بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

بایدها و نبایدهای خرید لپ تاپ Geforce RTX اخبار

بایدها و نبایدهای خرید لپ تاپ Geforce RTX

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - در CES 2019، از حضور پردازنده‌ی گرافیکی Geforce RTX انویدیا در لپ‌تاپ‌های گیمینگ خبر داده شده بود. در وضعیت کنونی، ارزش خرید این لپ‌تاپ‌های رده‌بالا چقدر است؟

همان‌طورکه در CES 2019 وعده داده شده بود، پردازنده‌های گرافیکی Geforce RTX انویدیا برای استفاده در لپ‌تاپ‌های گیمینگ از راه رسید. متأسفانه تمام نگرانی‌ها و ناملایمت‌هایی که سری اصلی Geforce RTX را احاطه کرده بود، پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ این سری را نیز همراهی می‌کند. منتقدانی که به‌دنبال شواهدی برای اثبات اشتباه انویدیا در پیمودن مسیر ترکیب فناوری‌های پردازش گرافیکی با رهگیری پرتو هستند، معایب استفاده از این فناوری در پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ را برجسته‌تر از قبل جلوه خواهند داد.
البته، هنوز برای قضاوت درباره‌ی استفاده از تراشه‌های گرافیکی GeForce RTX در لپ‌تاپ‌ها زود است. در این مقاله، قصد داریم قدم‌به‌قدم شما را با دلایل خریدن یا نخریدن لپ‌تاپ مبتنی بر پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX آشنا کنیم. چرا باید لپ‌تاپ GeForce RTX خرید؟
اگر یکی از هواداران آخرین دستاوردهای شرکت انویدیا مانند رهگیری پرتو یا قابلیت‌های هوش مصنوعی DLSS هستید، در ادامه‌ی این مقاله، با برخی از دلایل خرید یک دستگاه لپ‌تاپ با پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX آشنا خواهید شد.
سری GeForce RTX؛ سریع‌ترین پردازنده‌ی گرافیکی لپ‌تاپ تابه‌امروز
مقاله‌های مرتبط:
نگاهی جامع به کارت گرافیک میانرده‌ی RTX 2060؛ آخرین فناوری‌ها با ارزان‌ترین قیمت هرآنچه باید درباره رهگیری پرتو، جهش گرافیکی بزرگ بعدی بدانید
یکی از دلایل اصلی‌ برای خرید لپ‌تاپ مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX این است که این لپ‌تاپ‌ها در پردازش گرافیکی سریع‌تر از نسل‌های قبلی خود عمل می‌کند. برای مثال، آزمایش لپ‌تاپ MSI GS75 Stealth مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی RTX 2080 Max-Q نشان داد این دستگاه به‌وضوح سریع‌تر از لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده‌ی گرافیکی GeForce GTX 1080 Max-Q است. در چندین بنچمارک، مشاهده شد لپ‌تاپ GS75 Stealth در محیط‌های گرافیکی بهتر از لپ‌تاپ‌های دیگری عمل می‌کند که تا 50 درصد وزن بیشتری دارد و گرمای بیشتری تولید می‌کند و تراشه‌های گرافیکی پرمصرفی درون آن‌ها تعبیه شده است. قسمت عمده‌ای از این عملکرد مطلوب‌تر لپ‌تاپ‌های GeForce