بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

یافتن علت افت کارایی آخرین پردازنده‌های AMD در بنچمارک‌ها اخبار

یافتن علت افت کارایی آخرین پردازنده‌های AMD در بنچمارک‌ها

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - پردازنده‌هایی Multi-Die شرکت AMD مانند Threadripper 2 و Epyc در بنچمارک‌ها افتِ سطح عملکرد محسوسی را نشان داده‌اند که.کارشناسان دنیای سخت‌افزار مشتاقانه پیگیر حل آن هستند.

وندل از تیم Leve1Tech در حال پژوهش پیرامون دلایل افت عملکرد پردازنده‌ ی نسل دوم تردریپر (AMD (Threadripper 2 با پیکربندی quad-die در مقایسه با پیکربندی dual-die در بنچمارک‌ ها است. در خلال این پژوهش، وندل دریافت که این مشکل محدود به ویندوز مایکروسافت بوده و اجرای همان برنامه‌ی کراس پلتفرم در محیط لینوکس باعث بروز چنین افت عملکردی نخواهد شد. این کارشناس سخت‌افزار همچنین متوجه شد که این اشکال تنها محدود به پردازنده‌های تردریپر 2 نیست و در پردازنده‌های سرور اپیک (EPYC) شامل quad-die نیز دیده می‌شود. در همان زمان، بیشتر روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران حوزه‌ی سخت‌افزار در مورد این افت عملکرد پردازنده‌های AMD مطالبی را گوشزد کرده و همچنین به اختلافات موجود در عملکرد یک پردازنده در سطح دو سیستم عامل اشاراتی داشتند. اما این رسانه‌ها در بیان علت این پدیده، انگشت اتهام را به سمت سطح کاهش‌یافته‌ی عملکرد حافظه‌ی این دو پردازنده‌ی بزرگ نشانه گرفته بودند. در عین حال، وندل متوجه شده بود که حذف CPU 0 از فرایند تردپول (Thread pool) پس از شروع اجرای برنامه در محیط ویندوز، می‌تواند باعث بازیابی تمام کارایی از دست رفته شود. برای توضیح بیشتر باید اضافه کرد که تردپول اصطلاحی در برنامه‌نویسی کامپیوتری و الگوی طراحی نرم‌افزار برای دستیابی به اجرای همزمان برنامه‌ها است. در واقع در فرایند تردپول، تعدادی از رشته‌های پردازشی توسط برنامه‌ای ناظر به صورت رزرو و در حال انتظار برای تخصیص به اجرای همزمان یک برنامه نگه داشته می‌شوند. بعد از بالا گرفتن مباحث پیرامون علت چنین اشکالی، ایان کاترس از سایت فناوری AnandTech با برخی از آزمایش‌ها و تست های اضافی‌تر به کمک وندل شتافت. وی در حین اجرای برنامه CPU Suite که برنامه‌ای برای بنچمارک پردازنده است، با اعمال یک affinity mask در ران‌تایم، CPU 0 را از گزینه‌های موجود در ران‌تایم حذف کرد. نتیجه‌ی این تست منفی بود، یعنی راهکار اعمال‌شده درمورد CPU 0، در واقع آن را در ران‌تایم تغییر می‌داد.
در ادامه وندل تست‌های خود را روی یک پردازنده‌ی EPYC 7751، یکی از تراشه‌های بزرگ با چهار Die به انجام رساند و متوجه شد که اشکال کاهش سطح عملکرد محدود به تردریپر نبوده و در برادر بزرگترش هم دیده می شود. پس این اشکال مربوط به حافظه نیست و قطعاً در ارتباط با برنامه‌ی زمانبندی ویندوز (Windows Scheduler) بود. قبل از اینکه به ادامه‌ی این بحث بپردازیم بهتر است با مفهوم NUMA آشنا شویم. NUMA به معنای دسترسی غیریکنواخت به حافظه، نوعی طراحی حافظه در فرایند پردازش چندگانه است. در این شیوه طراحی، زمان دسترسی به حافظه بستگی به محل حافظه نسبت به پردازنده دارد. تحت طراحی NUMA پردازنده دسترسی سریع‌تری به حافظه‌ی محلی خود در مقایسه با حافظه‌ی غیرمحلی خواهد داشت (حافظه‌ی غیرمحلی به‌معنای حافظه‌ی محلی پردازنده‌ی دیگر یا حافظه‌ی به اشتراک گذاری شده بین چند پردازنده است). نتیجه بررسی‌ها این بود که در محیطی با طراحی NUMA زمانبند ویندوز در واقع «بهترین نود NUMA» را برای پردازش هر بیت از نرم‌افزار تخصیص داده و زمانبند طوری برنامه‌ریزی شده که آن رشته‌های پردازشی مربوطه را تا حد امکان به «بهترین نود NUMA» منتقل کند. در این صورت دیگر رشته‌هایی که از همان تنظیمات «بهترین نود NUMA» استفاده می‌کنند، با ایجاد ممنوعیت پردازشی در آن نود کنار