بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

ترکیه در تدارک راه‌‌اندازی آژانس فضایی ملی اخبار

ترکیه در تدارک راه‌‌اندازی آژانس فضایی ملی

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - رجب طیب اردوغان در حکمی، فرمان تأسیس آژانس فضایی ملی ترکیه را صادر کرد؛ پروژه‌‌ای که با حمایت مالی دولت برای بازگرداندن نخبگان صنعت هوافضا به کشور همراه است.

کشور ترکیه نیز چشم به ستاره‌ها دوخته است. رجب طیب اردوغان ، رئیس‌جمهور این کشور یک حکم اجرایی را امضا کرده‌ است تا طی آن، اولین آژانس فضایی رسمی این کشور را تشکیل دهد. دانشمندان از این حرکت استقبال کرده‌اند و امیدوارند که این حرکت باعث اشتغال‌‌زایی و همچنین کاهش فرار مغزها شود؛ حتی اگر اهداف بلندپروازانه‌‌ی این کشور کمی دورازدسترس به نظر برسد. براساس این حکم که در 13 دسامبر به امضا رسید، قرار است این آژانس ضمن توسعه‌‌ی فناوری‌های پرتاب موشک و اکتشافات فضایی، فعالیت‌های فضایی سایر مراکز تحقیقات فضایی کشور را نیز مدیریت کند. با‌‌این‌‌حال، میزان بودجه‌‌ی دریافتی این سازمان جدید و زمان آغاز فعالیت آن هنوز نامشخص است. در 19 ژانویه، مصطفی ورانک، وزیر صنعت و فناوری این کشور طی سخنرانی در کارگاه ملی فضانوردی در گبز ترکیه گفت جزییات قضایی این سازمان هنوز در دست تهیه است. وی همچنین افزود که این تصمیم یک لحظه‌‌ی تاریخی برای کشورش محسوب خواهد شد.
ورود به برنامه‌‌ی عملیاتی
پیش‌‌از‌‌این نیز اعضای حزب عدالت‌‌و‌‌توسعه‌‌ی اردوغان مکررا به ایده‌‌ی تأسیس یک آژانس فضایی در خلال سال‌‌های 2002 و 2003 اشاره داشتند. اما این ایده از آن زمان همچنان یک برنامه‌‌ی تبلیغاتی مبهم باقی مانده بود تا اینکه در سال 2016، برای اولین‌‌بار در برنامه‌‌ی عملیاتی دولت گنجانده شد. با صدور این حکم اجرایی (و با تکیه بر اختیارات تازه‌‌ای که اردوغان پس از انتخابات سال 2018 به دست آورده است)، اکنون این برنامه رسمیت خواهد یافت. دولت ترکیه پیش‌‌از‌‌این حمایت مالی از چندین مرکز تحقیقاتی فضا را به‌‌عهده داشته است که با سرازیرشدن جریان نقدینگی به‌‌سوی آژانس تازه‌‌تأسیس، دو مورد از این مراکز احتمالا شاهد کاهش حجم بودجه‌‌ی دریافتی خود خواهند بود. مؤسسه‌‌ی تحقیقات فناوری‌های فضایی ترکیه (TUBTAK-UZAY) و مدیریت عمومی هوانوردی غیرنظامی، دو سازمانی هستند که شاهد کاهش 20 درصدی بودجه‌های خود خواهند بود. براساس آمار رسمی بودجه‌‌ی این سازمان‌‌ها در سال 2019، جمع این مبالغ به‌‌تنهایی به حدود 30 میلیون لیره (معادل 5.7 میلیون دلار) خواهد رسید. براساس این حکم، این آژانس مدیریت امور فضایی سایر مؤسسات و همچنین صنایع هوافضای ترکیه نظیر Rocketsan (از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان موشک در ترکیه) و TÜRKSAT (سازمانی نیمه‌خصوصی در حوزه‌‌ی خدمات ماهواره ) را به‌عهده خواهد گرفت. خوش‌‌بین و در عین حال محتاط
دانشمندان ترک با خوش‌‌بینی و در عین حال رعایت جانب احتیاط از این خبر استقبال کرده‌‌اند. بتول کاکار ، یک متخصص اهل ترکیه در دانشگاه آریزونا از توکسان می‌گوید: پژوهش‌‌های فضایی به مشارکت بسیاری از کشورها نیاز دارد و این فرصتی عالی برای ترکیه است. این حرکت می‌تواند انگیزه‌ای برای ترکیه باشد تا در زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری کند که به‌‌صورت بالقوه می‌‌توانند آینده‌‌ی توسعه‌ی اقتصادی جهان را رقم بزنند؛ زمینه‌‌هایی مانند منابع انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا و فناوری‌‌های استخراج از سیارک‌‌ها. ظفر امیکان ، مدیر وب‌‌سایت مشهور ستاره‌شناسی در ترکیه نیز ضمن ابراز خوش‌‌بینی، اظهار می‌کند نزدیکی ترکیه به خط استوا و برخورداری از دشت‌های مسطح و وسیع ممکن است این کشور را گزینه‌‌ی اقتصادی مناسبی برای میزبانی پرتاب‌‌های بین‌المللی کند. او می‌گوید که میزبانی عملیات کشورهای دیگر می‌تواند منبع درآمد خوبی برای آژانس فراهم کند. امید برای آینده
