بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

چگونه از دام شکست‌های کاری‌مان رها شویم؟ مديريت

چگونه از دام شکست‌های کاری‌مان رها شویم؟

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - دلایلی که باعث شکست در کسب‌وکارهای خرد و کلان می‌شوند، ریشه در نگرش‌مان و ترسی دارند که از شکست داریم. 

برای اکثر افراد، تحمل شکست در زندگی تجربه‌ای است که بارها اتفاق افتاده است. در مقاله‌ی پیش رو هم‌راه با تد لئون‌هارد، نویسنده، طراح خلاق و مدیر سابق مجموعه‌ی بین‌المللی Fitch که هم‌اکنون صاحب امتیاز و ناشر nail است (یکی از معتبرترین نشریات محبوب افراد خلاق)، به بررسی تجربیات و چالش‌های او در محیط کار می‌پردازیم. یک روز کاری شلوغ را تصور کنید. نگاه‌تان معطوف تقویم کاری روی میز می‌شود و ناگهان به‌خاطر می‌آورید که فردا جلسه‌ی کاری در ارتباط با موضوعی مهم پیش‌رو دارید و ناچارید در مدت زمانی محدود برای حضور در جلسه آماده شوید. با عبور این تصویر از ذهنتان، موج افکار استرس زا به‌سراغتان می‌آید و خبر بد اینکه هیچ‌کدام از این احساسات کمکی به برگزاری جلسه‌ی فردا نخواهند کرد!
مشکلات نقدینگی از چالش‌های همیشگی است که در محیط کسب‌و‌کار با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. هرچند ممکن است مشکل بدهی در میان نباشد اما معمولا در ابتدای سال‌های راه‌اندازی درآمد و خروجی مالی سازمان در یک کفه ترازو قرار دارند و سودآوری چشم‌گیری در میان نیست. برای کاهش استرس‌های مالی و ترسی که از عدم موفقیت داریم، اولین راه‌حلی که به ذهن خطور می‌کند، فرار از این دست افکار و پرهیز از مهم جلوه دادن اصل موضوع است. واکنش شما از آنجا سرچشمه دارد که گمان می‌کنید با توجه و تمرکز بر ترس‌ها، ناخودآگاه آن‌ها را به زندگی خود دعوت می‌کنید. و نهایتا به این انتخاب می‌رسیم که با فرار از ترس‌ها و دست روی دست گذاشتن، فرصت‌های طلایی را نیز از دست بدهیم! هراس از شکست دو پیامد دارد: با ترس‌های خود رو‌به‌رو شوید یا انکار کرده و نادیده‌شان بگیرید
واکنش بسیاری از افراد دربرابر ترس‌های خود برای برگزای یک جلسه‌ی کاری به این عکس‌العمل ختم می‌شود که به‌جای رویارویی و بررسی افکارشان، سعی می‌کنند ظاهر آرام خود را حفظ کنند و جلسه را همراه‌با لبخند، اعتماد به‌نفس و سخنان سنجیده پیش ببرند! بعید است ندانیم که این روش، بهترین شیوه‌ی مقابله با ترس‌ها نیست اما ذهن ناخودآگاهی که مدت طولانی تحت نفوذ این افکار بوده است رهایتان نمی‌کند و منجر به این نوع رفتارهای خودتخریبی می‌شود. ترس از شکست و خرابکاری را به شانسی برای موفقیت تبدیل کنید!
یکی از مشتریان قدیمی تد، پذیرش مدیریت پروژه یک واحد مزرعه بزرگ مرغ‌داری را پیشنهاد داد. هدف سازمان آن‌ها ‌توسعه بخشیدن به تنوع کالای هدفشان ازطریق راه‌اندازی خط تولیدی با کیفیت بالا در حوزه‌ی پرورش دام است. درخواست آن‌ها از تد و تیم کاری او طراحی پکیج‌ و دسته‌بندی محصول بوده است. حدس می‌زنید اولین واکنش تد چه بود؟ بله درست است؛ با مطرح شدن این پیشنهاد ترس‌های آشنا به سراغش می‌آیند. درحالی‌که می‌تواند با جست‌وجو در باب موضوعات بازایابی محصول، بسته‌بندی محصولات گوشتی و... اطلاعات مفیدی کسب کند و با دست پر به استقبال پیشنهاد برود اما تسلیم افکار خود می‌شود و در ذهن او این عبارت نقش می‌بندد که «اطلاعات تو در این زمینه کافی نیست پس احتمال زیاد نمی‌توانی پروژه را با موفقیت به سرانجام برسانی و با رقبای بزرگ مقابله کنی». تد می‌توانست که ترس‌های خود را مدیریت کند و به افکار منفی اجازه ندهد تا سررشته کارها را به‌دست بگیرند اما واکنش او این‌گونه نبود. او با تهیه‌ی بلیط هواپیما به مقصد واشنگتن دی‌سی (D.C) و یک مسیر ادامه پروازی به مقصد پروژه‌ی پیشنهادی در کوه‌های آلاچیا رسید. در گوشه‌وکنار این شهر همه‌جا رنگ‌وبوی صنعت پرورش دام داشت و تد با بستری بسیاری مناسب برای صنعت پرورش دام رو‌به‌رو شد. در یکی از خیابان‌های اصلی شهر وارد مغازه‌ای شد و در گوشه‌ای مشغول فهرست کردن نکات مفیدی در موضوع بسته‌بندی محصول شد و نیروی کارکنانی که آنجا حضور داشتند با اشتیاق اطلاعاتی در مورد پرورش دام و بسته‌بندی صنایع ‌گوشتی را به تد منتقل کردند. مقاله‌های مرتبط:
