‌دلیل اختراعات و نبوغ فراوانش در ریاضیات و هنر، بسیار فراتر از زمانه‌ی خود بود.

لئوناردو داوینچی عموما به‌عنوان یکی از چهره‌ها‌ و دانشمندان برجسته‌ی عصر رنسانس شناخته شده است. در این مقاله، نشان می‌دهیم چرا داوینچی به‌عنوان نقاش و مجسمه‌ساز و مهندس، از زمانه‌ی خود جلوتر بود. مهندسی
اختراعات لئوناردو داوینچی و مطالعات معماری و طراحی‌های آناتومی او دست‌کمی از نقاشی‌هایش نداشتند. اسناد به‌جای‌مانده مجموعه‌ی وسیعی از اختراعات داوینچی را دربر می‌گیرند. این مجموعه طرح‌های اولیه‌ی هواپیماهای بدون موتور (گلایدر)، هلیکوپترها، چترهای هوایی، لباس‌های غواصی، جرثقیل‌ها، جعبه‌دنده‌ها و مجموعه‌ی وسیعی از سلاح‌های جنگی را شامل می‌شود. بسیاری از این دستگاه‌ها امروزه کاربرد دارند و در مدت 400 سال به‌تکامل رسیده‌اند. داوینچی با ترکیب تخیل فراتر از زمانه‌ی خود و درک اصول اولیه‌ی مهندسی و علم و نیز مهارت‌های برجسته‌‌اش، کاربردهای جدیدی برای اهرم‌ها، دنده‌ها، قرقره‌ها و فنرها ابداع کرد. اختراع‌های او در عین سودمندی، برای حامیانش، یعنی دوک‌های جنگ‌طلب و پادشاه‌های فرانسوی و ایتالیایی اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم، هم جذاب بودند. اگرچه داوینچی جنگ را حقیر می‌شمرد، چندین‌بار به‌عنوان مهندس نظامی فعالیت کرد و روش‌ها و طرح‌های دفاعی جدیدی ارائه داد. یکی از طرح‌های او نمونه‌ی اولیه‌ی تانک زره‌پوش است که آتش را در تمام جهت‌ها می‌تواند پرتاب کند. باوجوداین، طرح تانک لئوناردو در عمل امکان‌پذیر نبود؛ زیرا در قسمت جعبه‌دنده دچار مشکلاتی بود و برای اجرای مانور نظامی بیش‌ازاندازه سنگین بود. طرح‌های دیگر داوینچی بیشتر دیگران را تحت‌تأثیر قرار می‌دادند و درعمل امکان‌پذیر نبودند. برای مثال، می‌توان به طرح کمانی غول‌آسا (27 متری) و تفنگی با 33 لوله و مهمات مشابه بمب‌های خوشه‌ای کنونی اشاره کرد. طرح‌های هواپیمایی او مشابه طرح هلیکوپترهای کنونی هستند. البته این طرح‌ها اولین نمونه‌ی عمودپرواز نبوده‌اند (1800 سال قبل، اسباب‌بازی چینی با ملخ هلیکوپتری ساخته شده بود).
طرح اولیه‌ی تانک داوینچی در اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم داوینچی برای این اختراع از ارنیتوپترها کمک گرفت و طرح‌های نوآورانه و زیبای متعددی خلق کرد. ارنیتوپتر نوعی دستگاه‌ پرواز بود که از حرکت پرندگان تقلید می‌کرد. بااین‌حال، در زمان او هنوز درک درستی از پرواز پرندگان وجود نداشت و بشر هرگز نمی‌توانست انرژی موردنیاز چنین دستگاه‌هایی را تأمین کند. مقاله‌های مرتبط:
بیوگرافی لئوناردو داوینچی، نابغه‌‌ی عصر رنسانس پژوهشگران ایتالیایی تنها مجسمه باقی‌مانده از لئوناردو داوینچی را شناسایی کردند
اغلب طرح‌های لئوناردو هرگز به مرحله‌ی ساخت یا آزمایش نرسیدند؛ اما تلاش‌های دنیای مدرن برای بازسازی طرح‌های او با موفقیت و شکست همراه بودند. قدرت تخیل او بسیار فراتر از زمانه‌اش بود و چهار قرن طول کشید تا ایده‌های او مثل تانک با تولید مواد قوی و سبک مثل فولاد و آلومینیوم و منابع انرژی مانند سوخت‌های فسیلی، به مرحله‌ی اجرا برسند. ریاضیات
