بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

«کسب‌وکار» بررسی می‌کند

پیشتازی صنایع نوپا در اشتغالزایی کسب و کار

پیشتازی صنایع   نوپا    در  اشتغالزایی

  بزرگنمايي:

بازاریابی سیاسی - حمایت از کالای ایرانی ضمن آنکه به تولید رونق خواهد بخشید، به گفته کارشناسان شرط مهمی برای ایجاد شغل خواهد بود که با وجود سیل عظیم بیکاران در کشور مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.


ثمانه نادری
حمایت از کالای ایرانی ضمن آنکه به تولید رونق خواهد بخشید، به گفته کارشناسان شرط مهمی برای ایجاد شغل خواهد بود که با وجود سیل عظیم بیکاران در کشور مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.
به گزارش کسب و کار نیوز، بر همین اساس به نظر می‌آید اگر شعار امسال در حمایت از تولید محقق شود، تعداد زیادی از بیکاران جذب واحدهای تولیدی‌ای شوند که پیش از این به دلیل نبود تقاضا و شرایط رکودی از استخدام نیروی جدید اجتناب می‌کردند، اما مساله اینجاست که باید دید چه واحدهایی در صورت حمایت از تولیدات داخلی به جذب نیروی جدید و استخدام گرایش دارند یا در صورت حمایت از کالای داخلی چه بنگاه‌هایی رونق خواهند یافت.
به اعتقاد کارشناسان، با توجه به وضعیت بحرانی آب در کشور و میزان زیاد آبی که در بخش کشاورزی از بین می‌رود، بهتر است دولت در ایجاد شغل به سراغ بخش‌هایی غیر از کشاورزی برود و از صنایع دیگر کمک بگیرد. این صنایع به اعتقاد آنها می‌تواند صنایع دستی، نساجی، تولید لوازم خانگی و... باشد.
براساس پیش‌بینی‌هایی که برای سال جدید شده است، 838 هزار نفر متقاضی جدید شغل وارد بازار کار خواهند شد و دولت نیز برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل برای سال جدید هدف‌‌گذاری کرده است. هدف‌گذاری دولت برای اشتغالزایی در بخش‌های گردشگری، صنایع دستی، سیاست‌های فعال بازار کار، طرح‌های اشتغالزایی خرد، طرح‌های حمل و نقل، طرح‌های صنعتی، طرح‌های کشاورزی و... است که هر یک از این بخش‌ها سهمی از ایجاد فرصت‌های شغلی را به خود اختصاص خواهند داد.
طبق گزارش‌های موجود در بخش مسکن ایجاد 300 هزار فرصت شغلی، در بخش حمل و نقل درون‌شهری 22 هزار و 380 فرصت شغلی، در حمل و نقل برون‌شهری 2 هزار و 75 فرصت شغلی، در بخش کشاورزی 67 هزار فرصت شغلی، در حوزه گردشگری 173 هزار شغل، در حوزه سیاست‌های فعال بازار کار 221 هزار شغل، در بخش طرح‌های اشتغالزایی خرد 122 هزار فرصت شغلی، در حوزه صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی اشتغالزا 74 هزار و 500 فرصت شغلی و در بخش تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی نیز 51 هزار و 500 شغل برای سال 97 پیش‌بینی شده است. به گفته کارشناسان، کسب‌وکارهای نو و تازه‌تاسیس‌یافته و به ویژه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در صورت تحقق شعار سال انگیزه بسیاری برای جذب نیرو خواهند داشت و به نظر می‌رسد در سال جدید نیز با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی این کسب‌وکارها در استخدام نیروی جدید پیشقدم باشند.
ظرفیت صنایع داخلی در ایجاد شغل
حسین ساسانی، عضو اتاق بازرگانی تهران در این خصوص به «کسب‌وکار» می‌گوید: جذب نیروی کار منوط به این است که بنگاه‌های اقتصادی بتوانند با ظرفیت کامل کار کنند و کالاهایی تولید کنند که در بازار داخلی و خارجی به فروش بروند. با این اوصاف هرچقدر یک بنگاه بتواند توان عرضه کالای خود را بالا ببرد، توانایی آن برای جذب نیرو نیز بالاتر خواهد رفت و این باعث افزایش اشتغال می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه حمایت از کالای ایرانی باید در چارچوب مشخصی باشد، می‌گوید: این حمایت باید به توسعه بنگاه‌ها منتهی شود. در این صورت پیش‌بینی می‌شود صنایعی که در حوزه لوازم خانگی فعالیت دارند، صنایع نساجی، برخی از صنایع سنگین مثل صنایع فولاد، ذوب‌آهن، صنعت ساختمان‌سازی و صنایع پتروشیمی، نقش مهمی در افزایش تعداد شاغلان کشور داشته باشند.
