بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

«کسب‌وکار» بررسی می‌کند

پیشتازی صنایع نوپا در اشتغالزایی کسب و کار

پیشتازی صنایع   نوپا    در  اشتغالزایی

  بزرگنمايي:

بازاریابی سیاسی - حمایت از کالای ایرانی ضمن آنکه به تولید رونق خواهد بخشید، به گفته کارشناسان شرط مهمی برای ایجاد شغل خواهد بود که با وجود سیل عظیم بیکاران در کشور مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.


ثمانه نادری
حمایت از کالای ایرانی ضمن آنکه به تولید رونق خواهد بخشید، به گفته کارشناسان شرط مهمی برای ایجاد شغل خواهد بود که با وجود سیل عظیم بیکاران در کشور مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.
به گزارش کسب و کار نیوز، بر همین اساس به نظر می‌آید اگر شعار امسال در حمایت از تولید محقق شود، تعداد زیادی از بیکاران جذب واحدهای تولیدی‌ای شوند که پیش از این به دلیل نبود تقاضا و شرایط رکودی از استخدام نیروی جدید اجتناب می‌کردند، اما مساله اینجاست که باید دید چه واحدهایی در صورت حمایت از تولیدات داخلی به جذب نیروی جدید و استخدام گرایش دارند یا در صورت حمایت از کالای داخلی چه بنگاه‌هایی رونق خواهند یافت.
به اعتقاد کارشناسان، با توجه به وضعیت بحرانی آب در کشور و میزان زیاد آبی که در بخش کشاورزی از بین می‌رود، بهتر است دولت در ایجاد شغل به سراغ بخش‌هایی غیر از کشاورزی برود و از صنایع دیگر کمک بگیرد. این صنایع به اعتقاد آنها می‌تواند صنایع دستی، نساجی، تولید لوازم خانگی و... باشد.
براساس پیش‌بینی‌هایی که برای سال جدید شده است، 838 هزار نفر متقاضی جدید شغل وارد بازار کار خواهند شد و دولت نیز برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل برای سال جدید هدف‌‌گذاری کرده است. هدف‌گذاری دولت برای اشتغالزایی در بخش‌های گردشگری، صنایع دستی، سیاست‌های فعال بازار کار، طرح‌های اشتغالزایی خرد، طرح‌های حمل و نقل، طرح‌های صنعتی، طرح‌های کشاورزی و... است که هر یک از این بخش‌ها سهمی از ایجاد فرصت‌های شغلی را به خود اختصاص خواهند داد.
طبق گزارش‌های موجود در بخش مسکن ایجاد 300 هزار فرصت شغلی، در بخش حمل و نقل درون‌شهری 22 هزار و 380 فرصت شغلی، در حمل و نقل برون‌شهری 2 هزار و 75 فرصت شغلی، در بخش کشاورزی 67 هزار فرصت شغلی، در حوزه گردشگری 173 هزار شغل، در حوزه سیاست‌های فعال بازار کار 221 هزار شغل، در بخش طرح‌های اشتغالزایی خرد 122 هزار فرصت شغلی، در حوزه صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی اشتغالزا 74 هزار و 500 فرصت شغلی و در بخش تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی نیز 51 هزار و 500 شغل برای سال 97 پیش‌بینی شده است. به گفته کارشناسان، کسب‌وکارهای نو و تازه‌تاسیس‌یافته و به ویژه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در صورت تحقق شعار سال انگیزه بسیاری برای جذب نیرو خواهند داشت و به نظر می‌رسد در سال جدید نیز با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی این کسب‌وکارها در استخدام نیروی جدید پیشقدم باشند.
ظرفیت صنایع داخلی در ایجاد شغل
حسین ساسانی، عضو اتاق بازرگانی تهران در این خصوص به «کسب‌وکار» می‌گوید: جذب نیروی کار منوط به این است که بنگاه‌های اقتصادی بتوانند با ظرفیت کامل کار کنند و کالاهایی تولید کنند که در بازار داخلی و خارجی به فروش بروند. با این اوصاف هرچقدر یک بنگاه بتواند توان عرضه کالای خود را بالا ببرد، توانایی آن برای جذب نیرو نیز بالاتر خواهد رفت و این باعث افزایش اشتغال می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه حمایت از کالای ایرانی باید در چارچوب مشخصی باشد، می‌گوید: این حمایت باید به توسعه بنگاه‌ها منتهی شود. در این صورت پیش‌بینی می‌شود صنایعی که در حوزه لوازم خانگی فعالیت دارند، صنایع نساجی، برخی از صنایع سنگین مثل صنایع فولاد، ذوب‌آهن، صنعت ساختمان‌سازی و صنایع پتروشیمی، نقش مهمی در افزایش تعداد شاغلان کشور داشته باشند.
