بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

چرا هوش هيجاني يا EQ مهم تر از ضريب هوشي يا IQ است؟ نکات خواندني

چرا هوش هيجاني يا EQ مهم تر از ضريب هوشي يا IQ است؟

  بزرگنمايي:

چرا هوش هيجاني يا EQ مهم تر از ضريب هوشي يا IQ است؟

در طول دهه هاي گذشته دانشمندان، محققان و دانشجويان شروع به تغيير مسير ارزيابي و درک هوش افراد کردند. در اين خصوص مي بايست از آقاي دکتر دانيل گلمن، روانشناس مشهور، کسي که کتابهاي متعددي در موضوع هوش هيجاني نوشته است، تشکر کرد. دکتر گلمن حتي نشان داد که EQ از IQ مهم تر است.

IQ در مقابل EQ، تفاوت در چيست؟

 IQ به معناي ضريب هوشي است و نشان دهنده ميزان ضريب هوشي دانشگاهي يا محاسباتي يک فرد مي باشد. براي يافتن ميزان ضريب هوشي يک فرد يکي از چندين آزمون استاندارد تعيين ضريب هوشي در اختيار او قرار مي گيرد. براساس ميزان پاسخهاي صحيحي که در بازه زماني محدود فرد به سوالات مي دهد، نمره اي به او داده شده و با ساير افرادي که در يک گروه سني هستند، مقايسه مي شود. تجربه نشان مي دهد، کساني که به خوبي از عهده آزمون ضريب هوشي بر مي آيند، به لحاظ تحصيلاتي عملکرد بهتري داشته اند. اين افراد از کساني که IQ پايين تري دارند، درآمد بالاتري داشته اند و به طور عمومي از لحاظ جسمي سالم تر هستند.

 EQ به معناي هوش هيجاني است و نشان دهنده توانايي فردي در درک، کنترل، ارزيابي و بيان احساسات مي باشد. در حالي که افراد با سطح EQ بالا لزوماً داراي دانش آکادميک و فني بالايي نيستند، عملکرد بهتري در محيط هاي کاري در مقايسه با افرادي که IQ بالايي دارند، از خود نشان مي دهند. چرا؟ اين افراد خود آگاهي بيشتري دارند و بهتر مي توانند برخورد هاي خود را تنظيم کنند، مسئوليت کارهاي خود را بهتر قبول مي کنند، با انگيزه هستند و با ديگران با همدلي برخورد مي کنند.

چرا EQ از IQ مهمتر است؟

در حالي که بيشتر محققين مي گويند که کارايي افراد در زندگي بوسيله IQ و EQ فرد تعيين مي‌شود، شواهدي وجود دارد که IQ درصد کمتري از اين اشتراک را تشکيل مي دهد. تنها در حدود 10 تا 25 درصد از کارايي افراد از طريق IQ و بيش از 75 درصد کارايي افراد از طريق EQ آنها مشخص مي شود. از اين رو، بسياري شرکت ها از متقاضيان کار قبل از استخدام آزمونهاي EQ به عمل مي آورند. برخي ديگر از شرکتها نيز دوره هاي ارتقاء سطح EQ جهت کارکنان خود برگزار مي کنند.

هنگامي که من در بخش خرده فروشي يک شرکت کار مي کردم، يکي از قانون هايي که قبل از استخدام افراد آن را در نظر مي گرفتم اين بود که “افراد را براي شخصيت آنها استخدام کن و براي افزايش مهارت شغلي به آنها آموزش بده“. معناي اين جمله به طور ساده اين است که آموزش بيشتر مهارت افراد را براي شغلي که بر عهده خواهند گرفت، بالا مي برد و شما به سختي مي توانيد شخصيت يک فرد را با آموزش ارتقا دهيد.

چرا بر EQ تاکيد مي شود؟

جواب اين سوال ساده است، چون افراد با EQ بالا در محيط هاي تيمي بهتر کار مي کنند. آنها بهتر مي توانند با ديگران ارتباط برقرار کنند.

همچنين مطالعات بسياري نشان داده اند افراد با EQ بالاتر کارايي بهتري در محيطهاي کاري دارند، رهبران خوبي هستند، اعتماد به نفس بالاتري دارند، صادق هستند و از نظر ديگران دوست داشنتي تر از کساني هستند که از EQ پايين تري برخوردارند.