RTX در بازی‌هایی اتفاق می‌افتد که از فناوری رهگیری پرتو ترکیبی استفاده نمی‌کند. با وجود آنکه رهگیری پرتو به‌نوعی آینده‌ی گیمینگ است، فعلا تا مدتی بازی‌هایی که از این فناوری پشتیبانی نمی‌کند، همچنان طرفداران زیادی خواهد داشت. در تصویر زیر، نتایج عملکرد لپ‌تاپ‌های مختلف در محیط 3DMark Time Spy نشان داده شده است. در میان این پردازنده‌های گرافیکی پیشتازی قطعی با RTX 2080 Max-Q است.
لپ‌تاپ‌های Geforce RTX باریک و سبک و در‌عین‌حال بسیار قدرتمند هستند
اگرچه همه‌ی لپ‌تاپ‌های گیمینگِ باریک و سبک به لپ‌تاپ‌های GeForce RTX منحصر نیست، با ظهور نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی انویدیا، بازار تشنه‌ی تولید و عرضه‌ی تعداد بیشتری از این لپ‌تاپ‌ها است. بنابر توضیحات انویدیا درباره‌ی پشتیبانی چهل لپ‌تاپ از فناوری RTX، هفده لپ‌تاپ دراین‌میان از نسخه‌های مختلف پردازنده‌ی گرافیکی Max-Q استفاده خواهند کرد و این به‌معنای هرچه باریک‌ترشدن این لپ‌تاپ‌ها خواهد بود. با ظهور پردازنده‌های گرافیکی GeForce RTX مسلما گزینه‌های لپ‌تاپِ باریک و سبک بیشتری دردسترس گیمرها قرار خواهد داشت.
رهگیری پرتو آینده‌ی گیمینگ است
بسته به اینکه گوینده چه کسی است، می‌توان گفت فناوری رهگیری پرتو آینده‌ی گیمینگ کامپیوترهای شخصی یا نابودگر این آینده است. با دیدن پیش‌نمایش‌هایی از تأثیر رهگیری پرتو در بهبود کیفیت بصری بازی‌ها، خیلی‌ها فریفته‌ی این فناوری شدند؛ چراکه با اجرای کامل این فناوری، تفاوت تصویر به‌دست‌آمده درمقایسه‌با قبل از اجرای ویژگی‌های RTX، از زمین تا آسمان است.
به‌زبان ساده‌تر، خرید لپ‌تاپ GeForce RTX که قرار است خود را در آینده با جلوه‌های نورانی و بازتاب‌های عمیقش به شما اثبات کند، توجیه‌کننده‌ی مبلغی است که برای آن باید پرداخت کنید. در نمودار زیر، نحوه‌ی عملکرد لپ‌تاپی با پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX 2080 Max-Q در آزمون رهگیری پرتو 3DMark Port Royal دیده می‌شود. در این نمودار، نمره‌ی صفر برای دیگر لپ‌تاپ‌ها به‌دلیل نبود فناوری رهگیری پرتو در آن‌ها است.
لپ‌تاپ‌های Geforce RTX ممکن است به‌طرز باورنکردنی بی‌صدا کار کنند
تابه‌حال درباره‌ی این موضوع صحبتی نکرده‌ایم که لپ‌تاپ مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX Max-Q چقدر می‌تواند مطلوب رفتار کند. منظور ما از رفتار مطلوب لپ‌تاپ رده‌بالا این است که این کامپیوتر حتی در زمان اجرای بازی سنگین بسیار بی‌صدا کار کند؛ به‌طوری‌که کاربران تصور کنند اشتباهی پیش آمده است. البته، ممکن است همه‌ی لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX Max-Q به این خوبی رفتار نکنند. اگر یکی از این لپ‌تاپ‌های بی‌صدا‌ و‌ سر‌به‌زیر را در بازار یافتید، درحالی‌که همچنان تعداد فریم خروجی آن در بازی‌های روز بیشتر از GeForce GTX 1080 بود، آن را به‌مثابه‌ی پیروزی در نظر بگیرید.