ساسانی با ذکر اینکه صنایع نوپا می‌توانند در این راستا و در جذب نیروی جدید پیشقدم باشند، ادامه می‌دهد: از آنجایی که صنایع دانش‌بنیان و نوپا تازه شکل گرفته‌اند و انعطاف‌پذیری دارند، در ایجاد شغل نقش مهمی خواهند داشت. جذب نیروی جدید و ایجاد شغل در سایر صنایع مثل صنعت پتروشیمی نیز نیازمند افزایش کیفیت این محصولات و رقابتی شدن قیمت آنهاست.
عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه صنایع غذایی نیز پیشرفت‌های خوبی در این سال‌ها داشته‌اند، تاکید می‌کند: صنایع غذایی به دلیل استقبال مردم رشد بسیار خوبی داشته، اما از آنجایی که در بخش تولیدات محصولات غذایی و به ویژه کشاورزی میزان زیادی آب به هدر می‌رود، لازم است دولت از تولید داخلی این محصولات صرف‌نظر کند و با اعمال محدودیت‌هایی در بخش کشاورزی محصولات مورد نیاز را وارد کند. طبیعتاً از طریق واردات این محصولات در بخش خدمات می‌توان مشاغل زیادی ایجاد کرد که جایگزین مشاغل حاصل از کشاورزی باشند.
امکان ایجاد 5 میلیون شغل با حمایت از کالای ایرانی
در همین رابطه یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه حمایت از کالای ایرانی و ایجاد ارزش افزوده در نفت خام در داخل کشور و صادرات آن می‌تواند 5 میلیون شغل در کشور ایجاد کند، گفت: سالانه حدود 80 هزار میلیارد تومان کالا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.
آرمان حاجیان‌فر، استاد دانشگاه اقتصاد درباره نام‌گذاری سال 97 از سوی رهبر معظم انقلاب درباره حمایت از کالای داخلی گفت: دولت مهم‌ترین نقش را در حمایت از تولید داخلی دارد. دولت باید با اقدامات و ابزارهای تشویقی برای تولیدکنندگان و کارآفرینان بالاترین اثر را در حرکت کشور در راستای رونق اقتصادی داشته باشد.
وی با اشاره به تسهیل فضای کسب‌وکار گفت: دولت با ابزارهای تنبیهی درباره قاچاق کالا و ارز، واردات بی‌رویه و صادرات مواد خام که موجب نابه‌سامانی و کاهش تولید ملی شده است، می‌تواند فضای کسب‌وکار را تسهیل کند.
حاجیان‌فر با بیان اینکه قاچاق کالا و ارز سالانه بیش از 20 میلیارد دلار یعنی حدود 80 هزار میلیارد تومان به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، گفت: این اعداد و ارقام یک سوم بودجه عمومی کشور است و اگر این بودجه صرف کالاهای تولیدی می‌شد، 2 میلیون شغل در سال‌های گذشته ایجاد می‌شد.
این کارشناس اقتصادی افزود: تنها تولید ملی و حمایت از کالای ملی می‌تواند چالش‌های پیش‌روی دولت در زمینه کنترل تورم، بیکاری و فقر را پاسخ دهد و دولت باید با سوق دادن بازار به سمت حمایت از تولید ملی ضمن افزایش تولید ناخالص داخلی، اقتصاد کشور را از بانک‌محور بودن به تولیدمحور بودن هدایت کند.
حاجیان‌فر با تاکید بر اینکه افزایش واسطه‌گری و دلالی مانند سمی است که ذره‌ذره اقتصاد کشور را تضعیف می‌کند، گفت: ایران باید به جای رفتن به سمت اقتصاد دلالی و واسطه‌گری به سمت حمایت از کار و اشتغال در حوزه صنعت و تولید بپردازد. اکثر دولت‌ها بعد از انقلاب برای تامین مخارج خود به فروش بیشتر نفت خام روی آوردند، با وجود اینکه ایران جزو 4 کشور دارنده منابع نفتی در دنیاست، اما تنها 1.5 درصد از ظرفیت پالایشگاهی دنیا را در اختیار دارد.
به گزارش تسنیم، وی گفت: کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته با تامین منابع خام و نفت، ارزش افزوده بیش از 12 برابری روی آن ایجاد می‌کنند و از نفت خام ارزش افزوده ایجاد کردند و اگر ارزش افزوده 12 برابری نفت خام در داخل کشور ایجاد می‌شد، حدوداً 5 میلیون شغل می‌توانست ایجاد کند.
حاجیان‌فر گفت: مهم‌ترین مساله در شرایط حاضر اهمیت دادن به کسب‌وکارهای نو و اقتصاد دانش‌بنیان است که با ایجاد بسترهای مناسب برای تولید می‌توانند کیفیت محصولات و خدمات را افزایش دهند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت گوشی موبایل؛ کاهش قیمت در بازار از ادعا تا واقعیت

