بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

تعرفه‌های ترامپ چگونه به شرکت‌های فناوری آمریکایی آسیب خواهد زد اخبار

تعرفه‌های ترامپ چگونه به شرکت‌های فناوری آمریکایی آسیب خواهد زد

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - تعرفه‌های تازه‌ای که دولت ترامپ روی کالاهای وارداتی از چین وضع کرده است، ضربه‌ای اجتناب‌ناپذیر به شرکت‌های فناوری آمریکایی وارد خواهد کرد.

دوشنبه‌ی این هفته، نماینده‌ی تجاری ایالات متحده، با انتشار فهرست نهایی دور جدید تعرفه‌های وضع‌شده روی 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین ، شرکت‌های فناوری را وارد دوران سختی از حیات خود کرد. قانون تعرفه‌های جدید که اجرای آن از هفته‌ی آینده آغاز خواهد شد، کالاهایی را که وارد آمریکا می‌شوند، ملزم به پرداخت 10 درصد عوارض گمرکی خواهد کرد؛ رقمی که تا پیش از پایان سال جاری میلادی به 25 درصد افزایش خواهد یافت. این قانون، اغلب محصولات مصرفی محبوب نظیر گوشی‌های موبایل و کامپیوترها را از پرداخت تعرفه معاف کرده است؛ اما طیف گسترده‌ای از کالاهای الکترونیکی از جمله بردهای مدار چاپی و تراشه‌های کامپیوتر در فهرست محصولات مشمول تعرفه به چشم می‌خورند. تقریبا هر شرکت آمریکایی که مشغول کسب‌وکار در چین است، به نوعی تحت تاثیر تعرفه‌ها قرار خواهد گرفت؛ اما شرکت‌های کوچکتری که اقدام به واردات قطعات چینی می‌کنند، امکان دارد به سرنوشت فاجعه‌باری دچار شوند. آسیب جانبی ناشی از تشدید جنگ تجاری بین دو غول اقتصادی دنیا، ضرر و زیانی تازه برای کارخانه‌های مونتاژ در آمریکا به دنبال خواهد داشت. در فهرست نهایی کالاهای مشمول تعرفه، برخی از مورد منازعه‌ترین دسته‌بندی‌ها حذف شده‌اند که از برجسته‌ترین آن‌ها می‌توان به کدهای گمرکی برای ردیاب‌های تناسب اندام و ساعت‌های هوشمند همچون اپل واچ اشاره کرد. تیم کوک ، مدیرعامل اپل روز دوشنبه در برنامه‌ی تلویزیونی «صبح بخیر آمریکا» گفت: تجارت یکی از آن عرصه‌هایی است که بازی مجموع - صفر ندارد [یعنی سود و زیان طرف‌های درگیر با یکدیگر مساوی نیست]. من خوش‌بین هستم که دو کشور این مشکل اقتصادی را حل کنند و زندگی جریان داشته باشد. تعرفه‌های جدید می‌توانند آسیب جدی به دل و کارکنانش بزنند
با این حال، شرکت‌های دیگر نسبت به آینده امیدواری کمتری دارند. المنت الکترونیکس که در زمینه‌ی ساخت تلویزیون‌های هوشمند یکپارچه با پخش‌کننده‌های دیجیتال Roku فعالیت می‌کند، اظهار می‌کند که قوانین تعرفه‌ای می‌توانند منجر به بروز فاجعه برای کارخانه‌اش در کارولینای جنوبی شوند. تعرفه‌های جدید شامل واردات تلویزیون از چین نمی‌شوند؛ اما قطعات وارداتی همچون بوردهای مدار