با لپ‌تاپ Geforce RTX بازنده‌ی رقابت نخواهید بود
یکی از استدلال‌ها برای نخریدن پردازنده‌های گرافیکی GeForce RTX این است که فعلا عناوین بازی چندانی وجود ندارد که از فناوری‌های نوین این پردازنده‌ها پشتیبانی کند. اگرچه این نظر متقاعدکننده است، درمقابل، با خریدن لپ‌تاپ مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX نه‌تنها چیزی را از دست نخواهید داد؛ بلکه درعوض برتری قاطعی به‌دست خواهید آورد. برای مثال، در نمودار زیر جایگاه پردازنده‌ی گرافیکی RTX 2080 Max-Q در یکی از عناوین بازی به‌خوبی مشخص است که از رهگیری پرتو یا قابلیت های هوش مصنوعی DLSS پشتیبانی نمی‌کند. درمجموع، می‌توان گفت لپ‌تاپ‌های GeForce RTX در هر زمینه‌ای گوی سبقت را از نسلی ربوده که قرار است جایگزینش شود. پس، قطعا با خرید یکی از این لپ‌تاپ‌ها قدم در راه آینده گذاشته‌اید.
چرا نباید لپ‌تاپ Geforce RTX خرید؟
تا اینجای کار، دلایلی منطقی برای خریدن یک دستگاه لپ‌تاپ مجهز به تراشه‌ی گرافیکی GeForce RTX بیان کردیم؛ اما می‌توان دلایلی هم برای نخریدن چنین لپ‌تاپی ارائه داد. پس، اجازه دهید با ارائه‌ی این دلایل شما را از رؤیاپردازی بیش‌از‌اندازه درباره‌ی لپ‌تاپ‌های RTX خارج کنیم. گزینه‌های بسیار سریع و ارزان‌تری دردسترس است
هرچند انویدیا تاکنون هرگز شکاف قیمت میان لپ‌تاپ‌های Geforce GTX 10 و GeForce RTX 20 را پر نکرده، فروشندگان زیادی هستند که به ما خواهند گفت میزان اختلاف قیمت لپ‌تاپ‌های دو نسل چندان برای گیمرهای PC دورازانتظار نخواهد بود. درحقیقت، اختلاف قیمتی درحدود چندصد دلار میان برترین لپ‌تاپ‌های نسل قبل و نسل جدید GeForce RTX از یک رده وجود دارد و البته ناگفته پیدا است که اکثر معاملات بازار سخت‌افزار در قلمرو لپ‌تاپ‌های Geforce GTX در جریان است و نه لپ‌تاپ‌های جدید GeForce RTX.
به‌عنوان مثال، لپ‌تاپ گیمینگ Acer Predator Helios 300 را در نظر بگیرید که مدت‌ها است عنوان Bestseller را در وب‌سایت آمازون از آن خود کرده است. این لپ‌تاپ به پردازنده‌ی Core i7-8750H، تا 16 گیگابایت رم، 256 گیگابایت حافظه‌ی SSD، نمایشگر 144 هرتزی Full HD و بالاخره پردازنده‌ی گرافیکی GeForce GTX 1060 مجهز است. این لپ‌تاپ در تمام طول روز روی وب‌سایت، قیمتی حدود 1,100 دلار دارد و بعضی وقت‌ها این قیمت به کمتر از 1,000 نیز دلار کاهش می‌یابد. نزدیک‌ترین رقیب لپ‌تاپ یادشده از نسل جدید Geforce RTX احتمالا Acer Predator Triton 500 است که از همان پردازنده، همان میزان حافظه‌ی رم و نمایشگری با مشخصات یکسان با مدل Helios 300 برخوردار است؛ ولی این‌بار برچسب قیمتی حدودا 1,800 دلاری خورده است. ویژگی مهم متفاوت در این لپ‌تاپ فضای ذخیره‌سازی SSD بیشتر (512 گیگابایت) و استفاده از تراشه‌ی گرافیکی GeForce RTX 2060 است. درست است که هوادار فناوری‌های جدید هستیم؛ اما نمی‌توان به‌آسانی از اختلاف 700 تا 800 دلاری Triton 500 با لپ‌تاپ Helios 300 چشم پوشید.