داوینچی بیشتر به‌خاطر آثار هنری‌اش به‌شهرت رسیده است؛ اما او خود را بیشتر یک دانشمند می‌دانست تا هنرمند. ریاضیات به‌ویژه مفاهیمی مثل پرسپکتیو، تقارن، تناسبات و هندسه تأثیر زیادی بر طراحی‌ها و نقاشی‌های او گذاشته و او در کاربرد ریاضی فراتر از زمانه‌ی خود عمل می‌کرد. داوینچی از اصول ریاضی پرسپکتیو خطی (خطوط موازی و خط افق و نقطه‌ی تلاقی) برای ایجاد حس عمق در سطح صاف استفاده کرد. برای مثال، در «اثر بشارت»، از پرسپکتیو برای تأکید بر گوشه‌ی ساختمان و دیواره‌های باغ و مسیر استفاده می‌کند. اثر «شام آخر» داوینچی یکی از نمونه‌های برجسته‌ی استفاده از ریاضیات پرسپکتیو است. معماری ساختمان اطراف مسیح و 12 تن از حواریون و همچنین خطوط کف زیر میز، در نقطه‌ای کانونی به یکدیگر می‌پیوندند.
اثر بشارت، داوینچی (1472) یکی از طرح‌های شناخته‌شده‌ی داوینچی، «مرد ویترووین» است. در این طرح، ناف در نقطه‌ی مرکز دایره قرار گرفته و پاها و بازوها به اطراف کشیده شده‌اند. داوینچی متوجه شد درصورت وجود رابطه‌ بین طول دو بازو و قد، می‌توان بدن را در یک مربع محصور کرد. او در این اثر، بر حل مسئله‌ی محاط‌کردن بدن در دایره و مربع به‌صورت هم‌زمان تمرکز کرد. در اینجا، هدف او ترسیم مربعی با مساحت برابر با مساحت دایره است. البته، انجام این کار به‌صورت دقیق و هندسی امکان‌پذیر نیست؛ اما تاحدزیادی می‌توان به آن نزدیک شد. «نسبت طلایی»، نسبت معروف ریاضی است که در بعضی الگوهای طبیعی (مثل آرایش حلزونی برگ‌ها) دیده می‌شود. برای اولین‌بار لوکا پاکولی در سال 1509 به تأثیر نسبت طلایی در ایجاد ظاهر خوشایند و زیبا پی برد. داوینچی هم به‌شدت بر تناسبات ریاضی تأکید کرد و چنین وسواسی را می‌توان در اثر «مونالیزا» دید.
مرد ویترووین اثر داوینچی آب
لئوناردو داوینچی آب را به‌عنوان ناقل یا وسیله‌ی نقلیه‌ی طبیعت توصیف کرد (vetturale di natura)، او معتقد بود آب برای طبیعت مثل خون برای بدن است. آب در بسیاری از آثار داوینچی از آبشار روی صخره‌ها (1473) تا نقاشی مشهور «مونالیزا» (1503) و طرح‌های نهایی او دیده می‌شود. البته داوینچی فقط مجذوب ویژگی‌های هنری آب نشده بود. او به‌دنبال درک دینامیک سیال آب ازجمله گرداب‌ها و جریان‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی بود. او به‌عنوان دانشمندی خبره، برای طراحی پروژه‌ها و ایده‌ها و ابزار می‌توانست دانش خود را با هنر، طراحی، علم، فلسفه و مهندسی ترکیب کند.
طراحی‌های چشم‌انداز سانتا ماریا دلا نیوه لئوناردو در مجموعه‌ای از نوشته‌های خود با عنوان Codex Leicester ، فقط 730 نتیجه‌گیری درباره‌ی آب آورده است. داوینچی نظریه‌های متعددی درزمینه‌ی مهندسی و علم مدرن آب ارائه کرد که می‌توان به توصیف دقیق چرخه‌ی هیدرولیکی آب، درک تأثیر جریان آب بر فشار و پیشنهاد روش‌هایی برای مهندسی کانال‌ها و مخازن آبی و هدایت جریان سیل و آبیاری اشاره کرد. البته، تمام ایده‌ها و اختراع‌های آبی او در عمل اجراشدنی نبودند؛ اما درمجموع، نبوغ و نقش او در مهندسی و علوم آبی، به توسعه‌ی روش‌های علمی کمک کرد. او اولین مهندس آبی است که فرضیه‌ها را براساس شواهد تجربی فرمول‌بندی کرد. دیدگاه او درباره‌ی آب باعث شد ایده‌های جدیدی در این زمینه خلق کند. حقه‌های بصری
