بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

کنایه جف بزوس به ایلان ماسک: کسی که می‌خواهد به مریخ برود، ابتدا به اورست برود اخبار

کنایه جف بزوس به ایلان ماسک: کسی که می‌خواهد به مریخ برود، ابتدا به اورست برود

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - جف بزوس، بنیانگذار آمازون، اخیرا در جمعی خصوصی از ایده‌هایش در مورد فضا صحبت کرد و ضمن آن، رقیبش، ایلان ماسک را نیز بی‌نصیب نگذاشت.

جف بزوس ، بنیانگذار میلیاردر آمازون ، به‌تازگی از دیدگاه‌هایش در مورد سکونت در فضا صحبت کرده است. اما به‌جز این، او در این صحبت‌ها احتمالا بزرگ‌ترین رقیبش، یعنی ایلان ماسک مؤسس اسپیس ایکس را بی‌نصیب نگذاشته است. بزوس در خلال صحبت‌های اخیرش گفت: ما در حال حاضر فضاپیماهای روباتیک را به تمامی سیارات منظومه شمسی فرستاده‌ایم. اما دوستان من می‌خواهند به مریخ بروند، من نیز می‌گویم لطفی در حق من کنید و برای 1 سال به بالای قله اورست بروید و ببینید که دوست دارید آنجا باشید یا نه؛ آنجا به نظرم در مقایسه با مریخ، باغ بهشت است. او این صحبت‌ها را ماه گذشته در خلال مراسم خصوصی که به ابتکار جف فاست، یکی از نویسندگان ارشد خبرگزاری SpaceNews برگزار می‌شد، اظهار داشت. در این سخنرانی خصوصی، موضوع اصلی صحبت‌های بزوس، شرکت موشکی او، بلو اوریجین و تبدیل فضا به مکانی بود که تعداد بی‌شماری انسان بتوانند در آن کار و زندگی کنند. بزوس گفت: منظومه شمسی می‌تواند از تریلیون‌ها انسان پشتیبانی کند. سپس ما 1000 موتسارت و 1000 اینشتین خواهیم داشت. تنها تصور کنید که در این صورت تمدن بشری چقدر خارق‌العاده و پویا خواهد بود. او اذعان کرد که هنوز با این سناریو، فرسنگ‌ها فاصله داریم. اما گفت که به همین دلیل بلو اوریجین را تأسیس کرده است. هدف کوتاه‌مدت این شرکت، توسعه موشک‌های قابل استفاده مجدد، از جمله موشکی به نام نیو گلن (New Glenn) ا ست که به‌طور چشمگیری هزینه دسترسی به فضا را کاهش می‌دهد. منظومه شمسی می‌تواند از تریلیون‌ها انسان پشتیبانی کند
بزوس گفت که چنین موشک‌هایی می‌توانند یک شبکه حمل‌و‌نقل قوی و نسبتا ارزان را در مدار زمین به وجود آورند. بزوس معتقد است وقتی که این امر محقق شود، دوران جدیدی از کارآفرینی فضایی به وجود خواهد آمد، درست به‌مانند اینترنت که به تأسیس شرکت‌های بی‌شماری منتهی شد. اما زمانی‌که فاست درباره قدم‌هایی که بزوس فکر می‌کند برای پر کردن فضا با میلیون‌ها نفر لازم است پرسید، بنیانگذار آمازون، کنایه‌ای به رقیب خود زد. البته بزوس هنگامی که در مورد مهاجرت به مریخ صحبت می‌کرد، نامی از ایلان ماسک نبرد؛ اما دو میلیاردر رقابت طولانی باهم دارند.