همین مقایسه کافی است تا بدانید داشتن اولترابوک گیمینگ کوچک‌تر و سبک‌تر مجهز به قابلیت‌های RTX که به‌راحتی جابه‌جاشدنی باشد، تقریبا به‌اندازه‌ی دسکتاپ قدرتمند گیمینگ برایتان هزینه دربر خواهد داشت. GeForce RTX شکستی غم‌انگیز است
حتی هواداران سرسخت نوآوری GeForce RTX تأیید می‌کنند که به‌وضوح دربرابر سبد محصولات گرافیکی RTX انویدیا مقاومت‌هایی وجود دارد. خودِ شرکت انویدیا نیز برای تکمیل اطلاعات سرمایه‌گذاران به‌تازگی به آنان گفته فروش پردازنده‌های گرافیکی رده‌بالای این شرکت که در آن از معماری جدید تورینگ استفاده شده، کمتر از حدانتظار بوده است. اگرچه این محصولات به‌لطف فناوری‌هایی مانند رهگیری پرتو آنی و قابلیت‌های هوش مصنوعی از نوآوری و سطح عملکرد بالایی برخوردار هستند، هنوز بسیاری از مشتریان برای خرید این کارت‌ها متقاعد نشده‌اند و منتظر کاهش سطوح قیمت‌ها یا اثبات بیشتر فناوری RTX در محیط‌های واقعی بازی هستند.
کسانی که پردازنده‌های گرافیکی RTX را از هم‌اکنون می‌خرند، پول زیادی پرداخت کرده‌اند که در وضعیت فعلی، دستاورد چندانی نصیبشان نخواهد کرد . اگرچه این روند شیفتگان فناوری و گیمینگ را غمگین خواهد کرد، هرکس مستحق آن است که بداند پولش را کجا باید خرج کند و در چنین وضعیتی، تمایلات افراد چندان اهمیتی ندارد. دراین‌بین، نقش AMD چیست؟
مقاله‌های مرتبط:
AMD قصد دارد استیلای انویدیا بر بازار پردازنده‌های گرافیکی را در هم بشکند نگاهی جامع به کارت گرافیک AMD Radeon VII؛ پرچم‌دار 7 نانومتری
در چند سال گذشته، پردازنده‌های AMD عرصه‌ی یکه‌تازی را بر شرکت اینتل تنگ کرده است. بسیاری بر این باورند که سرمایه‌گذاری این شرکت روی پردازنده‌های گرافیکی به‌اندازه‌ای است که در آینده گوی سبقت را از انویدیا برباید. ورود تراشه‌های گرافیکی ساخت این شرکت به لپ‌تاپ‌های گیمینگ، به‌ویژه لپ‌تاپ‌های رده‌بالا، هم‌اکنون در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ اما با عرضه‌ی کارت گرافیک قدرتمند رادئون 7 انتظار می‌رود که در سال جدید، ظهور برخی از لپ‌تاپ‌های گیمینگ مجهز به پردازنده‌های گرافیکی AMD را شاهد باشیم که وارد رقابتی جدی با لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های گرافیکی انویدیا شده‌اند.
عملکرد ضعیف پردازنده‌های گرافیکی RTX لپ‌تاپ در رهگیری پرتو