و نمایشگرهای LCD سال آینده 25 درصد گران‌تر خواهند شد. تعرفه‌ها می‌توانند برای شرکت‌هایی که اقدام به ساخت تلویزیون در ایالات متحده می‌کنند، وضعیت فاجعه‌باری را رقم بزنند. دیوید بئر ، مشاور عمومی المنت می‌گوید در ابتدا تصور می‌کرد که در فهرست تعرفه‌ها حتما اشتباهی رخ داده است. وی در ماه آگوست به کمیته‌ی نماینده‌ی تجاری ایالات متحده گفت: من نمی‌توانم باور کنم که دولت ایالات متحده عمدا قصد دارد کارخانه‌ی ما در کارولینای جنوبی را تعطیل کند. تنها شرکت سازنده‌ی تلویزیون در دنیا که مشمول این عوارض گمرکی پیشنهادی شده، تنها شرکتی است که اقدام به تولید تلویزیون در آمریکا می‌کند؛ تصورش را کنید! شرکت‌های آمریکایی که با قطعات وارداتی اقدام به مونتاژ کامپیوتر می‌کنند نیز با مشکل مشابهی مواجه شده‌اند. دل که صاحب کارخانه‌های مونتاژ در ایالت‌های ماساچوست و کارولینای شمالی است، اظهار کرده است تعرفه‌های جدید می‌توانند آسیب جدی به این شرکت و کارکنانش بزنند. با هزینه‌های جدید، قیمت محصولاتی که از کارخانه خارج می‌شوند، افزایش خواهد یافت. رقبایی که خط مونتاژ خود را در چین حفظ می‌کنند نیز از تاثیر تعرفه‌ها مصون نخواهند ماند.
این تحرک برای اقتصاددانانی که کالاهای واسطه‌ای نظیر بوردهای مدار را به‌کلی متفاوت از کالاهای مصرفی همچون لپ‌تاپ‌ها می‌دانند، آشنا است. اریک باند ، دانشجوی تجارت بین‌الملل در دانشگاه وندربیلت می‌گوید: همه می‌دانند که تعرفه روی کالاهای واسطه‌ای، تولیدکنندگان کالاهای نهایی را متضرر خواهد کرد. از نظر تاریخی، کشورهای طرفدار سیاست‌های حمایت‌گرایی از طریق وضع تعرفه‌های سنگین‌تر برای تولیدکنندگان کالاهای نهایی با هدف جبران تاثیر تعرفه‌ها روی محصولات واسطه‌ای، به این موضوع توجه داشته‌اند. تعرفه‌های ترامپ تاکنون این منطق را نادیده گرفته و برای تمرکز بر مواد معدنی، فلزات و قطعات غیر مونتاژی، محصولات عمده از پرداخت عوارض معاف شده‌اند. این آسیب اقتصادی به‌طور ویژه شرکت‌های کوچکتر را متاثر خواهد کرد. سایبرپاورپی‌سی (CyberPowerPC)، یک شرکت کوچک مستقر در لس آنجلس که در زمینه‌ی ساخت کامپیوترهای سفارشی رده‌بالا فعالیت دارد، ابتدای ماه جاری میلادی از نماینده‌ی تجاری ایالات متحده درخواست تجدید نظر در تعرفه‌ها را کرد. مدیرعامل این شرکت نوشت: این تعرفه‌ها قیمت تمام محصولات ما را افزایش خواهند داد و ما دیگر قادر به حفظ مزیت رقابتی خود نخواهیم بود. در تاریخ 20 ساله‌ی شرکت ما، تعرفه‌های جدید پیشنهادی تا به امروز بزرگترین تهدید علیه موجودیتمان بوده‌اند. جان سامبورسکی ، مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده‌ی کامپیوتر شخصی در ایالت ایلینوی که