لئوناردو داوینچی با معرفی مفاهیمی مثل حرکت ذهن (moti mentali) به یکی از پیشتازان چهره‌شناسی تبدیل شد. او در اثر خود با عنوان Codex Urbinae که بین سال‌های 1452 تا 1519 نوشته شد، به این مفهوم پرداخت. در سال 1651، رافائلو دو فرسن این اثر را با عنوان قوانین نقاشی (Trattatu dell Pittura) منتشر کرد.
لبخند مونالیزا سال‌ها موضوع بحث و بررسی‌ قرار گرفته است. حرکت ذهن را می‌توان به‌صورت نمایش گذرا و پویای وضعیت روانی و افکار و احساسات توصیف کرد. داوینچی معتقد بود نقاشان پرتره باید بتوانند افکار درونی سوژه‌ها را نمایش بدهند، نه صرفا وضعیت ظاهری آن‌ها. به‌همین‌دلیل، لئوناردو حالت‌های مبهم و دوپهلوی چهره را نقاشی می‌کرد. در چنین حالت‌هایی، نوعی تغییر پیوسته در ظاهر و پویایی دیده می‌شود. لئوناردو برای این هدف روش »فوماتو» را توسعه داد. فوماتو از واژه‌ای ایتالیایی به‌معنی ناپدیدشدن مثل دود سرچشمه می‌گیرد. در روش فوماتو، گذار از رنگ روشن به تیره یا گذار از رنگی به رنگ دیگر کاملا لطیف انجام می‌شود و لبه‌های تیز ناپدید می‌شوند. بعضی پرتره‌های داوینچی از زاویه‌ای خوشحال و از زاویه‌ی دیگر غمگین به‌نظر می‌رسند
البته روش یادشده را لئوناردو ابداع نکرد؛ بلکه او با روش منحصربه‌فرد خود آن را توسعه‌ داد. به‌گفته‌ی الکساندر ناگل، نحوه‌ی کاربست این روش به‌وسیله‌ی لئوناردو با هر نقاش دیگری حتی معلم او، آندریا دل‌وروکیو، هم متفاوت است. تشخیص آغاز و پایان رنگ در بسیاری از پرتره‌های لئوناردو دشوار است و این روش در اجزای حیاتی نقاشی‌های او حتی لب سوژه‌ها هم مشخص است. برای مثال، براساس پژوهش‌های اخیر، لئوناردو از 30 لایه رنگ برای رسیدن به اثر محو در اطراف لب‌های نقاشی پرنسس زیبا (La Bella Principessa) استفاده کرده است. این پرتره‌‌ را مارتین کمپ در سال 2011 به لئوناردو نسبت داده است. ضخامت هرکدام از این لایه‌ها به‌اندازه‌ی نصف موی انسان است. ناحیه‌ی اطراف دهان مونالیزا هم با چنین جزئیاتی نقاشی شده است. مایکل نیوبری و سورانزو در سال 2015، ثابت کردند لئوناردو نوعی حقه‌ی بصری را در اطراف لب پرتره‌های خود اجرا کرده (برای مثال در مونالیزا و اثر پرنسس زیبا) و از بعضی زاویه‌ها سوژه‌ها خوشحال به‌نظر می‌رسند و از زاویه‌های دیگر غمگین. لئوناردو در دورانی که دانشمندان هنوز به مکانیزم حقه‌های بصری و خطای دید پی نبرده بودند، از ترفندهای مطابقت‌نداشتن چشم و مغز در آثار خود استفاده کرد. شاید اگر هرکدام از رشته‌های داوینچی را جداگانه در نظر بگیرید، هنرمندان و مهندسان و ریاضی‌دانان بزرگ‌تر از او وجود داشته باشند؛ اما بی‌شک داوینچی یکی از چهره‌های بی‌نظیر عصر خود بوده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغییر جهت پیچش پوسته حلزون

تاکید دانشمندان بر لزوم تعریف مجدد گونه‌های در معرض خطر

نتیجه نظرسنجی: کاربران زومیت ارزش خرید وان پلاس 7 را بیشتر از رقبا می‌دانند

همکاری سرویس نقشه و مسیریاب بلد با پلیس راهور برای بهبود ترافیک

ردمی نوت 7S با دوربین 48 مگاپیکسلی و تراشه اسنپدراگون 660 معرفی شد

فریت بار یا جریمه اضافه بار؛ کدام به‌نفعتان است؟

منشأ عجیب چاله موجود در راه شیری چیست؟

هواوی با انتشار بیانیه‌ به قطع همکاری گوگل واکنش نشان داد

اضطراب چگونه کار ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟

خداحافظی زودهنگام فرناندو آلونسو و مک لارن با ایندی 500 سال 2019

باورهای درست و نادرست درباره حساسیت فصلی

دردسترس‌بودن گوگل پلی برای گوشی‌های از پیش تولیدشده هواوی

کوالکام، اینتل و چند شرکت آمریکایی دیگر نیز در تحریم هواوی به گوگل پیوستند

مسیریابی بهتر هوش مصنوعی با اضافه‌شدن داده‌های صوتی

معرفی انیمیشن کوتاه Snack Attack

راه‌های افزایش نصب اپلیکیشن؛ پارس ادوردز

گوگل اطلاعات خرید کاربران را نیز ازطریق رسیدهای دریافتی در جیمیل ذخیره می‌کند

کلیدهای اضطراری هواپیما کدامند؟

مهندسی آب‌وهوا می‌تواند به مقابله با تغییرات اقلیمی کمک کند؟

راه‌های افزایش نصب اپلیکیشن؛ جی ادز

برندگان رقابت جهانی عکاسی 2019 سونی مشخص شدند

بهبود عفونت‌های زخم به کمک پانسمان الکتریکی

گوگل به همکاری‌ تجاری خود با هواوی پایان می‌دهد

ام جی ZS الکتریکی وارد بازار اروپا شد

چالش‌های حفر چاه‌های فوق عمیق و کاوش در اعماق زمین

ما می‌رویم؛ عزم جزم ناسا برای فتح مجدد ماه و فراتر از آن

پلتفرم Stadia گوگل از نسل اول معماری پردازنده‌های گرافیکی سری Vega ای‌ ام‌ دی استفاده می‌کند

نگاهی به فناوری‌های برجسته مرسدس بنز EQC 400

ارز دانشجویی برای سال 98 تعیین تکلیف شد

معرفی بزرگ‌ترین استارتاپ‌های شکست‌خورده حوزه پزشکی

انسان‌های عصر پارینه سنگی غذای نشاسته‌دار مصرف می‌کردند

سریع‌ترین روش دستیابی به وام، خرید وام است

هدیه یک گیگابایتی اپراتورهای تلفن همراه به مناسبت روز ارتباطات

مدل مفهومی رنو EZ-Pod مجهز به فناوری خودران معرفی شد

به مناسبت روز ارتباطات از چهار طرح مهم ارتباطی رونمایی شد

خودروهای برقی و هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی معاف می‌شوند

یادگیری با پاداش، هوش حیوانات را پنهان می‌کند

خرید سرور مجازی از سایت برتینا

بعد منفی داشتن شغل دلخواه

مدیر عامل هواوی: تحریم‌های جدید آمریکا تنها از سرعت رشد ما می‌کاهد

مشترکین شاتل موبایل به مناسبت روز جهانی ارتباطات اینترنت و مکالمه هدیه گرفتند

از تخیل تا واقعیت؛ چگونه می‌‌توان زمین را به مداری دورتر منتقل کرد؟

اسپاتیفای و آزمایش اسپیکر مبتنی بر دستیار هوشمند برای خودرو

ساعت بیولوژیکی مردان و لزوم توجه به آن

نیم نگاه زومجی: Days Gone

Presearch؛ رقیبی مبتنی بر بلاک چین برای گوگل

بازخورد مناسب واقعا چگونه به‌نظر می‌رسد؟

شاسی بلند بنتلی بنتایگا بنگالا معرفی شد

ویوو Y3 با تراشه هلیو P35، دوربین سه‌گانه و باتری 5000 میلی‌آمپرساعتی معرفی شد

آیا خودروهای نیمه خودران ایمنی را افزایش می‌دهند؟