بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

چرا هوش هيجاني يا EQ مهم تر از ضريب هوشي يا IQ است؟ نکات خواندني

چرا هوش هيجاني يا EQ مهم تر از ضريب هوشي يا IQ است؟

  بزرگنمايي:

چرا هوش هيجاني يا EQ مهم تر از ضريب هوشي يا IQ است؟

در طول دهه هاي گذشته دانشمندان، محققان و دانشجويان شروع به تغيير مسير ارزيابي و درک هوش افراد کردند. در اين خصوص مي بايست از آقاي دکتر دانيل گلمن، روانشناس مشهور، کسي که کتابهاي متعددي در موضوع هوش هيجاني نوشته است، تشکر کرد. دکتر گلمن حتي نشان داد که EQ از IQ مهم تر است.

IQ در مقابل EQ، تفاوت در چيست؟

 IQ به معناي ضريب هوشي است و نشان دهنده ميزان ضريب هوشي دانشگاهي يا محاسباتي يک فرد مي باشد. براي يافتن ميزان ضريب هوشي يک فرد يکي از چندين آزمون استاندارد تعيين ضريب هوشي در اختيار او قرار مي گيرد. براساس ميزان پاسخهاي صحيحي که در بازه زماني محدود فرد به سوالات مي دهد، نمره اي به او داده شده و با ساير افرادي که در يک گروه سني هستند، مقايسه مي شود. تجربه نشان مي دهد، کساني که به خوبي از عهده آزمون ضريب هوشي بر مي آيند، به لحاظ تحصيلاتي عملکرد بهتري داشته اند. اين افراد از کساني که IQ پايين تري دارند، درآمد بالاتري داشته اند و به طور عمومي از لحاظ جسمي سالم تر هستند.

 EQ به معناي هوش هيجاني است و نشان دهنده توانايي فردي در درک، کنترل، ارزيابي و بيان احساسات مي باشد. در حالي که افراد با سطح EQ بالا لزوماً داراي دانش آکادميک و فني بالايي نيستند، عملکرد بهتري در محيط هاي کاري در مقايسه با افرادي که IQ بالايي دارند، از خود نشان مي دهند. چرا؟ اين افراد خود آگاهي بيشتري دارند و بهتر مي توانند برخورد هاي خود را تنظيم کنند، مسئوليت کارهاي خود را بهتر قبول مي کنند، با انگيزه هستند و با ديگران با همدلي برخورد مي کنند.

چرا EQ از IQ مهمتر است؟

در حالي که بيشتر محققين مي گويند که کارايي افراد در زندگي بوسيله IQ و EQ فرد تعيين مي‌شود، شواهدي وجود دارد که IQ درصد کمتري از اين اشتراک را تشکيل مي دهد. تنها در حدود 10 تا 25 درصد از کارايي افراد از طريق IQ و بيش از 75 درصد کارايي افراد از طريق EQ آنها مشخص مي شود. از اين رو، بسياري شرکت ها از متقاضيان کار قبل از استخدام آزمونهاي EQ به عمل مي آورند. برخي ديگر از شرکتها نيز دوره هاي ارتقاء سطح EQ جهت کارکنان خود برگزار مي کنند.

هنگامي که من در بخش خرده فروشي يک شرکت کار مي کردم، يکي از قانون هايي که قبل از استخدام افراد آن را در نظر مي گرفتم اين بود که “افراد را براي شخصيت آنها استخدام کن و براي افزايش مهارت شغلي به آنها آموزش بده“. معناي اين جمله به طور ساده اين است که آموزش بيشتر مهارت افراد را براي شغلي که بر عهده خواهند گرفت، بالا مي برد و شما به سختي مي توانيد شخصيت يک فرد را با آموزش ارتقا دهيد.

چرا بر EQ تاکيد مي شود؟

جواب اين سوال ساده است، چون افراد با EQ بالا در محيط هاي تيمي بهتر کار مي کنند. آنها بهتر مي توانند با ديگران ارتباط برقرار کنند.

همچنين مطالعات بسياري نشان داده اند افراد با EQ بالاتر کارايي بهتري در محيطهاي کاري دارند، رهبران خوبي هستند، اعتماد به نفس بالاتري دارند، صادق هستند و از نظر ديگران دوست داشنتي تر از کساني هستند که از EQ پايين تري برخوردارند.

