بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

نگاهی به بحران سرمایه انسانی و تربیت مدیر در کشور مديريت

نگاهی به بحران سرمایه انسانی و تربیت مدیر در کشور

  بزرگنمايي:

بازاریابی سیاسی - مروری گذرا به متوسط عمر مدیریتی مدیران کشور نشان می‌دهد که نه تنها چشم‌انداز و برنامه‌ای استراتژیک و مشخص برای تربیت مدیران و موضوع جانشین‌پروری نداشته‌ایم بلکه از داشته‌ها و پتانسیل‌های خود به خوبی و در جای مناسب استفاده نکرده‌ایم.
دنیای اقتصاد نوشت:
در یک برهه زمانی، تشکیلاتی درست شد با عنوان مرکز آموزش مدیریت دولتی که ماموریت اصلی آن آموزش و تربیت مدیران در سطوح مختلف بود تا جایی که در دهه هفتاد حتی این مرکز مبادرت به تهیه بانک اطلاعاتی از مدیران کشور کرد تا در مواقع مقتضی بتواند به مسوولان کشور در امر انتخاب و انتصاب مدیران مشاوره فنی و حرفه‌ای لازم را ارائه دهد. اما متاسفانه به‌دلیل اعمال برخی سیاست‌های سلیقه‌ای، نادرست و مقطعی، این مرکز با پیدایش انواع واقسام تشکیلات جدید اداری و استخدامی نظیر معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری و... کارکرد اصلی و عظمت و اقتدار گذشته خود را رفته‌رفته از دست داد و آخرالامر معلوم نشد به چه سرنوشتی دچار شده است؛ بنابراین موضوع تربیت مدیر و جانشین‌پروری و آموزش مدیران تا به امروز روی خوشی به خود ندیده و به این دلیل است که ما دائما شاهد مدیران تکراری و گردشی در مناصب مختلف بوده و هستیم. البته شاید این مدیران نیز خیلی بدشان نمی‌آمده که همواره در مسند امور بوده و به هر شکل و در هر جایی منشا خدمت باشند. برخی نیز توجیه خدمت در هر پست و مقامی را به شوخی یا به جدی این‌طور مطرح می‌کرده و می‌کنند که گویی مدیریت همواره برآنان تکلیف شده است و آنها به تکلیف ایجاد شده، به قصد خدمت گردن نهاده و اطاعت امر می‌کنند. اما این شیفتگان خدمت بعضا باعث شدند تا دیگران که شایستگی‌های شاید بیشتری هم داشته‌اند هیچ گاه فرصت ظهور و بروز پیدا نکنند. پر واضح است که در چنین سیستم بسته‌ای هیچ‌کس خارج از دایره خودی‌ها امکان قرار گرفتن در پست‌های مختلف را پیدا نخواهد کرد و لاجرم نتیجه چنین رویکرد غلطی این می‌شود که ما در ساختارهای مدیریتی‌مان نیروهای مناسب تربیت شده کارآمدی آن‌طور که باید و شاید نداریم و طبیعی است که این رویکرد غلط که اغلب مبتنی بر خط‌کشی میان آدم‌ها بر اساس خودی و غیرخودی بوده و هست باعث شده تا کشور با بحران مدیریت و مدیر روبه‌رو باشد.
سازمان‌ها و ساختمان‌های عریض و طویل اداری و تجاری، به عنوان یک ساختار فیزیکی، به خودی خود و فی نفسه، چیزی جز یک مشت آهن، آجر و مصالح نیستند. آنچه به این موجودیت فیزیکی، هویت و ارزش می‌بخشد همانا انسان‌هایی هستند که به عنوان کارمند و مدیر در آن مشغول به‌کارند و از این روست که کارکنان و مدیران خوب و شایسته، موجب ایجاد ارزش افزوده برای سازمان شده وآن را تبدیل به برند و نامی معتبر می‌کنند.
یک ضرب‌المثل معروف است که می‌گوید: اگر می‌خواهید برای یک‌سال برنامه بریزید، ذرت بکارید. اگر می‌خواهید برای سه سال برنامه بریزید، درخت بکارید. اما اگر می‌خواهید برای 10 سال برنامه‌ریزی کنید، آدم بسازید. اما واقعا کشور ما و کارگزاران چه استراتژی مشخص و مدونی برای تربیت مدیران در کشور داشته‌اند؟ این علامت سوال بزرگی است که باید شفاف و روشن برای افکار عمومی به آن پاسخی مستدل و راهگشا داد. آفت بزرگ و خطرناک نداشتن چنین استراتژی در بعد تربیت مدیران برای کشور در عرصه مدیریت جامعه این می‌شود که هر دولت و تشکیلاتی که بر سر کار می‌آید چون به‌صورت حرفه‌ای عمل نمی‌کند به نیروهای در خط فکری خود بسنده می‌کند و اگر فرد، شایستگی‌های لازم برای تصدی پستی را به‌طور کامل نداشته باشد در استفاده از سایر افراد توانمند فرصت‌سوزی می‌شود. طبیعی است که در این بازار وانفسا مهم‌ترین چیزی که به آن توجه نشده سرمایه انسانی به عنوان ارزشمندترین دارایی کشور و هدر رفتن وقت و انرژی و رویارویی با دوباره‌کاری‌ها و موازی‌کاری‌ها و آزمون و خطای فراوان است که برآیند آن برای کشور، عقب‌ماندگی و مشکلات فراوان اقتصادی و اداری و... است که حتی در قالب انواع فساد و پولشویی و رشوه‌خواری و... هم می‌تواند ظهور یابد.
در حوزه مدیریت منابع انسانی اعتقاد برآن است که برای برخورداری از یک نظام شایسته سالارانه، چهار مرحله باید دنبال شود:
1- جست‌وجو
2- جذب
3- آموزش و پرورش
4- انگیزش و نگهداری
اما واقعا ما بر اساس کدام فرآیند و فراخوان اقدام به جست‌وجوی نیروی انسانی متخصص و متعهد کرده‌ایم تا آنها را برای مناصب مدیریتی جذب و تربیت کرده و آموزش داده و به طرق علمی و منطقی در آنها انگیزه کار و خدمت و تلاش را زنده نگه داشته و از آنان حفظ و حراست کنیم ؟ به نظر می‌رسد تا بیش از این دیر نشده باید فکر چاره‌ای اساسی برای بحران سرمایه انسانی و تربیت مدیر در کشور کرد.
راه‌حل
سازمان اداری و استخدامی کشور باید با اختیار تام، هر چه سریع‌تر با ارائه یک برنامه جامع هدفدار و آینده‌نگر و در قالب یک پروژه ملی و مبتنی بر یک مطالعه مطلوب تطبیقی، موضوع تربیت مدیر برای پنجاه سال آینده کشور با تخصص‌های طبقه‌بندی‌شده و در رده‌های مختلف و همچنین از باب ایجاد سامانه فراگیر و تهیه بانک اطلاعات و جست‌وجوی استعدادها، آموزش و پرورش مدیران مستعد را به شکل قانونی که امکان دخل و تصرف و اعمال سلیقه و امیال و اغراض شخصی این و آن در آن وجود نداشته باشد، در دستور کار خود قرار داده و آن را عملیاتی کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصمیمات اشتباه ترامپ، بلای جان شرکت اپل

