بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

مدیرعامل یک شرکت تامین تجهیزات، خدمات و نهاده‌های کشاورزی عنوان کرد

حمایت «سروش باران» از استارتاپ‌های حوزه کشاورزی کسب و کار

حمایت «سروش باران» از استارتاپ‌های حوزه کشاورزی

  بزرگنمايي:

بازاریابی سیاسی - یک مقام مسئول بخش خصوصی کشاورزی گفت: کشاورزی ایران برای روبه‌رو شدن با چالش‌های اساسی همچون کمبود منابع آب، کمبود سرمایه، ریسک بالای عملیات از کشت تا فروش و تامین نهاده‌ها نیازمند نوآوری و ایده‌های خلاقانه است و مجموعه «سروش باران» آمادگی دارد از استارتاپ‌هایی که در این مسیر گام بردارند حمایت کند.


یک مقام مسئول بخش خصوصی کشاورزی گفت: کشاورزی ایران برای روبه‌رو شدن با چالش‌های اساسی همچون کمبود منابع آب، کمبود سرمایه، ریسک بالای عملیات از کشت تا فروش و تامین نهاده‌ها نیازمند نوآوری و ایده‌های خلاقانه است و مجموعه «سروش باران» آمادگی دارد از استارتاپ‌هایی که در این مسیر گام بردارند حمایت کند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، عطا دانشی مدیرعامل شرکت سروش باران در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه این مجموعه 10 سال پیش توسط عده‌ای که سابقه دوستی آنها به دوران دبیرستان بازمی‌گشت با حداقل سرمایه و در زمینه عملیات کشاورزی راه‌اندازی شد، اظهار داشت: هدف اولیه ما از تاسیس این شرکت ایجاد خوداشتغالی و در گام بعد کارآفرینی بود و بر این اساس این مجموعه تحت عنوان سروش باران و با شعار برای زمین – برای زندگی متولد شد.
به دنبال خلق ارزش برای جامعه کشاورزی بودیم
وی ادامه داد: ما به دنبال خلق ارزش برای جامعه کشاورزی بودیم و ناگزیر نیازها و مسائل جامعه کشاورزی را پیگیری کرده و راه انتقال محصولات تکنولوژیک و به روز و تجربیات علمی موفق از کشورهای صاحب نام به کشور را برگزیدیم به نحوی که انتقال محصولات مبتنی بر فناوری روز و تجربیات علمی کشورهای پیشرفته به کشور موجب رشد بهره‌وری کشاورزی مخاطبان ما شد.
سهم 12 درصدی بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی
مدیرعامل سروش باران در ادامه به تشریح وضعیت حال حاضر بخش کشاورزی در ایران پرداخت و گفت: بخش کشاورزی در ایران با سهم حدود 12 درصد از تولید ناخالص ملی، 20 درصد از جمعیت کشور را شاغل کرده و سطح زیرکشت نیز در کشور ما حدود 15 میلیون هکتار است. در شرایط کنونی 90 درصد آب مصرفی در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود و تلفات محصولات کشاورزی حدود 25 درصد است.
وی تصریح کرد: راندمان مصرف آب در این بخش به رقم نگران‌کننده 40 درصد رسیده، با این وجود بخش کشاورزی سهم مهمی از صادرات غیر نفتی را به عهده دارد و 25 درصد صادرات غیر نفتی حاصل توان این بخش است بیش از 89 درصد نیازهای غذایی کشور نیز در این حوزه تامین می‌شود.
حضور 80 درصد کشاورزان در 3 دهک پایین درآمدی
دانشی یادآور شد: تنوع آب و هوا موجب شده که تولید طیف وسیعی از محصولات در تمام طول سال در ایران امکان‌پذیر باشد و از این نظر ایران پس از چین و آمریکا در جایگاه سوم قرار دارد، ضمن آنکه ایران در تولید 45 محصول در میان 10 کشور اول جهان است.
به گفته وی، به لحاظ ترکیب جمعیت شاغل، میانگین سن کشاورزان 52 سال است و 80 درصد جمعیت کشاورزان در 3 دهک پایین جامعه از نظر درآمد قرار دارند.
دانشی گفت: هزینه اشتغالزایی در بخش کشاورزی به ازای هر نفر حدود 70 میلیون تومان است که این عدد در مقایسه با بخش صنعت و خدمات رقم ناچیزی به شمار می‌رود.
عمده مشکلات بخش کشاورزی؛ از کمبود سرمایه تا بهره‌وری اندک آب
وی عمده مشکلات بخش کشاورزی را این گونه شرح داد: مشکل اول کمبود سرمایه و سرمایه‌گذار به دلیل نرخ پایین ارزش افزوده در این بخش است. مشکل دیگر، ریسک بالای عملیات کشاورزی از مرحله کشت تا فروش به دلیل تاثیرپذیر بودن از عوامل خارجی (سرما، گرما، خشکی، به قیمت فروش نرفتن محصول و...) است.
بهره‌وری پایین آب (در ایران از هر متر مکعب آب یک کیلوگرم محصول تولید می‌شود که در دنیا این مقدار به 3 کیلوگرم بالغ می‌شود) مشکل سومی بود که این فعال بخش خصوصی کشاورزی به آن اشاره کرد. خاک شور و فاقد مواد آلی و همچنین فاصله بین کشاورزی سنتی ایران و روش‌های مدرن کشاورزی در کشورهای توسعه یافته دیگر مشکلات بخش کشاورزی ایران بود که وی در سخنان خود آنها را اجمالا تشریح کرد.