پنج ويژگي اصلي هوش هيجاني

هوش هيجاني داراي 5 ويژگي اصلي است. به محض شناخت شما از اين 5 ويژگي متوجه خواهيد شد که چرا هوش هيجاني بالا تاثير بسيار زيادي در عملکرد بهتر افراد در محيط کار و زندگي به همراه دارد.

اين پنج ويژگي عبارتند از :

خودآگاهي :به منظور کنترل احساسات، شما مي بايست در مورد آنها آگاهي داشته باشيد. خودآگاهي در اين بخش نقش مهمي بازي مي کند. تنها افرادي که خودآگاه هستند مي توانند احساسات خود را کنترل کنند که باعث ايجاد اعتماد به نفس در خصوص کارهايي که مي توانند انجام دهند و پيشنهاد هايي که مي دهند، مي شود.

خود داري :اگر شما نتوانيد احساسات خود را کنترل کنيد، در محيط کاري به علت تغييراتي که نياز است در خود بوجود آوريد، به طور مداوم با ديگران در حال ستيز و چالش خواهيد بود. فقط کساني که قادر به کنترل احساسات خود هستند، مي توانند از ايجاد احساس لجاجت در خود جلوگيري کنند، مسئوليت کارهاي خود را به عهده بگيرند، در مقابل تغييرات از خود انعطاف نشان دهند و برخورد مناسبي در خصوص ايده هاي جديد داشته باشند.

انگيزش :افراد بي انگيزه به ندرت به اهداف خود مي رسند .در حالي که افراد با انگيزه به طور پيوسته در حال حرکت به سمت اهداف خود هستند تا قدمي به آنها نزديکتر شوند. در مقابله با مشکلات در مسير رسيدن به اهداف از حرکت باز نمي ايستند و با قدرت بيشتري از موانع عبور مي کنند. معمولا فروشندگان بزرگ و افرادي که به يک سازمان جهت حرکت به سمت اهداف روحيه مي دهند و آنها را تشويق مي کنند، از جمله افراد با انگيزه و با EQ بالاهستند.

همدلي :همدلي عبارت است از دريافت و درک احساس ديگران و شناخت تاثير اعمال و رفتار خود بر آنها. افرادي که خصوصيت همدلي بيشتري دارند، در بخش هاي خدماتي سازمانها بسيار خوب عمل مي کنند و به خوبي با ديگران صحبت کرده و به مشکلات آنها گوش داده و راه حل مناسبي به آنها ارائه مي نمايند. با توجه به اينکه اين افراد به خوبي احساسات ديگران را درک مي کنند، به خوبي نيز مي توانند با استفاده از اين قابليت خود به آنها جهت رسيدن به اهداف خود و سازمان انگيزه دهند

.مهارت هاي اجتماعي :مهارت هاي اجتماعي فارغ از آنکه شما در چه حوزه اي مشغول به فعاليت هستيد، در زندگي افراد داراي اهميت خاصي مي باشد. افراد موفق ارتباط موثري با ديگران برقرار مي کنند. ارتباطات فوق العاده اي جهت مديريت برخورد، مديريت تيمي، وظايف رهبري و در مجموع در هر جايي که نياز به تشريک مساعي وجود دارد، مورد نياز مي باشد.

همانگونه که خوانديد، حوزه هاي مختلفي براي تعيين ميزان هوش هيجاني يا EQ جهت ارزيابي موفقيت شما در کارتان وجود دارد. همچنين شما مي توانيد با استفاده از اين 5 ويژگي ميزان موفقيت خود در زندگي روزمره تان را نيز ارزيابي کنيد. در جهاني که دانش با شما فقط به اندازه جستجو در سايت گوگل فاصله دارد، هوش هيجاني از اهميت بيشتري برخوردار مي شود. همواره در شرکت هاي بزرگ تلاش بر آن است تا به کارکنان و پرسنل جهت ارتقا و بهبود اين 5 ويژگي آموزش و کمک در کنار ارتقاء دانش فني آنها داده شود.