تصویر مفهومی از موشک قابل استفاده مجدد شرکت بلو ارجین موسوم به نام نیو گلن اما به‌نظر می‌رسید که مخاطبان بزوس که اعضای بنیاد Wings Club، باشگاه اجتماعی از هوانوردان نیویورکی بودند؛ اکثرا به‌خوبی از رقابت این دو آگاه بودند، چرا که بعد از اشارات کنایه‌آمیز جف بزوس بود که خنده حضار بلند شد. بزوس در ادامه گفت: من قبلا کمی درباره کارآفرینی در فضا صحبت کرده‌ام و این مسئله واقعا اهمیت دارد. اگر حتی نگاهی فراتر از آن داشته باشید یا اینکه سؤال بزرگی داشته باشید: چرا ما نیاز داریم به فضا برویم؟ چرا انسان‌ها نیاز دارند به فضا بروند و همه‌ی این‌ها چه ضرورتی دارد؟، فکر می‌کنم این سؤال ارزش تأمل را داشته باشد. پاسخ من کمی نسبت به آنچه فکر می‌کنم گاهی اوقات شنیده‌اید، متفاوت است. یکی از مواردی که به نظرم خلاف انگیزه است، استدلال زمین دوم است، یعنی در صورتی که زمین نابود شود، به سیاره‌ی دیگری برویم. آنچه بزوس به آن اشاره می‌کرد، اشاره‌ای به دیدگاه ایلان ماسک بود: استفاده از موشک‌های شرکت اسپیس ایکس و استقرار در مریخ در سریع‌ترین زمان ممکن، تهیه رونوشتی از نژاد انسان و به تعبیری گرفتن یک درایو بکاپ از انسان تا در صورت نابودی تمدن بشر در زمین، هنوز نمایندگانی از نژاد ما در فضا وجود داشته باشند. اسپیس ایکس که هنوز در مورد گفته‌های اخیر بزوس اظهار نظری نکرده، همچنان تلاش می‌کند تا هزینه حمل‌و‌نقل‌های فضایی را کاهش دهد. در مقایسه با مریخ، قله اورست باغ بهشت است
موشک‌های فالکون همین حالا هم صنعت هوا و فضا را تکان داده‌اند. اسپیس‌ایکس در حال توسعه فضاپیماهای قابل استفاده مجددی به نام استارشیپ (Starship) است. ماسک می‌خواهد اولین مأموریت سرنشین‌دار این فضاپیما را در حدود سال 2025 انجام دهد. او فکر می‌کند که استارشیپ درنهایت خواهد توانست محموله‌های 100 تا 150 تنی را به مریخ برساند و به ساخت تمدنی مریخی در آغاز دهه‌ی 2050 کمک کند. اما به‌گفته بزوس، مریخ مکان خوبی برای زندگی نخواهد بود. به همین دلیل او قله اورست را در مقایسه با مریخ، باغ بهشت می‌داند.
تصویر مفهومی از فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس که می‌تواند به ساخت پایگاه در ماه کمک کند مریخ، حدود 58 میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و فشار جو آن کمتر از 1 درصد فشار جو زمین است. این مسئله باعث می‌شود که سیاره‌ی سرخ، محفظه‌ی خلاءمانندی باشد که برای انجام هر کاری در خارج از اقامتگاه‌ها نیاز به لباس‌های فضانوردی باشد. در بالای قله اورست، فشار هوا حدود 33 درصد سطح دریا است. باوجودی که نیازی به پوشیدن لباس مخصوص نیست، اما احتیاج به کپسول اکسیژن است. در مریخ دمای هوا نیز بسیار سرد است؛ به‌طوری که دمای متوسط آن به منفی 62 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در قله اورست دمای متوسط هوا بین منفی 17 تا منفی 27 درجه سانتی‌گراد است. مسئله تابش‌های کیهانی هم در مریخ وجود دارد. اگر فردی یک سال را در سطح سیاره‌ی سرخ سپری کند، حدود 234 میلی‌سیورت اشعه دریافت می‌کند که تقریبا پنج برابر بیشترین حد مجازی است که یک کارگر شاغل در صنایع می‌تواند در طول یک سال در معرض آن قرار بگیرد. مقاله‌های مرتبط:
