بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

ترکیه در تدارک راه‌‌اندازی آژانس فضایی ملی اخبار

ترکیه در تدارک راه‌‌اندازی آژانس فضایی ملی

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - رجب طیب اردوغان در حکمی، فرمان تأسیس آژانس فضایی ملی ترکیه را صادر کرد؛ پروژه‌‌ای که با حمایت مالی دولت برای بازگرداندن نخبگان صنعت هوافضا به کشور همراه است.

کشور ترکیه نیز چشم به ستاره‌ها دوخته است. رجب طیب اردوغان ، رئیس‌جمهور این کشور یک حکم اجرایی را امضا کرده‌ است تا طی آن، اولین آژانس فضایی رسمی این کشور را تشکیل دهد. دانشمندان از این حرکت استقبال کرده‌اند و امیدوارند که این حرکت باعث اشتغال‌‌زایی و همچنین کاهش فرار مغزها شود؛ حتی اگر اهداف بلندپروازانه‌‌ی این کشور کمی دورازدسترس به نظر برسد. براساس این حکم که در 13 دسامبر به امضا رسید، قرار است این آژانس ضمن توسعه‌‌ی فناوری‌های پرتاب موشک و اکتشافات فضایی، فعالیت‌های فضایی سایر مراکز تحقیقات فضایی کشور را نیز مدیریت کند. با‌‌این‌‌حال، میزان بودجه‌‌ی دریافتی این سازمان جدید و زمان آغاز فعالیت آن هنوز نامشخص است. در 19 ژانویه، مصطفی ورانک، وزیر صنعت و فناوری این کشور طی سخنرانی در کارگاه ملی فضانوردی در گبز ترکیه گفت جزییات قضایی این سازمان هنوز در دست تهیه است. وی همچنین افزود که این تصمیم یک لحظه‌‌ی تاریخی برای کشورش محسوب خواهد شد.
ورود به برنامه‌‌ی عملیاتی
پیش‌‌از‌‌این نیز اعضای حزب عدالت‌‌و‌‌توسعه‌‌ی اردوغان مکررا به ایده‌‌ی تأسیس یک آژانس فضایی در خلال سال‌‌های 2002 و 2003 اشاره داشتند. اما این ایده از آن زمان همچنان یک برنامه‌‌ی تبلیغاتی مبهم باقی مانده بود تا اینکه در سال 2016، برای اولین‌‌بار در برنامه‌‌ی عملیاتی دولت گنجانده شد. با صدور این حکم اجرایی (و با تکیه بر اختیارات تازه‌‌ای که اردوغان پس از انتخابات سال 2018 به دست آورده است)، اکنون این برنامه رسمیت خواهد یافت. دولت ترکیه پیش‌‌از‌‌این حمایت مالی از چندین مرکز تحقیقاتی فضا را به‌‌عهده داشته است که با سرازیرشدن جریان نقدینگی به‌‌سوی آژانس تازه‌‌تأسیس، دو مورد از این مراکز احتمالا شاهد کاهش حجم بودجه‌‌ی دریافتی خود خواهند بود. مؤسسه‌‌ی تحقیقات فناوری‌های فضایی ترکیه (TUBTAK-UZAY) و مدیریت عمومی هوانوردی غیرنظامی، دو سازمانی هستند که شاهد کاهش 20 درصدی بودجه‌های خود خواهند بود. براساس آمار رسمی بودجه‌‌ی این سازمان‌‌ها در سال 2019، جمع این مبالغ به‌‌تنهایی به حدود 30 میلیون لیره (معادل 5.7 میلیون دلار) خواهد رسید. براساس این حکم، این آژانس مدیریت امور فضایی سایر مؤسسات و همچنین صنایع هوافضای ترکیه نظیر Rocketsan (از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان موشک در ترکیه) و TÜRKSAT (سازمانی نیمه‌خصوصی در حوزه‌‌ی خدمات ماهواره ) را به‌عهده خواهد گرفت. خوش‌‌بین و در عین حال محتاط
دانشمندان ترک با خوش‌‌بینی و در عین حال رعایت جانب احتیاط از این خبر استقبال کرده‌‌اند. بتول کاکار ، یک متخصص اهل ترکیه در دانشگاه آریزونا از توکسان می‌گوید: پژوهش‌‌های فضایی به مشارکت بسیاری از کشورها نیاز دارد و این فرصتی عالی برای ترکیه است. این حرکت می‌تواند انگیزه‌ای برای ترکیه باشد تا در زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری کند که به‌‌صورت بالقوه می‌‌توانند آینده‌‌ی توسعه‌ی اقتصادی جهان را رقم بزنند؛ زمینه‌‌هایی مانند منابع انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا و فناوری‌‌های استخراج از سیارک‌‌ها. ظفر امیکان ، مدیر وب‌‌سایت مشهور ستاره‌شناسی در ترکیه نیز ضمن ابراز خوش‌‌بینی، اظهار می‌کند نزدیکی ترکیه به خط استوا و برخورداری از دشت‌های مسطح و وسیع ممکن است این کشور را گزینه‌‌ی اقتصادی مناسبی برای میزبانی پرتاب‌‌های بین‌المللی کند. او می‌گوید که میزبانی عملیات کشورهای دیگر می‌تواند منبع درآمد خوبی برای آژانس فراهم کند. امید برای آینده
