بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

تاثیر انسان در جنوبگان بسیار بیشتر از تصور اولیه است اخبار

تاثیر انسان در جنوبگان بسیار بیشتر از تصور اولیه است

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - نتایج پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که با وجود وسعت کم حضور انسان در جنوبگان، تاثیر او روی اکوسیستم این منطقه بسیار زیاد است.

اکثر مردم، جنوبگان را به‌عنوان یک قاره‌ی منجمد دور افتاده و دست‌نخورده تصور می‌کنند اما از دهه‌ها پیش مردمانی آنجا زندگی می‌کرده‌اند و تاکنون در حال ساخت‌وساز در این ناحیه از زمین بوده‌اند. در پژوهشی که به‌تازگی در مجله‌ی Nature Sustainability منتشر شده، برای نخستین بار، ردپای انسان در سرتاسر این قاره اندازه‌گیری شده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که اگرچه ساختمان‌سازی‌ها و دستکاری‌های انسانی تنها بخش کوچکی از کل این قاره را شامل می‌شود ولی تاثیر قابل‌توجهی روی اکوسیستم جنوبگان دارد. این داده‌ها نشان می‌دهند که 76 درصد از کل ساختمان‌ها فقط در 0/06 درصد از کل قاره قرار گرفته‌اند: مناطق عاری از یخی که در پنج کیلومتری ساحل قرار دارند. این حاشیه‌ی ساحلی اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا موجب دسترسی پنگوئن‌ها و فک‌های دریایی به اقیانوس جنوبی می‌شود و نیز آب‌و‌هوای مرطوبی را که برای حیات گیاهان مناسب است، مهیا می‌کند.
ردپای بناهای ساخته شده در جنوبگان این موضوع که به‌طور کلی ما چقدر از زمین را در جنوبگان با زیرساخت‌های خود تحت‌تاثیر قرار داده‌ایم، از دهه‌ها پیش پرسشی مهم بوده اما تاکنون یافتن پاسخی برای آن دشوار بوده است. خبر خوب در این زمینه این است که انسان منطقه‌ی نسبتا کوچکی را مورد ساخت‌و‌ساز قرار داده، اما مسئله‌ی مهم این است که کجای آن را؟ پژوهشگران توانسته‌اند برای نخستین بار ردپای ساختمان‌سازی و دستکاری زمین عاری از یخ را در سرتاسر جنوبگان اندازه‌گیری کنند و این معادل ساخت بیش از 390 هزار متر مربع و نیز دستکاری 5 میلیون و 200 هزار مترمربع از زمین بدون یخ است. اگر بخواهیم به‌شکلی دیگر توضیح دهیم، باید بگوییم که به ازای هر فردی که در جنوبگان وجود دارد (با درنظر گرفتن شلوغ‌ترین وضعیت آن در فصل تابستان)، بیش از 1100 مترمربع دستکاری زمین اتفاق افتاده است. زیرساخت‌های موجود عمدتا مربوط‌به 30 کشور جهان هستند.
ایستگاه کیسی متعلق به کشور استرالیا در جنوبگان مقاله‌های مرتبط:
کشف عجیب از موجودات زنده در دریاچه گمشده جنوبگان از زیر یخ‌های جنوبگان صدایی عجیب به گوش می‌رسد کاشت سبزی در جنوبگان؛ مقدمه کاشت گیاه در سیاره‌ی مریخ
تاکنون اندازه‌گیری میزان تاثیر انسان روی این قاره، به‌علت دشواری جمع‌آوری داده مشکل بوده است. کشورهای زیادی در جنوبگان فعال هستند و دریافت اطلاعات مربوط‌به زیرساخت‌های آن‌ها بسیار زمان‌بر بوده است. از آنجا که دو سوم از ایستگاه‌های پژوهشی این منطقه، قبل از پذیرش پروتکل حفاظت از محیط زیست جنوبگان ساخته شده بودند، آن‌ها ملزم به ارزیابی‌های اثرات زیست‌محیطی یا نظارت نبوده‌اند و بنابراین به احتمال زیاد بسیاری از این اپراتورها، داده‌های قابل دسترسی درمورد ردپای خود ندارند. علاوه‌بر‌این، به‌علت دشواری ذاتی دسترسی به جنوبگان و فاصله‌ی زیاد بین ایستگاه‌ها، انجام اندازه‌گیری‌های میدانی در مقیاس قاره‌ای امکان‌پذیر نیست. برای حل این مشکلات، پژوهشگران از یک رویکرد معتبر برای اندازه‌گیری ردپای یک ایستگاه منفرد استفاده کردند و با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، آن را درمورد 158 منطقه در کل قاره به کار بردند. بیشتر تصاویری که استفاده شد به‌صورت رایگان از گوگل ارث گرفته شد و پژوهشگران برای دیجیتالی کردن تصاویر خود ساعت‌ها زمان صرف کردند.
