بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

مهندسان سیگنال‌های مغز را به‌صورت مستقیم به گفتار تبدیل کردند اخبار

مهندسان سیگنال‌های مغز را به‌صورت مستقیم به گفتار تبدیل کردند

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - یک پیشرفت درخشان برای تحقق رویای ارتباط مغز و رایانه با سرپرستی دانشمندی ایرانی انجام گرفت.

در نخستین گام از تلاش علمی تازه‌ای، مهندسان مغز و اعصاب سیستمی ساخته‌اند که می‌تواند فکر را به گفتار ترجمه کند. این پیشرفت غیرمنتظره که بین قدرت بیان و صوت ترکیبی و هوش مصنوعی پیوند زده‌ است، می‌تواند در آینده‌ی نزدیک دنیایی را که در آن رایانه‌ ها به‌طور مستقیم با مغز ارتباط برقرار می‌کنند، محقق سازد. درحالی‌که هم‌اکنون نیز امیدواری بزرگی به کسانی هدیه می‌کند که در صحبت کردن ناتوان هستند. این فناوری که توسط مهندسان مغز و اعصاب دانشگاه کلمبیا در حال پیشرفت و ارتقا است، با نظارت بر فعالیت‌های مغز توانسته کلماتی را که افراد می‌شنوند، با وضوح بی‌سابقه‌ای نوسازی کند. این موفقیت درخشان که قدرت سخنوری و هوش مصنوعی را با هم ادغام کرده در دنیای مهندسی پزشکی (Biomedical engineering) همچون پرش از مانعی بلند در راه خلق رایانه‌هایی شگفت‌آور محسوب می‌شود که در عرصه‌ی ارتباط با کاربران انقلابی را ایجاد خواهند کرد. از دیگر زمینه‌های قابل‌توجه برای این فناوری کمک به افرادی است که نمی‌توانند صحبت کنند. افرادی که دچار مشکلاتی از قبیل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (Amyotrophic lateral sclerosis) همانند استیون هاوکینگ فقید هستند یا افرادی که از سکته مغزی نجات یافته‌اند، می‌توانند به با این فناوری به روزهای خوش برقراری ارتباط با جهان خارج امیدوار باشند؛ فناوری شگفت‌انگیزی که به مدیریت دکتر نیما مسگرانی در حال شکوفایی هرچه بیشتر است.
دکتر نیما مسگرانی، نویسنده و عضو اصلی پژوهش در مؤسسه رفتار ذهنی مغز مورتیمر بی زاکرمن از دانشگاه کلمبیا است. دکتر مسگرانی معتقد است با نتایج مطالعات پژوهش،‌ می‌توانیم راهی برای بازگشت قدرت سخنوری داشته باشیم. نتایج پژوهش‌های او نشان داد که با فناوری مناسب، می‌توان اندیشه‌ی افراد را رمزگشایی و ازطریق گوش دادن قابل فهم کرد. نتایج ده‌ها پژوهش به پژوهشگران نشان داده بود که وقتی افراد صحبت می‌کنند یا حتی تصور می‌کنند که صحبت می‌کنند، الگوهای گفت‌وگو در مغز آن‌ها ظاهر می‌شود. الگوهایی متفاوت ولی قابل تشخیص از سیگنال‌ ها نیز هنگامی که ما به سخنان دیگران گوش می‌دهیم یا تصور می‌کنیم که گوش می‌دهیم، در مغز پدیدار می‌شود. کارشناسان سعی می‌کنند این الگوهای مغزی را ثبت و حتی رمزگشایی کنند. آن‌ها آینده‌ای را تصور می‌کنند که در آن اندیشه‌ها درون مغز پنهان نیست و بدون نیاز به ترجمه به دیگران منتقل شود.