ترس از شکست را به موفقیتی قابل‌توجه تبدیل کنید نگذارید ترس مانع پیشرفت شما شود
اطلاعات آن‌ها تد را شگفت‌زده کرد و به این فکر واداشت که: «شاید من هم بتوانم از پس این کار برآیم.» و این‌گونه تد چندین ساعت روی منابع اطلاعاتی خود کار کرد و با کمک و تشویق پرسنل به‌خوبی پیش رفت. تد لئونارد به امید یک ارایه‌ی چشم‌گیر از اطلاعاتی که صرفا از دیگران دریافت کرده بود، صبح فردا در مزرعه‌ی پرورش طیور حاضر شد اما برخلاف آنچه تصور می‌‌‌‌‌کرد جلسه کاری خوب پیش نرفت و حتی با تلفظ نادرست نام مدیرعامل اخطار گرفت! هنگامی‌که توضیحات مربوط‌به طراحی بسته‌بندی‌های مختلف را آِغاز کرد، تعدادی از مدیران ارشد به نشانه‌ی عدم رضایت از کیفیت پروژه، جلسه را ترک کردند و تد با ناراحتی وسایل خود را جمع کرد و جلسه را ترک کرد.
چگونه تد لئونارد توانست از ترس‌های خود عبور کند؟
برای تد اولین‌بار نبود که یک جلسه‌ی کاری را به‌دلیل عدم آمادگی کافی از دست می‌داد و نتیجه‌ی مطلوبی به‌دست نمی‌آمد! اما به دلایل مختلفی پروژه‌ی پرورش دام باعث شد که روش همیشگی خود برای حضور در جلسات را بازبینی کند. برای تد حضور در جمع کارکنان حرفه‌ای آن مغازه تجربه‌ای پربار بود که بینش او را برای آماده‌سازی جلسات کاری تغییر دهد و اولین‌بار بود که تد توانست درکنار استرس‌های همیشگی که قبل از ارائه کار با آن‌ها مواجه می‌شد، از دریافت اطلاعات و تبادل بینش‌های مختلف کاری با یک تیم حرفه‌ای لذت ببرد. به نظر شما اگر تد از هفته‌ها قبل تلاش خود را برای کسب اطلاعات پیرامون پروژه‌ی بسته‌بندی پرورش دام آغاز کرده بود، نتیجه‌ی متفاوتی دریافت نمی‌کرد؟ جرقه‌ی تغییر روش فکری تد از همین زمان استارت خورد. همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد بسیاری از ما به‌جای مقابله با ترس‌های خود از آن‌ها فرار می‌کنیم؛ چرا که این افکار موجی از احساس ضعف و ناکارآمدی را بشان می‌دهند. تد به‌ این نتیجه‌ی مهم رسید که برای عبور از افکار ذهنی فلج‌کننده نباید تنها به خودمان توجه کنیم. او و هر کس دیگری که با این چالش رو‌به‌رو است می‌تواند ذهن خود را بر نیازها و درخواست‌های مشتریان و مسایل مهم دیگر معطوف کند و با تمرکز بر تخصص خود احساس ارزشمندی و اعتماد به‌نفسی را که نیاز دارد، دریافت کند.
و آنجا است که به این عبارت ارزشمند می‌رسیم؛ هرقدر بتوان در کمک به دیگران مؤثر باشیم احساس اعتماد به‌نفس بیشتری خواهیم داشت. تد با تکیه بر این تفکر سعی کرد تا روش همیشگی خود را تغییر دهد و با استفاده از قدرت خلاقیت خود به‌دنبال راه‌کارهایی برای حل چالش‌های مختلف کاری رفت. ترس‌ها منجر به رفتارهای خود‌تخریبی می‌شوند. اما این جمله به این معنی نیست که تسلیم ترس‌های خود شوید! در اصل خود شما هستید که می‌توانید داستان ذهنی خود را آن‌طور که می‌خواهید روایت کنید. دو راه پیش رو خواهیم داشت: اینکه افکارمان را مدیریت کرده و به سمت گام‌های مثبت پیش رویم یا در دنیای افکار فلج‌کننده‌ی ذهن باقی بمانیم. درک و پذیرش شکست‌ها نیاز به گذشت زمان دارد. برای تد لئونارد عبور از ترس‌ها با تغییر نگرش ذهنی او ممکن شد و به این نکته‌ی مهم دست یافت که مسئله‌ی اصلی برنده یا بازنده بودن نیست و درواقع جست‌وجوی اطلاعاتی که در حین پروسه‌ی کاری خواهیم داشت و آشنایی با نگرش‌هایی که سابقا در خود کشف نکردیم یک چالش لذت‌بخش و دستاور مهم‌تری است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه می‌توان ذهنی خلاق داشت