ساسانی با ذکر اینکه صنایع نوپا می‌توانند در این راستا و در جذب نیروی جدید پیشقدم باشند، ادامه می‌دهد: از آنجایی که صنایع دانش‌بنیان و نوپا تازه شکل گرفته‌اند و انعطاف‌پذیری دارند، در ایجاد شغل نقش مهمی خواهند داشت. جذب نیروی جدید و ایجاد شغل در سایر صنایع مثل صنعت پتروشیمی نیز نیازمند افزایش کیفیت این محصولات و رقابتی شدن قیمت آنهاست.
عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه صنایع غذایی نیز پیشرفت‌های خوبی در این سال‌ها داشته‌اند، تاکید می‌کند: صنایع غذایی به دلیل استقبال مردم رشد بسیار خوبی داشته، اما از آنجایی که در بخش تولیدات محصولات غذایی و به ویژه کشاورزی میزان زیادی آب به هدر می‌رود، لازم است دولت از تولید داخلی این محصولات صرف‌نظر کند و با اعمال محدودیت‌هایی در بخش کشاورزی محصولات مورد نیاز را وارد کند. طبیعتاً از طریق واردات این محصولات در بخش خدمات می‌توان مشاغل زیادی ایجاد کرد که جایگزین مشاغل حاصل از کشاورزی باشند.
امکان ایجاد 5 میلیون شغل با حمایت از کالای ایرانی
در همین رابطه یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه حمایت از کالای ایرانی و ایجاد ارزش افزوده در نفت خام در داخل کشور و صادرات آن می‌تواند 5 میلیون شغل در کشور ایجاد کند، گفت: سالانه حدود 80 هزار میلیارد تومان کالا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.
آرمان حاجیان‌فر، استاد دانشگاه اقتصاد درباره نام‌گذاری سال 97 از سوی رهبر معظم انقلاب درباره حمایت از کالای داخلی گفت: دولت مهم‌ترین نقش را در حمایت از تولید داخلی دارد. دولت باید با اقدامات و ابزارهای تشویقی برای تولیدکنندگان و کارآفرینان بالاترین اثر را در حرکت کشور در راستای رونق اقتصادی داشته باشد.
وی با اشاره به تسهیل فضای کسب‌وکار گفت: دولت با ابزارهای تنبیهی درباره قاچاق کالا و ارز، واردات بی‌رویه و صادرات مواد خام که موجب نابه‌سامانی و کاهش تولید ملی شده است، می‌تواند فضای کسب‌وکار را تسهیل کند.
حاجیان‌فر با بیان اینکه قاچاق کالا و ارز سالانه بیش از 20 میلیارد دلار یعنی حدود 80 هزار میلیارد تومان به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، گفت: این اعداد و ارقام یک سوم بودجه عمومی کشور است و اگر این بودجه صرف کالاهای تولیدی می‌شد، 2 میلیون شغل در سال‌های گذشته ایجاد می‌شد.
این کارشناس اقتصادی افزود: تنها تولید ملی و حمایت از کالای ملی می‌تواند چالش‌های پیش‌روی دولت در زمینه کنترل تورم، بیکاری و فقر را پاسخ دهد و دولت باید با سوق دادن بازار به سمت حمایت از تولید ملی ضمن افزایش تولید ناخالص داخلی، اقتصاد کشور را از بانک‌محور بودن به تولیدمحور بودن هدایت کند.
حاجیان‌فر با تاکید بر اینکه افزایش واسطه‌گری و دلالی مانند سمی است که ذره‌ذره اقتصاد کشور را تضعیف می‌کند، گفت: ایران باید به جای رفتن به سمت اقتصاد دلالی و واسطه‌گری به سمت حمایت از کار و اشتغال در حوزه صنعت و تولید بپردازد. اکثر دولت‌ها بعد از انقلاب برای تامین مخارج خود به فروش بیشتر نفت خام روی آوردند، با وجود اینکه ایران جزو 4 کشور دارنده منابع نفتی در دنیاست، اما تنها 1.5 درصد از ظرفیت پالایشگاهی دنیا را در اختیار دارد.
به گزارش تسنیم، وی گفت: کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته با تامین منابع خام و نفت، ارزش افزوده بیش از 12 برابری روی آن ایجاد می‌کنند و از نفت خام ارزش افزوده ایجاد کردند و اگر ارزش افزوده 12 برابری نفت خام در داخل کشور ایجاد می‌شد، حدوداً 5 میلیون شغل می‌توانست ایجاد کند.
حاجیان‌فر گفت: مهم‌ترین مساله در شرایط حاضر اهمیت دادن به کسب‌وکارهای نو و اقتصاد دانش‌بنیان است که با ایجاد بسترهای مناسب برای تولید می‌توانند کیفیت محصولات و خدمات را افزایش دهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قول یک مسئول برای کاهش 20 درصدی قیمت گوشی موبایل