وی همچنین عملکرد نامطلوب در واحد سطح را نیز مشکل مهم دیگر کشاورزی ایران دانست اما این را هم گفت که این معضل با ورود تکنولوژی و محصولات مدرنی که به همت بخش خصوصی وارد کشور شده تا حدود زیادی ارتقا پیدا کرده است.
اهمیت مبحث تغذیه گیاهی در حل مشکلات بخش کشاورزی
این مقام مسئول بخش خصوصی کشاورزی در ادامه به راه‌حل‌هایی که در شرکت «سروش باران» برای مواجه شدن با چالش‌های اساسی حوزه کشاورزی طرح و به مرحله اجرا رسیده اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای روبه‌رو شدن با چالش‌های مذکور، توجه به اهمیت مبحث تغذیه گیاهی است. تغذیه گیاهی کلید حل بخش بزرگی از مشکلات بخش کشاورزی محسوب می شود.
وی افزود: با تغذیه مناسب گیاهی می‌توان مقاومت به تنش‌های کم آبی، شوری، سرمازدگی و گرمازدگی را بالا برد. با تغذیه مناسب حتی مقاومت به آفات و بیماری‌ها را می‌توان افزایش داد. توسط تغذیه گیاهی مناسب بر پایه نهاده های مناسب می‌توان افزایش عملکرد در واحد سطح ایجاد کرد و بهره‌وری را افزیش داد و اقتصاد کشاورزی را رونق داد. ضمناً با تغذیه گیاهی مناسب می‌توان محصول را بازار پسند و زمان فساد آن را طولانی تر کرد.
گره‌زدن علم به عملیات کشاورزی از ناحیه اقدامات ترویجی
وی در ادامه بیان کرد: یکی دیگر نیازهای مبرم بخش کشاورزی گره زدن علم به عملیات کشاورزی از ناحیه اقدامات ترویجی است. کشاورزان مدیران آب و خاک کشور هستند. آنها احتیاج به توانمندسازی و استفاده از تجربیات موفق بین‌المللی دارند. سروش باران هم‌اکنون همکاران بسیار زبده‌ای در سراسر ایران برای این امر دارد و روزانه در حال پایش وضعیت مناطق مختلف و ارائه راهکارها ابزارها برای حل معضلات گوناگون زراعی کشاورزان است. بدون شک مبحث ترویج علمی کشاورزی نوین مبحث دغدغه‌مندان بخش کشاورزی است که بخش خصوصی در آن بسیار موفق ظاهر شده است.
در شرایط دشوار آبی قرار داریم نه بحران آب
دانشی ادامه داد: ایده مهمی که در شرکت «سروش باران» روی آن کار می‌کنیم مبحث تغییر فصل کشت گیاهان است. ما در شرایط دشوار آبی قرار داریم اما بحران آب به مفهوم مطلق آن در کشور ما وجود ندارد. 21 کشور با شرایط آبی سخت‌تر از ما وجود دارد که آنها هم در حال زندگی و کشاورزی هستند پس ما هم باید با پدیده کم آبی روبه‌رو شویم، راه‌حل‌های آن را بشناسیم و در کنار آن زندگی کنیم. ما در ایران با توزیع نامناسب بارش‌ها هم به لحاظ زمان و هم به لحاظ مکان روبه‌رو هستیم. در این شرایط استراتژی کشاورزی در ایران نیاز به انعطاف دارد. یعنی ناچاریم برای استفاده بهینه از منابع آبی کشور در نوع کشت، زمان و مکان آن تغییراتی ایجاد کنیم.
انتخاب ایده‌های برتر بخش کشاورزی در سایت اگری آیدیا AGRI IDEAS) )
دانشی تصریح کرد: مبحث نوآوری در کشاورزی کشور بهانه جمع شدن ما در این نشست خبری است. ما در این مجموعه دست یاری به سوی تمام افرادی که توانایی خلق نوآوری در زمینه کشاورزی دارند، دراز می‌کنیم و هر دستی را که به سوی ما دراز شود به گرمی می‌فشاریم. ما آمادگی داریم از ایده‌های استارتاپی در حوزه‌های مدیریت زمین‌های کشاورزی از قبل کاشت تا پایان برداشت و همچنین ایده‌های استارتاپی در زمینه اتصال کشاورز به بازارهای تامین و همچنین اتصال کشاورز به بازارهای فروش، بهبود راندمان و ایده‌های مختلف دیگر در حوزه کشاورزی حمایت کنیم.
وی با تاکید بر اینکه مشخصاً ایده‌هایی که به نیاز و فرصت‌های جامعه کشاورزی را هدف قرار داده باشند اولویت‌های اصلی ما هستند،بیان کرد: در همین راستا ما سایتی به اسم اگری آیدیا AGRI IDEAS) ) راه‌اندازی کردیم که همه صاحبان ایده در حوزه کشاورزی می‌توانند ایده‌های خود را در آن سایت آپلود کنند، خرداد ماه سال 97 در یک رویداد دیگر برترین ایده‌های دریافتی را انتخاب و از آنها حمایت مالی به عمل می‌آوریم.
دانشی افزود: این جلسه به مثابه فراخوانی به مبتکران و اندیشمندان دلسوز و دغدغه‌مند کشوراست که قصد یاری بخش کشاورزی دارند. ما این عزیزان را به چالش مسئولیت‌پذیری در حوزه امنیت غذایی و امنیت آبی کشور دعوت می‌کنیم. هر کس با هر روشی توانایی خلق ارزش در این حوزه را دارد «سروش باران» را در کنار خود ببیند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قول یک مسئول برای کاهش 20 درصدی قیمت گوشی موبایل