تایید اختلال اینترنت توسط وزیر/ مدیران زیر ساخت نقره داغ شدند

کمپین تبلیغاتی آمازون دردسرساز شد

گوگل 26 آسیب‌پذیری اندروید را وصله کرد

کاهش قیمت تلفن همراه از یک تا 6 میلیون تومان

خدمات شاتل موبایل در #1* تجمیع و به‌روز شد

چگونه می‌توان ذهنی خلاق داشت

وزیر ارتباطات: سرویس ADSL رو به انقراض است

چگونه هوش مصنوعی جهان بانکداری را متحول می کند

خدمه هواپیما در یک پرواز طولانی کجا استراحت می‌کنند؟

هک رشد یا Growth Hacking چیست؟

اینفلوئنسرمارکتینگ (Influencer marketing) چیست؟

بازاریابی نیچ چیست؟

بازاریابی افیلیت (Affiliate Marketing) چیست؟

چرا حتی بهترین کارآفرین­‌ها هم مخالفانی دارند؟

راهکار 12 دقیقه‌ای پژوهشگران برای داشتن حال بهتر

25 سال بعد؛ مصاحبه‌ای با لینوس توروالدز

مدیرعامل دایملر: سانحه بوئینگ 737 مکس نشانگر ضعف فناوری خودران است

هر آنچه باید درباره هواپیمایی ایران ایر تور بدانید

بزرگترین قرارداد تاریخ ZF با بی‌ ام‌ و بسته شد

رویداد بزرگ مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ Market Leaders – رهبران بازار

نشست سالانه هیأت عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار شد

ارزش سهام نتفلیکس روند صعودی 10 ساله و رشد 65 برابری داشته است

برنرز لی، طراح تار جهان‌گستر وب، در 30 سالگی این طرح از آینده‌ی آن می‌گوید

بازاریابی (Marketing) چیست؟

بازاریابی شبکه ای، واقعیت یا توهم؟

تبلیغات کلیکی (PPC) یا Pay Per Click چیست؟

بازاریابی تلفنی چیست؟

نمایشگاه تراکنش ایران (ITE 2018)

خطرات کنونی هوش مصنوعی و راه‌های مقابله با آن

تمرین‌های خودمراقبتی برای کارآفرینان پرمشغله

راهکار تغییر دکوراسیون آشپزخانه قبل از عید

در سفر به استانبول چقدر هزینه کنیم؟

خشم عمومی می‌تواند نتایج سازنده‌ای داشته باشد؟

چگونه از دام شکست‌های کاری‌مان رها شویم؟

چرا بیماری قلبی درمیان اهالی آسیای جنوبی رواج بیشتری دارد؟

برای سفر در میان ستارگان، به چه فضاپیمایی نیاز خواهیم داشت؟

مالکیت توزیع شده چیست و چگونه به رشد کشور هند کمک می‌کند

دامپینگ ها حمله می‌کنند

تاریخ برگزاری کنفرانس بیلد 2019 مایکروسافت فاش شد

رهبران بزرگ چگونه تعارض‌های محیط کار را مدیریت می‌کنند

مدیریت مشکلات (Problem Management) در ITIL چیست؟

آیا واقعا آینده ما در ژن‌های ما نوشته شده است؟

آیا دوستان فیسبوکی می‌توانند موجب بیماری فرد شوند

خلق‌وخوی بد: مسئله‌ای فراتر از حالت منفی ذهن

تعادل کار و زندگی یک افسانه‌ غیرقابل دستیابی است

چگونه روی توسعه منابع انسانی سازمان‌، سرمایه‌گذاری کنیم؟

نشست اقتصاد بلاک چین استانبول، اول اسفند 1397

سال فاجعه‌آمیز فیسبوک و ضرر میلیارد دلاری مارک زاکربرگ

نرم‌افزار چگونه به مزیت برتر شرکت‌های بزرگ تبدیل می‌شود