از سویی انجام این شاهکار چالش‌برانگیز است. اولین تلاش‌ها برای رمزگشایی سیگنال‌ها توسط دکتر مسگرانی انجام شد درحالی‌که دیگر همکاران تیم او روی مسئله‌ی تجزیه و تحلیل اسپکتروگرام‌ها و تبدیل به مدل‌های رایانه‌ای ساده تمرکز داشتند. اسپکتروگرام پارامترهای اصوات همچون چگالی طیفی و فرکانس را به‌صورت بصری نمایش می‌دهند که از نمونه‌های معروف آن سونوگرافی است. نتیجه این رویکرد برای تولید خروجی که به صحبت قابل فهم تبدیل شود، ناموفق بود؛ ازاین‌رو دکتر مسگرانی که دانشیار رشته مهندسی الکترونیک در بنیاد آموزشی فو کلمیبا و علوم کاربردی است، به‌‌همراه تیمش به روی فناوری وکودر تمرکز کرد. دکتر مسگرانی به‌دنبال یک الگوریتم رایانه‌ای بود که بتواند پس از آموزش دیدن با سوابق گفتگوهای افراد، متن را به گفتار تبدیل کند. دکتر مسگرانی در این‌باره می‌گوید: این همان فناوری‌ای است که آمازون اکو و اپل سیری برای پاسخ به درخواست‌های کلامی ما استفاده می‌کنند. دکتر مسگرانی تصمیم گرفت در جهت تعلیم وکودر برای آنکه بتواند فعالیت‌های مغزی را تفسیر کند با دکتر اشیش دینیش مِهتا همکاری کند. دکتر مهتا جراح مغز و اعصاب در مؤسسه عصب‌شناسی پزشکان همکار Northwell Health است که در یک شبکه مراقبت‌های بهداشتی با مشارکت در حدود 20 بیمارستان فعال است. درعین‌حال‌ دکتر مهتا در today"s paper نیز به‌عنوان همکار نویسنده فعالیت دارد. تمرکز اصلی دکتر مهتا به روی درمان بیماران صرعی است که باید تحت عمل جراحی منظم قرار بگیرند. دکتر مسگرانی معتقد است که همکاری با دکتر مهتا و یاری جستن از بیماران صرع در حین عمل و رصد الگوهای مغزی آن‌ها در هنگام گوش‌دادن به صدای افراد مختلف اطلاعات خوبی برای تحلیل الگوها به تیم پژوهش داده و نتایج همین الگوها بود که وکودر را برای انجام وظیفه‌اش آموزش می‌دادند. در ادامه‌ی طرح، پژوهشگران از همان بیماران خواستند به صدای دیجیتالی ارقام از 0 تا 9 گوش دهند. صداهای تولیدشده به‌وسیله وکودر در پاسخ به این سیگنال‌ها توسط شبکه عصبی که یک نوع هوش مصنوعی با توانایی تقلید ساختار نورون‌های مغز بیولوژیک بود، آنالیز و پالوده شد.
مقاله‌های مرتبط:
تشدید آسیب مغزی آلزایمر دراثرِ اختلال خواب تفاوت‌های نرم‌افزاری مغز انسان با میمون‌
نتیجه این تلاش‌ها برای تیم پژوهش دکتر مسگرانی موفقیت درخشانی بود. آن‌ها متوجه شدند که افراد می‌تواند در 75 درصد اوقات این صداهای تولیدشده را بفهمند و تکرار کنند و این نتیجه برتر از هر تلاشی بود که قبل انجام شده بود. بهبود و قابلیت فهم در ضبط‌های جدید برپایه اسپکتروگرام‌های قبلی به‌طور مشهودی واضح بود. درعین حال که قدرت و دقت وکودر و شبکه عصبی، ناشی از دقت شگفت‌آور بیماران در شنیدن صداهای اولیه بود. دکتر مسگرانی و تیم پژوهش‌های او در ادامه تلاش‌های خود قصد دارند با آزمایش کلمه‌ها و جملات بغرنج کار را ادامه دهند. در برنامه بعدی آن‌ها همان آزمایش‌ها را روی سیگنال‌های مغز فرد منتشر می‌کنند درحالی‌که او صحبت می‌کند یا تصور می‌کند درحال صحبت کردن است. درنهایت آن‌ها امیدوارند که این فناوری همچون به بخشی از یک ایمپلنت مشابه یکی از انواعی که بیماران صرع استفاده می‌کنند، تبدیل شود تا افکار را مستقیما به گفتار تبدیل کند. در این محصول اگر صاحب ایمپلنت در این اندیشه باشد که به یک لیوان آب نیاز دارد، سیستم با تحلیل سینگال‌های مغز می‌تواند این فکر را درک کند و آن را به دیالوگ تبدیل کند. دکتر مسگرانی معتقد است که این فناوری می‌تواند تحول شگرفی ایجاد کند. این سیستم به هر شخصی که دچار آسیب یا صدمه در توان گفتاری است می‌تواند توانایی سخن گفتن را ببخشد تا برای ارتباط با دنیای اطراف فرصتی دوباره داشته باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فورد موستانگ پرفروش‌ترین خودرو اسپرت جهان باقی ماند