آیا می‌توان مریخ را شبیه به زمین کرد؟ با جف بزوس، موسس و مدیرعامل آمازون بیشتر آشنا شوید آیا انسان به زمین دوم نیاز دارد
در مقابل، اگر 1 سال را در اورست سپری کنیم، سالانه بیش از 6 میلی‌سیورت بیشتر دریافت می‌کنیم. قرار گرفتن در معرض تشعشعات، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به آب مروارید چشم، آسیب‌دیدگی عصبی و مشکلات حافظه شود. باوجود اختلاف بین دیدگاه‌های ماسک و بزوس در خصوص آینده انسان در فضا، هدف کوتاه‌مدت هر دو یکسان است: استقرار در ماه. ایلان ماسک پس از اولین پرتاب کپسول فضایی دراگون، گفت: ما باید پایگاهی در ماه داشته باشیم، پایگاه دائمی که بتوانیم از آنجا انسان را به مریخ بفرستیم. بزوس در گفتگوی سال 2017 خود با واشنگتن پست، به مسئله‌ی مشابهی اشاره کرد: فکر می‌کنم اگر ابتدا به ماه برویم و آنجا را به خانه خود بدل کنیم، راحت‌تر می‌توانیم به مریخ برویم. اما بزوس فکر می‌کند که اسکان انسان در اطراف زمین منطقی‌تر است. او گفت که این سناریو امن‌تر است، زیرا اگر مشکلی پیش بیاید، به زمین نزدیک‌تر است. او همچنین فکر می‌کند که صنایع انرژی و سنگین را به فضا منتقل کند و زمین را به سیاره‌ای مسکونی با اقامتگاه‌ها، پارک‌ها و صنایع سبک بدل کند.
جف بزوس پیشنهاد می‌کند مسافران مریخ قبل از سفر به سیاره سرخ یک سال را در فراز قله اورست بگذرانند بزوس در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: ما می‌خواهیم برای حفاظت از این سیاره به فضا برویم. به همین دلیل شرکت بلو اوریجین نام‌گذاری شده، سیاره‌ی آبی که ما از آن آمده‌ایم. اما ما نمی‌خواهیم تمدنی ایستا داشته باشیم، اگر فقط به زمین بسنده کنیم، در بلندمدت با این مسئله مواجه می‌شویم. بزوس در ادامه افزود: همه در این سیاره می‌خواهند شهروند جهان اول باشند و مقادیر انرژی جهان اول را استفاده کنند، اما آیا افرادی که امروزه شهروندان جهان اول هستند از مقادیر انرژی جهان اول استفاده می‌کنند؟ ما می‌خواهیم از انرژی بیشتری استفاده کنیم. اما زندگی ایستا، کنترل جمعیت همراه‌با سهمینه‌بندی انرژی است. و این تمدن بسیار هیجان‌انگیزی برای نوهِ نوه‌های ما نیست. ماسک خطرات رسیدن مریخ را انکار نکرده و اغلب به آن اشاره کرده است. او در سال 2016 در این خصوص گفته بود: اولین سفر به مریخ واقعا خطرناک است و خطر مرگ ومیر در آن بسیار بالا خواهد بود. هیچ راهی برای جلوگیری از آن نداریم. اساسا مسئله این است که آیا آماده مُردن هستید؟ اگر این‌طور است، پس شما نامزد رفتن به مریخ هستید. اما به عقیده ماسک، چنین خطری ارزش آن را دارد. ماسک در مورد مأموریت سرنشین‌دار به مریخ گفت: فکر می‌کنم این احتمالا الهام‌بخش‌ترین چیزی است که می‌توانم تصور کنم. زندگی باید چیزی بیش از هر روز حل کردن مشکلات عادی باشد. شما باید از خواب بیدار شوید و نسبت به آینده هیجان‌زده و مجذوب شوید و بخواهید به زندگی ادامه دهید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دولت هند به‌دنبال افزایش فروش موتورسیکلت و اسکوترهای برقی است

