بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

به فکر آرامش باشيم نه فقط آسايش! نکات خواندني

به فکر آرامش باشيم نه فقط آسايش!

  بزرگنمايي:

 سبک زندگي اسلامي ايراني

علل عقب‌ماندگي مسلمين از غرب از حيث پيشرفت‌هاي مادي، عمل نکردن صحيح و کامل به الگوي اسلامي سبک زندگي است. در زمان حاضر هم مي‌توان سبک زندگي ديني و اسلامي داشت و نمونه مشخص آن را سبک زندگي رزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس مي باشد.

در مقوله سبک زندگي، اگر ما معتقديم داراي سبک زندگي‌اي هستيم، که بر سبک زندگي ملل ديگر، به خصوص سبک زندگي غربيان برتري دارد، چرا از نظر پيشرفت‌هاي ظاهري از آن‌ها عقب‌تر هستيم؟

حکايت ما حکايت آن آيه قرآن است که مي‌فرمايد: «نُۆْمِنُ بِبَعْض وَ نَکْفُرُ بِبَعْض» ، و به قول حکايت‌هاي فارسي، از اينجا رانده و از آنجا مانده شده‌ايم. نه رومي روم بوديم و نه زنگي زنگ. علت پيدايش اين مشکل اين است که ترکيبي و مخلوطي شديم از سبک زندگي غربي و سبک زندگي اسلامي. نمازهايمان اسلامي است، مسجد مي‌رويم، خمس مي‌دهيم و زکات مي‌دهيم، اما عروسي‌هايمان اسلامي نيست، بازار و اقتصادمان اسلامي نيست. در نتيجه نه بهره سبک زندگي غربي را مي‌بريم، چرا که مسلمانيم، و نه بهره سبک زندگي اسلامي. هر کسي که مي‌خواهد از دنياي خود به خوبي استفاده کند، و اين دنيا را معبر خوبي براي آخرت خود قرار دهد، کاتالوگي، سبکي و مدلي بهتر از سبک زندگي ديني پيدا نمي‌کند، چرا که خالق دين و دنيا يکي است.

ما مقلدِ غرب هستيم. ما بايد خودمان باشيم. حتي اعتقاد دارم با سبک زندگي اسلامي، انشاء الله مي‌توانيم در صورت عملکرد صحيح، بهترين الگوي سبک زندگي براي اروپا و امريکا و غرب باشيم. آن‌هايي که اهل دقت و فهم هستند مي‌گويند اين زندگي زيباتري هست، چرا که سبک زندگي اسلامي ضمن اينکه به آسايش فکر مي‌کند، (تاکيد مي‌کنم که سبک زندگي اسلامي به آسايش هم نظر دارد) ولي آرامش از آسايش برايش مهم‌تر است. براي سبک زندگي غربي، آسايش از آرامش مهم‌تر است. لذا بحران اصلي آن‌ها بحران آرامش است و بحران معنويت.

در سبک زندگي اسلامي استفاده از تکنولوژي‌هاي روز و فناوري‌هاي پيشرفته چه جايگاهي دارد؟

وقتي صحبت از سبک زندگي مي‌شود برخي، قالب زندگي را در نظر مي‌گيرند و طبيعتاً زماني که قالب زندگي را در نظر مي‌گيرند، با خود مي‌گويند محيط زندگي ما با محيط زندگي اهل بيت(عليهم‌السلام) هم فاصله مکاني دارد، هم فاصله زماني دارد و هم فاصله جغرافيايي دارد، لذا ما نمي‌توانيم از سبک زندگي اهل بيت(عليهم‌السلام) پيروي کنيم. و از اين طرف ادامه اشتباه در نظر و نگاه اين است که ميان برخي از مردم اين ديدگاه وجود دارد که سبک زندگي غربيان، سبک زندگي‌اي است که مي‌تواند الگو باشد، در صورتي که نگاه آن‌ها به قالب زندگي است مي‌گويند، غربيان از امکانات دنيوي بهترين استفاده را مي‌برند و بهترين لذت‌ها و آسايش‌ها را هم دارند، و از آنجايي که از لحاظ شرايط زمان و مکان به ما نزديک‌تر هستند،(اينکه مي‌گوييم از نظر مکان نزديک هستند، با توجه به اين است که با وجود پيشرفت‌ها در عرصه ارتباطات فاصله‌ها نزديک‌تر شده است) مي‌توانيم سبک زندگي آن‌ها را ببينيم، پس مي‌رويم سراغ سبک زندگي غربي و اروپايي.