ایستگاه دیویس، یکی از سه ایستگاه دائمی استرالیا در جنوبگان. پژوهشگران از تصاویر گوگل ارث برای نقشه‌یابی ردپای زیرساخت‌های انسانی در کل قاره استفاده کردند جالب اینکه یکی از دشوارترین مکان‌ها، ایستگاه آمریکایی آموندسن-اسکات بود. از آنجا که این ایستگاه در موقعیت جنوبگان جغرافیایی قرار گرفته است، ماهواره‌های بسیار کمی از روی آن می‌گذرند. این مشکل درنهایت با گرفتن هزاران تصویر هوایی تولیدشده در مأموریت Operation IceBridge ناسا حل شد. هواپیمای ناسا در سال 2010 از روی این ایستگاه عبور کرده بود. پژوهشگران پس از گرفتن این داده‌ها، اندازه‌گیری‌های خود را با اندازه‌های موجود از ساختمان‌ها مقایسه کردند تا دقت کار خود را ارزیابی کنند. اما برخلاف ساختمان‌ها، آن‌ها اندازه‌گیری‌های حقیقی درمورد زمین‌های دستکاری شده (مثل جاده‌ها، باندهای فرودگاهی یا معادن و موارد مشابه) نداشتند که بتوانند داده‌های خود را با آن‌ها مقایسه کنند. آن‌ها خاطرنشان می‌کنند که به‌علت وجود عواملی نظیر پوشش برف و وضوح نامناسب تصاویر برای مشاهده‌ی مواردی نظیر مسیرهای پیاده‌روی، احتمالا برآوردی کمتر از حد به‌دست آورده‌اند.
پنگوئن‌های آدلی برای دسترسی به اقیانوس نیاز به مناطق بدون یخ دارند بعد از مکان‌یابی ردپای ساختمان‌ها و دستکاری‌های زمین، نتایج جالبی به‌دست آمد. به دلایل عملی، اکثر ایستگاه‌های جنوبگان در مناطق کوچک بدون یخ و در سرتاسر قاره به‌ویژه در اطراف سواحل پراکنده شده‌اند. این مناطق علاوه‌بر اینکه برای انسان‌ها جذاب هستند، ازنظر تنوع زیستی جنوبگان نیز حیاتی هستند. این مناطق به‌عنوان مکان آشیانه‌سازی پرندگان دریایی و پنگوئن‌ها، بستری برای خزه‌ها، گلسنگ‌ها و گیاهان آونددار و زیستگاهی برای جانوران بی‌مهره‌ی این قاره به‌شمار می‌روند. یکی دیگر از یافته‌های جالب این داده‌ها چیزی است که آن‌ها درمورد بکر بودن این قاره به ما می‌گویند. اگرچه ردپای فعلی تنها قسمت کوچکی از بیش از 12 میلیون کیلومتر مربع جنوبگان را شامل می‌شود، اما دستکاری‌های انسانی در بیش از نیمی از تمام مناطق بزرگ بدون یخ در طول سواحل دیده می‌شود. انتشار این پژوهش به‌موقع است زیرا زیرساخت‌های زیادی برای این منطقه پیشنهاد شده است. در حال حاضر، ایستگاه‌های جدیدی توسط هفت کشور پیشنهاد شده است. همچنین پروژه‌های بزرگ بازسازی ایستگاه‌های موجود در حال اجرا بوده و ایتالیا نیز درحال ساخت یک باند فرودگاه جدید در مناطق بدون یخ است. استرالیا نیز ساخت نخستین باند فرودگاهی بتنی را برای جنوبگان پیشنهاد داده است که اگر ساخته شود، بزرگ‌ترین باند فرودگاهی این قاره خواهد بود. تا به امروز، تصمیم‌گیری‌ها در زمینه‌ی گسترش زیرساخت‌ها در جنوبگان بدون توجه به زیرساخت‌های موجود در این منطقه انجام شده است. اما اکنون امید است که باتوجه‌به این اطلاعات، تصمیم‌های آگاهانه‌ای توسط جامعه‌ی بین‌المللی درمورد میزان ساخت بنا در این منطقه، موقعیت بناها و نحوه‌ی مدیریت این سرزمین اتخاذ شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاروان تفریحی Camp365؛ وسیله‌ای ارزان برای طبیعت‌گردی

