بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

واگذاری‌ها مشکلی به مشکلات کشور افزوده/ آقایان در سازمان خصوصی سازی به جای فرار باید پاسخگو باشند/ به صورت شفاف بگویند چرا و چگونه واحدها واگذار شده است؟ بازاريابي سياسي

واگذاری‌ها مشکلی به مشکلات کشور افزوده/ آقایان در سازمان خصوصی سازی به جای فرار باید پاسخگو باشند/ به صورت شفاف بگویند چرا و چگونه واحدها واگذار شده است؟

  بزرگنمايي:

بازاریابی-هدف از واگذاری شرکت‌های دولتی و خصوصی سازی افزایش کارایی و بهره‌وری بنگاه‌های دولتی بود، و اصل 44 قانون اساسی در سال 84 تصویب و اجرایی شد و روند خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی رشد مضاعفی به خود گرفت و قرار بود با اجرای اصل44 قانون اساسی و تقسیم اقتصاد ایران به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاون شاهد انقلاب اقتصادی باشیم اما هدف واگذاری که محقق نشد، هیچ؛ در این چند ساله هم واگذاری این بنگاه‌ها با مشکلاتی ایجاد کرد از جمله اعتراضات و تجمع کارگران برخی شرکت‌های واگذار شده مانند هفت تپه، هپکو و آذرآب و... که در دو سال اخیر شدت گرفته است.

براساس این گزارش، واگذاری شرکت‌های دولتی در این چند سال اخیر به طوری بوده است که شواهد نشان از انجام تخلف می‌دهد و باید دستگاه قضایی و دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود کنند، اما هرچه هست این است که شفافیت لازم در جهت واگذاری این شرکت‌ها وجود ندارد، البته ممکن است سازمان خصوصی سازی، این موضوع را رد کند اما طلا که «پاک است از محاسبه چه باک است» و لازم است رئیس سازمان خصوصی با انتشار قردادها و نحوه واگذاری پاسخ دهد البته با انتشار قراردادها، نه سخن گفتن.

علی اشرف پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در طی چند روز گذشته بارها به سالم و شفاف بودن واگذاری‌هایش تاکید داشته و حتی گفته که از واگذاری‌هایی که به بخش خصوصی واقعی انجام داده به هیچ وجه پشیمان نیست. اما ایشان چرا قراردادها را واگذار نمی‌کنند و یا اینکه اگر موفق بوده است چرا شاهد اعتراضات کارگران هفت تپه و... بودیم؛ در حالی که عنوان شد خریدار هفت تپه به خارج از کشور فرار کرده است.

احمد توکلی، رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت هم طی نامه‌ای به فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار خلع ید فوری علیمحمدی از مالکیت مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال ، عزل پوری حسینی رئیس فعلی سازمان خصوصی سازی و حمایت از اعلام جرم دیده بان علیه وی شد.

توکلی از دژپسند خواست تا علت فسخ قرارداد این مجتمع به صورت صریح و مبسوط بیان شود و تمامی اموال فروخته شده این مجتمع مشخص و از مالک پیشین مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال ستانده شود.(اینجا بخوانید)

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد عدم شفافیت سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها اظهار کرد: به طور یقین این اصل 44 قانون اساسی، اصل مترقی است که می‌توانست بسیاری از مسایل کشور را حل و فصل کند، ولی در اجرا مشاهده می‌شود که نه مشکلی را حل کرده و هم اینکه این واگذاری‌ها مشکلی را هم به مشکلات کشور افزوده است و آقایان باید بیایند به جای فرار پاسخ بدهند که متاسفانه نتیجه این گونه می‌شود.

وی افزود:‌ سه نکته بسیار مهم وجود دارد، ابتدا اینکه نقطه مشترک این واگذاری‌ها این است که شرکت‌ها در اصل دو-سه برابر کمتر از قیمت واقعی واگذار شده است و دوم اینکه افرادی که این واحدها را گرفتند، اهمیت و جایگاه لازم این واحدها را ندانسته و لذا عموما بعد از واگذاری این واحدها دچار مشکل شدند. نکته بعدی این است که جریان نفاقی در برخی از واحدهای بزرگ‌تر و به نوعی افرادی که سابقه داشتند در این واگذاری‌ها برنده شده یا برنده‌شان کردند و تلاش اصلی آنها این بود که کارگران و افراد ضعیف را زمین بزنند و به آنها ظلم کنند و به عبارتی آنها را تنگنا قرار دهند و از این جهت نارضایتی ایجاد کنند.