اين نقطه اساسي اشتباهي است که در تعريف و توضيح سبک زندگي وجود دارد. لذا مردم ما به يک بحران مبتلا مي‌شوند که به اعتقاد بنده بزرگ‌ترين بحران زندگي ما اين است.

در اين بحران مردم ضمن اينکه دين، معصومين(عليهم‌السلام) قرآن و اهل بيت(عليهم‌السلام) را دوست دارند، حس مي‌کنند نمي‌توانند و نمي‌شود به سبک زندگي آن‌ها زندگي کرد. از آن طرف اين احتمال را مي‌دهند که به سبک زندگي غربي زندگي کردند آن‌ها را از اهل بيت دور مي‌کند. اين اصل اول است.

 سبک زندگي فقط قالب زندگي نيست

 مي‌بايست معناي سبک زندگي را درست تبيين کرد. سبک زندگي فقط قالب زندگي نيست. سبک زندگي قالب و محتواست. روح و جسم زندگي است. ظاهر و باطن زندگي است.

سبک زندگي عبارت است از:

اولاً نگاه به زندگي و عالم هستي(يعني افکار و عقايد)

ثانياً احساس نسبت به زندگي که همان حب و بغض ماست نسبت به افراد، نسبت به افعال و نسبت به اشياء.

ثالثاً سبک زندگي يعني برنامه‌ها و روش‌ها و رفتارهاي ما. مجموعه اين‌ها را مي‌گوييم سبک زندگي. نگاه، ناشي از افکار و باورهاست، و حب و بغض‌ها، ناشي از احساسات و علاقه‌ها ست، و برنامه‌ها و روش‌ها و رفتارهاي زندگي.

اگر اين را به عنوان تعريف سبک زندگي در نظر بگيريم، در اين صورت امام زمان(عج) به ‌روز ترين بشر مي‌باشند. عمر مبارکشان حدود 1200 سال است، يعني از زمان معصومين بوده‌اند تا به امروز، همه تحولات را ديده‌اند، همه پيشرفت‌ها را ديده‌اند، ولي همين شخصيت والا مقام که به ‌روز ترين و عالم‌ترين افراد بشر است، حرف روزشان اين است که «وَ لِي في رسول الله اسوه حسن» الگوي من مهدي که هم به روزترين انسان هستم، و هم منجي عالم بشريت هستم که قرار است دنيا را به اذن الهي نجات بدهم،  رسول الله است، الگوي من مادرم فاطمه زهراست. از آن طرف در آيات قرآن است که لکم في رسول الله اسوه حسنه.

خدايي که خالق ديروز و امروز و فرداست، و يعني هنوز پيشرفت‌هايي که نيامده است را خبر دارد، با اين حال مي‌فرمايد الگوي سبک زندگي شما بايد پيغمبران و به ويژه پيغمبر خاتم باشد. خدا مي‌فرمايد بايد الگوي زندگي شما قرآن و عترت باشد. معلوم مي‌شود خداي تبارک تعالي، نيز معنايي که از سبک زندگي در نظر گرفته است، معناي پروردگار عالميان از تعريف سبک زندگي، معناي قالبي سبک زندگي نيست، چرا که اهل بيت در بحث قالب زندگي ما را مأمور کرده‌اند که فرزند زمان خود باشيم، نگراني در ميان مردم است با اين تذکر اهل بيت که فرزند زمان خود باشيد بر طرف مي‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه اقداماتی برای ارتباطات در مراسم اربعین حسینی انجام شد؟