برخی دانشمندان نیز امید دارند که این آژانس به حفظ پژوهشگران در داخل کشور کمک کند؛ کشوری که با معضل بزرگی به‌‌نام «فرار مغزها» مواجه است. اوموت یلدیز ، فیزیک‌‌اخترشناس شاغل در آزمایشگاه پیشرانه‌‌ی جت ناسا در پاسادنا از کالیفرنیا می‌گوید: تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان در ترکیه حضور دارند که به فضا و علوم علاقه‌‌مندند. یک برنامه‌‌‌‌ی خوش‌‌ساخت می‌‌تواند تمام آن‌‌چیزی باشد که نسل جوان برای امید به آینده بدان نیاز دارد.
امیکان معتقد است که این آژانس می‌تواند مشاغل موردنیاز برای فارغ‌‌التحصیلان مهندسی هوا‌‌فضا و ستاره‌شناسی را فراهم کند؛ این دسته از فارغ‌‌التحصیلان در حال حاضر گزینه‌های شغلی اندکی در ترکیه دارند. اما عملکرد موفق این آژانس مستلزم آن است که ترکیه بتواند تعداد بسیار بیشتری متخصص نجوم را جذب کند؛ تحقق این امر باتوجه به سوابق ضعیف آزادی آکادمیک و آمار فرار مغزها از این کشور می‌‌تواند چالشی جدی برای سیاستمداران ترک تلقی شود. مقاله‌های مرتبط:
تاثیر صنعت خصوصی فضایی روی فعالیت‌های 60 سال آینده ناسا عصر نوین صنعت فضایی؛ چالش‌ها و فرصت‌های آینده
یلدیز بر این باور است که تعداد افرادی که در علوم فضایی مشاغل حرفه‌‌ای دارند، بسیار اندک است. اما چنانچه این آژانس اهدافی هیجان‌انگیز را دنبال کند و به حمایت مالی پژوهش‌‌ها اصرار ورزد، این مشاغل می‌توانند افزایش یابند. نسل جوانی که علاقه‌‌ی قلبی به فضا دارند، با ابتکار عمل دولت خواهند توانست در مسیری صحیح قرار گیرند. یکی دیگر از مواردی که جای خوش‌‌بینی دارد، اعلام طرح ابتکاری دولت برای بازگرداندن دانشمندان به این کشور است. این طرح که در 14 نوامبر اعلام شد، قصد دارد با اختصاص درآمد ماهیانه‌‌ 4500 دلار در ازای هر فرد و طی مدت دو تا سه سال، انگیزه‌‌ی لازم را برای بازگشت نخبگان و تأسیس آزمایشگاه‌‌های اختصاصی در خاک این کشور ایجاد کند. پیش‌‌بینی بودجه
مطابق حکم ریاست جمهوری ترکیه، بودجه‌‌ی آژانس فضایی از محل بودجه‌‌ی ملی کشور به‌‌همراه کمک‌های مالی ازسوی اشخاص ثالث و سایر درآمدها نظیر بخش مشاوره و ثبت اختراع تأمین خواهد شد. با مقایسه‌‌‌‌ای سرانگشتی در سطح سرمایه‌‌گذاری جهانی می‌‌توان دریافت که سطح مشارکت ترکیه در علوم فضایی جهان احتمالا بسیار کم خواهد بود. کل بودجه‌‌ی وزارت علوم ترکیه در سال 2019، حدود 400 میلیون دلار است که تنها کسری اندک از بودجه‌‌ی 20.7 میلیارد دلاری ناسا در سال 2018 به حساب می‌‌آید. بااین‌‌حال دولت ترکیه امیدوار است که این آژانس به ایجاد مزایای اقتصادی و اجتماعی محلی در این صنعت کمک کند. ورناک می‌‌گوید: فناوری‌های فضایی با بسیاری از زیربخش‌‌های دیگر تلاقی دارد و خود نیز فناوری‌‌های مختلف و مهمی را دربرمی‌‌گیرد، تخصص ما در این زمینه یک حلقه‌‌ی بازخورد برای این زیربخش‌‌ها ایجاد خواهد کرد و منجر به توسعه‌‌ی کلی اجتماعی‌-اقتصادی خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خودروهایی که در آزمایش‌های تصادف، بدترین عملکرد را داشته‌اند