نماینده مردم اصفهان تاکید کرد: در نیشکر هفته تپه هم اگر دقت کنید، می‌بینید که وضع به همین صورت بود. هدف مشترک این افراد این بود که در دریافت این واگذاری‌ها در مناقصه یا مزایده شرکت کنند و هدفشان این نبوده که این واحد را حفظ کنند، بلکه خواستند این واحدها را بگیرند و همان‌طور که گفتم کارگران‌شان را تعدیل کنند و کاربری زمین‌های مرغوب را تغییر دهند و سود هنگفتی ببرند.

حاجی دلیگانی در مورد برکناری پورحسینی تاکید کرد: واگذاری این شرکت‌ها خلاف بوده و آقایان باید در این زمینه پاسخگو باشند. آقای پورحسینی باید پاسخ دهد که چرا و چگونه این واحدها را واگذار کرده و کمیسیون اقتصادی باید ایشان را احضار کرده و خواستار پاسخگویی باشد.

سید حسن حسینی شاهرودی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، هم در گفت‌وگو با خبرنگار الف در مورد واگذاری شرکت‌های دولتی و اقدامات سازمان خصوصی سازی گفت: دولت‌ها متاسفانه نه با هدف حفظ تولید و اشتغال بلکه با هدف رد دیون به بنگاه‌های غیر دولتی از جمله صندوق‌های بازنشستگی و دیگر حوزه ها اقدام به واگذاری کرده و در حقیقت نظارت دولت بر این بنگاه‌ها به شکل رسمی از بین رفته و حیات خلوتی را برای توسعه دولت‌ها درست کرده است.

وی افزود: سیاست غیرکلان ما در حوزه واگذاری این بنگاه‌ها سیاست اشتباهی بوده و نتوانستیم بخش خصوصی غیر فعال را با اعتبار کنیم و آنچه در اصل 44 قانون اساسی آمده این است که در مورد واگذاری به بخش خصوصی و تعاونی‌ها را محقق کنیم. شاکله خصوصی سازی ما دچار ایراد و اشکال است، برای اینکه تصمیمات صحیحی گرفته نشده و راهکارهای درستی را برای این واسپاری ترسیم نکردیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اینکه عنوان شده مجتمع صنعتی گوشت اردبیل به  آقای پوری حسینی واگذار شده است، گفت: باید دستگاه قضایی در این مورد اظهارنظر کند و دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی یا دیوان محاسبات آن را بررسی کنند که آیا این موضوع صحت دارد یا خیر.

شاهرودی افزود:‌ تخلفات باید مستند باشد و مستندات باید توسط شخص یا افراد ارائه شود و دستگاه‌های نظارتی باید به مجلس گزارش دهد و اگر خطا و خلافی انجام شده باشد، قطعا رسیدگی می‌شود و تحقیق و تفحصی انجام خواهیم داد و یا از ابزار ماده 236 استفاده می‌کنیم و به دستگاه قضا معرفی خواهیم کرد؛ همچنین کمیسیون اصل نود مجلس وجود دارد که به آن رسیدگی خواهد کرد و باید مسیر قانونی خودش را طی کند؛ اگر دستگاه نظارتی اعلام می‌کند که تخلفی صورت گرفته و اگر اکنون به این نتیجه رسیده است باید به دادگاه صالحه و مجلس برای پیگیری شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه فالوورهای خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهیم؟

استراتژی بازاریابی خود را آزمایش و بهینه‌سازی کنید

فروش یک میلیارد و 200 میلیون دلار ارز در بازار آزاد با کارت‌های ملی اجاره‌ای

آغاز واردات ژاپنی‌ها از ایران از ماه جاری

حذف 4 صفر از پول ملی در شرایط فعلی منطقی است؟

پول‌مرگی/ مصیبت عظیمی برای نظام بودجه‌ریزی

جزئیات کامل نحوه هزینه یارانه 140 هزار میلیارد تومانی در سال 98/ بودجه یارانه‎ها 44 درصد بیشتر شد

وزیر صنعت: هیچ محدودیتی در زمینه صادرات کالا از کشور نداریم

واگذاری‌ها مشکلی به مشکلات کشور افزوده/ آقایان در سازمان خصوصی سازی به جای فرار باید پاسخگو باشند/ به صورت شفاف بگویند چرا و چگونه واحدها واگذار شده است؟

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد: طراحی برنامه‌های لازم برای اصلاح نظام بانکی+ عکس