برخی دانشمندان نیز امید دارند که این آژانس به حفظ پژوهشگران در داخل کشور کمک کند؛ کشوری که با معضل بزرگی به‌‌نام «فرار مغزها» مواجه است. اوموت یلدیز ، فیزیک‌‌اخترشناس شاغل در آزمایشگاه پیشرانه‌‌ی جت ناسا در پاسادنا از کالیفرنیا می‌گوید: تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان در ترکیه حضور دارند که به فضا و علوم علاقه‌‌مندند. یک برنامه‌‌‌‌ی خوش‌‌ساخت می‌‌تواند تمام آن‌‌چیزی باشد که نسل جوان برای امید به آینده بدان نیاز دارد.
امیکان معتقد است که این آژانس می‌تواند مشاغل موردنیاز برای فارغ‌‌التحصیلان مهندسی هوا‌‌فضا و ستاره‌شناسی را فراهم کند؛ این دسته از فارغ‌‌التحصیلان در حال حاضر گزینه‌های شغلی اندکی در ترکیه دارند. اما عملکرد موفق این آژانس مستلزم آن است که ترکیه بتواند تعداد بسیار بیشتری متخصص نجوم را جذب کند؛ تحقق این امر باتوجه به سوابق ضعیف آزادی آکادمیک و آمار فرار مغزها از این کشور می‌‌تواند چالشی جدی برای سیاستمداران ترک تلقی شود. مقاله‌های مرتبط:
تاثیر صنعت خصوصی فضایی روی فعالیت‌های 60 سال آینده ناسا عصر نوین صنعت فضایی؛ چالش‌ها و فرصت‌های آینده
یلدیز بر این باور است که تعداد افرادی که در علوم فضایی مشاغل حرفه‌‌ای دارند، بسیار اندک است. اما چنانچه این آژانس اهدافی هیجان‌انگیز را دنبال کند و به حمایت مالی پژوهش‌‌ها اصرار ورزد، این مشاغل می‌توانند افزایش یابند. نسل جوانی که علاقه‌‌ی قلبی به فضا دارند، با ابتکار عمل دولت خواهند توانست در مسیری صحیح قرار گیرند. یکی دیگر از مواردی که جای خوش‌‌بینی دارد، اعلام طرح ابتکاری دولت برای بازگرداندن دانشمندان به این کشور است. این طرح که در 14 نوامبر اعلام شد، قصد دارد با اختصاص درآمد ماهیانه‌‌ 4500 دلار در ازای هر فرد و طی مدت دو تا سه سال، انگیزه‌‌ی لازم را برای بازگشت نخبگان و تأسیس آزمایشگاه‌‌های اختصاصی در خاک این کشور ایجاد کند. پیش‌‌بینی بودجه
مطابق حکم ریاست جمهوری ترکیه، بودجه‌‌ی آژانس فضایی از محل بودجه‌‌ی ملی کشور به‌‌همراه کمک‌های مالی ازسوی اشخاص ثالث و سایر درآمدها نظیر بخش مشاوره و ثبت اختراع تأمین خواهد شد. با مقایسه‌‌‌‌ای سرانگشتی در سطح سرمایه‌‌گذاری جهانی می‌‌توان دریافت که سطح مشارکت ترکیه در علوم فضایی جهان احتمالا بسیار کم خواهد بود. کل بودجه‌‌ی وزارت علوم ترکیه در سال 2019، حدود 400 میلیون دلار است که تنها کسری اندک از بودجه‌‌ی 20.7 میلیارد دلاری ناسا در سال 2018 به حساب می‌‌آید. بااین‌‌حال دولت ترکیه امیدوار است که این آژانس به ایجاد مزایای اقتصادی و اجتماعی محلی در این صنعت کمک کند. ورناک می‌‌گوید: فناوری‌های فضایی با بسیاری از زیربخش‌‌های دیگر تلاقی دارد و خود نیز فناوری‌‌های مختلف و مهمی را دربرمی‌‌گیرد، تخصص ما در این زمینه یک حلقه‌‌ی بازخورد برای این زیربخش‌‌ها ایجاد خواهد کرد و منجر به توسعه‌‌ی کلی اجتماعی‌-اقتصادی خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرسدس بنز کلاس A و B پلاگین هیبرید معرفی شدند