ولوو از دوربین‌های داخل خودرو برای تشخیص رفتارهای خطرناک راننده استفاده می‌کند

چرا با افزایش سن تصور می‌کنیم زمان سریع‌تر می‌گذرد؟

نسخه‌ جهانی گلکسی فولد سامسونگ در بنچمارک گیک‌بنچ رویت شد

نسخه نهایی بوگاتی La Voiture Noire تا 30 ماه آینده ساخته خواهد شد

فیسبوک نقص امنیتی آشکار‌شدن اطلاعات کاربران برای کارمندانش را رفع کرد

ماکان؛ موفق‌ترین خودروی لوکس کمپانی پورشه

تعامل بین قلب و مغز در سندرم قلب شکسته

نخستین داروی افسردگی پس از زایمان تایید شد

آیا اطرافیان توانایی‌های شما را سرکوب می‌کنند؟

موسسه UBS آینده‌ای روشن برای سفرهای فضایی تجاری پیش‌بینی می‌کند

پورشه کاین کوپه رونمایی شد

ارز دیجیتال ریپل از سوی IBM و بانک‌ها تهدید می‌شود

همه‌چیز در مورد Stadia سرویس استریم بازی گوگل؛ تحول بزرگ جهان گیمینگ

شیائومی می A3 با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر معرفی می‌شود

پیکسل 3a و پیکسل 3a ایکس ال؛ نام احتمالی گوشی‌های میان‌رده گوگل

با هواپیمایی تابان آشنا شوید

نسخه کانورتیبل لیستر LFT-C جگوار رونمایی شد

قابلیت ریپلای کردن به مسنجر فیسبوک اضافه شد

در دوران باستان به کوتوله‌ها و لب‌شکری‌ها احترام گذاشته می‌شد

هواوی میت 30 اولین گوشی هوشمند با تراشه کرین 985 و فناوری EUV

چرا باید استفاده از گوش‌پاک‌کن را کنار بگذاریم؟

داستان برند کوالکام، سفری از تحقیقات نظامی تا تراشه‌های موبایلی

هواوی بلاک چین را به سرویس ابری خود می‌آورد

تراشه H1 ایرپاد نسل دوم اپل چه مزیت‌هایی به‌ارمغان می‌آورد؟

طبق آزمایشی کوانتومی، چیزی به‌نام واقعیت عینی وجود ندارد

تولد نخستین میمون حاصل از پیوند بافت تولیدکننده اسپرم

اکسپریا XZ3 سونی موفق شد امتیاز 79 را از DxOMark کسب کند

کراس اور الکتریکی فورد موستانگ امسال عرضه می‌شود

چرا نباید هنگام خستگی تصمیم‌گیری کنیم؟

کوالکام تراشه QCS400 را برای اسپیکرهای هوشمند رونمایی کرد

نحوه نشستن درست پشت فرمان چگونه است؟

لوگوی نوروزی گوگل امسال هم در ایران قابل مشاهده نیست

پتنت ایمنی سوزوکی به بیشتر دیده‌شدن موتورسیکلت‌ در جاده کمک می‌کند

مشخصات دوربین هواوی P30 پرو در تیزر ویدئویی جدید رویت شد

سامسونگ نخستین حافظه‌ رم 10 نانومتری و نسل سومی DDR4 را توسعه می‌دهد

ولوو تقاضای بازار برای خودروهای هیبرید را دست‌کم گرفته است

رندرهای عجیب از خودروهای مختلف با چرخ‌های کوچک

ظرفیت باتری گلکسی A90 از ظرفیت باتری گلکسی A50 و A70 کمتر است

پورشه ماکان بخریم یا ولوو XC90

تعداد مشترکان سرویس‌های استریم ویدیو از تلویزیون‌های کابلی پیشی گرفت

40 تحول گرافن در زندگی ما (بخش اول)

نشانه‌هایی از پد شارژ ایرپاور در وب‌سایت استرالیایی اپل رؤیت شد

بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته چهارم اسفند 1397

تفاوت مدیریت تیم‌های کوچک و بزرگ از نگاه معاون ارشد طراحی فیسبوک

شکایت از فورد به دلیل نشت مونوکسیدکربن به کابین اکسپلورر

تقسیم رحم بین خواهر و برادر دوقلو، تاثیری مخرب بر فرزند دختر دارد

مایکروسافت آنتی ویروس دیفندر را برای مک منتشر کرد

دوچرخه کوهستان برقی هماهنگ با ضربان قلب، معرفی شد

چای داغ خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد