بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

یافتن علت افت کارایی آخرین پردازنده‌های AMD در بنچمارک‌ها اخبار

یافتن علت افت کارایی آخرین پردازنده‌های AMD در بنچمارک‌ها

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - پردازنده‌هایی Multi-Die شرکت AMD مانند Threadripper 2 و Epyc در بنچمارک‌ها افتِ سطح عملکرد محسوسی را نشان داده‌اند که.کارشناسان دنیای سخت‌افزار مشتاقانه پیگیر حل آن هستند.

وندل از تیم Leve1Tech در حال پژوهش پیرامون دلایل افت عملکرد پردازنده‌ ی نسل دوم تردریپر (AMD (Threadripper 2 با پیکربندی quad-die در مقایسه با پیکربندی dual-die در بنچمارک‌ ها است. در خلال این پژوهش، وندل دریافت که این مشکل محدود به ویندوز مایکروسافت بوده و اجرای همان برنامه‌ی کراس پلتفرم در محیط لینوکس باعث بروز چنین افت عملکردی نخواهد شد. این کارشناس سخت‌افزار همچنین متوجه شد که این اشکال تنها محدود به پردازنده‌های تردریپر 2 نیست و در پردازنده‌های سرور اپیک (EPYC) شامل quad-die نیز دیده می‌شود. در همان زمان، بیشتر روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران حوزه‌ی سخت‌افزار در مورد این افت عملکرد پردازنده‌های AMD مطالبی را گوشزد کرده و همچنین به اختلافات موجود در عملکرد یک پردازنده در سطح دو سیستم عامل اشاراتی داشتند. اما این رسانه‌ها در بیان علت این پدیده، انگشت اتهام را به سمت سطح کاهش‌یافته‌ی عملکرد حافظه‌ی این دو پردازنده‌ی بزرگ نشانه گرفته بودند. در عین حال، وندل متوجه شده بود که حذف CPU 0 از فرایند تردپول (Thread pool) پس از شروع اجرای برنامه در محیط ویندوز، می‌تواند باعث بازیابی تمام کارایی از دست رفته شود. برای توضیح بیشتر باید اضافه کرد که تردپول اصطلاحی در برنامه‌نویسی کامپیوتری و الگوی طراحی نرم‌افزار برای دستیابی به اجرای همزمان برنامه‌ها است. در واقع در فرایند تردپول، تعدادی از رشته‌های پردازشی توسط برنامه‌ای ناظر به صورت رزرو و در حال انتظار برای تخصیص به اجرای همزمان یک برنامه نگه داشته می‌شوند. بعد از بالا گرفتن مباحث پیرامون علت چنین اشکالی، ایان کاترس از سایت فناوری AnandTech با برخی از آزمایش‌ها و تست های اضافی‌تر به کمک وندل شتافت. وی در حین اجرای برنامه CPU Suite که برنامه‌ای برای بنچمارک پردازنده است، با اعمال یک affinity mask در ران‌تایم، CPU 0 را از گزینه‌های موجود در ران‌تایم حذف کرد. نتیجه‌ی این تست منفی بود، یعنی راهکار اعمال‌شده درمورد CPU 0، در واقع آن را در ران‌تایم تغییر می‌داد.
در ادامه وندل تست‌های خود را روی یک پردازنده‌ی EPYC 7751، یکی از تراشه‌های بزرگ با چهار Die به انجام رساند و متوجه شد که اشکال کاهش سطح عملکرد محدود به تردریپر نبوده و در برادر بزرگترش هم دیده می شود. پس این اشکال مربوط به حافظه نیست و قطعاً در ارتباط با برنامه‌ی زمانبندی ویندوز (Windows Scheduler) بود. قبل از اینکه به ادامه‌ی این بحث بپردازیم بهتر است با مفهوم NUMA آشنا شویم. NUMA به معنای دسترسی غیریکنواخت به حافظه، نوعی طراحی حافظه در فرایند پردازش چندگانه است. در این شیوه طراحی، زمان دسترسی به حافظه بستگی به محل حافظه نسبت به پردازنده دارد. تحت طراحی NUMA پردازنده دسترسی سریع‌تری به حافظه‌ی محلی خود در مقایسه با حافظه‌ی غیرمحلی خواهد داشت (حافظه‌ی غیرمحلی به‌معنای حافظه‌ی محلی پردازنده‌ی دیگر یا حافظه‌ی به اشتراک گذاری شده بین چند پردازنده است). نتیجه بررسی‌ها این بود که در محیطی با طراحی NUMA زمانبند ویندوز در واقع «بهترین نود NUMA» را برای پردازش هر بیت از نرم‌افزار تخصیص داده و زمانبند طوری برنامه‌ریزی شده که آن رشته‌های پردازشی مربوطه را تا حد امکان به «بهترین نود NUMA» منتقل کند. در این صورت دیگر رشته‌هایی که از همان تنظیمات «بهترین نود NUMA» استفاده می‌کنند، با ایجاد ممنوعیت پردازشی در آن نود کنار گذاشته