وزیر ارتباطات: سرویس ADSL رو به انقراض است

چگونه هوش مصنوعی جهان بانکداری را متحول می کند

خدمه هواپیما در یک پرواز طولانی کجا استراحت می‌کنند؟

هک رشد یا Growth Hacking چیست؟

اینفلوئنسرمارکتینگ (Influencer marketing) چیست؟

بازاریابی نیچ چیست؟

بازاریابی افیلیت (Affiliate Marketing) چیست؟

چرا حتی بهترین کارآفرین­‌ها هم مخالفانی دارند؟

راهکار 12 دقیقه‌ای پژوهشگران برای داشتن حال بهتر

25 سال بعد؛ مصاحبه‌ای با لینوس توروالدز

مدیرعامل دایملر: سانحه بوئینگ 737 مکس نشانگر ضعف فناوری خودران است

هر آنچه باید درباره هواپیمایی ایران ایر تور بدانید

بزرگترین قرارداد تاریخ ZF با بی‌ ام‌ و بسته شد

رویداد بزرگ مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ Market Leaders – رهبران بازار

نشست سالانه هیأت عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار شد

ارزش سهام نتفلیکس روند صعودی 10 ساله و رشد 65 برابری داشته است

برنرز لی، طراح تار جهان‌گستر وب، در 30 سالگی این طرح از آینده‌ی آن می‌گوید

بازاریابی (Marketing) چیست؟

بازاریابی شبکه ای، واقعیت یا توهم؟

تبلیغات کلیکی (PPC) یا Pay Per Click چیست؟

بازاریابی تلفنی چیست؟

نمایشگاه تراکنش ایران (ITE 2018)

خطرات کنونی هوش مصنوعی و راه‌های مقابله با آن

تمرین‌های خودمراقبتی برای کارآفرینان پرمشغله

راهکار تغییر دکوراسیون آشپزخانه قبل از عید

در سفر به استانبول چقدر هزینه کنیم؟

خشم عمومی می‌تواند نتایج سازنده‌ای داشته باشد؟

چگونه از دام شکست‌های کاری‌مان رها شویم؟

چرا بیماری قلبی درمیان اهالی آسیای جنوبی رواج بیشتری دارد؟

برای سفر در میان ستارگان، به چه فضاپیمایی نیاز خواهیم داشت؟

مالکیت توزیع شده چیست و چگونه به رشد کشور هند کمک می‌کند

دامپینگ ها حمله می‌کنند

تاریخ برگزاری کنفرانس بیلد 2019 مایکروسافت فاش شد

رهبران بزرگ چگونه تعارض‌های محیط کار را مدیریت می‌کنند

مدیریت مشکلات (Problem Management) در ITIL چیست؟

آیا واقعا آینده ما در ژن‌های ما نوشته شده است؟

آیا دوستان فیسبوکی می‌توانند موجب بیماری فرد شوند

خلق‌وخوی بد: مسئله‌ای فراتر از حالت منفی ذهن

تعادل کار و زندگی یک افسانه‌ غیرقابل دستیابی است

چگونه روی توسعه منابع انسانی سازمان‌، سرمایه‌گذاری کنیم؟

نشست اقتصاد بلاک چین استانبول، اول اسفند 1397

سال فاجعه‌آمیز فیسبوک و ضرر میلیارد دلاری مارک زاکربرگ

نرم‌افزار چگونه به مزیت برتر شرکت‌های بزرگ تبدیل می‌شود

فروشندگان چگونه از حافظه Optane اینتل برای فریب کاربران استفاده می‌کنند

نتفلیکس مدیر مالی اکتیویژن بلیزارد را به استخدام خود در می‌آورد

بیوگرافی: جان دی. راکفلر؛ تاجر نفتی و ثروتمندترین فرد تاریخ معاصر

مصباحی‌مقدم: 45 میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی می‌دهیم /فقط بخشی از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود/50 درصد فرار مالیاتی داریم

تحریم‌ها رفتار صنایع مادر را تحت تاثیر قرار می‌دهد/ نرخ ارز باید در بازار تعیین شود

خسارت‌های اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در سال‌های اخیر