درحالی‌که عملکرد کارت‌های گرافیک RTX دسکتاپ در عناوین کنونی بازی‌ها تحسین‌برانگیز است، در‌حال‌حاضر، مشخص نیست این عملکرد در پردازنده‌های گرافیکی مختلف RTX لپ‌تاپ و در بازی‌های آینده که از قابلیت‌های نوین RTX پشتیبانی می‌کند، چقدر مطلوب باشد. پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ Geforce RTX درمقایسه‌با نسخه‌های دسکتاپ RTX عملکرد ضعیف‌تری دارند
همه‌ی آنچه می‌دانیم، این است که تراشه‌های GeForce RTX که در لپ‌تاپ‌ها تعبیه شده، قطعاتی برگرفته‌شده از کارت‌های گرافیک دسکتاپ متناظر است که در مشارکت با سایر قسمت‌های کارت نظیر سیستم خنک‌کننده و مدارهای تغذیه عملکرد بی‌نقصی داشته است. این تراشه‌ها اکنون قرار است با محدودیت‌هایی در دفع گرمای مازاد و توان مصرفی روبه‌رو شود. در چنین وضعیتی، استفاده از سرعت کلاک کمتر در نسخه‌های لپ‌تاپ دورازانتظار نخواهد بود. در جدول زیر، مشخصات نسخه‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ پردازنده‌های گرافیکی Geforce RTX با یکدیگر مقایسه شده است. به‌ عنوان منبع اطلاعاتی، بهتر است به اعلان‌هایی عمومی مراجعه کنیم که شرکت انویدیا درباره‌ی پردازنده‌های گرافیکی جدیدش منتشر کرده است. همان‌طورکه در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، تفاوت بارزی در عملکرد نسخه‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ پردازنده‌های گرافیکی GeForce RTX وجود دارد. فرکانس بوست نسخه‌ی لپ‌تاپ پردازنده‌ی گرافیکی GeForce RTX 2080 فقط 1,095 مگاهرتز است؛ در‌حالی‌‌که فرکانس بوست نسخه‌ی دسکتاپ این پردازنده‌ی گرافیکی 1,800 مگاهرتز است.
این اعداد و ارقام از لپ‌تاپی به لپ‌تاپ دیگر بسته به نوع طراحی متفاوت است. لپ‌تاپ 3,000 دلاری MSI GS75 Stealth در بازی Battlefield 5 با رهگیری پرتو فعال، خروجی فریمی معادل 45 فریم‌بر‌ثانیه به‌دست می‌دهد؛ درحالی‌که در نسخه‌ی دسکتاپ با تنظیمات یکسان نرخ فریم خروجی درحدود 90 فریم‌بر‌ثانیه است. این تفاوت نرخ فریم به‌راستی ناراحت کننده است. همان‌طورکه در تصویر زیر دیده می‌شود، در بنچمارکِ رهگیری پرتو Port Royal نرم‌افزار 3DMark، پردازنده‌ی گرافیکی RTX 2080 Max-Q تقریباً با نسخه‌ی دسکتاپ RTX 2060 برابری می‌کند.
ممکن است این نواقص فقط به طراحی اولیه مربوط‌ باشد و در مراحل بعدی با ارائه‌ی درایورهای بهینه‌تر، بهبودهایی در خروجی نسخه‌های لپ‌تاپ حاصل شود. بااین‌حال، اگر قرار است جیب شما را خریدن لپ‌تاپ GeForce RTX کاملا خالی کند، بهتر است منتظر بمانید و ببینید در ادامه‌ی راه، لپ‌تاپ‌های GeForce RTX چقدر عملکرد بهتری ارائه می‌کنند و بر این مشکلات غلبه خواهند کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرسودگی در حال؛ آیا فرهنگ و هنر می‌توانند ما را از تفکر کوتاه‌مدت نجات دهند؟

دانشمندان برای اولین بار هندسه الکترون را ترسیم کردند

فرمول یک موناکو 2019 با قهرمانی همیلتون به پایان رسید

اطلاعات میلیون‌ها اینفلوئنسر اینستاگرام افشا شده است

نگاهی عمیق به بازی ‌DiRT Rally 2.0

نظرسنجی: سرانجام تحریم‌های آمریکا و آینده‌ هواوی چه خواهد شد؟

بهترین سفرهای یک روزه از ایروان

مصاحبه با مدیرعامل و بنیان‌گذار استارتاپ Moz

دکمه‌های غیرفعال‌سازی؛ راهکار غول‌های فناوری برای حفظ حریم خصوصی

هفته دوم مسابقه هواوی و زومیت: ثبت تصاویر ماکرو و بزرگ‌نمایی 50 برابر

فیسبوک بیش از 2 میلیارد حساب کاربری جعلی را حذف کرد

پورشه 911 رکورددار سریع‌ترین خودرو روی شن شد

تاثیر نامطلوب محیط کار سرد روی عملکرد زنان

30+30 درصد تخفیف در کمپین رمضان کسپرسکی

تعیین خط فرمول یک موناکو 2019 و درخشش مرسدس بنز

اخذ نماد اعتماد الکترونیکی (ای‌ نماد) پولی شد

زوم‌کست: چه اتفاقی در انتظار هواوی است؟

هزاران روتر تی‌ پی لینک در معرض نفوذ از راه دور قرار دارند

اولین امتیاز گیک‌بنچ مک‌ بوک پرو 8 هسته‌ای منتشر شد

موتورسیکلت مفهومی بی ام و R18 رونمایی شد

معماری Navi شرکت AMD و تأثیر آن بر رقابت سازندگان کارت گرافیک

اپل، استارتاپ Tueo Health در حوزه‌ مانیتورینگ آسم کودکان را خرید

چه کسی اینشتین را به شهرت جهانی رساند؟

توان پردازشی قدرتمند معماری ذن 2 پردازنده‌های رایزن و اپیک AMD

فروشگاه سامسونگ ایران و امکان خرید آنلاین با روشی متفاوت

دولت هند به‌دنبال افزایش فروش موتورسیکلت و اسکوترهای برقی است

جدی گرفته‌نشدن هکرهای کلاه‌سفید؛ تهدیدی بزرگ برای امنیت سرویس‌های ایرانی

فریم 62: بررسی میزان وفاداری Game of Thrones به منبع اقتباس، 5 سریال فوق‌العاده و عملکرد جان ویک 3 در گیشه

فوجی فیلم دوربین بدون آینه 102 مگاپیکسلی GFX100 را معرفی کرد

چرا بهره‌وری بیشتر از بازدهی اهمیت دارد؟

آیا لئوناردو داوینچی به اختلال کم‌توجهی‌ بیش‌فعالی مبتلا بود؟

کالبدشکافی مک‌ بوک پرو تلاش اپل برای رفع مشکل صفحه کلید پروانه‌ای را نشان می‌دهد

امکان انتخاب و خرید خطوط تلفن رند آسیاتل فراهم شد

آمار شکایت از کیفیت ساخت خودروهای تسلا در نروژ افزایش یافت

انرژی هسته‌ای؛ گزینه‌ای حیاتی برای حل مشکل تغییرات اقلیمی

مایکروسافت: xCloud حداکثر 3500 بازی را ازطریق فضای ابری استریم می‌کند

اسپیس ایکس 60 ماهواره از پروژه اینترنت جهانی را به فضا ارسال کرد

خودروی مفهومی بی‌ ام‌ و گارمیش کلاسیک بازتولید شد

خودروسازان فعلا حق پیش فروش ندارند

همه‌چیز درباره‌ی گرافیست‌شدن: درآمدزایی از دنیای رنگ‌ و طرح

جعبه دنده ZF، بهترین محصول در بازار جهانی است؟

چه انتظاری از رویداد توسعه دهندگان اپل داریم؟

هواوی نشان تجاری سیستم عامل هانگ‌منگ را ثبت کرد

دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند

زوم‌اپ؛ Walldrobe Wallpapers: حد اعلای تصاویر پس‌زمینه موبایل

امکان پرداخت قبض‌های AT&T ازطریق ارز دیجیتال فراهم شد

گجت پوشیدنی آمازون احساسات کاربر را از روی صدای وی تشخیص می‌‌دهد

بهترین پیشرانه‌های جهان در سال 2019 و تکرار موفقیت فراری

رولزرویس Wraith Eagle VIII معرفی شد

انواع خدمات ملکی و ثبت رایگان و نامحدود آگهی در آقای املاک