بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

ترکیه در تدارک راه‌‌اندازی آژانس فضایی ملی اخبار

ترکیه در تدارک راه‌‌اندازی آژانس فضایی ملی

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - رجب طیب اردوغان در حکمی، فرمان تأسیس آژانس فضایی ملی ترکیه را صادر کرد؛ پروژه‌‌ای که با حمایت مالی دولت برای بازگرداندن نخبگان صنعت هوافضا به کشور همراه است.

کشور ترکیه نیز چشم به ستاره‌ها دوخته است. رجب طیب اردوغان ، رئیس‌جمهور این کشور یک حکم اجرایی را امضا کرده‌ است تا طی آن، اولین آژانس فضایی رسمی این کشور را تشکیل دهد. دانشمندان از این حرکت استقبال کرده‌اند و امیدوارند که این حرکت باعث اشتغال‌‌زایی و همچنین کاهش فرار مغزها شود؛ حتی اگر اهداف بلندپروازانه‌‌ی این کشور کمی دورازدسترس به نظر برسد. براساس این حکم که در 13 دسامبر به امضا رسید، قرار است این آژانس ضمن توسعه‌‌ی فناوری‌های پرتاب موشک و اکتشافات فضایی، فعالیت‌های فضایی سایر مراکز تحقیقات فضایی کشور را نیز مدیریت کند. با‌‌این‌‌حال، میزان بودجه‌‌ی دریافتی این سازمان جدید و زمان آغاز فعالیت آن هنوز نامشخص است. در 19 ژانویه، مصطفی ورانک، وزیر صنعت و فناوری این کشور طی سخنرانی در کارگاه ملی فضانوردی در گبز ترکیه گفت جزییات قضایی این سازمان هنوز در دست تهیه است. وی همچنین افزود که این تصمیم یک لحظه‌‌ی تاریخی برای کشورش محسوب خواهد شد.
ورود به برنامه‌‌ی عملیاتی
پیش‌‌از‌‌این نیز اعضای حزب عدالت‌‌و‌‌توسعه‌‌ی اردوغان مکررا به ایده‌‌ی تأسیس یک آژانس فضایی در خلال سال‌‌های 2002 و 2003 اشاره داشتند. اما این ایده از آن زمان همچنان یک برنامه‌‌ی تبلیغاتی مبهم باقی مانده بود تا اینکه در سال 2016، برای اولین‌‌بار در برنامه‌‌ی عملیاتی دولت گنجانده شد. با صدور این حکم اجرایی (و با تکیه بر اختیارات تازه‌‌ای که اردوغان پس از انتخابات سال 2018 به دست آورده است)، اکنون این برنامه رسمیت خواهد یافت. دولت ترکیه پیش‌‌از‌‌این حمایت مالی از چندین مرکز تحقیقاتی فضا را به‌‌عهده داشته است که با سرازیرشدن جریان نقدینگی به‌‌سوی آژانس تازه‌‌تأسیس، دو مورد از این مراکز احتمالا شاهد کاهش حجم بودجه‌‌ی دریافتی خود خواهند بود. مؤسسه‌‌ی تحقیقات فناوری‌های فضایی ترکیه (TUBTAK-UZAY) و مدیریت عمومی هوانوردی غیرنظامی، دو سازمانی هستند که شاهد کاهش 20 درصدی بودجه‌های خود خواهند بود. براساس آمار رسمی بودجه‌‌ی این سازمان‌‌ها در سال 2019، جمع این مبالغ به‌‌تنهایی به حدود 30 میلیون لیره (معادل 5.7 میلیون دلار) خواهد رسید. براساس این حکم، این آژانس مدیریت امور فضایی سایر مؤسسات و همچنین صنایع هوافضای ترکیه نظیر Rocketsan (از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان موشک در ترکیه) و TÜRKSAT (سازمانی نیمه‌خصوصی در حوزه‌‌ی خدمات ماهواره ) را به‌عهده خواهد گرفت. خوش‌‌بین و در عین حال محتاط
دانشمندان ترک با خوش‌‌بینی و در عین حال رعایت جانب احتیاط از این خبر استقبال کرده‌‌اند. بتول کاکار ، یک متخصص اهل ترکیه در دانشگاه آریزونا از توکسان می‌گوید: پژوهش‌‌های فضایی به مشارکت بسیاری از کشورها نیاز دارد و این فرصتی عالی برای ترکیه است. این حرکت می‌تواند انگیزه‌ای برای ترکیه باشد تا در زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری کند که به‌‌صورت بالقوه می‌‌توانند آینده‌‌ی توسعه‌ی اقتصادی جهان را رقم بزنند؛ زمینه‌‌هایی مانند منابع انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا و فناوری‌‌های استخراج از سیارک‌‌ها. ظفر امیکان ، مدیر وب‌‌سایت مشهور ستاره‌شناسی در ترکیه نیز ضمن ابراز خوش‌‌بینی، اظهار می‌کند نزدیکی ترکیه به خط استوا و برخورداری از دشت‌های مسطح و وسیع ممکن است این کشور را گزینه‌‌ی اقتصادی مناسبی برای میزبانی پرتاب‌‌های بین‌المللی کند. او می‌گوید که میزبانی عملیات کشورهای دیگر می‌تواند منبع درآمد خوبی برای آژانس فراهم کند. امید برای آینده