3 غذای ترکیه‌ای متفاوت که حتما باید امتحان کنید

اولین خودرو تویوتا چگونه تولید شد؟

هرآنچه باید درباره‌ی داستان‌سرایی در کسب‌وکار بدانید

معرفی 12 کتاب در زمینه کارآفرینی و مدیریت کسب‌ و کار

انواع ویزای شینگن و تفاوت آن‌ها

هواوی دو کارمند خود را به دلیل ارسال توییت از گوشی آیفون اپل جریمه کرد

اگر کسب و کارتان برایتان مهم است، هفت دقیقه برایش وقت بگذارید

HTTP2 چیست و چگونه بر آینده‌ اینترنت تأثیر می‌گذارد؟

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟

پروژه ارز دیجیتال فیسبوک چه تأثیری بر این صنعت خواهد داشت؟

دندانپزشکی نوین

دلایل عقب‌ماندگی صنعت خودرو از دیدگاه سورنا ستاری

کشت و صنعت مغان به شرکت شیرین عسل واگذار شد/ نرخ 1750 میلیارد تومان

چرا وقتی قیمت دلار پایین می آید، سرعت سکه کمتر افت می کند؟

کاهش قیمت سکه در بازار + قیمت دلار

رشد 25 درصدی خط فقر در تابستان 97/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

واکاوی وضعیت اقتصادی و ارائه راهکار به دولت در هر بخش از اتاق بازرگانی

رشد 66 درصدی صادرات کالا به عراق

جهانگیری: باید روزنه‌های فساد که موجب پولشویی می‌شود را بست

مشکلات داخلی بیش از تحریم ها به صنعت پوشاک ضربه زده است

لزوم تزریق 30 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو و قطعه سازی

بحران تولید، تعطیلی کارخانه‌ها و سردرگمی دولت برای برون رفت از این وضعیت

آشنایی با چند اثر «قانون جدید چک» در فضای کسب و کار

موج ریزش قیمت ها به شرط تثبیت نرخ ارز

روحانی: مناطق آزاد در دوران تحریم نقش تعیین کننده دارند

قیمت گوشی موبایل؛ کاهش قیمت در بازار از ادعا تا واقعیت

شوک عراق به تجار ایرانی

چگونه ارزش برند خود را محاسبه کنیم؟

رتبه 13شاخص کارآفرینی ایران در سال‌2018

افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

مهارت آموزی زمینه اشتغال پایدار را در روستاها فراهم می کند

ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن نیست

ایران در شاخص کارآفرینی 13 پله بالا رفت

آمادگی بانک‌های گیلان جهت پرداخت تسهیلات در حوزه اشتغال

برگزاری بسته ارتقاء مهارت ها‌ی کارآفرینانه در کرمانشاه

ورود خشکشویی‌ها به بازاریابی آنلاین

راه ساده برای کارآفرینی زنان خانه دار

رشد 13 پله ای ایران در شاخص جهانی کارآفرینی

فراخوان جایزه کارآفرینی استاد غلامرضا ذوالانواری در فرش و صنایع‌دستی با گرایش چوب

اجرای طرح مهارت‌آموزی کارآفرینی به دانشجویان در دانشگاه خوارزمی

انعقاد قرار داد پژوهشی امکان سنجی اشتغالزایی برای 500 نفر از روستاییان استان البرز

حضور‌ مسئولان دولتی و حکومتی در فین‌ استارز برای حمایت از فعالان فین‌ تک

اقتصاد با حمایت از جوانان کارآفرین شکوفا می شود

حمایت پارک علم و فناوری استان کرمان از استارتاپ‌ها

‍ تدوین سند اشتغال در بخش مرکزی شهرستان امیدیه

توسعه شرکت های کارآفرینی در چهارمحال و بختیاری ضروری است

فرهنگ کار در جامعه تقویت شود

عدم رویکرد جوانان به کارآفرینی آفت اقتصادی است

فعالیت های صندوق کارآفرینی امید همسو با برنامه های فقرزدایی و گسترش اشتغال است