با توجه به موارد فوق هوش هيجاني EQ به مراتب از ضريب هوش آکادميک يا IQ مهمتر و تاثير آن در زندگي انسانها بيشتر است.

گروه ايده پردازان

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بی توجهی توئیتر به آزار و اذیت‌های مجازی برخی کاربرانش

شیائومی به کاربرانش وام می‌دهد!

نرخ انواع تلویزیون‌‌ LED در بازار

گوگل مپس در اندروید اوتو به روزرسانی شد

گوشی 5G نوکیا با نصف قیمت عرضه می‌شود!

تشعشعات مضر گوشی های اپل و سامسونگ از حد استاندارد بیشتر است

قابلیت کاربردی نوت 10 پلاس که آن را از هواوی P30 پرو متمایز می‌کند

اختراعی که دوربین‌ها و عینک‌ها را دگرگون می‌کند!

لیست قیمت کنسول‌های بازی در بازار

فناوری اطلاعات و ارتباطات برای هر خانوار ایرانی چقدر هزینه دارد؟

سرویس استریم بازی انویدیا به زودی برای اندروید عرضه می‌شود

شیائومی mi band 5 در راه است

طرح‌های منتشر شده از اسمارت‌فون جدید وان‌پلاس

توسعه‌ی حالت رقابتی برای بازی Battlefield V لغو شد

بازی Need for Speed Heat نیاز به اتصال دائم به اینترنت نخواهد داشت

فیس آیدی آیفون 11 اپل از زوایای مختلف چهره‌ شما را شناسایی می‌کند

عکسی از گوشی اوپو Reno A برای نخستین بار منتشر شد

مدیرعامل AMD: در حال حاضر تمرکز چندانی روی CrossFire نداریم

ویوو از دو گوشی گیمینگ با اسنپدراگون 855+ رونمایی کرد

اولین گام فیسبوک در مقوله‌ خواندن افکار بشری

اطلاعات جدید منتشر شده از بازی Control

چگونه یک استوری اینستاگرام را که در آن تگ شده اید مجدداً استوری کنید؟

اشکال در گذرگاه بین الملل زیرساخت عامل قطعی اینترنت

مظنه انواع لپ تاپ 15 اینچ در بازار

عرضه نسخه موبایلی PES 2020 در ماه اکتبر

میلیاردرهای فناوری که سالانه فقط یک دلار حقوق می‌گیرند!

قیمت انواع تبلت‌های 4G در بازار

کاهش تمایل به تعویض گوشی در بین کاربران

آخرین قیمت گوشی‌های موبایل در بازار

شمار مشترکان اینترنت ثابت ایران از 9 میلیون عبور کرد

پلیس بیت‌کوین‌های یک هکر را به حراج گذاشت

هواوی نام تراشه کایرین 990 و تاریخ عرضه آن را تایید کرد

پیام‌رسان‌های داخلی در کما

قدرتنمایی هواوی P30 پرو در برابر آیفون X

اشتباه اپل به نفع کاربران تمام شد!

قیمت گوشی‌های سامسونگ و شیائومی در بازار

چطور بفهمیم چه کسانی پروفایل تلگرام، اینستاگرام و واتساپ ما را چک می‌کنند؟

افتتاح خیابان هوشمند آبی در قطر

10 عادت اشتباهی که باعث کوتاه شدن عمر تلفن همراه تان می شود

برق گرفتگی یک نوجوان هنگام شارژ موبایلش

اگر استیو جابز زنده بود چه نظری درباره‌ اپل داشت؟

نتیجه عجیب جستجوی گوگل برای آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون

در صورت قطع گوشی با رجیستری این مراحل را انجام دهید

تست مقاومت گوشی موبایلی که ریش هم می‌تراشد

دلیل پر شدن بی دلیل حافظه و آموزش خالی کردن حافظه گوشی اندروید

بالاخره آیفون دو سیم کارته شد

با ویژگی های هیجان انگیز اینستاگرام در سال 2019 آشنا شوید

دامنه‌ فارسی میلیونی شد

شیائومی جدید قدرت زوم باور نکردنی خواهد داشت

معرفی دستبند هوشمند شیائومی Mi Band 5 در آینده نزدیک