بررسی ویدئویی هواوی پی 30 پرو

ایلان ماسک در اندیشه افزودن بال اژدها به فضاپیمای استارشیپ

نگاهی به کابین شلوغ مدل جدید لکسوس GS F

سایپا طرح جدیدی برای تبدیل محصولات رنو اعلام کرد

بزرگ‌ترین صرافی بیت‌ کوین دنیا در بازسازی کلیسای نوتردام مشارکت می‌کند

اثر متقابل بین بیماری‌های محصولات کشاورزی و تغییرات اقلیمی

برای ماینرهای خارجی داخل ایران هزینه برق جداگانه در نظر گرفته می‌شود

اعتراف قهرمان واناکرای به توسعه بدافزار بانکی کرونوس

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 2: استراتژی معادل برنامه‌ریزی است

همکاری دایملر و اتحاد رنو نیسان پایان خواهد یافت

زوم‌اپ: Quik؛ نرم‌افزار ساخت ویدئو از عکس

پتنت جدید ال‌ جی: گوشی هوشمند با سه دوربین سلفی

نیاز مبرم کشاورزی جهان توسعه‌نیافته به کلان‌‌داده

ارزان‌تر از تره‌بار، تازه‌تر از سر درخت

نگاهی عمیق به تکامل آیرودینامیک خودروهای رالی

کانن مجموعه لنزهای پرایم Sumire مخصوص مانت PL را رونمایی کرد

مایکروسافت 60 درصد از انرژی دیتاسنترهای خود را از منابع تجدیدپذیر تامین خواهد کرد

گزارش روند افزایشی آلودگی پلاستیکی در اقیانوس‌ها

فناوری در حال محدودتر کردن دامنه توجه بشر است

آیا ناسا می‌تواند تا 5 سال آینده به ماه بازگردد؟

کابوس‌های شبانه ما از کجا می‌‌آیند؟

نسخه عمومی پیام‌رسان BBM از 10 خردادماه متوقف می‌شود

با یادگیری زبان انگلیسی، زندگی خود را از نو بسازید!

حافظه رم DDR5: سرعت بیشتر، مصرف انرژی کمتر

یک دهه با کنفرانس TED؛ زمانی برای توسعه ایده‌ها

بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته چهارم فروردین 1398

مایکروسافت زبان برنامه‌نویسی Bosque را معرفی کرد

پدران شاغل و راه‌هایی برای افزایش زمانی که با خانواده سپری می‌شود

جزئیات ماژول‌های گلکسی فولد در تصاویر کالبدشکافی مشخص شد

تصویب لایحه صیانت از داده‌های شخصی، امنیت روانی را تضمین می‌کند

اگر موتورهای هواپیما خراب شوند، آیا می‌تواند به پروازش ادامه دهد؟

آیفون 11 احتمالی در دست مدیرعامل فاکسکان رویت شد

ماموریت TESS ناسا، نخستین جهان بیگانه هم‌اندازه زمین را کشف کرد

بزرگ‌ترین پستاندار گوشتخوار آفریقا از خرس‌ قطبی هم بزرگ‌تر بود

شیائومی در حال توسعه دو گوشی جدید با دوربین کشویی است

نسل جدید هیوندای ix-25 معرفی شد

هیوندای ونیو 2020 رونمایی شد

داستان برند بوش؛ مهندسی آلمانی در خدمت صنعت برق و الکترونیک

هر آنچه باید درباره آپدیت می 2019 یا 19H1، ویندوز 10 بدانید

استون مارتین سوپرلجرا DBS 59 رونمایی شد

ترجمه انسانی یا ماشینی؛ رایت می چه پیشنهاداتی برایتان دارد؟

اینترنت سیم‌کارت‌های شاتل موبایل به مناسبت نیمه شعبان یک هفته رایگان می‌شود

نگاهی به طراحی هیوندای سوناتا 2020

آمازون و گوگل دعوا بر سر یوتیوب را خاتمه دادند

گوگل به دنیای رباتیک باز می‌گردد

پردازنده‌های توکار شرکت AMD سری R1000 رونمایی شد

اپل برای توافق با کوالکام، احتمالا 6 میلیارد دلار به این شرکت پرداخت کرده است

صدای انفجار یک بمب هسته‌‌ای چگونه است؟

اینستاگرام تعداد لایک‌ پست‌ها را مخفی می‌کند