3 غذای ترکیه‌ای متفاوت که حتما باید امتحان کنید

اولین خودرو تویوتا چگونه تولید شد؟

هرآنچه باید درباره‌ی داستان‌سرایی در کسب‌وکار بدانید

معرفی 12 کتاب در زمینه کارآفرینی و مدیریت کسب‌ و کار

انواع ویزای شینگن و تفاوت آن‌ها

هواوی دو کارمند خود را به دلیل ارسال توییت از گوشی آیفون اپل جریمه کرد

اگر کسب و کارتان برایتان مهم است، هفت دقیقه برایش وقت بگذارید

HTTP2 چیست و چگونه بر آینده‌ اینترنت تأثیر می‌گذارد؟

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟

پروژه ارز دیجیتال فیسبوک چه تأثیری بر این صنعت خواهد داشت؟

دندانپزشکی نوین

دلایل عقب‌ماندگی صنعت خودرو از دیدگاه سورنا ستاری

کشت و صنعت مغان به شرکت شیرین عسل واگذار شد/ نرخ 1750 میلیارد تومان

چرا وقتی قیمت دلار پایین می آید، سرعت سکه کمتر افت می کند؟

کاهش قیمت سکه در بازار + قیمت دلار

رشد 25 درصدی خط فقر در تابستان 97/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

واکاوی وضعیت اقتصادی و ارائه راهکار به دولت در هر بخش از اتاق بازرگانی

رشد 66 درصدی صادرات کالا به عراق

جهانگیری: باید روزنه‌های فساد که موجب پولشویی می‌شود را بست

مشکلات داخلی بیش از تحریم ها به صنعت پوشاک ضربه زده است

لزوم تزریق 30 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو و قطعه سازی

بحران تولید، تعطیلی کارخانه‌ها و سردرگمی دولت برای برون رفت از این وضعیت

آشنایی با چند اثر «قانون جدید چک» در فضای کسب و کار

موج ریزش قیمت ها به شرط تثبیت نرخ ارز

روحانی: مناطق آزاد در دوران تحریم نقش تعیین کننده دارند

قیمت گوشی موبایل؛ کاهش قیمت در بازار از ادعا تا واقعیت

شوک عراق به تجار ایرانی

چگونه ارزش برند خود را محاسبه کنیم؟

رتبه 13شاخص کارآفرینی ایران در سال‌2018

افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

مهارت آموزی زمینه اشتغال پایدار را در روستاها فراهم می کند

ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن نیست

ایران در شاخص کارآفرینی 13 پله بالا رفت

آمادگی بانک‌های گیلان جهت پرداخت تسهیلات در حوزه اشتغال

برگزاری بسته ارتقاء مهارت ها‌ی کارآفرینانه در کرمانشاه

ورود خشکشویی‌ها به بازاریابی آنلاین

راه ساده برای کارآفرینی زنان خانه دار

رشد 13 پله ای ایران در شاخص جهانی کارآفرینی

فراخوان جایزه کارآفرینی استاد غلامرضا ذوالانواری در فرش و صنایع‌دستی با گرایش چوب

اجرای طرح مهارت‌آموزی کارآفرینی به دانشجویان در دانشگاه خوارزمی

انعقاد قرار داد پژوهشی امکان سنجی اشتغالزایی برای 500 نفر از روستاییان استان البرز

حضور‌ مسئولان دولتی و حکومتی در فین‌ استارز برای حمایت از فعالان فین‌ تک

اقتصاد با حمایت از جوانان کارآفرین شکوفا می شود

حمایت پارک علم و فناوری استان کرمان از استارتاپ‌ها

‍ تدوین سند اشتغال در بخش مرکزی شهرستان امیدیه

توسعه شرکت های کارآفرینی در چهارمحال و بختیاری ضروری است

فرهنگ کار در جامعه تقویت شود

عدم رویکرد جوانان به کارآفرینی آفت اقتصادی است

فعالیت های صندوق کارآفرینی امید همسو با برنامه های فقرزدایی و گسترش اشتغال است