گذاشته می‌شوند. به هنگام اجرای یک کد باینری که 32 یا 64 رشته‌ی پردازشی جدید تولید می‌کند، به هریک از این رشته‌های پردازشی آن کد باینری همان «بهترین نود NUMA» تخصیص می‌یابد و این رشته‌ها به طور مداوم به آن نود کشانده می‌شوند. در چنین حالتی، رشته‌هایی که در حال حاضر خواستار قرار گرفتن در آن نود هستند، از چرخه‌ی پردازشی کنار گذاشته می‌شوند. این فرایند باعث ایجاد رقابت بر سر تصاحب هسته‌ها (Core Contention) می‌شود. در این حالت یک برنامه با شیوه‌ی پردازش چند رشته‌ای ممکن است نیمی از زمان خود را صرف ترکیب و برهم زنی رشته‌های پردازشی خود برای انطباق بر «بهترین نود NUMA» کند. کارکرد اصلی «بهترین نود NUMA» اصولاً حین اجرای ماشین‌های مجازی نمایان می‌شود، به طوری‌که هر ماشین مجازی ران‌تایم مخصوص به خود را اجرا کرده و به «بهترین نود NUMA» از میان چنین تراشه‌هایی، بسته به اینکه چه محتوای دیگری به طور همزمان در حال اجرا است، تخصیص داده می‌شود. یکی از حدس‌های ممکن این بود که اشکال اخیر تنها در محیط NUMA-ی پردازنده های دوتایی یا پردازنده‌های AMD با دو Die پدیدار می‌شود. این تصور مایکروسافت را بر آن داشت که دست به ارائه‌ی یک hotfix جایگزین برای محیط‌هایی با NUMA دوگانه بزند. این hotfix حالت بهترین نود NUMA را غیرفعال می‌کند. در آینده احتمال دارد معرفی تعداد بیشتری از پلتفرم‌های ورک‌استیشن با دو سوکت باعث شود از حالت «بهترین نود NUMA» به سمت محیط‌های 3+ NUMA حرکت کنیم. به همین علت است که ما چنین اشکالی را در تردریپرهای quad-die مشاهده می‌کنیم، درحالی‌که درمورد ترددریپرهای dual-die این‌گونه نیست. در حال حاضر وندل با همکاری Jeremy از تیم ‌ Bitsum (خالق نرم افزار Coreprio)، در تلاش برای توسعه‌ی راهکاری نرم‌افزاری برای غلبه بر این مشکل است. نرم افزار Coreprio گزینه‌ای به نام NUMA Disassociator دارد که هر چند ثانیه یکبار به کاوش نرم‌افزارهای فعال پرداخته و به جای اجرای affinity mask، در همان حین اجرای نرم‌افزار، Thread Afinity را تنظیم می‌نماید. قطعاً این راه حل موقتی خوبی است؛ اما مسئله باید به‌طور ریشه‌ای و از مجرای برنامه‌ی زمانبندی ویندوز حل‌و‌فصل شود.
نظر AMD در مورد این یافته‌ها
هم‌اکنون پرسش‌هایی مطرح است مبنی‌بر اینکه شرکت‌های AMD و مایکروسافت تاچه‌حدی از چنین اشکالاتی اطلاع دارند، با چه کسانی در تماس هستند و تاکنون چه اقداماتی انجام شده است. AMD نظرات خود را در این زمینه ارائه کرده است. این شرکت اظهار داشته است که متخصصانش به تلاش و همکاری نزدیک با تیم مایکروسافت برای حل این اشکال ادامه خواهند داد. کارشناسان AMD می‌گویند از این اشکال مطلع هستند و وندل را از بابت تلاش برای ریشه‎یابی چنین اشکالی تحسین کرده‌اند؛ ولی از ارائه‌ی جزییات بیشتر خودداری کرده‌اند. در حال حاضر کارشناسان این شرکت در حال تطبیق نکات و تشریک مساعی با تیم Bitsum بوده و کمک شایانی به ابن تیم برای توسعه‌ی ابزار اعمال affinity mask کرده‌اند؛ با این وجود ابزار NUMA Disassociator به‌مراتب جدیدتر است. زمان لازم برای حل این اشکال بستگی به عواملی دارد که میان AMD و مایکروسافت در جریان است، با این حال قرار است اطلاعیه‌هایی در مورد زمان آماد‌ه‌سازی یک وصله‌ی بروزرسانی برای حل مشکل و میزان تاثیر آن بر سطح عملکرد پردازنده منتشر شود. در کنار آن، راه‌حل‌های دیگری برای بهینه‌سازی سطح عملکرد نیز ارائه خواهد شد. AMD همچنان از سطح عملکرد تردریپر 2 خشنود است و مشتاقانه بر عملکرد این پردازنده در بیشتر آزمون‌های مربوط به سطوح عملکرد تاکید دارد. به هر ترتیب عملکرد این پردازنده در فرایند رندرینگ همچنان بالاتر از رقبا است و AMD با تولیدکنندگان نرم‌افزار در تعامل است تا سطوح عملکرد پردازنده‌های خود را از این نیز فراتر ببرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جی ام سی آکادیا 2020 رونمایی شد