توسعه پردازنده‎های 5 نانومتری توسط سامسونگ

معرفی کتاب هرگز سازش نکنید اثر کریس واس

خرید بلیط ارزان هواپیما با کجارو

آیا مایکروسافت استور به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود؟

یخچال‌های طبیعی، منبعی غنی از اطلاعات کشف‌نشده

گسترش بدافزار جدید استخراج رمز ارز با بهره‌گیری از بدافزار قدیمی NSA

اپلیکیشن باز‌طراحی شده گوگل فیت راهی اپ استور اپل شد

نوکیا فصل اول 2019 را با ضرر مالی پشت سر گذاشت

مایکروسافت با درآمد 30 میلیارد دلاری پیش‌بینی‌ها را پشت سر گذاشت

موفقیت در آزمون های استخدامی را با ای سوال تجربه کنید

اوپو A9 با نمایشگر 6.53 اینچی و باتری 4020 میلی‌آمپر ساعتی معرفی شد

نمایش جدیدترین نسخه فناوری خودران تسلا؛ ایلان ماسک وعده‌های جدید داد

فورد و ریوین برای تولید خودروی برقی همکاری می‌کنند

نسخه‌ 5G گلکسی نوت 10 به تایید ورایزون رسید

ظرفیت پیمایش تسلا S و X تا 10 درصد افزایش یافت

اگر تمام یخ‌های جهان آب شود، سرانجام زمین چه خواهد شد؟

تلگرام طلایی و هاتگرام از روی گوشی های اندرویدی پاک شدند

تاثیر تکنولوژی بر دکوراسیون کابینت آشپزخانه؛ آکس چوب

سامسونگ برای رقابت در بازار تراشه 116 میلیارد دلار هزینه می‌کند

خودروهای خودران ویمو در دیترویت تولید خواهند شد

شیائومی پتنت دستگاهی با بریدگی نمایشگر معکوس ثبت کرد

شیائومی، گوشی‌های هوشمند ردمی Y3‌ و ردمی 7 را معرفی کرد

ایرپاد 3 با ویژگی حذف نویز تا پایان سال جاری به بازار عرضه می‌شود

جان مک‌ آفی هویت خالق بیت‌ کوین را افشا می‌کند

بهترین بازی های اندروید رایگان فروردین 1398

خرید با بیت کوین از آمازون؛ آیا توسعه‌دهنده‌ها از این قابلیت راضی هستند؟

روانشناسی پشت رفتارهای غیراخلاقی

اپل هر ماه 30 میلیون دلار به آمازون پرداخت می‌کند

مشخصات و تصاویری از دو APU نسل سوم رایزن AMD افشا شد

اوپو رینو ، اوپو رینو 10 ایکس زوم و اوپو رینو 5G در بازارهای جهانی عرضه می‌شوند

سیستم e-CVT تویوتا؛ جدیدترین فناوری جعبه‌دنده‌های ضریب متغیر

راهنمای اخذ ویزای چین برای ایرانیان

ال جی تولید گوشی را در کره متوقف می‌کند

شبیه‌سازی کامل یک ژن در سطح اتم برای نخستین بار در جهان

بهره‌گیری از حس سرکشی نوجوانان برای مبارزه با کارزار تبلیغاتی غذای ناسالم

اپل صفحه‌کلید معیوب مک بوک‌ را در 24 ساعت تعمیر می‌کند

کاوشگر اینسایت ناسا نخستین مریخ لرزه احتمالی را شناسایی کرد

امکان جست‌وجوی ایستگاه‌های شارژ خودرو الکتریکی به گوگل مپ اضافه شد

ادعای افزایش قیمت برق دراثر گسترش منابع بادی و خورشیدی

فعالیت ضدتوموری کورکومین در سرطان معده

ویوو Y17 به‌صورت رسمی در هند معرفی شد

کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص اختلال استرسی پس از آسیب روانی

وانت فورد F-150 RTR معرفی شد

رندر جدید و باکیفیتی از گوگل پیکسل 3a مشاهده شد

آیا زمستان طولانی بازی تاج و تخت به واقعیت تبدیل خواهد شد؟

آیپد احتمالا در iOS 13 از موس پشتیبانی خواهد کرد

هواوی Y5 2019 با پردازنده مدیاتک در سه رنگ رونمایی شد

با فروشگاه دیکاردو آسان‌تر جم‌، سکه و گیفت بازی‌های آنلاین را بخرید

داستان برند تویوتا؛ بزرگ‌‌ترین خودروساز جهان