برخی دانشمندان نیز امید دارند که این آژانس به حفظ پژوهشگران در داخل کشور کمک کند؛ کشوری که با معضل بزرگی به‌‌نام «فرار مغزها» مواجه است. اوموت یلدیز ، فیزیک‌‌اخترشناس شاغل در آزمایشگاه پیشرانه‌‌ی جت ناسا در پاسادنا از کالیفرنیا می‌گوید: تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان در ترکیه حضور دارند که به فضا و علوم علاقه‌‌مندند. یک برنامه‌‌‌‌ی خوش‌‌ساخت می‌‌تواند تمام آن‌‌چیزی باشد که نسل جوان برای امید به آینده بدان نیاز دارد.
امیکان معتقد است که این آژانس می‌تواند مشاغل موردنیاز برای فارغ‌‌التحصیلان مهندسی هوا‌‌فضا و ستاره‌شناسی را فراهم کند؛ این دسته از فارغ‌‌التحصیلان در حال حاضر گزینه‌های شغلی اندکی در ترکیه دارند. اما عملکرد موفق این آژانس مستلزم آن است که ترکیه بتواند تعداد بسیار بیشتری متخصص نجوم را جذب کند؛ تحقق این امر باتوجه به سوابق ضعیف آزادی آکادمیک و آمار فرار مغزها از این کشور می‌‌تواند چالشی جدی برای سیاستمداران ترک تلقی شود. مقاله‌های مرتبط:
تاثیر صنعت خصوصی فضایی روی فعالیت‌های 60 سال آینده ناسا عصر نوین صنعت فضایی؛ چالش‌ها و فرصت‌های آینده
یلدیز بر این باور است که تعداد افرادی که در علوم فضایی مشاغل حرفه‌‌ای دارند، بسیار اندک است. اما چنانچه این آژانس اهدافی هیجان‌انگیز را دنبال کند و به حمایت مالی پژوهش‌‌ها اصرار ورزد، این مشاغل می‌توانند افزایش یابند. نسل جوانی که علاقه‌‌ی قلبی به فضا دارند، با ابتکار عمل دولت خواهند توانست در مسیری صحیح قرار گیرند. یکی دیگر از مواردی که جای خوش‌‌بینی دارد، اعلام طرح ابتکاری دولت برای بازگرداندن دانشمندان به این کشور است. این طرح که در 14 نوامبر اعلام شد، قصد دارد با اختصاص درآمد ماهیانه‌‌ 4500 دلار در ازای هر فرد و طی مدت دو تا سه سال، انگیزه‌‌ی لازم را برای بازگشت نخبگان و تأسیس آزمایشگاه‌‌های اختصاصی در خاک این کشور ایجاد کند. پیش‌‌بینی بودجه
مطابق حکم ریاست جمهوری ترکیه، بودجه‌‌ی آژانس فضایی از محل بودجه‌‌ی ملی کشور به‌‌همراه کمک‌های مالی ازسوی اشخاص ثالث و سایر درآمدها نظیر بخش مشاوره و ثبت اختراع تأمین خواهد شد. با مقایسه‌‌‌‌ای سرانگشتی در سطح سرمایه‌‌گذاری جهانی می‌‌توان دریافت که سطح مشارکت ترکیه در علوم فضایی جهان احتمالا بسیار کم خواهد بود. کل بودجه‌‌ی وزارت علوم ترکیه در سال 2019، حدود 400 میلیون دلار است که تنها کسری اندک از بودجه‌‌ی 20.7 میلیارد دلاری ناسا در سال 2018 به حساب می‌‌آید. بااین‌‌حال دولت ترکیه امیدوار است که این آژانس به ایجاد مزایای اقتصادی و اجتماعی محلی در این صنعت کمک کند. ورناک می‌‌گوید: فناوری‌های فضایی با بسیاری از زیربخش‌‌های دیگر تلاقی دارد و خود نیز فناوری‌‌های مختلف و مهمی را دربرمی‌‌گیرد، تخصص ما در این زمینه یک حلقه‌‌ی بازخورد برای این زیربخش‌‌ها ایجاد خواهد کرد و منجر به توسعه‌‌ی کلی اجتماعی‌-اقتصادی خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جی ام سی آکادیا 2020 رونمایی شد