پنج ويژگي اصلي هوش هيجاني

هوش هيجاني داراي 5 ويژگي اصلي است. به محض شناخت شما از اين 5 ويژگي متوجه خواهيد شد که چرا هوش هيجاني بالا تاثير بسيار زيادي در عملکرد بهتر افراد در محيط کار و زندگي به همراه دارد.

اين پنج ويژگي عبارتند از :

خودآگاهي :به منظور کنترل احساسات، شما مي بايست در مورد آنها آگاهي داشته باشيد. خودآگاهي در اين بخش نقش مهمي بازي مي کند. تنها افرادي که خودآگاه هستند مي توانند احساسات خود را کنترل کنند که باعث ايجاد اعتماد به نفس در خصوص کارهايي که مي توانند انجام دهند و پيشنهاد هايي که مي دهند، مي شود.

خود داري :اگر شما نتوانيد احساسات خود را کنترل کنيد، در محيط کاري به علت تغييراتي که نياز است در خود بوجود آوريد، به طور مداوم با ديگران در حال ستيز و چالش خواهيد بود. فقط کساني که قادر به کنترل احساسات خود هستند، مي توانند از ايجاد احساس لجاجت در خود جلوگيري کنند، مسئوليت کارهاي خود را به عهده بگيرند، در مقابل تغييرات از خود انعطاف نشان دهند و برخورد مناسبي در خصوص ايده هاي جديد داشته باشند.

انگيزش :افراد بي انگيزه به ندرت به اهداف خود مي رسند .در حالي که افراد با انگيزه به طور پيوسته در حال حرکت به سمت اهداف خود هستند تا قدمي به آنها نزديکتر شوند. در مقابله با مشکلات در مسير رسيدن به اهداف از حرکت باز نمي ايستند و با قدرت بيشتري از موانع عبور مي کنند. معمولا فروشندگان بزرگ و افرادي که به يک سازمان جهت حرکت به سمت اهداف روحيه مي دهند و آنها را تشويق مي کنند، از جمله افراد با انگيزه و با EQ بالاهستند.

همدلي :همدلي عبارت است از دريافت و درک احساس ديگران و شناخت تاثير اعمال و رفتار خود بر آنها. افرادي که خصوصيت همدلي بيشتري دارند، در بخش هاي خدماتي سازمانها بسيار خوب عمل مي کنند و به خوبي با ديگران صحبت کرده و به مشکلات آنها گوش داده و راه حل مناسبي به آنها ارائه مي نمايند. با توجه به اينکه اين افراد به خوبي احساسات ديگران را درک مي کنند، به خوبي نيز مي توانند با استفاده از اين قابليت خود به آنها جهت رسيدن به اهداف خود و سازمان انگيزه دهند

.مهارت هاي اجتماعي :مهارت هاي اجتماعي فارغ از آنکه شما در چه حوزه اي مشغول به فعاليت هستيد، در زندگي افراد داراي اهميت خاصي مي باشد. افراد موفق ارتباط موثري با ديگران برقرار مي کنند. ارتباطات فوق العاده اي جهت مديريت برخورد، مديريت تيمي، وظايف رهبري و در مجموع در هر جايي که نياز به تشريک مساعي وجود دارد، مورد نياز مي باشد.

همانگونه که خوانديد، حوزه هاي مختلفي براي تعيين ميزان هوش هيجاني يا EQ جهت ارزيابي موفقيت شما در کارتان وجود دارد. همچنين شما مي توانيد با استفاده از اين 5 ويژگي ميزان موفقيت خود در زندگي روزمره تان را نيز ارزيابي کنيد. در جهاني که دانش با شما فقط به اندازه جستجو در سايت گوگل فاصله دارد، هوش هيجاني از اهميت بيشتري برخوردار مي شود. همواره در شرکت هاي بزرگ تلاش بر آن است تا به کارکنان و پرسنل جهت ارتقا و بهبود اين 5 ويژگي آموزش و کمک در کنار ارتقاء دانش فني آنها داده شود.

با توجه به موارد فوق هوش هيجاني EQ به مراتب از ضريب هوش آکادميک يا IQ مهمتر و تاثير آن در زندگي انسانها بيشتر است.

