بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

نقش گسترده فرهنگ در بازاريابي مقالات بازاريابي

نقش گسترده فرهنگ در بازاريابي

  بزرگنمايي:

بازاریابی سیاسی - بررسی نقش گسترده فرهنگ در بازاریابی
بازاریابی فرهنگی موضوع ساده‌ای نیست و اهمیت آن بیشتر از چیزی است که این روزها مرسوم و متداول شده است. در واقع فرهنگ چیزی است که بازاریابان را قادر می‌سازد تا ارتباط و تعامل بیشتری را با مخاطبان خود برقرار کرده و اینگونه باعث افزایش رشد کسب‌وکار خود شود. عدم پذیرش اهمیت فرهنگ در برندسازی و ایجاد کسب‌وکار همان چیزی است که شما را در معرض ضعف رقابتی قرار می‌دهد. ” آقای Rob Fields از فعالان حوزه‌ی بازاریابی و کسب‌وکار معتقد است که برندها هرگز به طور مستقیم با مصرف‌کنندگان ارتباط برقرار نمی‌کنند بلکه این ارتباط همیشه از طریق فرهنگ صورت می‌گیرد و به همین علت نباید به هنگام توسعه استراتژی‌های بازاریابی نادیده گرفته شود. در واقع فرهنگ جایی است که شما زمینه و فرصت تعامل و رشد کسب‌وکار خود را در آن پیدا می‌کنید.
فرهنگ چیست؟
پاسخ به این سوال فلسفی کمی سخت است. با افزایش ارتباطات که بیشتر از طریق استفاده از تکنولوژی، مهاجرت جهانی، ازدواج با افرادی از فرهنگ‌های دیگر صورت گرفته است، برخی معتقدند که معنای فرهنگ به سرعت در حال تغییر است یا اصلا چیزی به نام فرهنگ وجود ندارد. فرهنگ اصطلاح پیچیده‌ای است اما می‌توان تعریف عامه‌ی آن مجموعه‌ی دانش‌ها، باورها، هنر، اخلاق، آداب‌ و رسوم، قابلیت‌ها و عادت‌های افراد یک جامعه دانست.
بازاریابی فرهنگیبازاریابی فرهنگی
چگونه فرهنگ با استراتژی بازاریابی مرتبط می‌شود؟
بعضی از بازاریابان در مورد بازاریابی چندفرهنگی یا بین‌فرهنگی معتقدند که اصلا نیازی به سرمایه‌گذاری در تبلیغات چندفرهنگی و یا هدف قرار دادن یک گروه خاص نیست. همینطور از نظر آنان در عرض چند سال آینده، هریک از مصرف‌کنندگان به “جریان اصلی” تبدیل خواهند شد و از هدف قومی خود دور خواهند شد. برای همین باید به مجموع مشتریان، فارغ از فرهنگ و قومیت آن‌ها نگاه کنیم.
این در حالی است که گروهی دیگر کاملا مقابل این باور قرار دارند. آنان معتقدند که در جوامع چندوجهی همیشه صدای تمایز فرهنگی به گوش می‌رسد و کسب‌وکارها نباید آن‌ها را نادیده بگیرند. برای مثال اگر شما کشور کانادا را در نظر بگیرید، کل هزینه‌های مصرف‌کنندگان در کانادا در پنج سال گذشته 21درصد افزایش یافته است. در این میان سهم کانادایی‌های آسیای جنوبی 76درصد و سهم کانادایی‌های چینی 40 درصد بوده است. این نشان می‌دهد که آنان بازارهای مهمی برای کسب‌وکارهای کانادایی هستند و بازاریابان باید چگونگی دسترسی به آن‌ها را پیدا کنند و این تنها در سایه‌ی بازاریابی فرهنگی محقق می‌شود.
بازاریابی فرهنگیبازاریابی فرهنگی
خانم Vanessa Vachet در مقاله خود در مورد اهمیت بازاریابی فرهنگی مثال جالبی را آورده‌ است: پدر من در اصل فرانسوی هستند ولی الان به مدت 40 سال است که بیشترین زمانش را در سرزمین مادریش، کانادا سپری می‌کند. با این حال هنوز هم هر روز صبح، اخبار فرانسوی گوش می‌دهد، به زبان محلی صحبت می‌کند، غذاهای فرانسوی می‌خورد، موسیقی فرانسوی گوش می‌دهد و مطابق سنت‌های فرانسوی عمل می‌کند. او ممکن است که در کاغذ به عنوان “جریان اصلی” در نظر گرفته شود ولی او هنوز فرهنگ فرانسوی خود را دارد. می‌توان گفت تقریبا نیم قرن زندگی در کانادا اعتقادات فرهنگی او را از بین نبرده است و احتمالا هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.
سلیقه و ترجیحات ما به واسطه زبان، فرهنگ، مذهب، ارزش‌ها و عادت‌های کشور مادری‌مان شکل می‌گیرد. بگذارید یک مثال ساده بزنیم. نوشیدن آب پرتقال به هنگام صبح یک جریان اصلی در تمام کشورها به شمار می‌آید. چینی‌ها به رغم اینکه آب پرتقال دوست دارند اما تمایل ندارند که به هنگام صبح آن را بنوشند زیرا معتقدند که خیلی سرد و اسیدی است و برای صبحانه ترجیح می‌دهند که نوشیدنی‌های گرم مصرف کنند. شاید همین نمونه‌ی ساده بتواند اهمیت بازاریابی فرهنگی را برای شما روشن کند.
علاوه بر این بازاریابان باید خلاقیت خود را برای جذب مخاطبان متنوع بکار بگیرند. شاید در گذشته ترجمه بروشور یا براکت‌های تبلیغاتی برای کسب‌وکارها به زبان‌های دیگر کافی بود اما امروزه بازاریابان باید پیشرفت کنند. برای مثال استفاده از تصاویر مرتبط با فرهنگ هر یک از مخاطبان برای برندها، شیوه‌ی خلاقانه‌ای است که نشان می‌دهد شما درک بالایی در مورد جوامع آن‌ها دارید.
نتیجه‌گیری بازاریابی فرهنگی
بازاریابی موثر در هر کمپین شامل مواردی همچون زبان‌ها و ارزش‌های آن فرهنگ خواهد بود. هر بخش رویکرد متفاوتی دارد و مصرف‌کنندگان باید ارتباط شخصی را با پیام‌های تبلیغاتی برقرار کنند تا به آن اهمیت دهند. به یاد داشته باشید که تصمیمات مصرف‌کنندگان تا حدودی زیادی از قلب آن‌ها نشآت می‌گیرد و قلب جایی است که فرهنگ در آن زندگی می‌کند، نفس می‌کشد و رشد می‌کند. پس چگونه می‌توانید از فرهنگ چشم‌پوشی کنید؟
برای همین شرکت‌ها و سازمان‌ها قبل از شروع استراتژی و هدف‌گذاری روی مخاطبان خاص باید درک کاملی از فرهنگ‌ها و چالش‌های مشتریان خود داشته باشند. سپس آن‌ها باید مطمئن شوند که پیام‌های بازاریابی آن‌ها کاملا معتبر هستند و دقیقا انعکاسی از سنت‌ها و هنجارهای فرهنگی آن‌ها می‌باشد. همینطور بازاریابان باید دائما بازار هدفشان را که همیشه در حال تغییر است، ارزیابی کنند. شرکت‌ها باید همیشه از خود بپرسند که آیا کسب‌وکار آن‌ها شبیه جوامع و مشتریان‌شان است یا نه؟
منبع: quoteendquote
برچسب ها: اهمیت بازاریابی فرهنگی, بازاریابی فرهنگی چیست, بازاریابی فروش, بازاریابی و تبلیغات, بازاریابی و فرهنگ, تاثیر بازاریابی فرهنگی, تاثیر فرهنگ بر بازاریابی, فرهنگ بازاریابی در ایران, فرهنگ و بازاریابی, نقش فرهنگ در بازاریابی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تبلیغات محتوایی چیست؟