مشخصات شیائومی می 9 منتشر شد

سامسونگ تولید پخش‌کننده BlueRay را متوقف می‌کند

ال جی گوشی هوشمند تاشدنی خود را در آینده نزدیک رونمایی نمی‌کند

جزئیات فروش فوری 15 هزار دستگاه از محصولات سایپا

زوم‌اپ: Adobe Premiere Rush CC؛ اپلیکیشن کارآمد ویرایش فیلم

آزمایش DNA و ابطال یکی از نظریه‌های مشهور توطئه نازی‌‌ها

خاص‌بودن را با ساعت‌های مچی مردانه و زنانه هابلوت تجربه کنید

تاریخچه خودروهای گرن توریزمو یا GT

زد تی ای گوشی اکسون جدید و پرچمدار 5G خود را در کنگره جهانی موبایل معرفی می‌‌‌کند

هر آنچه باید درباره سفر نوروزی به دبی بدانید

فیس تایم دچار باگ جدید شد

بیوگرافی لینوس پاولینگ؛ پیش‌گام شیمی کوانتوم و زیست‌شناسی مولکولی

سونی معرفی اکسپریا XZ4 در کنگره جهانی موبایل 2019 را به‌طور تلویحی تأیید کرد

نگاهی جامع به کارت گرافیک AMD Radeon VII؛ پرچمدار 7 نانومتری

اسپیس‌ایکس و آخرین گام‌های موفقیت در بازگرداندن پرتاب فضایی انسانی

نام و لوگو کمتر از آنچه فکر می‌کنید، اهمیت دارد

سربازان سایبورگ، ایده‌ای که شاید آینده جنگ‌ها را متحول کند

هوش هیجانی، آسیب‌پذیری را در برابر مهندسی اجتماعی افزایش می‌دهد

پتنت اپل خبر از ایده‌های خلاقانه‌ شرکت برای گوشی هوشمند تاشدنی می‌دهد

کاخ نیاوران؛ کاخ اختصاصی خانواده پهلوی‌

مدل مفهومی DS-X؛ تجسمی از خودروهای آینده

سروش؛ پیام‌رسان برگزیده‌ مردمی در جشنواره وب و موبایل ایران

کاهش 84 درصدی رونق بازار دوربین از سال 2010 تا 2018

جنرال موتورز از دوچرخه برقی برای بازار اروپا رونمایی کرد

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

رنج جدید شماره سیم‌کارت‌های شاتل موبایل در راه بازار است

فیلم‌های هالیوودی که با الهام از انیمه‌ها ساخته شده‌اند

عاملان کلاهبرداری از طریق پیامک یارانه و سهام عدالت دستگیر شدند

کارآفرینان موفق از تجربه روزهای سخت بوت استرپ می‌گویند

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

ویدیوی نگاه نزدیک به گلکسی اس 10 و گلکسی اس 10 پلاس منتشر شد

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

مک بوک پرو 16 اینچی و مانیتور 32 اینچی 6K اپل سال جاری میلادی معرفی می‌‌شوند

سفر به شهر مشهد و کیش در ایام عید

آیا کم خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

سئات لئون کوپرا ST با تیونینگ زیمونیت رونمایی شد

احداث اولین نیروگاه خورشیدی فضایی چین تا سال 2025

موشن گرافیک رایا مارکتینگ

خودروهای گران‌قیمت در حراجی Scottsdale 2019

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

مصاحبه با جسیکا آلبا درباره دلایل موفقیتش در کسب‌وکار

وانت‌های فراموش‌شده؛ فورد Ford F-150 SVT و دوج Ram SRT-10

با ترفندهای کاربردی جیمیل آشنا شوید

شرکت NEVS سوئد 20 درصد سهام کونیگزگ را خرید

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

تبلت سامسونگ گلکسی تب ای 10.1 مدل 2019 رونمایی شد

افزایش چشمگیر بودجه ناسا در سال 2019

تشابه عجیب بین زبان ارتباطی شامپانزه و انسان