گروه ايده پردازان

 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا برای عرضه آنر 20 پرو دردسرساز شد

چگونه مخاطبین را از آی‌فون حذف کنیم؟

کاربران گوشی‌های وان پلاس منتظر دریافت این قابلیت‌های اختصاصی باشند

بررسی ویدیویی گوشی هوآوی P30 Pro

جنجال هواوی؛ به نام آمریکا و به کام سامسونگ

آیا اندروید بدون گوگل ارزش دارد؟

کدام شرکت‌ها به دلیل تحریم آمریکا همکاری با هوآوی را متوقف کردند؟

پرچمداران قدیمی در برابر گوشی های اقتصادی جدید ؛ کدام یک ارزش بیشتری دارد؟

چه کسی در حال جاسوسی از شما است؟

21 سال پیش گوشی های هوشمند چه شکلی بودند؟!

آفیس بر اساس اعتماد کاربران ساخته شده‌است

بازی Minecraft را در مرورگر خود به‌صورت رایگان اجرا کنید

سرانجام گوشی مقرون به صرفه‌ ویوو Z5x معرفی شد

جهرمی هوشمندسازی مدارس را بررسی می کند

رازهای جزیره سایبری پنتاگون چیست؟

در جواب تحریم‌ها؛ تخفیف ویژه یک رستوران برای دارندگان گوشی‌های هواوی

فیس‌بوک هم ارز مجازی منتشر می‌کند

اطلاعات 885 میلیون فایل آژانس املاک فاش شد

صنعت بازی‌های ویدئویی قربانی جدید جنگ تجاری آمریکا و چین

نام پرچمدار هواوی از سایت اندروید حذف شد

چند درصد کاربران فضای مجازی از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کنند؟

بازداشت 2 مقام سامسونگ در کره جنوبی به اتهام فساد مالی

باز هم تحریم؛ اتحادیه وای‌فای عضویت هواوی را به تعلیق درآورد

آیا تلاش اپل برای حل مشکل کیبورد مک بوک پرو نتیجه می دهد؟

سونی تا چه زمانی از کنسول پلی استیشن 4 پشتیبانی خواهد کرد؟

مهمترین ویژگی به روزرسانی «IOS 12.3.1» برای آیفون چیست؟

دروغ وان پلاس درباره دوربین پرچمدار جدیدش

عناوین Telltale Games از فروشگاه‌های دیجیتال حذف می‌گردند

والمارت و معرفی تبلت اقتصادی جدید

آمازون به ازای 25 دلار بدن داوطلبان را اسکن می‌کند!

آپدیت اندروید 9 پای برای یک گلکسی دیگر نیز منتشر شد

آلمان چگونه شبکه‌های اجتماعی را قانونمند کرد؟

پیش‌بینی‌ها درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر فروش گوشی‌های هواوی

فیسبوک ارز مجازی خود را چه زمانی عرضه می‌کند؟

افزایش احتمال عرضه نسل جدید آیفون SE

انتشار نسخه بتای اندروید 9 برای دو گوشی ایسوس

حافظه SSD جدید ای دیتا با نورپردازی RGB معرفی شد

قابلیت‌های اسمارت‌فون وان‌پلاس 7 پرو برای گوشی‌های قدیمی‌تر این کمپانی نیز عرضه می‌شود

شهروند چینی خطرناک‌ترین لپ‌تاپ جهان را می‌فروشد

تحلیلی بر دلیل تحریم هواوی بر اساس اظهار نظر جدید دونالد ترامپ

تعداد کاربران کهنسال اینترنت افزایش می‌یابد

چیپست‌های کایرین هواوی در معرض خطر جدی

تصاویری از تاکسی هوایی ایرباس منتشر شد

هشدار به کاربران اسنپ چت

قیمت‌ گوشی‌های میان رده پرطرفدار در بازار

پاناسونیک به جمع تحریم کنندگان هواوی پیوست

ویوو Z5x با باتری قدرتمند و دوربین سه گانه معرفی شد

تریلر جدیدی از بازی Wolfenstein: Youngblood منتشر شد

جنگ تجاری آمریکا و چین قیمت کنسول‌های بازی را چگونه تغییر می‌دهد؟

محقق ایرانی دستگاه در باز کن از راه دور را ساخت