تمرکزش معطوف به قراردادهای آموزشی و دولتی است، با الفاظ به‌مراتب شدیدتری به تعرفه‌ها حمله می‌کند. وی می‌گوید: من شعار «بیایید چین را دوباره بزرگ کنیم» را در کازرار انتخاباتی پرزیدنت [ترامپ] به یاد نمی‌آورم. دیگر شرکت‌ها نیز درباره‌ی پیامدهای پیچیده‌تر تعرفه‌ها، نگرانی‌های خود را ابراز کرده‌اند. تعرفه‌های جدید می‌توانند موجب افزایش قیمت تجهیزات مخابراتی شوند، راه‌اندازی شبکه‌های نسل پنجم موبایل ( 5G ) را کاهش دهند و شبکه‌های موبایل آمریکایی را تضعیف کنند. همچنین دیگر تعرفه‌ها روی تجهیزات سرور موجب می‌شود که هزینه‌ی راه‌اندازی خدمات ابری و به تبع آن مخارج شرکت‌های اینترنتی افزایش یابد و در نهایت رقابت شرکت‌های چینی نظیر علی‌بابا با گوگل و آمازون امکان‌پذیر شود. چین ناگزیر به انجام اقدامات متقابل خواهد بود
تعرفه‌ها در موارد دیگر، برخی از شرکت‌ها را در عرضه‌ی نخستین محصولاتشان دچار دردسر کرده‌اند. شرکت بریلیانت هوم (Brilliant Home) که برای سه سال در حال کار روی کنترلر خانگی هوشمند خود بوده است، تنها چند هفته پیش از عرضه‌ی محصولش، مشمول تعرفه‌های ترامپ قرار گرفت. این شرکت قصد داشت محصول خود را با برچسب قیمت 249 دلار، یعنی 80 دلار ارزان‌تر از یک آیپد سطح پایه روانه‌ی بازار کند؛ اما تعرفه‌ی 25 درصد، دستیابی به این قیمت را غیر ممکن کرد. در نتیجه، با وجود پایین‌تر بودن حاشیه‌ی سود این شرکت از عوارض گمرکی وارداتی، چاره‌ای جز تحمیل هزینه به مصرف‌کننده‌ی نهایی باقی نماند. بریلیانت هوم محصول نهایی خود را سرانجام هفته‌ی گذشته با قیمت پایه‌ی 299 دلار عرضه کرد. غول‌هایی نظیر اپل می‌توانند درخواست تجدید نظر در تعرفه‌ها را کنند؛‌ اما برای شرکتی که نخستین محصول خود را عرضه می‌کند، چنین تقاضایی به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. آرون امای ، مدیرعامل بریلیانت می‌گوید: شرکت‌های بزرگ می‌توانند تعرفه‌ها را برای مدتی تحمل یا برای معافیت لابی‌گری کنند؛ اما کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ‌ها) صدایشان به جایی نمی‌رسد. با این حال، احتمال دارد که شرکت‌های بیشتری مشمول این دور تازه از تعرفه‌ها قرار بگیرند. چین تعهد داده است که بلافاصله با وضع تعرفه روی کالاهای وارداتی از آمریکا، اقدام این کشور را تلافی خواهد کرد؛ تصمیمی که می‌تواند آمریکا را به مقابله‌به‌مثل بیشتر وا دارد. وزیر بازرگانی چین در بیانیه‌ای گفت: چین، به‌منظور حفاظت از حقوق و منافع مشروع خود و نظام تجارت آزاد جهانی، ناگزیر به انجام اقدامات متقابل خواهد بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا فضانوردان آپولو 10 موفق نشدند روی سطح ماه فرود بیایند؟