هرآنچه از پرچمداران جدید گوگل می‌دانیم

اوبر و لیفت دسترسی برخی از راننده‌ها به اپلیکیشن را محدود می‌کنند

با استفاده از قابلیت جدید ویندوز، از فایل‌های مهم خود در برابر باج‌افزارها محافظت کنید

تاکسی‌های رباتیک ویمو نخستین ماموریت خود را با موفقیت انجام دادند

تصاویر جدیدی از هواوی واچ GT 2 پیش‌ از معرفی فاش شد

جستجو با اسکرین‌شات به زودی در گوگل

روش های فهمیدن هک شدن جیمیل و قطع دسترسی هکرها

تقلب آمازون در نتایج جستجو برای کسب سود بیشتر

قیمت تلویزیون microLED سونی چند است؟

بررسی اولیه گوشی سامسونگ گلکسی A50s

عرضه نسخه بتا بازی Nioh 2

معرفی چند سرویس برای ساخت پسوردهای قدرتمند

صدها حساب جعلی فیسبوک مسدود شد

بلاکچین تا 10 سال آینده صنایع را زیر و رو خواهد کرد

تلاش HTC برای بقا به لطف گوشی‌های میان‌رده 5G و VR

نسخه‌ بتای بخش چندنفره‌ The Last of Us Part 2 به زودی معرفی می‌شود

وان‌ پلاس عکس‌هایی از وان‌ پلاس 7T منتشر کرد

درخواست تولید کننده گوشی های ایرانی برای کاهش تعرفه واردات

کوجیما به برخی سوالات حول محور جهان Death Stranding پاسخ داد

تاریخ کنفرانس بیلد 2020 مایکروسافت اردیبهشت خواهد بود

حمایت وزارت ارتباطات از تاکسی‌های آنلاین

اطلاعات اولیه گوشی سامسونگ W2020 را ببینید

آیا افشای جزئیات هواوی میت 30 مهم است؟

منتظر جایگزین سری گلکسی نوت سامسونگ باشید

تصویر لو رفته آیپد پرو با دوربین 3 گانه

با پرداخت بیت‌کوین از این گوشی تخفیف بگیرید

مدیر عامل HTC تغییر کرد

قیمت‌ دوربین‌های‌ عکاسی پاناسونیک در بازار

رایانه کوچک جیبی 69 دلاری معرفی شد

گوشی realme x2 چه زمانی معرفی خواهد شد؟

مسابقه ربات‌های جنگی 2 - قسمت چهاردهم

اولین لینوکس خود مختار رونمایی شد

وای فای 6 از راه رسید

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری اپل در هند

چرا آیفون 11 قابلیت 3D Touch ندارد؟

HTC به‌دنبال معرفی گوشی‌های 5G متفاوت است

جعبه آیفون 11 پرو را ببینید

مقایسه قیمت آیفون 11 در کشورهای مختلف

رنگ جدید آیفون 11 دل طرفداران اپل را ربود!

اطلاعات جدید در مورد گوشی تاشوی اپل

پرونده سرویس‌های ارزش افزوده برای همیشه بسته می‌شود؟

آخرین قیمت گوشی‌های آیفون و هواوی در بازار

سریعترین شارژر در میان گوشی‌های هوشمند متعلق به کدام موبایل است؟

گوشی هات 8 عرضه شد؛ خوش قیمت با باتری قدرتمند

خداحافظی لپ تاپ های هواوی با ویندوز

گوشی اقتصادی آنر پلی 3e معرفی شد

تقاضای خرید این آیفون بیش از حد انتظار بوده است

دو آیفون قدیمی یکی از بهترین قابلیت‌های آیفون11 را دریافت خواهند کرد

مرد مرده پس از 22 سال با گوگل مپ پیدا شد