می‌شوند. به هنگام اجرای یک کد باینری که 32 یا 64 رشته‌ی پردازشی جدید تولید می‌کند، به هریک از این رشته‌های پردازشی آن کد باینری همان «بهترین نود NUMA» تخصیص می‌یابد و این رشته‌ها به طور مداوم به آن نود کشانده می‌شوند. در چنین حالتی، رشته‌هایی که در حال حاضر خواستار قرار گرفتن در آن نود هستند، از چرخه‌ی پردازشی کنار گذاشته می‌شوند. این فرایند باعث ایجاد رقابت بر سر تصاحب هسته‌ها (Core Contention) می‌شود. در این حالت یک برنامه با شیوه‌ی پردازش چند رشته‌ای ممکن است نیمی از زمان خود را صرف ترکیب و برهم زنی رشته‌های پردازشی خود برای انطباق بر «بهترین نود NUMA» کند. کارکرد اصلی «بهترین نود NUMA» اصولاً حین اجرای ماشین‌های مجازی نمایان می‌شود، به طوری‌که هر ماشین مجازی ران‌تایم مخصوص به خود را اجرا کرده و به «بهترین نود NUMA» از میان چنین تراشه‌هایی، بسته به اینکه چه محتوای دیگری به طور همزمان در حال اجرا است، تخصیص داده می‌شود. یکی از حدس‌های ممکن این بود که اشکال اخیر تنها در محیط NUMA-ی پردازنده های دوتایی یا پردازنده‌های AMD با دو Die پدیدار می‌شود. این تصور مایکروسافت را بر آن داشت که دست به ارائه‌ی یک hotfix جایگزین برای محیط‌هایی با NUMA دوگانه بزند. این hotfix حالت بهترین نود NUMA را غیرفعال می‌کند. در آینده احتمال دارد معرفی تعداد بیشتری از پلتفرم‌های ورک‌استیشن با دو سوکت باعث شود از حالت «بهترین نود NUMA» به سمت محیط‌های 3+ NUMA حرکت کنیم. به همین علت است که ما چنین اشکالی را در تردریپرهای quad-die مشاهده می‌کنیم، درحالی‌که درمورد ترددریپرهای dual-die این‌گونه نیست. در حال حاضر وندل با همکاری Jeremy از تیم ‌ Bitsum (خالق نرم افزار Coreprio)، در تلاش برای توسعه‌ی راهکاری نرم‌افزاری برای غلبه بر این مشکل است. نرم افزار Coreprio گزینه‌ای به نام NUMA Disassociator دارد که هر چند ثانیه یکبار به کاوش نرم‌افزارهای فعال پرداخته و به جای اجرای affinity mask، در همان حین اجرای نرم‌افزار، Thread Afinity را تنظیم می‌نماید. قطعاً این راه حل موقتی خوبی است؛ اما مسئله باید به‌طور ریشه‌ای و از مجرای برنامه‌ی زمانبندی ویندوز حل‌و‌فصل شود.
نظر AMD در مورد این یافته‌ها
هم‌اکنون پرسش‌هایی مطرح است مبنی‌بر اینکه شرکت‌های AMD و مایکروسافت تاچه‌حدی از چنین اشکالاتی اطلاع دارند، با چه کسانی در تماس هستند و تاکنون چه اقداماتی انجام شده است. AMD نظرات خود را در این زمینه ارائه کرده است. این شرکت اظهار داشته است که متخصصانش به تلاش و همکاری نزدیک با تیم مایکروسافت برای حل این اشکال ادامه خواهند داد. کارشناسان AMD می‌گویند از این اشکال مطلع هستند و وندل را از بابت تلاش برای ریشه‎یابی چنین اشکالی تحسین کرده‌اند؛ ولی از ارائه‌ی جزییات بیشتر خودداری کرده‌اند. در حال حاضر کارشناسان این شرکت در حال تطبیق نکات و تشریک مساعی با تیم Bitsum بوده و کمک شایانی به ابن تیم برای توسعه‌ی ابزار اعمال affinity mask کرده‌اند؛ با این وجود ابزار NUMA Disassociator به‌مراتب جدیدتر است. زمان لازم برای حل این اشکال بستگی به عواملی دارد که میان AMD و مایکروسافت در جریان است، با این حال قرار است اطلاعیه‌هایی در مورد زمان آماد‌ه‌سازی یک وصله‌ی بروزرسانی برای حل مشکل و میزان تاثیر آن بر سطح عملکرد پردازنده منتشر شود. در کنار آن، راه‌حل‌های دیگری برای بهینه‌سازی سطح عملکرد نیز ارائه خواهد شد. AMD همچنان از سطح عملکرد تردریپر 2 خشنود است و مشتاقانه بر عملکرد این پردازنده در بیشتر آزمون‌های مربوط به سطوح عملکرد تاکید دارد. به هر ترتیب عملکرد این پردازنده در فرایند رندرینگ همچنان بالاتر از رقبا است و AMD با تولیدکنندگان نرم‌افزار در تعامل است تا سطوح عملکرد پردازنده‌های خود را از این نیز فراتر ببرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فورد موستانگ پرفروش‌ترین خودرو اسپرت جهان باقی ماند