معرفی کتاب «فروشگاه همه‌چیز» اثر برد استون

گوگل دوپلکس آماده پاسخ‌گویی به بسیاری از تماس‌ها نیست

زندگی در شهر پریپیات؛ قبل و صبح بعد از فاجعه چرنوبیل

پنج دلیل مهم برای انتخاب شرکت فراتک به‌عنوان طراح سایت مجموعه شما

استرس می‌تواند باکتری‌های مفید روده را دشمن بدن کند؟

دیتر زتچه، مدیرعامل دایملر، بازنشسته شد

کتاب معرفی کنید، از زومیت جایزه بگیرید

پاناسونیک S1R دوربین سال ژاپن شناخته شد

آشکارسازی نیروهای ضعیف با لیزر ساخته‌شده از امواج صوتی

هواوی به‌منظور یافتن جایگزینی برای گوگل پلی، با Aptoide مذاکره می‌کند

مرسدس بنز GLE مدل 2020 با پیشرانه V8 معرفی شد

شباهت سیستم شنوایی اجداد دلفین‌ها و پستانداران سم‌دار

همکاری تریومف و ویلیامز برای تولید موتورسیکلت الکتریکی

رعایت نظم چه تاثیری بر خلق‌وخوی انسان دارد؟

حفره امنیتی بیش از 20 هزار مودم لینکسیس تأیید شد

معرفی هتل‌های سه ستاره در تبریز

ون لوکس تویوتا گرنویا معرفی شد

چرا تولید محتوای متنی همیشه اهمیت دارد؟

ثبت گوشی مسافری تنها با استعلام از سامانه گذرنامه امکان‌پذیر است

آسیب‌پذیری Zombieload، شرکا و همکاران اینتل را کاهش می‌دهد

امضای تفاهم‌نامه باسلام با شرکت ملی پست ایران

اپل مشکل سخت‌افزاری فلکس گیت مک بوک پرو 2016 را رایگان تعمیر می‌کند

چگونه از عملکرد مخرب هوش مصنوعی پیشگیری کنیم؟

پاناسونیک احتمالا هفته آینده از دوربینی فول‌فریم با قابلیت‌های فیلم‌برداری سینمایی رونمایی می‌کند

جگوار لندرور با کاهش سود جدی مواجه است

اپل دعوتنامه نطق اصلی WWDC 2019 را برای 13 خردادماه ارسال کرد

چطور ارزان ترین تور ترکیه را پیدا کنیم؟

هواوی: ما قربانی زورگویی آمریکا شده‌ایم ولی درصدد توافق با گوگل هستیم

تغییر استاندارد جهانی تعریف 7 واحد اندازه گیری مهم دنیا

مدیرعامل سونی از کسب‌وکار گوشی‌های هوشمند دفاع کرد

مدیر اسبق امنیت فیسبوک خواستار کناره‌گیری مارک زاکربرگ از سمت مدیر عاملی فیسبوک شد

لندرور دیسکاوری اسپرت مدل 2020 معرفی شد

روز پیتزای بیت‌ کوینی: چگونه مرد گرسنه فلوریدایی در دنیای ارزهای دیجیتال تاریخ ساز شد

راز اقیانوس مدفون پلوتو چیست؟

کشف خمره‌های اسرارآمیز هزارساله در لائوس

تفریحاتی جذاب و ماجراجویانه در سفر به گرجستان

میکروب‌هایی که آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها را پاک می‌کنند

آموزش اسکرام؛ قسمت نهم: برآورد چابک

مدیاتک تراشه 5G خود را آخر ماه میلادی جاری معرفی می‌کند

مهندسی بی‌نهایت: انرگیا-بوران؛ پاسخ شرق به شاتل فضایی ناسا

نگاه نزدیک ویدئویی به سامسونگ گلکسی M30 و گلکسی M20

آهن آنلاین در تلاش برای بهبود پیوند تکنولوژی و بازار فولاد

حراج یاماها OX99-11 با قیمت 1.3 میلیون دلار

کانالیس: چین بیشترین آمار عرضه اسپیکر هوشمند را در فصل اول 2019 ازآن خود کرد

نگاهی کوتاه به مرسدس AMG G63 با تیونینگ منصوری

لرزش‌گیر الکترونیکی در ثبت فیلم عملکرد بهتری از لرزش‌گیر اپتیکال دارد

پیشرفت اینتل در توسعه‌ تراشه‌های نوری کاربردی در هوش مصنوعی

نقصی در قابلیت سیستم ری‌استور ویندوز 10 که از بوت‌شدن رایانه جلوگیری می‌کند

واردات و ثبت گوشی مسافری تا اطلاع ثانوی بدون مانع است