شوک عراق به تجار ایرانی

چگونه ارزش برند خود را محاسبه کنیم؟

رتبه 13شاخص کارآفرینی ایران در سال‌2018

افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

مهارت آموزی زمینه اشتغال پایدار را در روستاها فراهم می کند

ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن نیست

ایران در شاخص کارآفرینی 13 پله بالا رفت

آمادگی بانک‌های گیلان جهت پرداخت تسهیلات در حوزه اشتغال

برگزاری بسته ارتقاء مهارت ها‌ی کارآفرینانه در کرمانشاه

ورود خشکشویی‌ها به بازاریابی آنلاین

راه ساده برای کارآفرینی زنان خانه دار

رشد 13 پله ای ایران در شاخص جهانی کارآفرینی

فراخوان جایزه کارآفرینی استاد غلامرضا ذوالانواری در فرش و صنایع‌دستی با گرایش چوب

اجرای طرح مهارت‌آموزی کارآفرینی به دانشجویان در دانشگاه خوارزمی

انعقاد قرار داد پژوهشی امکان سنجی اشتغالزایی برای 500 نفر از روستاییان استان البرز

حضور‌ مسئولان دولتی و حکومتی در فین‌ استارز برای حمایت از فعالان فین‌ تک

اقتصاد با حمایت از جوانان کارآفرین شکوفا می شود

حمایت پارک علم و فناوری استان کرمان از استارتاپ‌ها

‍ تدوین سند اشتغال در بخش مرکزی شهرستان امیدیه

توسعه شرکت های کارآفرینی در چهارمحال و بختیاری ضروری است

فرهنگ کار در جامعه تقویت شود

عدم رویکرد جوانان به کارآفرینی آفت اقتصادی است

فعالیت های صندوق کارآفرینی امید همسو با برنامه های فقرزدایی و گسترش اشتغال است

کمیته امداد آستارا رکود اشتغالزایی خود را شکست

پرونده ناتمام معوقات دستمزدی

اصلاح ساختار صندوق های بازنشستگی در دستور کار وزارت رفاه

پرداخت 78 درصد تسهیلات صندوق کارآفرینی امید در مناطق روستایی

سرمایه گذاری در حوزه آموزش های مهارتی در راستای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری

50 دوره مهارتی در دانشگاه علامه برگزار می شود

زیست‌بوم فناوری کارآفرینی در حال شکل‌گیری و بلوغ است

دوره‌های مهارت‌آموزی به تنهایی تاثیری در اشتغال ندارند

توسعه مراکز دانشگاهی باید به مهارت افزایی جوانان منجر شود

توجه به معیشت و ایجاد اشتغال مهمترین اولویت امسال

پیشتازی صنایع نوپا در اشتغالزایی

تولید ملی مقدمه‌ای بر اشتغال‌زایی و افزایش بهره‌وری است

ارائه بسته پیشنهادی به وزیر صنعت برای ایجاد موج کارآفرینی

نقش‌آفرینی جدی تر در اکوسیستم فناوری کشور

لرستان جولانگاه سوغات دیگر استان ها

احساس تنهایی در محیط کار به اندازه کشیدن 15 سیگار در روز از عمر افراد می کاهد

حمایت از طرح های فناورانه و تجاری سازی محصولات حوزه دریا

نقش‌آفرینی جدی‌تر در اکوسیستم فناوری کشور

جذب نخبگان و پژوهشگران جوان با هدف کارآفرینی در سال 97

گام‌های روبه جلو در توسعه زیست‌بوم کارآفرینی استان‌ها

معرفی بهترین کشورهای جهان برای کسب‌وکار

اولویت طرح های توسعه ای باید استفاده از نیروهای بومی باشد

به مصوبه دستمزد شورای عالی کار احترام بگذاریم

کارآفرینان ایرانی در شبکه تجارت نیستند

نقش‌آفرینی پارک فناوری پردیس معاونت علمی در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی

افتتاح 10 پارک علم و فناوری در سال 97