نمایشگر 55 اینچی OLED چهارهزاردلاری Alienware دل 8 مهر به بازار عرضه می‌شود

HarmonyOS هواوی همان سیستم عامل ملی چین است؟

ری‌لود قسمت چهارم: مکس‌ پین؛ از رمدی تا راک‌استار

مدیر‌عامل انویدیا: هوش مصنوعی قدرتمندترین نیروی زمانه ما است

قابلیت‌های جدیدی به استوری اینستاگرام اضافه می‌شود

حمایت تبلیغاتی توییتر از اقدامات چین علیه معترضان هنگ‌کنگ

فرهنگ سازمانی گوگل با مشکلات مخربی دست‌وپنجه نرم می‌کند

AMD پردازنده‌های گرافیکی رادئون سری 500 را با نام سری 600 عرضه می‌کند

زمین 20 سال است روند سبزشدن را متوقف کرده است

محققان روشی برای افزایش سرعت استریم ویدیو در شبکه‌های شلوغ یافتند

ریل می 5 و ریل می 5 پرو با دوربین چهارگانه و قیمت مقرون به‌صرفه معرفی شدند

سیاست ضدردیابی مرورگر سافاری اپل و هشدار به وب‌سایت‌های خاطی

هواوی میت 30 از باتری بزرگ‌تری نسبت به میت 20 بهره خواهد برد

چرا فولکس واگن جعبه دنده دستی جدید تولید می‌کند؟

SMIC وارد تولید تراشه با لیتوگرافی 14 نانومتری می‌شود

قیمت انرژی بادی اکنون کمتر از بهای گاز طبیعی است

نگاهی به ویژگی‌های مثبت خودروهای هیدروژنی

8 توزیع سبک لینوکس برای سیستم‌های ضعیف

معمای 30 ساله تخمین حساسیت علوم رایانه چگونه حل شد؟

سامسونگ با سه مانیتور به گیمزکام 2019 آمد

هشدار دانشمندان درمورد ایده ساخت تراشه مغزی Neuralink

FEDOR، ربات انسان‌‌نمای روسیه آماده اعزام به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی است

تکنیک کریسپر اکنون قادر به ویرایش همزمان چند ژن است

طراحی اسکلت خارجی جدیدی که می‌‌تواند راه رفتن و دویدن را آسان کند

مادیران اسپانسر تیم ملی بسکتبال ایران شد

کیبورد سرفیس پرو باریک‌تر و سبک‌تر می‌شود

صفحه یخی گرینلند با سرعتی فراتر از انتظار در حال ذوب شدن است

انویدیا خرید کارت گرافیک بدون قابلیت رهگیری پرتو را غیرعقلانی می‌داند

بیوگرافی سیمور کری، معمار پیش‌گام دنیای ابرکامپیوتر

سامسونگ دیسپلی نمایشگر کوانتوم دات OLED تولید می‌کند

فناوری شارژ سریع گلکسی نوت 10 چه مشکلاتی دارد؟

فروش 7.7 میلیون ساعت‌ هوشمند در سه‌ماهه دوم سال 2019 در آمریکای شمالی

ایرانسل برای رفع مشکل برخی مشترکان اینترنت ثابت، راهکارهایی ارائه کرد

شیائومی، ویوو و اوپو روی سرویس فایلی مشابه ایردراپ کار می‌کنند

بررسی هزینه طراحی سمند، 206 صندوق دار و دنا در مقایسه با مدل‌های خارجی

در سفر به استانبول از کدام محله ها دیدن کنیم؟

درمان تنبلی چشم با استفاده از واقعیت مجازی

انتشار ویدئویی مضحک درمورد روش تمیز کردن دوربین‌های حرفه‌ای در یوتیوب

زوم‌کست: هر آنچه در ارتباط با SSD باید بدانید

نگاهی به قیمت‌گذاری و تجهیزات سفارشی شورولت کوروت C8

ربات استرو؛ محصول ترکیب طراحی بوستون داینامیکس با هوش مصنوعی کاربردی

با نرم‌افزار فروشگاهی دشت همکاران سیستم آشنا شوید

نشانه‌هایی از عرضه نسخه سوپر کارت گرافیک RTX 2080 Ti وجود دارد

برنی سندرز خواستار ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس آمریکا شد

گزارش زومیت از اولین رویداد استانی جشنواره وب و موبایل ایران در اصفهان

احتمال معرفی ردمی نوت 8 در کنار ردمی TV در 7 شهریور

نرم‌افزارهای مملو از تبلیغ، 8 میلیون کاربر گوگل پلی را فریب داده‌اند

عباس علی‌آبادی، مدیر عامل جدید ایران خودرو شد

سنجش فشارخون با دوربین سلفی