بررسی ویدئویی هواوی پی 30 پرو

ایلان ماسک در اندیشه افزودن بال اژدها به فضاپیمای استارشیپ

نگاهی به کابین شلوغ مدل جدید لکسوس GS F

سایپا طرح جدیدی برای تبدیل محصولات رنو اعلام کرد

بزرگ‌ترین صرافی بیت‌ کوین دنیا در بازسازی کلیسای نوتردام مشارکت می‌کند

اثر متقابل بین بیماری‌های محصولات کشاورزی و تغییرات اقلیمی

برای ماینرهای خارجی داخل ایران هزینه برق جداگانه در نظر گرفته می‌شود

اعتراف قهرمان واناکرای به توسعه بدافزار بانکی کرونوس

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 2: استراتژی معادل برنامه‌ریزی است

همکاری دایملر و اتحاد رنو نیسان پایان خواهد یافت

زوم‌اپ: Quik؛ نرم‌افزار ساخت ویدئو از عکس

پتنت جدید ال‌ جی: گوشی هوشمند با سه دوربین سلفی

نیاز مبرم کشاورزی جهان توسعه‌نیافته به کلان‌‌داده

ارزان‌تر از تره‌بار، تازه‌تر از سر درخت

نگاهی عمیق به تکامل آیرودینامیک خودروهای رالی

کانن مجموعه لنزهای پرایم Sumire مخصوص مانت PL را رونمایی کرد

مایکروسافت 60 درصد از انرژی دیتاسنترهای خود را از منابع تجدیدپذیر تامین خواهد کرد

گزارش روند افزایشی آلودگی پلاستیکی در اقیانوس‌ها

فناوری در حال محدودتر کردن دامنه توجه بشر است

آیا ناسا می‌تواند تا 5 سال آینده به ماه بازگردد؟

کابوس‌های شبانه ما از کجا می‌‌آیند؟

نسخه عمومی پیام‌رسان BBM از 10 خردادماه متوقف می‌شود

با یادگیری زبان انگلیسی، زندگی خود را از نو بسازید!

حافظه رم DDR5: سرعت بیشتر، مصرف انرژی کمتر

یک دهه با کنفرانس TED؛ زمانی برای توسعه ایده‌ها

بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته چهارم فروردین 1398

مایکروسافت زبان برنامه‌نویسی Bosque را معرفی کرد

پدران شاغل و راه‌هایی برای افزایش زمانی که با خانواده سپری می‌شود

جزئیات ماژول‌های گلکسی فولد در تصاویر کالبدشکافی مشخص شد

تصویب لایحه صیانت از داده‌های شخصی، امنیت روانی را تضمین می‌کند

اگر موتورهای هواپیما خراب شوند، آیا می‌تواند به پروازش ادامه دهد؟

آیفون 11 احتمالی در دست مدیرعامل فاکسکان رویت شد

ماموریت TESS ناسا، نخستین جهان بیگانه هم‌اندازه زمین را کشف کرد

بزرگ‌ترین پستاندار گوشتخوار آفریقا از خرس‌ قطبی هم بزرگ‌تر بود

شیائومی در حال توسعه دو گوشی جدید با دوربین کشویی است

نسل جدید هیوندای ix-25 معرفی شد

هیوندای ونیو 2020 رونمایی شد

داستان برند بوش؛ مهندسی آلمانی در خدمت صنعت برق و الکترونیک

هر آنچه باید درباره آپدیت می 2019 یا 19H1، ویندوز 10 بدانید

استون مارتین سوپرلجرا DBS 59 رونمایی شد

ترجمه انسانی یا ماشینی؛ رایت می چه پیشنهاداتی برایتان دارد؟

اینترنت سیم‌کارت‌های شاتل موبایل به مناسبت نیمه شعبان یک هفته رایگان می‌شود

نگاهی به طراحی هیوندای سوناتا 2020

آمازون و گوگل دعوا بر سر یوتیوب را خاتمه دادند

گوگل به دنیای رباتیک باز می‌گردد

پردازنده‌های توکار شرکت AMD سری R1000 رونمایی شد

اپل برای توافق با کوالکام، احتمالا 6 میلیارد دلار به این شرکت پرداخت کرده است

صدای انفجار یک بمب هسته‌‌ای چگونه است؟

اینستاگرام تعداد لایک‌ پست‌ها را مخفی می‌کند