راهنمای جامع برندسازی شخصی

دولت باید در ممنوعیت‌های وارداتی تجدیدنظر کند/ بازار، اطمینانی به کاهش قیمت ارز ندارد

ضرورت پرداخت چند نوبت بسته‌‎ حمایتی به کارگران/ حمایت‌ها حتما نباید نقدی باشد

پیش بینی افزایش 30تا 40درصدی صادرات زعفران نسبت به سال گذشته/ قیمت زعفران درجه یک در بازارجهانی 1100دلار

افزایش قیمت طلا ناشی از نوسانات نرخ ارز/ حباب سکه به 370هزار تومان رسید

جهش قیمت محصولات پروتئینی در بازار/ سکوت معنادار وزارت جهادکشاورزی

6 نکته در باب لایحه بودجه98

اسپانیا با زعفران ایرانی، حرف اول را در جهان می‌زند/ جولان قاچاقچیان بر سر طلای سرخ ایران/ دسترنج کشاورزان چگونه به بازار عربستان و آمریکا می‌رسد؟

اسپانیا با زعفران ایرانی، حرف اول را در جهان می‌زند/ جولان قاچاقچیان بر سر طلای سرخ ایران/ دسترنج کشاورزان چگونه به بازار عربستان و آمریکا می‌رسد؟

دور جدید رکودهای تورمی و راه‌های ممکن برای برون رفت از بیماری اقتصادی فعلی

اختصاص 17هزار میلیارد تومان یارانه کالا/ معافیت مالیاتی حقوق و وام ازدواج بدون تغییر/ حذف یارانه 3دهک درآمدی/ بودجه دفاعی نصف شد/ پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت گازوئیل

خصوصی‌سازی در حال حاضر به «دولت‌زدایی» تبدیل شده/ در برخی واگذاری‌ها تخلفات روشنی رخ داده/ قرار بود اجرای اصل 44 باعث افزایش کارایی و بهره‌وری شود

حباب سکه ترکید/پیش‌بینی ثبات قیمت‌ها تا شروع سال نو میلادی

حباب سکه به پایین‌ترین حد رسید

بازار خود را آماده کاهش بیشتر نرخ ارز می‌کند

وضعیت ذخایر ارزی ایران از زبان همتی/ تسلط بانک مرکزی بر بازار ارز از همیشه پر قدرت‌تر است

پرونده‌ ارز 4200 تومانی

واردات 1570 میلیارد تومان کالای غیرضرور با ار 4200 تومانی/ رانت 928میلیارد تومانی برای واردات ظروف ملامین، مربا و ژله، رخت‌آویز، دفترچه مشق و...

ایران بازهم مجبور به انتقال چمدانی ارز خواهد شد؟ /دلخوش: اروپا نمی‌تواند ایران را بازی دهد /بخاطر زندگی مردم دست به هر کاری می‎زنیم

وزیر صنعت: واردات کالا با ارز صادراتی محدودیت ندارد

بیکاری140 هزار نفر در صنعت قطعه/ صنعت قطعه و خودرو در آستانه نابودی است

دژپسند: بازار ارز در فاز تعادل/ 60میلیون یورو ارز نیمایی در یک روز معامله شد

دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در مهرماه به 4519.2هزار میلیارد ریال رسید/ بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی 6.2درصد افزایش است

اقتصاد جهانی منهای آمریکا

روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه 98 بررسی شد

بودجه سال آینده چقدر به نفت وابسته است؟

تصمیم سازان بازار ارز و سکه بازجویی شوند

تصمیم سازان بازار ارز و سکه بازجویی شوند

پیشنهاد های اقتصادی عسگراولادی به دولت

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی 17 آذر ماه

پشت پرده موافقت نامه پاریس چیست؟/ تعطیلی صنایع ایران به بهانه تغییر اقلیم!

همتی خبر داد؛ شروع تدریجی باز شدن کانال‌های مالی با کشورهایی که نفت ایران را می‌خرند

تحریم‌های لرزان نفتی

آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را متوقف کند

زنگنه: بررسی دلایل خروج قطر از اوپک ضروری است

رشد13 درصدی صادرات غیرنفتی در 8 ماه امسال

تدابیر ویژه دولت برای توقف گرانی کالاهای پرمصرف

تقویت حضور بنگاه های خارجی در ایران نماد شکست تحریم ها

تحریم ها کارکرد خود را از دست داده اند

چه کسانی از کاهش قیمت نفت سود می برند؟