7 نکته در بازاریابی شبکه ای

چهار دلیل برای توسعه خط محصول

راهنمای جامع بازاریابی B2B

ایده‌‌های ارزان بازاریابی برای رونق کسب‌وکار

انتقال رهبری : نقش محوری بازاریابی در موفقیت رهبر جدید – بخش سوم

12 ایده برتر برای نمایش محصول

چگونه ارزش برند خود را محاسبه کنیم؟

رفتاری که گوگل با لینک‌ها دارد

آیا می خواهید محصول یا خدمات جدیدی وارد بازار کنید؟

نقش هدایای تبلیغاتی در برندینگ

داستان برند: کداک، پیش‌گام دنیای عکاسی و نماد شکست در برابر تحول دیجیتال

هرآنچه باید درباره قرارداد فرانشیز بدانید

اینستاگرام چگونه پشت فیسبوک پنهان شده و میلیاردها دلار پول پارو می‌کند؟

بهترین و بدترین کمپین‌های برندینگ 2018

بررسی آیفون XS و آیفون XS Max اپل از منظر وب‌‌سایت‌های معتبر فناوری

پنج کتاب برتر بازاریابی با موضوع برندینگ

چهار p بازاریابی

چطور در 6 گام به اعتراض ها پاسخ دهیم؟

سیزده ویژگی یک فروشنده ممتاز و عالی – بخش دوم

7 نکته در بازاریابی شبکه ای

سیزده ویژگی یک فروشنده ممتاز و عالی – بخش اول

آمیخته بازاریابی (Marketing Mix)

درباره گروه مرجع در بازاریابی

چطور تحقیقات بازار چرخه عمر را به اثربخشی تبلیغات مرتبط می سازد

10 اشتباه رایج در بازاریابی تلفنی

مسئولیت های کلیدی یک مشاور بازاریابی

برند فراتر از بازاریابی

در رابطه با سهمیه فروش بیشتر بدانیم

برندینگ و بازاریابی: تفاوت در چیست؟

برندینگ از طریق کارکنان شما

سیستم اطلاعات بازاریابی (MIS) چیست؟

ببینیم برند استارباکس چطور قهوه را به چین رساند – 2

ببینیم برند استارباکس چطور قهوه را به چین رساند 1

در رابطه با تحقیقات بازار قیاسی و القائی بیاموزیم

بازاریابی ویروسی

تصورات نادرست در مورد بازاریابی شبکه‌ای

تقسیم بازار مبنای استراتژی بازاریابی متمایز است

برند هایی که از مرگ سر برآوردند و به اوج موفقیت رسیدند

گیمیفیکیشن چیست؟

عناصر یک برند موفق 3 : شخصیت

رویکرد مشتری محور نسبت به تحقیق بازار

بازاریابی مقاله ای چطور می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند؟

استراتژی های مقرون به صرفه بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک – بخش آخر

استراتژی های مقرون به صرفه بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک – بخش دوم

نظریه ارتباطات (Communications Theory) چیست؟

استراتژی های مقرون به صرفه بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک

جملاتی کوتاه که برای غلبه بر بازار به آنها نیاز دارید

چرا به برون سپاری فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید؟

5 تاکتیک برای زمین زدن بازاریابی دیجیتال شما