جدی گرفته‌نشدن هکرهای کلاه‌سفید؛ تهدیدی بزرگ برای امنیت سرویس‌های ایرانی

فریم 62: بررسی میزان وفاداری Game of Thrones به منبع اقتباس، 5 سریال فوق‌العاده و عملکرد جان ویک 3 در گیشه

فوجی فیلم دوربین بدون آینه 102 مگاپیکسلی GFX100 را معرفی کرد

چرا بهره‌وری بیشتر از بازدهی اهمیت دارد؟

آیا لئوناردو داوینچی به اختلال کم‌توجهی‌ بیش‌فعالی مبتلا بود؟

کالبدشکافی مک‌ بوک پرو تلاش اپل برای رفع مشکل صفحه کلید پروانه‌ای را نشان می‌دهد

امکان انتخاب و خرید خطوط تلفن رند آسیاتل فراهم شد

آمار شکایت از کیفیت ساخت خودروهای تسلا در نروژ افزایش یافت

انرژی هسته‌ای؛ گزینه‌ای حیاتی برای حل مشکل تغییرات اقلیمی

مایکروسافت: xCloud حداکثر 3500 بازی را ازطریق فضای ابری استریم می‌کند

اسپیس ایکس 60 ماهواره از پروژه اینترنت جهانی را به فضا ارسال کرد

خودروی مفهومی بی‌ ام‌ و گارمیش کلاسیک بازتولید شد

خودروسازان فعلا حق پیش فروش ندارند

همه‌چیز درباره‌ی گرافیست‌شدن: درآمدزایی از دنیای رنگ‌ و طرح

جعبه دنده ZF، بهترین محصول در بازار جهانی است؟

چه انتظاری از رویداد توسعه دهندگان اپل داریم؟

هواوی نشان تجاری سیستم عامل هانگ‌منگ را ثبت کرد

دانشمندان به چگونگی ویرایش خاطرات نزدیک‌تر شده‌اند

زوم‌اپ؛ Walldrobe Wallpapers: حد اعلای تصاویر پس‌زمینه موبایل

امکان پرداخت قبض‌های AT&T ازطریق ارز دیجیتال فراهم شد

گجت پوشیدنی آمازون احساسات کاربر را از روی صدای وی تشخیص می‌‌دهد

بهترین پیشرانه‌های جهان در سال 2019 و تکرار موفقیت فراری

رولزرویس Wraith Eagle VIII معرفی شد

انواع خدمات ملکی و ثبت رایگان و نامحدود آگهی در آقای املاک

استفاده از ویروس عفونی‌کننده میمون برای تولید واکسن HIV

نسخه سفارشی از هوندا سیویک Type R مخصوص رالی ساخته شد

برنده جایزه 12 هزار دلاری سری دوم مسابقه LG Challenger Iran مشخص شد

فیسبوک در سال 2020 ارز دیجیتال خود را عرضه می‌کند

DNA باستانی مصر باستان اسرار پیدایش هندوانه اهلی را فاش کرد

جایگزین آئودی TT خودرویی الکتریکی خواهد بود

استون مارتین V8 زاگاتو کلاسیک با قیمت 670 هزار دلار فروخته شد

گسترش ناپایداری در صفحات یخی سرزمین جنوبی

هواوی نمی‌تواند از کارت حافظه میکرو اس دی در گوشی‌هایش استفاده کند

TSMC به همکاری خود با هواوی ادامه می‌دهد

پیش‌بینی کاهش 25 درصدی عرضه گوشی‌های هوشمند هواوی در سال 2019

هواوی چگونه می‌تواند از تحریم‌های آمریکا در امان بماند

ماینرهای بیت‌ کوین کش با حمله‌ی 51 درصد، تراکنش هکرها را بازگردانی کردند

بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته اول خرداد 1398

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 7: استراتژی را مشاوران تنظیم می‌کنند

تشکیل ماه باعث آمدن آب به زمین شد

سرفیس پرو 7 به درگاه USB C و تایپ کاور جدید مجهز خواهد بود

مسافران در سفرهای هوایی از چه حقوقی برخوردارند؟

چرا بوش به‌دنبال تحول در صنعت تاکسی هوایی است؟

آتلیه خود را با نورنگار تجهیز کنید

ربات هوشمند تحویل بسته فورد رونمایی شد

آیفون 2019 با دوربین سه‌گانه و آیفون 2020 با تاچ‌ آیدی تمام‌صفحه معرفی می‌شوند

شرق چین، منبع افزایش انتشار گازهای تخریبگر ازن است

بایدها و نبایدهای سفر به روسیه

خودروی الکتریکی اشکودا Citigo e iV رونمایی شد