مشخصات شیائومی می 9 منتشر شد

سامسونگ تولید پخش‌کننده BlueRay را متوقف می‌کند

ال جی گوشی هوشمند تاشدنی خود را در آینده نزدیک رونمایی نمی‌کند

جزئیات فروش فوری 15 هزار دستگاه از محصولات سایپا

زوم‌اپ: Adobe Premiere Rush CC؛ اپلیکیشن کارآمد ویرایش فیلم

آزمایش DNA و ابطال یکی از نظریه‌های مشهور توطئه نازی‌‌ها

خاص‌بودن را با ساعت‌های مچی مردانه و زنانه هابلوت تجربه کنید

تاریخچه خودروهای گرن توریزمو یا GT

زد تی ای گوشی اکسون جدید و پرچمدار 5G خود را در کنگره جهانی موبایل معرفی می‌‌‌کند

هر آنچه باید درباره سفر نوروزی به دبی بدانید

فیس تایم دچار باگ جدید شد

بیوگرافی لینوس پاولینگ؛ پیش‌گام شیمی کوانتوم و زیست‌شناسی مولکولی

سونی معرفی اکسپریا XZ4 در کنگره جهانی موبایل 2019 را به‌طور تلویحی تأیید کرد

نگاهی جامع به کارت گرافیک AMD Radeon VII؛ پرچمدار 7 نانومتری

اسپیس‌ایکس و آخرین گام‌های موفقیت در بازگرداندن پرتاب فضایی انسانی

نام و لوگو کمتر از آنچه فکر می‌کنید، اهمیت دارد

سربازان سایبورگ، ایده‌ای که شاید آینده جنگ‌ها را متحول کند

هوش هیجانی، آسیب‌پذیری را در برابر مهندسی اجتماعی افزایش می‌دهد

پتنت اپل خبر از ایده‌های خلاقانه‌ شرکت برای گوشی هوشمند تاشدنی می‌دهد

کاخ نیاوران؛ کاخ اختصاصی خانواده پهلوی‌

مدل مفهومی DS-X؛ تجسمی از خودروهای آینده

سروش؛ پیام‌رسان برگزیده‌ مردمی در جشنواره وب و موبایل ایران

کاهش 84 درصدی رونق بازار دوربین از سال 2010 تا 2018

جنرال موتورز از دوچرخه برقی برای بازار اروپا رونمایی کرد

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

رنج جدید شماره سیم‌کارت‌های شاتل موبایل در راه بازار است

فیلم‌های هالیوودی که با الهام از انیمه‌ها ساخته شده‌اند

عاملان کلاهبرداری از طریق پیامک یارانه و سهام عدالت دستگیر شدند

کارآفرینان موفق از تجربه روزهای سخت بوت استرپ می‌گویند

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

ویدیوی نگاه نزدیک به گلکسی اس 10 و گلکسی اس 10 پلاس منتشر شد

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

مک بوک پرو 16 اینچی و مانیتور 32 اینچی 6K اپل سال جاری میلادی معرفی می‌‌شوند

سفر به شهر مشهد و کیش در ایام عید

آیا کم خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

سئات لئون کوپرا ST با تیونینگ زیمونیت رونمایی شد

احداث اولین نیروگاه خورشیدی فضایی چین تا سال 2025

موشن گرافیک رایا مارکتینگ

خودروهای گران‌قیمت در حراجی Scottsdale 2019

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

مصاحبه با جسیکا آلبا درباره دلایل موفقیتش در کسب‌وکار

وانت‌های فراموش‌شده؛ فورد Ford F-150 SVT و دوج Ram SRT-10

با ترفندهای کاربردی جیمیل آشنا شوید

شرکت NEVS سوئد 20 درصد سهام کونیگزگ را خرید

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

تبلت سامسونگ گلکسی تب ای 10.1 مدل 2019 رونمایی شد

افزایش چشمگیر بودجه ناسا در سال 2019

تشابه عجیب بین زبان ارتباطی شامپانزه و انسان